Årsskrifter-Yearbooks (133st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn

se Samlade verk


Årsskrifter-Yearbooks Årets sport 1970-71
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Årets sport 1970-71

Wrethagen Lennart red.
128 sidor
Kartonnageband williams 1970 illustrerad. utgiven 1968/69-1975/76
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Årets sport 1972-73
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Årets sport 1972-73

Wrethagen Lennart red.
128 sidor
Kartonnageband williams 1972 illustrerad. Allt om olympiaderna i Sapporo och Munchen.
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Årets sport 1973-74
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Årets sport 1973-74

Wrethagen Lennart red.
128 sidor
Kartonnageband williams 1973 illustrerad. Ralf-årets man!
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Det stora mästaråret
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Det stora mästaråret

Lindhagen Sven
73 sidor
Kartonnageband/skyddsomslag (nött) Tidens bokklubb 1962 illustrerad. VM på skidor, VM i ishockey (guld!), EM i simning, EM i fri idrott - allt under 1962. Kompletta resultatlistor och tabeller.
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Friidrott 1961
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Friidrott 1961

Lodin Nils red.
224 sidor
Förlagsband olympia 1961 illustrerad. Första årgången Årsboken Friidrott gavs ut av Nils Lodin (Bokförlaget Olympia) åren 1961 - 1990 och av Göran Lenz (Gordons Förlag) 1991 - 2006.
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Helsingborgsidrott 1979
 Pris: 60 kr / 6,9 €

Helsingborgsidrott 1979

Andersson GeBe
128 sidor
Häftad Föreningen Idrottsarkivet i Helsingborg 1979 illustrerad. Årsbok första årgången,utgiven av Föreningen Idrottsarkivet i Helsingborg

Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Helsingborgsidrott 1980
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Helsingborgsidrott 1980

Andersson GeBe red.
128 sidor
Häftad Föreningen Idrottsarkivet i Helsingborg 1980 illustrerad. Årsbok 2:a årgången,utgiven av Föreningen Idrottsarkivet i Helsingborg
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Helsingborgsidrott 1981
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Helsingborgsidrott 1981

Andersson GeBe red.
128 sidor
Häftad Föreningen Idrottsarkivet i Helsingborg 1981 illustrerad. Årsbok 3:a årgången,utgiven av Föreningen Idrottsarkivet i Helsingborg
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Helsingborgsidrott 1982
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Helsingborgsidrott 1982

Andersson GeBe red.
128
Häftad Föreningen Idrottsarkivet i Helsingborg 1982 illustrerad. Årsbok 4:a årgången,utgiven av Föreningen Idrottsarkivet i Helsingborg
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Helsingborgsidrott 1983
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Helsingborgsidrott 1983

Andersson GeBe red.
128 sidor
Häftad Föreningen Idrottsarkivet i Helsingborg 1983 illustrerad. Årsbok 5:a årgången,utgiven av Föreningen Idrottsarkivet i Helsingborg
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Helsingborgsidrott 1984
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Helsingborgsidrott 1984

Andersson GeBe red.
128 sidor
Häftad Föreningen Idrottsarkivet i Helsingborg 1984 illustrerad. Årsbok 6:e årgången,utgiven av Föreningen Idrottsarkivet i Helsingborg
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Helsingborgsidrott 1985
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Helsingborgsidrott 1985

Andersson GeBe red.
127 sidor
Häftad Föreningen Idrottsarkivet i Helsingborg 1985 illustrerad. Årsbok 7:e årgången,utgiven av Föreningen Idrottsarkivet i Helsingborg
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Helsingborgsidrott 1986
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Helsingborgsidrott 1986

Andersson GeBe red.
128 sidor
Häftad Föreningen Idrottsarkivet i Helsingborg 1986 illustrerad. Årsbok 8:e årgången,utgiven av Föreningen Idrottsarkivet i Helsingborg
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Helsingborgsidrott 1987
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Helsingborgsidrott 1987

Andersson GeBe red.
128 sidor
Häftad Föreningen Idrottsarkivet i Helsingborg 1987 illustrerad. Årsbok 9:e årgången,utgiven av Föreningen Idrottsarkivet i Helsingborg
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Helsingborgsidrott 1988
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Helsingborgsidrott 1988

Andersson GeBe red.
128 sidor
Häftad Föreningen Idrottsarkivet i Helsingborg 1988 illustrerad. Årsbok 10:a årgången,utgiven av Föreningen Idrottsarkivet i Helsingborg
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Hylands Sportspegel 1965
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Hylands Sportspegel 1965

Hyland Lennart
190 sidor
Pappband BFB 1965 illustrerad. Med årets sporthöjdpunkter. Första årgången
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Hylands sportspegel 1967
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Hylands sportspegel 1967

Hyland Lennart
190 sidor
Förlagsband Bonniers 1967 illustrerad. Årest sporthändelser
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Idrott Den svenska landsortens idrottstidning  no 3 1916
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Idrott Den svenska landsortens idrottstidning no 3 1916

Linde Carl red.
8 sidor
Tidning Göteborg idrott 1916 illustrerad. Utkom 1914-1916. Nött slitet ex.
ovanlig
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Idrottens själ  Fatauburen Årsboken 2000
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Idrottens själ Fatauburen Årsboken 2000 (Förlagsny)

Nilsson G. Bo red.
366 sidor
Inbunden Fatauburen Årsboken 2000 illustrerad. Idrott som tema Idrottshjältar. I boken söker sexton forskare och skribenter fånga idrottens själ i artiklar bl.a. Publiken, Idrottshjältar, Malmö Murdoch och Manchester United om pengarna i fotbollen, Myten "Nacka" Skoglund m.m.
Summary in english
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Idrottsåret 1984
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Idrottsåret 1984

Byström Bobby
96 sidor
Förlagsband Marieberg 1985 rikt illustrerad. Idrottsåret 1984 OS Sarajevo och Los Angeles, Canada Cup m.m.
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Idrottsarvet 1986
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Idrottsarvet 1986

Janzon Bode red.
133 sidor
Förlagets dekorerade pappband Årsbok för Idrottsmuseet i Göteborg 1986 1:a årgången illustrerad. Ingår bl.a. Gymnastikfärden till Olympiska spelen i Athen år 1906 en autentisk reseberättelse
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Idrottsarvet 2003
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Idrottsarvet 2003

Jönsson Stig red.
147 sidor
Förlagsband Idrottsmuseet Göteborg 2003 illustrerad. Årets bok, innehåller bl.a. IFK Göteborg firar snart sina 100 år - valde rätta vägen till änglamarken" av Lennart Crusner,
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Idrottsboken 1948
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Idrottsboken 1948

Pettersson Svenm-Ulf red.
454 sidor
Ljusblå linneband Svenska Sportförlaget 1948 illustrerad.
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Idrottsboken 1958
 Pris: 130 kr / 14,9 €

Idrottsboken 1958

Pettersson Sven-Ulf red.
480 sidor
Blå halvfranskaband brunnhage 1958 illustrerad. Dedikation från Lennart Brunnhage

Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Jägersrobladet  Julnummer 1931
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Jägersrobladet Julnummer 1931

Jacobson V. red.
40 sidor
Tidning Jägersrobladet organ för trav- och kapplöpningssport 1931 illustrerad. Nött och ryggskadat ex. med lagerfläckar samt saknad baksida. Utgivning Jägersrobladet,1927-1951

Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Kaboms Idrottskalender 1933
 Pris: 160 kr / 18,4 €

Kaboms Idrottskalender 1933

Hedberg
24 sidor
Häftad kabom Hedberg 1933 illustrerad. Sportkalender 1932/1933. fint ex.
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks L N E R Athletic Association 1930 yearbook
 Pris: 350 kr / 40,2 €

L N E R Athletic Association 1930 yearbook

L.N.E.R.(London North Eastern Railway)
144 sidor
Paperback L.N.E.R.(London North Eastern Railway) 1930 Manchester illustrated. Souvenir yearbook 1930. One damaged page
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Löparen 1916 IFK Malmö
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Löparen 1916 IFK Malmö

I F Kamraterna Malmö
12 sidor
Tidning IF Kamraternas basartidning IFK Malmö 1916 illustrerad. Nött slitet ex.
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Magasinet Fotboll 2001
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Magasinet Fotboll 2001

Svenska Fotbollförbundet
656 sidor
Tidskrift Magasinet Fotboll är officiellt organ för Svenska Fotbollförbundet 2001 no. 1-8 komplett årgång
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks MAI Kalender 1965
 Pris: 50 kr / 5,7 €

MAI Kalender 1965

Wachenfeldt von Torsten red.
80 sidor
Häfte Malmö allmänna idrotts förening 1965 illustrerad. Omslag Kent Andersson
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks MAI Nyårsnummer 1951-1956
 Pris: 200 kr / 23,0 €

MAI Nyårsnummer 1951-1956

Lindvall Sven red.
151 sidor
5 Häfte MAI Nyårsnummer 1951, 52, 53, 55, 56 illustrerad. (Saknas 1954)
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Offside no. 1 - 6   2004
 Pris: 350 kr / 40,2 €

Offside no. 1 - 6 2004

Göransson Mattias
800 sidor
Häftad offside 2004 illustrerad. Komplett årgången Offside Sportmagasin no.1-6 2004


Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Offside no. 1 - 7 2007
 Pris: 350 kr / 40,2 €

Offside no. 1 - 7 2007

Göransson Mattias
800 sidor
Häftad offside 2007 illustrerad. Offside Sportmagasin no.1-7 2007. komplett årgång
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Offside no. 1 - 7 2008
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Offside no. 1 - 7 2008

Göransson Mattias
750 sidor
Häftad offside 2008 illustrerad. Offside Sportmagasin no.1-7 2008. (saknas no. 6)
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Offside no. 1 - 7 2009
 Pris: 350 kr / 40,2 €

Offside no. 1 - 7 2009

Göransson Mattias
750 sidor
Häftad offside 2009 illustrerad. Offside Sportmagasin no.1-7 2009. komplett årgång
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Offside no. 1 - 7 2010
 Pris: 250 kr / 28,7 €

Offside no. 1 - 7 2010

Göransson Mattias
750 sidor
Häftad offside 2010 illustrerad. Offside Sportmagasin no.1-5 2010. (saknas 6 och 7)
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Offside no. 1 - 7 2011
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Offside no. 1 - 7 2011

Göransson Mattias
730 sidor
Häftad offside 2005 illustrerad. årgången Offside Sportmagasin no.1-7 2011 komplett årgång

Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Offside no. 1 - 8  2006
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Offside no. 1 - 8 2006

Göransson Mattias
800 sidor
Häftad offside 2006 illustrerad. Offside Sportmagasin no.1-8 2006. komplett årgång


Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks OS stjärnor 2000  De största stjärnorna genom tiderna.
 Pris: 70 kr / 8,0 €

OS stjärnor 2000 De största stjärnorna genom tiderna.

Dahlgren Sölve
112 sidor
Kartonnageband Egmont 2000, rikt illustrerad med foto i färg och svartvitt. Stämpel försättsbladet


Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Riksföreningen för Gymnastikens främjande 1937
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Riksföreningen för Gymnastikens främjande 1937

Holmström Agne
310 sidor
Inbunden/omslag (skadat)Årsbok 1937 illusterad. Bl.a. De svenska gymnasternas färd till Olympiaden i Berlin 1936, sid 59-100.
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Så kom idrotten till Malmö No 1 1986 Igår, i dag, i morgon
 Pris: 130 kr / 14,9 €

Så kom idrotten till Malmö No 1 1986 Igår, i dag, i morgon

Buhre Birger red.
46 sidor
Tidskrift nr.1 Malmöidrottens samorganisation 1986 illustrerad. Första årgången, Igår, Idag, Imorgon.
Idrottshistoria över Malmö.
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Simfrämjaren 1958-1964
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Simfrämjaren 1958-1964

Wallbom Sven red.
800 sidor
Dek klotband Tidskrifter Simfrämjaren kompletta årgångar 1959-1963. Övriga ej kompletta. Simfrämjaren nr.3-4 1958,
Simfrämjaren no. 1-3 1964
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Skånsk Idrotts Historia Årsbok 2002
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Skånsk Idrotts Historia Årsbok 2002 (Förlagsny)

Ramsby Åge
160 sidor
Pappband idrottsmuseetsvän. 2002 illustrerad. Andra samlade årsboken för idrottsmuseetsvän. Gunder Hägg, Golf, sporten för grevar och baroner, Mr Ishockey
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Skånsk Idrotts Historia Årsbok 2003
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Skånsk Idrotts Historia Årsbok 2003 (Förlagsny)

Ramsby Åge red.
154 sidor
Pappband idrottsmuseetsvän. 2003 illustrerad. Tredje samlade årsboken för idrottsmuseetsvän. Ur innehåll Lennart Strand den snabbe, konst och idrott hör också ihop

Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Skånsk Idrotts Historia Årsbok 2005
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Skånsk Idrotts Historia Årsbok 2005

Ramsby Åge
160 sidor
Förlagsband Idrottsmuseets vänner 2005 illustrerad. Skånsk idrotts historia årsbok 2005. Ur innehållet Basketbollens historia i Skåneland, så kom fotbollen till Landskrona
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Skånsk Idrotts Historia Årsbok 2007
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Skånsk Idrotts Historia Årsbok 2007

Ramsby Åge
176 sidor
Förlagsband Idrottsmuseets vänner 2007 illustrerad. Skånsk idrotts historia årsbok 2007


Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Sky Sports Football yearbook 2004-2005
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Sky Sports Football yearbook 2004-2005 (Förlagsny)

Rollin Jack & Glenda
1058 sidor
Softcover Headline 2004 illustration. The 35th edition of Rothmans Football Yearbook. Fler årgångar finns, se Football yearbook
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Sport 95
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Sport 95

Erichs Johan
96 sidor
Pappband Serieförlaget 1995 bokfilm om årets sport. Årsskrifter
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Sport 96
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Sport 96

Erichs Johan red.
80 sidor
pappband serieförlaget 1996 bokfilm om årets sport. Årsskrifter
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Sport och kultur 1938 Den nya frisksporttidningen
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Sport och kultur 1938 Den nya frisksporttidningen

Hagberg Allan
716 sidor
Halvklotband (privatbundet) Frisksportförbundet 1938 illustrerad. Första årgånen, Sport och kultur 1938 no. 1 - 17/18 komplett årgång. nött bokryggen se större bild
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Sport Panorama 1964
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Sport Panorama 1964

Markos Imi red.
144 sidor
Förlagsband/skyddsomslag olympia 1964 illustrerad. Första årgången, totalutgivning 1964-1981 SportPanorama
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Sport Panorama 1967
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Sport Panorama 1967

Lodin Nils red
207 sidor
Förlagsband/skyddsomslag olympia 1967 illustrerad. SportPanorama
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Sport panorama 1969
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Sport panorama 1969

Lodin Nils red
207 sidor
Förlagsband/skyddsomslag olympia 1969 illustrerad. SportPanorama
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Sport panorama 1972
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Sport panorama 1972

Lodin Nils red
207 sidor
Förlagsband/skyddsomslag olympia 1972 illustrerad. SportPanorama
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Sport panorama 1973
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Sport panorama 1973

Lodin Nils red
207 sidor
Förlagsband/skyddsomslag olympia 1973 illustrerad.
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Sport panorama 1975
 Pris: 60 kr / 6,9 €

Sport panorama 1975

Lodin Nils red
207 sidor
Förlagsband/skyddsomslag olympia 1975 illustrerad.
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Sport panorama 1976
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Sport panorama 1976

Lodin Nils red
207 sidor
Förlagsband/skyddsomslag olympia 1976 illustrerad. Vinter-OS och Sommar-OS. Sport-Panorama årsbok
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Sport panorama 1977
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Sport panorama 1977

Lodin Nils red.
207 sidor
Förlagsband/skyddsomslag olympia 1977 illustrerad. Sport-Panorama årsbok
Läs mer / Större bild
 Pris: 60 kr / 6,9 €

Sport panorama 1978

Lodin Nils red
207 sidor
Förlagsband olympia 1978 illustrerad. SportPanorama årsbok
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Sport panorama 1979
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Sport panorama 1979

Lodin Nils red
207 sidor
Förlagsband/skyddsomslag olympia 1979 illustrerad. Sport-Panorama årsbok
Läs mer / Större bild
 Pris: 60 kr / 6,9 €

Sport panorama 1980

Lodin Nils red.
207 sidor
Förlagsband olympia 1980 illustrerad. SportPanorama årsbok
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Sport panorama 1981
 Pris: 60 kr / 6,9 €

Sport panorama 1981

Lodin Nils red.
208 sidor
Förlagsband/skyddsomslag olympia 1981 illustrerad. Sista årgången SportPanorama årsbok
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Sportåret 2003
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Sportåret 2003

Svensander Niklas red.
114 sidor
Kartonnageband Egmont 2003 rikt illustrerad. Historien bakom bilderna. Första årgången


Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Sportåret 2004
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Sportåret 2004

Svensander Niklas red
114 sidor
Kartonnageband Egmont 2004 rikt illustrerad. Historien bakom bilderna. Andra årgången
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Sportboken 1946
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Sportboken 1946

Hedenström Stig red.
232 sidor
Häftad Å&Å 1945 illustrerad. Årsbok för sport. Först och sista årgången.
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks SPORTboken 2003
 Pris: 150 kr / 17,2 €

SPORTboken 2003

Birrer Peter & Trunz Alex
224 sidor
Dek.kartonnageband triumfenförlag 2003 rikt illustrerad, Första och sista årgången. Innehåller årets svenska och internationella idrottshändelser, resultat och tabeller.
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Sportens stjärnor 1983-84
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Sportens stjärnor 1983-84

Jerselius Ove red.
66 sidor
Häftad Fridaförlag 1983 illustrerad. Andra årgången

Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Sportens stjärnor 1984-85
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Sportens stjärnor 1984-85

Jerselius Ove red.
66 sidor
Häftad Fridaförlag 1985 illustrerad. Hela OS-året & Fotbolls EM 92
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Sportens stjärnor 1985-86
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Sportens stjärnor 1985-86

Jerselius Ove red.
66 sidor
Häftad Fridaförlag 1985 illustrerad.
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Sportens stjärnor 1986-87
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Sportens stjärnor 1986-87

Jerselius Ove red.
66 sidor
Häftad Fridaförlag 1987 illustrerad. Allt om Fotbolls-VM 1986. Totalutgivning 1982-1994. Årsskrifter
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Sportkalendern 1965
 Pris: 60 kr / 6,9 €

Sportkalendern 1965

Benson Sverker
176 sidor
Häftad Benson förlag 1964 illustrerad årgång 5.
Läs mer / Större bild
 Pris: 60 kr / 6,9 €

Sportkalendern 1966

Benson Sverker
192 sidor
Häftad Benson förlag 1966 illustrerad
Läs mer / Större bild
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Stockholms idrottsförbund 1950-51

Högborg Per-Gösta red.
83 sidor
Häfte Stockholms idrottsförbund 1950-51 årsöversikt på styrelsens uppdrag
Läs mer / Större bild
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Stockholms idrottsförbund 1951

Högborg Per-Gösta red.
51 sidor
Häfte Stockholms idrottsförbund 1951 årsöversikt på styrelsens uppdrag
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Svensk Idrott 1916
 Pris: 120 kr / 13,8 €

Svensk Idrott 1916

Bergvall Erik red.
196 sidor
Halvfransktband Svenska gymnastik- och idrottsföreningarnas riksförbund årsbok 1916 illustrerad. Vattenskada samt titelbladet saknas
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Svensk Idrott 1917
 Pris: 260 kr / 29,9 €

Svensk Idrott 1917

Bergvall Erik red.
270 sidor
Häftad svenska gymnastik- och idrottsföreningarnas riksförbund 1917 illustrerad. Årsbok för Svenska Gymnastik-och-Idrottsföreningarnas Riksförbund + brevkort original medföljer.
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Svensk idrott 1918
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Svensk idrott 1918

Bergvall Erik red.
212 sidor
Häftad SGIR 1918 illustrerad. Årsbok för Svenska Gymnastik- och Idrottsföreningarnas Riksförbund. Nött och skadad framsida samt med två tejpsteck.
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Svensk Idrott 1919
 Pris: 190 kr / 21,8 €

Svensk Idrott 1919

Bergvall Erik & Lindman Alex.
232 sidor
Häftad Årsbok för Svenska gymnastik och idrottsföreningarnas Riksförbund 1919 illustrerad . Årsbok 1919
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Svenska curlingförbundets årbok 1921-22 & 1922-23
 Pris: 450 kr / 51,7 €

Svenska curlingförbundets årbok 1921-22 & 1922-23

Svenska curlingförbundet
158 sidor
Skinnband Svenska curlingförbundet 1922-23 illustrerad. Sambunden Svenska curlingförbundets årbok 1921-22, 70 s.& 1922-23, 88 s.
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Svenska Idrottsförbundets rekordkalender
 Pris: 350 kr / 40,2 €

Svenska Idrottsförbundets rekordkalender

Arnö Ivar & Jansson Charles &Ahlström Eric
199 sidor
Ringpärm liggande Svenska Idrottsförbundet 1935 1:a årgången illustrerad + tab. Uppdelad på Bandy, Boxning, Brottning, Curling, Cykel, Fotboll, Fri idrott, Hästsport, Ishockey, Motorsport, Rodd, Simidrott, Skidor, Skridsko, Skytte o. Tennis. Innehåller tabeller med rekord, mästerskapssegrare. Omslag lite nött och skadat, fuktrand i marginalen.
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Sverige centralförening för idrottens främjande 1907-1908
 Pris: 350 kr / 40,2 €

Sverige centralförening för idrottens främjande 1907-1908

Sveriges centralförening för idrottens främjande
126 sidor
Häftad Sveriges Centralförening för idrottens främjande, årsbok 1907-08 illustrerad. Första årgången. Bl a Olympiska spelen i London 1908, Skidtävlingar i Falun 1907, Internationella skidkongressen i Stockholm m. m. Fin inlaga. men skadat omslag och bokrygg
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Sveriges Centralförening för idrottens främjande 1914
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Sveriges Centralförening för idrottens främjande 1914

SCIF red.
162 sidor
Häftad Sveriges Centralförening för idrottens främjande årsbok 1914 illustrerad + blankett. Årsbok fint ex.
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Sveriges Centralförening för idrottens främjande 1936
 Pris: 130 kr / 14,9 €

Sveriges Centralförening för idrottens främjande 1936

SCIF
202 sidor
Häftad Sveriges Centralförening för idrottens främjande, årsbok 1936 illustrerad. Bl.a. den vita sporten 1911-1936 Tennis S.Sandstedt blå boken
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Sveriges Centralförening för idrottens främjande 1983-88
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Sveriges Centralförening för idrottens främjande 1983-88

Ahlbom Bengt red. m.fl.
1100 sidor
5 volymer Häftad Årsbok 1983-88 illustrerad. Årsbok: 1983, 1984, 1985, 1986/87, 1988. Sveriges Centralförening för idrottens främjande. Blå boken
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Sveriges Centralförening för idrottens främjande 2000
 Pris: 60 kr / 6,9 €

Sveriges Centralförening för idrottens främjande 2000

Karlsson Ove red.
255 sidor
Häftad SCIF 2000 illustrerad. Blå boken Årsbok 93:e årgånen. Årets förbund Svenska simförbundet
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Sveriges Centralförening för idrottens främjande 2006
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Sveriges Centralförening för idrottens främjande 2006

Björklund Lars-Gunnar red.
269 sidor
Häftad SCIF 2006 illustrerad. Blå boken Årsbok 99:e årgånen. Årets förbund Svenska Curlingförbundet
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Swing nr. 22 1924
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Swing nr. 22 1924

Hentzel Roland red.
20 sidor
Tidskrift Swing 1924 illustrerad tidning för sport och kroppskultur. Detta nummer Den sydamerikanska tungviktaren Quintin Romero..lite nött o skadat ex.
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Swing nr. 52 1922
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Swing nr. 52 1922

Hentzel Roland red.
20 sidor
Swing 1922 illustrerad tidning för sport och kroppskultur. Detta nummer Carpentier - Siki, Kid Mc Coy, m.m.
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks The Ring magazine boxing 1967 no 1-12
 Pris: 600 kr / 69,0 €

The Ring magazine boxing 1967 no 1-12

The Ring Publishing
1100 sidor
Klotband/ cloth-bound(privatbundet) The Ring magazine boxing 1967 illustrerad, Complete komplett årgång no.1/67 - 12/67. Sambunden med The Ring magazine 1966 no. 8-12
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks The Ring magazine boxing 1970 no 1-12
 Pris: 550 kr / 63,2 €

The Ring magazine boxing 1970 no 1-12

Loubet Nat edit
1250 sidor
Klotband/ cloth-bound(privatbundet) The Ring magazine boxing 19670 illustrerad, Complete komplett årgång no.1/70 - 12/70. Sambunden med The Ring magazine 1971 no.1-4, samt The Ring magazine 1974 no. 10
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks The Ring magazine boxing 1976
 Pris: 450 kr / 51,7 €

The Ring magazine boxing 1976

Fleiscer Nat m.fl.
550 sidor/pp.
Dek klotband/cloth-bound(privatbundet) The Ring magazine boxing 1976 illustrerad. No. 2-9, saknas no. 1, 10, och 11/12. Missfärgningen är bilden ej boken
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks The Ring magazine boxing 1981 no 1-12
 Pris: 550 kr / 63,2 €

The Ring magazine boxing 1981 no 1-12

Loubet Nat edit.
750 sidor
Dek klotband/ cloth-bound(privatbundet) The Ring magazine boxing 1981 illustrerad, Complete komplett årgång no.1/81 - 12/81. Fight of the Year, Sugar Ray Leonard KO 14 Thomas Hearns. Missfärgningen är bilden, ej boken
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks The Ring magazine boxing 1983
 Pris: 450 kr / 51,7 €

The Ring magazine boxing 1983

Suger R. Bert edit.
850 sidor
Dek klotband/ cloth-bound(privatbundet) The Ring magazine boxing 1983 illustrerad. No.1/83-9/83 samt no.11. Saknas 10/83 samt 12/83. Missfärgningen är bilden ej boken
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks The Ring magazine boxing 1984
 Pris: 450 kr / 51,7 €

The Ring magazine boxing 1984

Suger R. Bert edit.
800 sidor
Dek klotband/ cloth-bound(privatbundet) The Ring magazine boxing 1984 illustrerad. No.2/84-9/84. Saknas no. 1, 10-12
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Tidens idrott
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Tidens idrott

Eidmark Henry
128 sidor
Pappband Tiden 1957 illustrerad. Årets idrottshändelser med bl.a. Sigge Ericsson, Sixten Jernberg, Stig Sollander, Sonja Edström, Petrus Kasterman, Henri S:t Cyr, Lasse Hall, Stig Pettersson, Gert Fredriksson, Olle Sköldberg, William Thoresson, Fotbollslag, Evert Nyberg, Ingemar Johansson, Uffe Schmidt, Joacim Bonnier, Lennart Risberg, Kalle Svensson mfl samt 12 lagbilder på allsvenska lag.
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Unterweser Sportjahrbuch 1951
 Pris: 240 kr / 27,6 €

Unterweser Sportjahrbuch 1951

Petersen Hans & Pätzel G. Paul
128 sidor
Sewn Ditzen & Bremerhav. 1951 illustration. Mit Autograf P.G.Pätzel.
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Världmästarna 1958
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Världmästarna 1958

Nilsson Tore & Blomquist Rolf red.
168 sidor
Ryggklotband Åhlén & Åkerlunds Förlag 1958. [6],44,[2],64,48 sid. illustrerad. En kavalkad i text och bild om Sveriges mest oförglämliga idrottsår. Innehåller Vinter VM, Fotbolls VM och EM i fridrott. nött omslag
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Världsmästarna 1974
 Pris: 120 kr / 13,8 €

Världsmästarna 1974

Blomquist Rolf
84 sidor
Häftad semci 1974 illustrerad bokfilm. De stora mästerskapen i bild. VM i fotboll, VM i ishockey, VM i skidor.
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Världsmästarna 1978
 Pris: 120 kr / 13,8 €

Världsmästarna 1978

Blomquist Rolf red.
122 sidor
Häftad Å&Å 1978 illustrerad Bokfilm. Ett bildalbum om de stora mästerskapen VM i utförsåkning VM i ishockey VM i längdåkning VM i skridsko VM i fäktning VM i fotboll VM i handboll VM i simning VM i cykel VM i brottning EM i friidrott VM i motor
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Världsstjärnorna 1975-76
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Världsstjärnorna 1975-76

Kinch Lasse red.
80 sidor
Häfte semic 1975 bokfilm 1:a årgången. Sportens främsta i närbild bilder inför OS-76. (totalutgivning 1975-1989)
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Världsstjärnorna 1976-77
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Världsstjärnorna 1976-77

Kinch Lasse red.
80 sidor
Häfte semic 1976 bokfilm.Totalutgivning 1975-1989. Sportens främsta i närbild.
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Världsstjärnorna 1979-80
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Världsstjärnorna 1979-80

Kinch Lasse red
80 sidor
Häfte semic 1979 bokfilm. Sportens främsta i närbild bilder
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Världsstjärnorna 1980-81
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Världsstjärnorna 1980-81

Kinch Lasse red
88 sidor
Häfte semic 1981 bokfilm. Sportens främsta i närbild bilder. OS-Special!
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Vinrött Lugi 1989
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Vinrött Lugi 1989

Blom Arne K.
113 sidor
Häftad lugi 1989 illustrerad. Lugis årsbok 1989
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Vinter VM 1958
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Vinter VM 1958

Nilsson Tore red.
48 sidor
Häftad Å&Å 1958 bokfilm. Vinter-VM 1958 med VM-ishockey Oslo, VM-Skridskor Helsingfors, VM-skidor Lahtis, VM-handboll Östtyskland.
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks Vinter VM 1962
 Pris: 120 kr / 13,8 €

Vinter VM 1962

Blomquist Rolf
48 sidor
Häftad Åhlen 1962 rikt illustrerad. Världsspelen i skidor, ishockey, skridskor. VM-året album nr. 1. liten pappersförlust framsida
Läs mer / Större bild
Årsskrifter-Yearbooks VM 93
 Pris: 140 kr / 16,1 €

VM 93

Månsson Lennart red.
130 sidor
Förlagsband bildbyrån 1993 illustrerad. Ögonblick i ord och bild från 15 VM-scener 1993
Läs mer / Större bild