Biografier Fotboll (68st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Biografier Fotboll Allt om Messi
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Allt om Messi (Förlagsny)

Jepsen Michael
77 sidor
Kartonnageband Cargo Int. 2012 illustrerad. Historien om en av världens bäste fotbollspelare, Lionel Messi. Här finns också massor av bilder, statistik, intervjuer.
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Allt om Rooney
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Allt om Rooney (Förlagsny)

Banke Peter
78 sidor
Kartonnageband Cargo Int. 2012 illustrerad. Historien om den engelske världsstjärnan Wayne Rooney. Här finns också massor av statistik med alla mål och intervjuer. Manchester United
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Bollen och jag
 Pris: 350 kr / 40,2 €

Bollen och jag

Liedholm Nisse Nils
134 sdior
Häftad eget förlag 1962 illustrerad. Berättar om sin karriär. Liedholms första memoarbok.
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Bosse Larsson   En skånsk Samuraj
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Bosse Larsson En skånsk Samuraj

Ambrius Jonny
192 sidor
Förlagsband Sportförlaget 2007 illustrerad. Bo Larsson var under sin aktiva tid som fotbollsspelare en av världens bästa inom sitt gebit. Malmö FF mellan åren 1962- 1966, 1969-1979
VfB Stuttgart 1966-69
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll De kampe glemmer jeg aldrig
 Pris: 100 kr / 11,5 €

De kampe glemmer jeg aldrig

Lundberg Knud
124 sidor
Häftad/skyddsomslag branner & korsch 1958 illustrerad.
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll En match i taget
 Pris: 280 kr / 32,2 €

En match i taget

Svensson Stig & Åkerberg Lars-Göran
255 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Reportage och förlag 1994. Rikt illustrerad. Stig Svensson - Mr Öster en av Sveriges mest legendariska idrottsledare. Följ Öster IF avancemang genom serierna fram till guld i Allsvenskan och spel i Europacupen.
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Fotboll är en skön konst
 Pris: 190 kr / 21,8 €

Fotboll är en skön konst

Gren Gunnar & Gren Bert
276 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Sportförlaget 1993 illustrerad. Biografi över Gunnar Gren, 1920-91, en av Sveriges främsta fotbollsspelare genom tiderna. Man får följa hela karriären med höjdpunkterna OS-guld 1948 och VM-silver 1958
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Fotboll minnen och meningar
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Fotboll minnen och meningar

Bergmark Orvar
120 sidor
Häftad Bok och Bild 1968 fotoillustrerad. Orvar Bergmarks memoarer från spelare till svensk förbundskapten. lite vikmärke ett hörn
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Fotboll stjärnor och vin
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Fotboll stjärnor och vin

Liedholm Nils
231 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Askelin & Hägglund, 1984 illustrerad + tab. En av fotbollens stora, Nils Liedholm, berättar om sitt liv som spelare och tränare i Sverige och Italien. Han är en av världens mest ansedda tränare. Ett stycke spännande svensk-italiensk fotbollshistoria,

Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Garrincha
 Pris: 130 kr / 14,9 €

Garrincha

Markos Imi
48 sidor
Kartonnageband Olympia 1963 illustrerad. Manoel Santos -Garrincha barfotalassen som blev världens bäste fotbollsspelare, vid fotbolls-VM 1962. Ingår i serien Idrottshjältar no.2
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll GRENOLI  Ett fobollsäventyr
 Pris: 80 kr / 9,2 €

GRENOLI Ett fobollsäventyr

Geijerstam af Eva
214 sidor
Pocket Bonniers 1999 illustrerad. Grenoli var namnet på den legendariska trion i fotbollslaget AC Milan: Gunnar Gren, Gunnar Nordahl, Nils Liedholm.
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Guld och gröna planer.
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Guld och gröna planer.

Nordahl Gunnar
233 sidor
Förlagsband Bonniers 1954. Fotoillustrerad. Gunnar Nordahl berättar enkelt och opretentiöst om sin fotbollskarriär. Den förde honom från ett litet norrlandssamhälle till Norrköping och vidare till Milano
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Gunnar Nordahl
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Gunnar Nordahl

Eidmark Henry red.
64 sidor
Häfte niloé 1953 illustrerad. Ur serien Niloé-nyheter Idrottsstjärnor nr. 2. Världens målfarligaste center


Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Gunnar Nordahl  Legenden
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Gunnar Nordahl Legenden

Höjer Magnus
252 sidor
Förlagsband/skyddsomslag sportförlaget 1996 illustrerad. Gunnar en av Sverige störta fotbollsstjärna med
svenska landslaget, OS-guld i London 1948, vinnare av Guldbollen och professionella karriärer i Italien
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Harry Bild  Från Nöbbele till schweiziska proffsligan
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Harry Bild Från Nöbbele till schweiziska proffsligan

Jansson Ulf
48 sidor
Klotryggsband olympia 1964 illustrerad. Kom till IFK Norrköping, där han blev lagets stora målskytt. Han spelade sedan proffsfotboll i FC Zurich och Feyenoord
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Henkes Barca
 Pris: 450 kr / 51,7 €

Henkes Barca

Murillo Enrique & Carles
336 sidor
Förlagsband Sportförlaget 2006 färgillustrerad. Henrik Larsson avslutade sin proffskarriär i FC Barcelona, följ med bakom kulisserna. Vi möter bl.a. stjärnorna Henke Larsson, Ronaldinho, Eto, Deco, Puyol och får ta del av deras framgångar och drömmar
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Hyss och allvar med Glenn Hysén
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Hyss och allvar med Glenn Hysén

Hysén Glenn & Karlsson Gerhard
205 sidor
Förlagsband Richters 1992 illustrerad. Drömmen om professionellt spel gick i uppfyllelse i Fiorentina, Italien och Liverpool. namnad,
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll I fotbollens tjänst
 Pris: 180 kr / 20,7 €

I fotbollens tjänst

Johansson Lennart & Olofsson Ken
212 sidor
Förlagsband/skyddsomslag bonniers 2008 illustrerad. Han var ordförande för Svenska fotbollsförbundet 1985-90 och president i den europeiska fotbollsunionen, UEFA, 1990-2007. Han ger initierade och avslöjande beskrivningar från den internationella fotbollens styrelserum.
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll I huvudet på Zlatan Ibrahimovic
 Pris: 70 kr / 8,0 €

I huvudet på Zlatan Ibrahimovic

Bank Simon
208 sidor
Häftad Scampi, 2005 illustrerad. Den här boken, den första om Sveriges hetaste fotbollsspelare, ger en unikbild av Zlatan - genom att låta honom själv komma till tals.


Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Inlägg från Åby
 Pris: 60 kr / 6,9 €

Inlägg från Åby

Ericson Georg & Stolt Åke
183 sidor
Förlagsband/skyddsomslag CEWE-förlaget 1977 illustrerad. Om fotboll i allmänhet och landslagsfotboll i synnerhet. Georg Åby Ericson var förbundskapten Sveriges landslag 1971-79
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Jag är el Diego Maradona
 Pris: 340 kr / 39,1 €

Jag är el Diego Maradona

Maradona Diego & Ernesto Cherquis Bialo & Daniel Arcucci
313 sidor
Förlagsband sportförlaget 2001 illustrerad. Jag är El Diego -folkets Diego Armando Maradona från Argentina är en av världens bästa fotbollsspelare genom tiderna.
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Jag hänger me
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Jag hänger me

Skoglund Nacka
146 sidor
Ryggklotband Wahlström&Widstrand 1961 illustrerad. Andra delen av Nackas memoarer.(Första delen, En miljon för en klackspark)
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Jimmy Greaves Autobiography
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Jimmy Greaves Autobiography

Allen Matt
245 sidor
Pocket Virgin Books 2001 illustration. Fourfourtwo great footballers.
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Kulan i luften  svenska fotbollsambassadörer.
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Kulan i luften svenska fotbollsambassadörer.

Lidström, Arne
239 sidor
Häftad Parnass 1957 illustrerad. Kulan i luften svenska fotbollsambassadörer. Om alla de svenska fotbollsspelare som efter OS-guldet 1948 fick chansen att bli proffs utomlands. Presenterar de svenska utlandsproffsen som var aktuella för påföljande års VM-turnering. Av O'Kay Lidström-Arne Lidström. namnad
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Kurre Hamrin udda finter - många mål
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Kurre Hamrin udda finter - många mål

Bolling Hans
176 sidor
Förlagsband Sportförlaget 2007 illustrerad. I boken berättas historien om grabben från Huvudsta i Solna som erövrade Florens. Han debuterade i AIK:s A-lag våren 1952, blev proffs i Italien 1956.
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Kurt Hamrin bolltrollare i blågult
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Kurt Hamrin bolltrollare i blågult

Ohlsson Sten
32 sidor
Kartonnageband fib idrottsböcker no. 2 1955,illustrerad med bl.a. 3-D bilder (3-Dglasögon saknas.) lite nött omslag
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Legendariska gestalter i svensk fotbollshistoria
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Legendariska gestalter i svensk fotbollshistoria

Kihlberg Morgan
141 sidor
Klotband/skyddsomslag Zinderman 1976 illustrerad. Vi träffa stjärnorna från 1920-40-talen t.ex. Svarte-Filip, Pära Kaufeldt, Sven Rydell, Putte Kock och Sigge Lindberg

Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Många mål - många planer
 Pris: 160 kr / 18,4 €

Många mål - många planer

Johansson Lennart
201 sidor
Förlagsband Sportförlaget 1998 illustrerad. UEFA presidentens biografi om de många äventyren på betydande poster inom fotbollsvärlden - AIK, UEFA, FIFA

Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Mark Lawrenson  The Autobiography
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Mark Lawrenson The Autobiography

Lawrenson Mark & Ellis Mike
192 sidor
Hardcover with dustjacket macdonald 1988 illustrated. Foreword by Bob Paisley
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Martin Dahlin - Boken.
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Martin Dahlin - Boken.

Ekwall Patrick & Widing Peter
96 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Widing Media 1997. Rikt illustrerad av sportfotografen Peter Widing. Martin berättade om proffs-karriären i Tyskland, samt åren i landslaget och USA-VM.
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Med Grenoli i Italien
 Pris: 250 kr / 28,7 €

Med Grenoli i Italien

Gren Gunnar
141 sidor
Häftad cirkelförlaget 1951 illustrerad. Berättelsen om två års italienska fotbollsupplevelser med Gunnar Gren, Gunnar Nordahl och Nils Liedholm
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Mens legen er god.
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Mens legen er god.

Lundberg Knud
127 sidor
Häftad Branner og Korch, 1953 fotoillustrerad. Fodbolderindringer i tide.
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Messi världens bäste
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Messi världens bäste (Förlagsny)

Caioli Luca
264 sidor
Förlagsband/skyddsomslag sportförlaget 2012 illustrerad. En bok om Lionel Messi är njutbar läsning för varje sann fotbollsälskare, ett fotbollsgeni som ger oss de stora oförglömliga ögonblicken och högtidsstunderna
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Mina drömmars mål
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Mina drömmars mål

Hamrin Kurre
153 sidor
Förlagsband Fib 1969. Illustrerad. En memoarbok av svensk fotbolls stora spelare. Med dedikation från Kurre Hamrin.
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Mina drömmars mål
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Mina drömmars mål

Hamrin Kurt
153 sidor
Förlagsband Fib 1969 illustrerad. En memoarbok av svensk fotbolls stora spelare. Från AIK till AC Milan.
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Mitt liv mellan stolparna 1932
 Pris: 700 kr / 80,5 €

Mitt liv mellan stolparna 1932

Lindberg Sigge
271 sidor
Häftad Seelig 1932 illustrerad. Mitt liv mellan stolparna, Något om nationell och internationell fotboll mellan 1910-1930. Lite nött och skadat bokomslag, namnad.
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Mitt livs match
 Pris: 550 kr / 63,2 €

Mitt livs match

Rydell Sven
142 sidor
Häftad Rundqvist 1935 illustrerad. Veck på omslaget samt nött bokrygg


Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll My soccer life
 Pris: 160 kr / 18,4 €

My soccer life

Charlton Bobby
126 sidor
Hardcover Pelham Books 1964 illustrated. First edition The autobiography of Football legend Sir Bobby Charlton,
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Nacka-liraren
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Nacka-liraren

Dorch Börje
208 sidor
Häftad Lindfors förlag 1978 rikt illustrerad. Ett tragiskt levnadsöde Nacka Skoglund 1929-1975. Börje barndomsvän till Nacka. fint ex.
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Professor i fotboll
 Pris: 120 kr / 13,8 €

Professor i fotboll

Gren Gunnar
160 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Bonniers Bfb 1958 illustrerad. Gunnar Grens memoarer.
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Sfinxen från Torsby - Sven-Göran Eriksson
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Sfinxen från Torsby - Sven-Göran Eriksson

Karlsson Petter & Wegerup Jennifer
311 sidor
Förlagsband/skyddsomslag 2002 illustrerad. Boken om Sven-Göran Eriksson i värmländska Torsby, har tagit fotbollsvärlden med storm. Efter en tidig karriär på plan har han alltmer inträtt i rollen som tränare och där nått goda resultat. Banans topp har krönts med uppdraget för det engelska landslaget.
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Stolpskott & pungsparkar
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Stolpskott & pungsparkar

Hysén Helena & Sjöberg Birgitta
216 sidor
Förlagsband/skyddsomslag sportförlaget 2008 färgfotoillustrerad. Stolpskott & pungsparkar Helena Hysén om proffslivets okända sidor med Glenn.
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Svenska Fotbollshjältar
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Svenska Fotbollshjältar

Eidmark Henry red
189 sidor
Häftad Nordpress 1945 illustrerad. Med bidrag av Glokar Well, Sven Rydell, OKay, Ceve, Putte Kock m.fl. Lite vattenskadat ex. nött bokrygg
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Thomas Ravelli Nr. 1
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Thomas Ravelli Nr. 1

Ravelli Thomas & Thylin Stefan
199 sidor
Förlagsband Sportförlaget 1996 illustrerad med autografer av Thomas Ravelli. Matchminnen blandas med familjebilder, roliga historier och personliga åsikter i skiftande frågor

Läs mer / Större bild
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Tommy

Haaland Jon
148 sidor
Inbunden/omslag cappelen 1982 illustrerad. Lilleström SK vant sitt tredje cup mesterskap og det var det året Tom Lund kom tilbaka.

Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Tyve aar paa holdet
 Pris: 700 kr / 80,5 €

Tyve aar paa holdet

Rohde Michael
128 sidor
Häftad gyldendal 1931 illustrerad. Dansk fotbollspelare som representerade det danska landslaget vid olympiska sommarspelen 1920 . Totalt spelade han 40 matcher och gjorde 22 mål för det danska landslaget från 1915 till 1931. Rohde spelat för danska klubben B 93. Nött och skadat omslag. ovanlig
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Zlatan - den han är
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Zlatan - den han är (Förlagsny)

Jökulsson Illugi
62 sidor
Kartonnangeband katlaförlag 2012 illustrerad. I boken om Zlatan Ibrahimovic redogörs för hans händelserika liv i text och bild. Boken berättar denne kände fotbollsspelares historia på ett särdeles smidigt och upplysande sätt. Med närmare hundra fotografier
Läs mer / Större bild
Biografier Fotboll Zlatan är Zlatan
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Zlatan är Zlatan

Karlsson Petter & Wegerup Jennifer
294 sidor
Pocket månpocket 2008. Den här boken bygger på författarnas egna möten med Zlatan och på intervjuer och samtal med personer som har kännedom om honom
Läs mer / Större bild