ISHOCKEY (176st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn

Se övriga underkategorier:   VM-World hockey championship,  och  Årsböcker

 

 

 


ISHOCKEY 25 år med Luleå hockey
 Pris: 300 kr / 34,5 €

25 år med Luleå hockey

Wiklund Torsten
152 sidor
Förlagsband sportförlaget 2002 illustrerad.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY 25 år med Skånes Ishockeyförbund 1946-1971
 Pris: 70 kr / 8,0 €

25 år med Skånes Ishockeyförbund 1946-1971

Skånes Ishockeyförbund
48 sidor
Häfte Skånes Ishockeyförbund 1971 illustrerad.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY 40 år med Skånes Ishockeyförbund 1946-1986
 Pris: 60 kr / 6,9 €

40 år med Skånes Ishockeyförbund 1946-1986

Skånes Ishockeyförbund
40 sidor
Häfte Skånes Ishockeyförbund 1986 illustrerad.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY 90 years of I.I.H.F. 1908-1998
 Pris: 700 kr / 80,5 €

90 years of I.I.H.F. 1908-1998

Eckert Horst & Martini Ernst & International Ice Hockey Federation
312 sidor/pp.
Hardcover International Ice Hockey Federation 1998 illustrated. 90 years of International Ice Hockey Federation 1908-1998. text in english and german

Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Billy Harris ishockeyskola 1971-72
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Billy Harris ishockeyskola 1971-72

Harris Bill
63 sidor
Häftad (vikt framsida)Semic press 1971 illustrerad. Legendarisk NHL spelare. Bill var svensk förbundskapten 1971-72
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Bjud på dig själv
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Bjud på dig själv

Sandlin Tommy
190 sidor
Kartonnageband SISU 1989 illustrerad. Om positivt ledarskap med Tre Kronor som förbundskapten och vunnit VM-guld samt tränat klassiska lag som Brynäs, Leksand och Björklöven
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Blod, svett och hockey  17 år i NHL
 Pris: 170 kr / 19,5 €

Blod, svett och hockey 17 år i NHL

Salming Börje & Karlsson Gerhard
208 sidor
Förlagsband Sportförlaget 1991 illustrerad. Nu med nyskrivet avsnitt om bl.a. Canada Cup och öldebatten.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Boston Bruins 1997-98
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Boston Bruins 1997-98

Holland Heidi
284 sidor/pp.
Häftad/paperback Boston, 1997. Boston Bruins 1997-98 official guide and record book. Photos, stats, seasons games and more.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Champions the Making of the Edmonton Oilers
 Pris: 120 kr / 13,8 €

Champions the Making of the Edmonton Oilers

Lowe Kevin & Fischler Stan
356 sidor
Hardcover with d/j Prentice-Hall 1988 illustrations from photograps. Edmonton Oilers
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Drömmar och tacklingar en bok om NHL
 Pris: 160 kr / 18,4 €

Drömmar och tacklingar en bok om NHL

Nyström Magnus
256 sidor
Förlagsband sportförlaget 2004 illustrerad. En bok om NHL National Hockey League. Med bl.a. Peter Forsbergs sju bästa råd till unga hockeytalanger
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Drömmen om NHL
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Drömmen om NHL

Karlsson Gerhard
286 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Sportförlaget 1993 fotoillustrerad
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Ett spel för livet
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Ett spel för livet

Sandlin Tommy & Jansson Ulf
240 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Sportförlaget 1996 illustrerad. Efter 30 år som ishockeytränare avslöjar Tommy för första gången hela sin ideologi. Det är ett spel för livet som vi kan lära oss mycket av.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Färjestad  svenska mästare 2006
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Färjestad svenska mästare 2006

Andersson Hasse
144 sidor
Förlagsband Sportförlaget 2006 illustrerad. Färjestads BK Guldåret. Guldkantad historia - men ödmjukhet inför framtiden

Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Florida Panthers 1997-98
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Florida Panthers 1997-98

Kramer Jon
216 sidor/pp.
Häftad/paperback Florida, 1997. Florida Panthers 1997-98 official guide and record book. Photos, stats, seasons games and more.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Folkhemmet på is
 Pris: 250 kr / 28,7 €

Folkhemmet på is

Stark Tobias
408 sidor
Häftad idrottsforum.org 2010 + tab. diag. Folkhemmet på is : ishockey, modernisering och nationell identitet i Sverige 1920-1972. Malmö Studies in Sport Sciences no. 9 . I Folkhemmet på is söker idrottshistorikern Tobias Stark förklara ishockeyns framskjutna nationella ställning i Sverige.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Från nödlösning till VM-Guld
 Pris: 160 kr / 18,4 €

Från nödlösning till VM-Guld

Lindström Curre & Cras Bengt-Åke
254 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Strömbergs bokförlag 1996. Ett liv av ledarskap. Curre Lindström är den förste förbundskaptenen i historien, som tagit VM-guld i ishockey med två olika nationer Sveige och Finland.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Från Tumba till Pekka - MIF - guldlaget
 Pris: 350 kr / 40,2 €

Från Tumba till Pekka - MIF - guldlaget

Karlsson Gerhard
255 sidor
Förlagsband Sportförlaget 1992 illustrerad. Berättelsen om kometlaget (Malmö IF) MIF - guldlaget 20 år. Med 18 autografer på bl.a. Pekka Lindmark, Roger Hansson, Daniel Rydmark, Mats Hallin, Peter Sundström, Mats Näslund m.m. MIF Redhawks
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Från Tumba till Pekka - MIF - guldlaget 20 år
 Pris: 120 kr / 13,8 €

Från Tumba till Pekka - MIF - guldlaget 20 år

Karlsson Gerhard
255 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Sportförlaget 1992 illustrerad. Berättelsen om kometlaget (Malmö IF) MIF - guldlaget 20 år.
MIF Redhawks
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Frölunda svenska mästare 2005
 Pris: 250 kr / 28,7 €

Frölunda svenska mästare 2005

Leman Henrik
151 sidor
Förlagsband sportförlaget 2005 illustrerad. Vinner Elitserien i överlägsen stil, går till slutspelet som en av dom stora favoriterna och håller hela vägen. Guldåret 2005 sammanfattar Frölundas fantastiska säsong i ord och bild
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Göteborgs Ishockeyförbund 15 år 1937-1952
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Göteborgs Ishockeyförbund 15 år 1937-1952

Johansson Kurt red.
92 sidor
Häfte Göteborgs Ishockeyförbund 1952 illustrerad. Göteborgs Ishockeyförbund 15 år 1937-1952. finne ej hos Libris
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Gretzky en självbiografi
 Pris: 450 kr / 51,7 €

Gretzky en självbiografi

Gretzky Wayne & Reilly Rick
206 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Richter 1992 illustrerad (huvudsakligen i färg). En av världens främste genom tiderna. Som 18-åring debuterade han i Edmonton Oilers i den nordamerikanska proffsligan NHL. Han ledde sitt lag till 4 mästerskapstitlar under 1980-talet och slog alla mål- och poängrekord. .

Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Guldboken Leksands IF 90 år
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Guldboken Leksands IF 90 år

Ingels Lars
128 sidor
Förlagsband sportförlaget 2009 illustrerad. Under 2009 fyllde Leksands IF 90 år och det är precis 40 år sedan föreningen tog sitt första SM-guld. Därför handlar denna jubileumsbok om de guldkantade åren 1969, 1973, 1974 och 1975.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Här får du veta någonting om ishockey
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Här får du veta någonting om ishockey

Sterner Ulf
32 sidor
Kartonnageband Bonnier junior 1970 illustrerad.

Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Hockey  De tuffa lirarnas spel.
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Hockey De tuffa lirarnas spel.

Norlin Arne
77 sidor
Kartonnageband Rabén & Sjögren 1994 rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Hockeyboken 1975-76
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Hockeyboken 1975-76

Carlsson Jan red.
320 sidor
Häftad Cewe 1975 illustrerad. Svenska Ishockeyförbundets officiella kalender. Omslag Tord Lundström. lite nött omslag och ritat på en sida
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Hockeyboken 1978-79
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Hockeyboken 1978-79

Emsjö Leif red.
256 sidor
Häftad Cewe 1978 illustrerad. Svenska Ishockeyförbundets officiella kalender. Omslag Rolf Edberg guldpuck vinnare 1977/78

Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Hockeyboken 1981-82
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Hockeyboken 1981-82

Emsjö Leif red.
320 sidor
Häftad Cewe 1981 illustrerad. Svenska Ishockeyförbundets officiella kalender. Omslag Peter Lindmark Timrå guldpuck vinnare 1980/81


Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Hockeyboken 1986-87
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Hockeyboken 1986-87

EMsjö Leif
318 sidor
Häftad Cewe 1986 illustrerad. Svenska Ishockeyförbundets officiella kalender. Omslag Tommy Samuelsson FBK
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Hockeyboken 1987-88
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Hockeyboken 1987-88

Emsjö Leif red.
304 sidor
Häftad Cewe 1987 illustrerad. Svenska Ishockeyförbundets officiella kalender. Omslag Guldpucksvinnare Håkan Södergren DIF


Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Hockeyboken 1988-89
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Hockeyboken 1988-89

Emsjö Leif red.
308 sidor
Häftad Cewe 1988 illustrerad. Svenska Ishockeyförbundets officiella kalender. Omslag Guldpucksvinnare Bo Berglund AIK
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Hockeyboken 1989-90
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Hockeyboken 1989-90

Andersson Hasse
263 sidor
Häftad Cewe 1989 illustrerad. Svenska Ishockeyförbundets officiella kalender. Omslag Kent Nilsson DIF
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Hockeyboken 1990-91
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Hockeyboken 1990-91

Andersson Hasse
265 sidor
Häftad Cewe 1990 illustrerad. Svenska Ishockeyförbundets officiella kalender. Omslag Patrik Carnbäck
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Hockeyboken 1991-92
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Hockeyboken 1991-92

Andersson Hasse
265 sidor
Häftad Cewe 1991 illustrerad. Svenska Ishockeyförbundets officiella kalender. Omslag Thomas Rundqvist FBK
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Hockeyboken 1992-93
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Hockeyboken 1992-93

Andersson Hasse
265 sidor
Häftad Cewe 1992 illustrerad. Svenska Ishockeyförbundets officiella kalender. Omslag Tommy Sjödin Brynäs
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Hockeyboken 1997-1998
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Hockeyboken 1997-1998

Andersson Hasse & Feltenmark Anders
314 sidor
Häftad,Cewe,1997,Sv.Ishockeyförbundets off.kalender. omslag Jörgen Jönsson Färjestad
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Hockeyboken 2002-03
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Hockeyboken 2002-03

Feltenmark Anders red.
416 sidor
Häftad Cewe 2003 illustrerad Svenska Ishockeyförbundets officiella kalender. Omslag guldpuckenvinnare 2001 Henrik Zetterberg Timrå.

Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Hockeydynamit en bok om Timrå IK:s största hjältar
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Hockeydynamit en bok om Timrå IK:s största hjältar

Liljedahl Ola
252 sidor
Förlagsband Sportförlaget i samarbete med Timrå IK 2004 illustrerad. Timrå Red Eagles hockeydynamit. lite nött omslag
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Hockey-Guide 1975-76
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Hockey-Guide 1975-76

Andersson Hasse
112 sidor
Häftad ceweförlag 1975 illustrerad. Med elitserielagen
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Hockeyns stora grabbar
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Hockeyns stora grabbar

Nilsson Stig
143 sidor
Kartonnageband cewe 1976 illustrerad. Sveriges idrottshistoria del.6. Ishockeyhistoria. En skildring av de verkligt stora grabbarna i rinken. Här finns Åke Plutten, Tumba, Lasse Björn, Rolle Stoltz m. fl. I slutet några data kring de 95 stora grabbarna.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Hockeys Hall of fame
 Pris: 160 kr / 18,4 €

Hockeys Hall of fame

Moriarty Tim
301 sidor
Paperback Avon Books 1974 illustrated. The sensational stories of hockeys NHL all-time greats-past, present, future.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY HV71 svenska mästare 2004
 Pris: 350 kr / 40,2 €

HV71 svenska mästare 2004

Andersson Hasse
160 sidor
Förlagsband Sportförlag 2004 färgillustrerad. Om framgångarna som HV71 hade år 2004 då de blev svenska mästare i ishockey
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Icebreakers från dröm till verklighet
 Pris: 500 kr / 57,5 €

Icebreakers från dröm till verklighet

Andersson Hasse
208 sidor
Häftad sportförlaget 2011 illustrerad. Icebreakers - det är Peter Forsbergs och Markus Näslunds eget hockeylag. Men det är också stiftelsen som spelar in pengar till behövande och handikappade ungdomar. Med autograf från Peter Forsberg
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY In the Bin
 Pris: 120 kr / 13,8 €

In the Bin

Freeberg Lloyd
215 sidor
Hardcover with d/j Triumph Books 1998 illustrated. By NHL Official. In the bin, Reckless, Rude Stories from the Penalty Boxes of the NHL.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Ishockey  Teknik, taktik, träning,
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Ishockey Teknik, taktik, träning,

Stjärnfeldt Nils
47 sidor
Pocket Aldus, 1969 illustrerad. Teknik, taktik, träning, utrustning och regler. Sesam En Aldus handbok

Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Ishockey handbok om ishockeyspelet
 Pris: 500 kr / 57,5 €

Ishockey handbok om ishockeyspelet

Johanson Anton red.
167 sidor
Häftad Svenska ishockeyförbundet 1939 illustrerad. ryggskadad övrigt fint ex.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Ishockey i dag 1969-70
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Ishockey i dag 1969-70

Blomqvist Rolf red.
96 sidor
Häftad, Åhlen&Åkerlund 1970, illustrerad. Med Ulf Sterners ishockeyskola

Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Ishockey i dag 1971-72
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Ishockey i dag 1971-72

Blomquist Rolf red.
96 sidor
Häfte semic 1971 illustrerad. Rolle Stoltz hans VM- och OS-lag, hans hockeyskola-omslag
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Ishockeyboken 1960
 Pris: 380 kr / 43,7 €

Ishockeyboken 1960

Persson Lennart
176 sidor
Dek. Ryggklotband ishockeybokensförlag 1960 illustrerad. En specialupplaga av Svenska Ishockeyförbundets officiella årsbok 1960. Stora ishockeyboken. en översikt av ishockeysäsongen nationellt och internationellt med specialartiklar och utförlig statistik. Nött omslag och hörn
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Ishockeyboken 1961-62
 Pris: 190 kr / 21,8 €

Ishockeyboken 1961-62

Persson Lennart red.
216 sidor
Häftad Svenska ishockeyförbundets officiella kalender 1961 illustrerad. Omslag Åke Lassas

Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Ishockeyboken 1962-63
 Pris: 190 kr / 21,8 €

Ishockeyboken 1962-63

Persson Lennart red.
254 sidor
Häftad Svenska ishockeyförbundets officiella kalender 1962 illustrerad. Omslag Honken Holmqvist

Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Ishockeyboken 1963-64
 Pris: 190 kr / 21,8 €

Ishockeyboken 1963-64

Persson Lennart red.
128 sidor
Häftad Svenska ishockeyförbundets officiella kalender 1963 illustrerad. Omslag Lill-stöveln Öberg. Med anteckningar 2 sidor


Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Ishockeyboken 1966-67
 Pris: 190 kr / 21,8 €

Ishockeyboken 1966-67

Persson Lennart red.
224 sidor
Häftad Svenska ishockeyförbundets officiella kalender 1966 illustrerad. Omslagsbild Håkan Wickberg Brynäs IF. Lite nött omslag.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Ishockeykungar
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Ishockeykungar

Ahlqvist Bo red.
16 sidor
Tidskrift bilaga Rekordmagasinet illustrerad. Ett album om svensk ishockeys stora stjärnor. hålslag

Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Ishockeyregler
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Ishockeyregler

Stjärnfeldt Nils
96 sidor
Häfte Hermod 1972 illustrerad. Programmerat ett undervisningsmaterial.

Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Jonas Bergqvist rekordmannen
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Jonas Bergqvist rekordmannen

Bergqvist Jonas Marklund Pelle
253 sidor
Förlagsband Sportförlaget 1999 illustrerad. Med autograf från Jonas Bergqvist. Han var med om att vinna tre VM under sin karriär, 1987, 1991 och 1998. Bergqvist ingick även i det segrande laget vid OS 1994.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Kanadensaren Andy Bathgates Ishockeytips
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Kanadensaren Andy Bathgates Ishockeytips

Bathgate Andy
127 sidor
Kartonnageband Beckman 1964 illustrerad. En hockeybibel av världsstjärnan Andy Bathgate

Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Kompendium för föreningsinstruktörer i ishockey
 Pris: 170 kr / 19,5 €

Kompendium för föreningsinstruktörer i ishockey

Svenska ishockeyförbundet
78 sidor
Ryggklotband (biblioteksband) Svenska ishockeyförbundets tekniska kommitté 1970 illustrerad.


Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Leksand så klart!
 Pris: 480 kr / 55,2 €

Leksand så klart!

Ingels Lars
287 sidor
Förlagsband sportförlaget 2003 rikt illustrerad. Leksands IF alla säsonger, alla spelare, alla matcher, alla mål. Det kompletta uppslagsverket.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Leksands stora grabbar från Sigge till Sigge
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Leksands stora grabbar från Sigge till Sigge

Ingels Lars
376 sidor
Förlagsband Sportförlaget 2005 illustrerad. Leksands stora grabbar, från Sigge till Sigge. Här möter du 26 av Leksands IF:s och svensk ishockeys största profiler genom tiderna.

Läs mer / Större bild
ISHOCKEY LHC från Bk Robbi till Elitserien
 Pris: 300 kr / 34,5 €

LHC från Bk Robbi till Elitserien

Torell Perh
208 sidor
Häftad Linköping hockey club 1999 illustrerad. Linköping Hockey Club från Bk Robbi till Elitserien. Ej tillgänglig i något Libris-bibliotek
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Lira hockey och leva livet
 Pris: 120 kr / 13,8 €

Lira hockey och leva livet

Stockfelt Torbjörn
93 sidor
Förlagsband/skyddsomslag CeWe-förlag 1980.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Lirarnas lag 75 år med Leksands IF:s största hjältar
 Pris: 350 kr / 40,2 €

Lirarnas lag 75 år med Leksands IF:s största hjältar

Marklund Pelle
171 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Sportförlaget 1995 illustrerad. Leksands IF, ett av Sveriges mest populära ishockeylag som 1996 firar 75-årsjubileum. Huvuddelen ägnas åt att porträttera spelare som av klubbens supportrar röstats fram som tidernas bästa. Målvakt: Christer Abrahamsson. Backar: Tomas Jonsson, Åke Lassas. Forwards: Jonas Bergqvist, Mats Åhlberg, Nisse Nilsson. Även en historisk överblick och statistik
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Looking out for number one
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Looking out for number one

Semenko Dave
157 sidor
Paperback General Paperbacks 1989 ill. Foreword Wayne Gretzky. nött omslag
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Magic Brynäs
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Magic Brynäs

videafilm & Brynäs

Video VHS videafilm 1999 speltid 30 minuter. Brynäs Tigers
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Magic man. Mästare i fem länder
 Pris: 170 kr / 19,5 €

Magic man. Mästare i fem länder

Nilsson Kent & Karlsson Gerhard
205 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Sportförlaget 1996 illustrerad.


Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Med VM i sikte
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Med VM i sikte

Nordström Gunnar
156 sidor
Förlagsband Wahlströms ungdomsböcker 2001. Om NHL och Adam Wallgren
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Mer än hockey  Håkan Loob
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Mer än hockey Håkan Loob

Loob Håkan & Dahlen Stig
230 sidor
Förlagsband/skyddsomslag sportförlaget 1996 illustrerad
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Messier Hockeys Dragon Slayer
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Messier Hockeys Dragon Slayer

Carpiniello, Rick
210 sidor
Paperback McGregor 1999 illustration. Messier Hockeys Dragon Slayer
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY MIF Redhawks 2008/2009
 Pris: 100 kr / 11,5 €

MIF Redhawks 2008/2009

Malmö Redhawk
127 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband 21.5x30 cm Sportförlaget 2009 rikt illustrerad. Årsbok 2008-09. Gott skick.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY MIF Redhawks 2009/2010
 Pris: 100 kr / 11,5 €

MIF Redhawks 2009/2010

Malmö Redhawk
128 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband 21.5x30 cm Sportförlaget 2010 rikt illustrerad. Årsbok 2009-10
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Mitt rika liv eller Den nakna sanningen
 Pris: 130 kr / 14,9 €

Mitt rika liv eller Den nakna sanningen

Johansson Tumba Sven
251 sidor
Förlagsband/skyddsomslag selln 1995 illustrerad. Tumba berättar om sitt liv på gott och ont. Han skildrar sina idrottsbravader, såväl inom ishockey som fotboll och golf. Han berättar om livet mellan matcherna, om landslagskompisarna och om vattenskidcirkusen genom Sverige. Han skriver om kärlekshistorien med prinsessan Birgitta.


Läs mer / Större bild
ISHOCKEY NHL  Swedish Elite League 1995-96
 Pris: 380 kr / 43,7 €

NHL Swedish Elite League 1995-96

Upper deck
32 sidor
Samlaralbum/Collectors album UD 1995/96 with 112 card of 300.

Läs mer / Större bild
ISHOCKEY NHL boken
 Pris: 700 kr / 80,5 €

NHL boken

Henriksson Roy & Siekkinen Emil
320 sidor
Dek förlagsband Stroemberg media group 2003 illustrerad. Transatlantisk ishockeyhistoria från uppsättandet av Stanley Cup 1892, via NHL:s uppkomst 1917, fram till och med säsongen 2003. Alla klubbar som spelat i NHL presenteras; profil/profiler, historiska och idag aktiva, från ligans samtliga 30 klubbar
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY NHL Hockey 1993-1994
 Pris: 350 kr / 40,2 €

NHL Hockey 1993-1994

Panini
52 sidor
Salmaralbum/collectalbum NHL Hockey 1993-94. Med 300 bilder/card, komplett fint ex.


Läs mer / Större bild
ISHOCKEY NHL Official Guide & Record Book 1991-92
 Pris: 200 kr / 23,0 €

NHL Official Guide & Record Book 1991-92

Hackel Stu m.fl.
414 sidor/pp.
Häftad NHL official Guide & Record book, illustrerad. 1991
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY NHL Official Guide & Record Book 2002
 Pris: 250 kr / 28,7 €

NHL Official Guide & Record Book 2002

National Hockey League
640 sidor
Softcover Triumpht book 2001 ill.
Six books in one - Team-by-Team Guide with 2000-01 results, rosters & draft picks, 2000-01 Season Statistics, NHL Records, Stanley Cup Records, Player & Goalie Registers and All-time Retired Players Index, olympic hockey.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY NHL Official Guide and Record Book 1994-95
 Pris: 250 kr / 28,7 €

NHL Official Guide and Record Book 1994-95

National Hockey League
448 sidor/pp.
Häftad Triumpth book 1994 official Guide & Record book, illustrerad. Mark Messier and the Standley Cup Champion New York Rangers. Season Statistics, NHL Records, Stanley Cup Records, Player & Goalie Registers and All-time Retired Players Index.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY NHL Official Guide and Record Book 2002
 Pris: 250 kr / 28,7 €

NHL Official Guide and Record Book 2002

National Hockey League
640 sidor
Häftad Triumpth book 2001 official Guide & Record book, illustrerad. Six books in one - Team-by-Team Guide with 2000-01 results, rosters & draft picks, 2000-01 Season Statistics, NHL Records, Stanley Cup Records, Player & Goalie Registers and All-time Retired Players Index. Also contains features on the Salt Lake Olympics in 2002 and data on the top 1,000 prospects
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY NHL Peter Forsberg
 Pris: 120 kr / 13,8 €

NHL Peter Forsberg

Harling Michael
44
Paperback Greystone Books 2000. Illustrerad. Text english
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY NHL världens bästa hockeyliga
 Pris: 150 kr / 17,2 €

NHL världens bästa hockeyliga

Nordström Gunnar
137 sidor
Förlagsband tidensport 1996 illustrerad. Lagen, spelarna & poängen. En officiell NHL-bok. National Hockey League (NHL), den nordamerikanska ishockeyligan, betraktas som världens främsta. Här presenteras den här ligan utförligt med bakgrunder, analyser, 16 spelarporträtt, 26 lagpresentationer, roliga historier, svenskarna i NHL, statistik samt allt om hockeyns trender och tendenser
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Official program of 2004 IIHF world championship hockey
 Pris: 160 kr / 18,4 €

Official program of 2004 IIHF world championship hockey (Förlagsny)

Official program IIHF
106 sidor
Häftad/papperback praha IIHF 2004 illustration. Official program of 2004 IIHF world championship hockey 24/4-9/5. text english. Program Hockey-VM 2004 Tjeckien
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Old school hockey
 Pris: 400 kr / 46,0 €

Old school hockey (Förlagsny)

Johansson Ronnie
254 sidor
Förlagsband/skyddsomslag idrottsförlaget 2012 illustrerad. Hockeyns historia berättad av spelare som var med och skrev den. Old School Hockey porträtterar legendarerna från Sverige, Finland, Sovjet/Ryssland, Tjeckoslovakien/Tjeckien, USA och Kanada.
Läs mer / Större bild
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Peter Forsberg - affisch (Förlagsny)

Norman james cop.

Affisch/poster njc 1996 Färg-affisch 85 x 56 cm. Text: Forsberg Eurostars
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Pins Ice hockey 95 World Championship Sweden
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Pins Ice hockey 95 World Championship Sweden

Officiellt world championship

Metall/plast 2x2,5 cm bild officiell, text ice hockey 1995 world championship Sweden IIHF

Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Pucken  En bok om svensk ishockey 50 år
 Pris: 480 kr / 55,2 €

Pucken En bok om svensk ishockey 50 år

Berglund Helge red.
323 sidor
Dek konstläderband med förgyllt Svenska ishockeyförbundet & Strömberg förlag 1972 illustrerad. Svenska ishockeyförbundet 50 år 1922-1972. namnad
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Pucken klubban och jag.
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Pucken klubban och jag.

Sterner Ulf
160 sidor
Häftad Åhlén & Åkerlund 1966 illustrerad.

Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Sång tillägnad AIK SM-lag 1946
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Sång tillägnad AIK SM-lag 1946

Olofsson Bengt red.
1 sida
A4 stencil Sångtext " Ni har kämpat " melodi Ingeborg. Sången tillägnad A.I.K. SM guld hockeylaget 1946 Bengt Olofsson. Denna visa är stencilerad i 25 ex. varav detta är nummer ()?
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Södertälje SK ishockey 1925-1988
 Pris: 400 kr / 46,0 €

Södertälje SK ishockey 1925-1988

Giden Carl
342 sidor
Förlagsband blekt bokrygg Bohusläningens boktryckeri illustrerad 1988. Numrerad upplaga på 5000 ex. Södertälje SK ishockey 1925-1988 mot 60 säsonger och 1000 matcher i högsta serien. Med Supplement 1 säsongen 1989 (15 s.)Inklistrad artikel om boken på försättsbladet.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Skånes ishockeyförbund 50 år
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Skånes ishockeyförbund 50 år

Paulsson Göran & Andersson Bengt
154 sidor
Häfte SIF 1996 illustrerad. Skånes ishockeyförbund 50 år 1946-1996
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY SSK, go, go, go!
 Pris: 240 kr / 27,6 €

SSK, go, go, go!

Hammarlund Ulf & Jakobsson Lars-Göran
101 sidor
Förlagsband Södertälje 1983 illustrerad. En bok om Södertälje sportklubb.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Sudden Death
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Sudden Death (Förlagsny)

Andersson Gunder
264 sidor
Häftad Carlssonbokförlag 1999 illustrerad. Texter kring idrott om boxning, ishockey, skidor och tennis
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Superstars Hockey Calendar 1997
 Pris: 30 kr / 3,4 €

Superstars Hockey Calendar 1997 (Förlagsny)

starline
25 sidor
Kalender starline 1997 16 month calendar illustration. Superstars Hockey Calendar 1997, include bild and the birthdays of your favorite stars! Gretzky, Forsberg, Lindros, Jagr, Koivu, Selanne, Bure, Messier, ... new ex.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Sven Tumba Johansson mästare med puck
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Sven Tumba Johansson mästare med puck

Ohlsson Sten
32 sidor
Förlagets pappband med omslagsbild. FIBs Idrottsböcker med träningsråd 1955.Illustrerad med svartvita foton och 3-D bilder 3-D glasögon saknas. namnad
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Svensk ishockey 75 år
 Pris: 1400 kr / 160,9 €

Svensk ishockey 75 år

Byström Bobby & Andersson Hasse
448 sidor
Dek konstläderband med förgyllt snitt i kasset.Svenska ishockeyförbundet & Strömberg förlag 1997 illustrerad. Ett jubileumsverk i samband med Svenska ishockeyförbundets 75-årsjubileum. Bibliofilupplaga 184/350, originallitografi (Göran Hausenkamp saknas). Del 1 Historien om svensk ishockey 251 sidor. Del 2. Faktadelen 192 sidor
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Svensk ishockey 75 år  Del 1-2
 Pris: 850 kr / 97,7 €

Svensk ishockey 75 år Del 1-2

Stark Janne & Andersson Hasse
443 sidor
2 volymer Dek konstläderband med förgyllt guldsnitt Strömberg/Brunnhage & Svenska ishockeyförbundet 1997 illustrerad. Ett jubileumsverk i samband med Svenska ishockeyförbundets 75-årsjubileum. (A commemorative works in conjunction with the Swedish Ice Hockey Association's 75th Anniversary.) Del 1 Historien om svensk ishockey 251 sidor. Del 2. Faktadelen (facts)192 sidor
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Svenska hockeykanoner
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Svenska hockeykanoner

Ahlqvist Edvin red
6 sidor
Häfte bilagan Rekordmagasinet nr 50-51 Jul 1967, illustrerad. Bild Björn Palmqvist Djurgården och Tre Kronor.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Tarasovs ishockeyskola
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Tarasovs ishockeyskola

Tarasov Anatolij
96 sidor
Häftad Askild & Kärnekull 1972 illustrerad. Tarasovs ishockeyskola del 1. - teknik.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Teamwork tillsammans når vi högre mål
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Teamwork tillsammans når vi högre mål

Nilsson Lill-Pröjsarn Ulf & Nordström Gunnar
191 sidor
Förlagsband Sportförlaget 1996 illustrerad. Ulf Lill-Pröjsarn Nilssons memoarer.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY The Chiefs
 Pris: 60 kr / 6,9 €

The Chiefs (Förlagsny)

Noble
1 st.
DVD noble 2006, 74 min The Chiefs men fighting to remain boy. Prisbelönt hockeyfilm text : Svenska, Norska, Danska, Finska.nytt inplastat ex.new laminated
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY The Great Gretzky yearbook
 Pris: 80 kr / 9,2 €

The Great Gretzky yearbook

Jones Terry
136 sidor
Paperback general 1982 illustrade. He was not the biggest, or the strongest, or the fastest. And yet, Wayne Gretzky is without question the greatest hockey player of all time
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY The Ice Hockey annual 1989-1990
 Pris: 80 kr / 9,2 €

The Ice Hockey annual 1989-1990

Roberts Stewart
189 sidor
Paperback BIHA official year book for hockey in Great Britain 1989 illustration. Ice Hockey
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY The Top 100 NHL Players of All-Time
 Pris: 300 kr / 34,5 €

The Top 100 NHL Players of All-Time

Dryden Steve
160 sidor
Hardcover with dustjacket McClelland & Stewart Toronto 1998 illustrated. Foreword by Wayne Gretzky
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Träff med Tre kronor
 Pris: 130 kr / 14,9 €

Träff med Tre kronor

red. kom
34 sidor
Häftad Williams 1966 illustrerad. Träff med Tre kronor, ett toppmöte med svenska ishockeylandslaget. Bild Rolle Stoltz
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Tre kronor biblioteket
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Tre kronor biblioteket

Supporter klubben tre kronor.
64 sidor
4 volymer småskrifter Å&Å 1971 illusterade. No TKB 24,25,32,37. (16 s.) Inge Hammarström vill bli mera rysk, Tord Lundström i A-laget vid 13 år, Honken Holmqvist ingenting är omöjligt, Christer Abrahamsson vill gärna bli proffs.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Tre Kronor ett landslag
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Tre Kronor ett landslag

Byström Bobby
143 sidor
Kartonnageband Strömberg 1995 illustrerad. Byström redovisar hockeyns utveckling i Sverige, berättar om olika förbundskaptener som lett laget och ger personliga porträtt av profiler och hjältar genom tiderna. Medryckande referat från lagets mest betydelsefulla matcher och turneringar som fram till 1994 gett 6 VM- och 1 OS-guld
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Tre Kronor genom tiderna
 Pris: 250 kr / 28,7 €

Tre Kronor genom tiderna

Björklund Lars-Gunnar
224 sidor
Förlagsband Sportförlaget & Svenska ishockeyförbundet 2002 illustrerad. Tre Kronor? vårt lands folkkäraste landslag genom tiderna som ett komplett uppslagsverk.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Tre Kronor Ishockeyns stjärnor
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Tre Kronor Ishockeyns stjärnor

Maxe Ingvar
114 sidor
Häfte allas veckotidning 1972 illustrerad.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Vad vet du om Elitserien ?
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Vad vet du om Elitserien ? (Förlagsny)

Byström Bobby
67 sidor
Pappband,Strömberg,1995,QUIZ 300 frågor och svar om elitserien i ishockey.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Vad vet du om Svenska proffs i NHL?
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Vad vet du om Svenska proffs i NHL?

Byström Bobby
79 sidor
Pappband Strömberg 1996 QUIZbok 300 frågor och svar om Svenska proffs i NHL .
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Vad vet du om Tre Kronor ?
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Vad vet du om Tre Kronor ? (Förlagsny)

Byström Bobby
69 sidor
Kartonnageband strömberg 1996. En Quiz bok med 300 frågor och svar om Tre Kronor
Läs mer / Större bild
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Wayne Gretzky Los Angeles Kings - affisch (Förlagsny)

Norman james cop.

Affisch/poster njc 1993 Färg-affisch 85 x 56 cm. Text: Gretzky Los Angeles Kings
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY VIK hockey laget i mitt hjärta
 Pris: 190 kr / 21,8 €

VIK hockey laget i mitt hjärta (Förlagsny)

Wallin Bo
223 sidor
Häftad Sportförlaget 2011 illustrerad. Boken handlar om Västerås IK Hockey från 1939 till 2011
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY Vilket liv!
 Pris: 60 kr / 6,9 €

Vilket liv!

Tumba Sven
103 sidor
Kartonnageband geders 1967 illustrerad. Sven Tumba på plan, i rink-och privat.
Läs mer / Större bild
 Pris: 200 kr / 23,0 €

VM i ishockey 2002 maskot

Officiellt I.I.H.F

Maskot/mascot VM i ishocky 2002 Tyg 25 cm hög. VM i ishocky/ World Hockey Championship Sweden Karlstad 27 april - 7 maj 2002
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY VM-Rapport-95
 Pris: 140 kr / 16,1 €

VM-Rapport-95 (Förlagsny)

Gustavsson Kjell-Åke red. officiellt SIF
130 sidor
Häftad Svenska Ishockeyförbund 1995 illustrerad. World championship laganalys m.m.
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY World Championship Hockey 2004
 Pris: 160 kr / 18,4 €

World Championship Hockey 2004 (Förlagsny)

Official program IIHF
106 sidor
Häftad/papperback praha IIHF 2004 illustration. Official program of 2004 IIHF world championship hockey 24/4-9/5. text english Program Hockey-VM 2004 Tjeckien
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY World Hockey Championship 1949
 Pris: 200 kr / 23,0 €

World Hockey Championship 1949

Officiellt world championship IIHF

Pins World Hockey Championship Stockholm 1949. World Hockey Championship 1949 Stockholm. Text: VM i Ishockey Stockholm 12-20 febr. 1949. Sverige arrangerade VM i ishockey för första gången. metall
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY World Hockey Championship 2004 pins
 Pris: 90 kr / 10,3 €

World Hockey Championship 2004 pins (Förlagsny)

Official IIHF

Metalpins (4 x 2 cm)IIHF 2004 World Championship Hockey Prague-Ostrava
Läs mer / Större bild
ISHOCKEY World Hockey Championship 2008 Canada
 Pris: 90 kr / 10,3 €

World Hockey Championship 2008 Canada

IIHF officiell

Ticket/Biljett World Hockey Championship Canada 2008 sunday may 11, Finland-USA
Läs mer / Större bild