All Rare books (90st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
All Rare books 52 years FINA London 1908 - Rome 1960
 Pris: 450 kr / 51,7 €

52 years FINA London 1908 - Rome 1960

Federation Internationale de natation amateur
12 sidor/pp.
Häfte fina 1960 illustrade. 52 years FINA London 1908 - Rome 1960. FINA is the international governing body of swimming, diving, water polo, synchronized swimming and open water swimming. FRI FRAKT-FREE DELIVERY!
Läs mer / Större bild
All Rare books Aikido Its heart and appearance
 Pris: 450 kr / 51,7 €

Aikido Its heart and appearance

Saito Morihiro
128 sidor/pp.
Softcover Minato Research Tokyo 1975 1st Edition illustration. Morihiro Saito sensei, började träna Aikido för grundaren, (Began practicing Aikido of the founder Morihei Ueshiba (1883-1969) is considered one of the largest ever martial arts master).
Läs mer / Större bild
All Rare books Andra Internationella Kvinnliga idrottsspelen i Göteborg 27/8-29/8 1926
 Pris: 500 kr / 57,5 €

Andra Internationella Kvinnliga idrottsspelen i Göteborg 27/8-29/8 1926

Lilie Einar red.
32 sidor/pp.
Häftad Federation sportive feminine internationale Gumperts bokhandel 1927 rikt illustrerad. 1921 bildades en internationell kvinnosportsorganisation, Federation sportive feminine internationale. Den andra II Internationella Kvinnliga idrottsspelen i Göteborg 27/8-29/8 1926. FRI FRAKT-FREE DELIVERY!

Läs mer / Större bild
All Rare books Bandy och Ishockeyboken 1933
 Pris: 2800 kr / 321,8 €

Bandy och Ishockeyboken 1933

Liliequist Karl & Wissnell Bertil & Nilsson Birger
112 sidor/pp.
Trådhäftad 10,5x15 cm Bandybokens förlaget 1933 illustrerad första årgången. Svenska bandyförbundets officiella spelkalender. Bandy- och ishockeyboken 1933-1936. Senare Svenska bandyboken 1937-1958, byte av namn till Bandyboken 1959- fint ex.
Läs mer / Större bild
All Rare books Berättelse över Olympiska spelen i Amsterdam 1928.
 Pris: 4600 kr / 528,7 €

Berättelse över Olympiska spelen i Amsterdam 1928.

Bergvall Erik
336 sidor/pp.
Blå klotband Almqvist & Wiksell 1928 illustrerad. IX Olympiska spelen i Amsterdam 1928. lite missfärgad på framsida och baksida (a little discoloration on the front and back)Dedikation och tillskrift från Erik Bergvall till Greve Eric von Rosen. (se större bild)
Läs mer / Större bild
All Rare books Biblografi öfver i Finland tryck idrotts-sportlitteratur
 Pris: 1200 kr / 137,9 €

Biblografi öfver i Finland tryck idrotts-sportlitteratur

Wilskman Atle
28 sidor/pp.
Privatbundet Finland 1906. Bibliografi öfver i Finland tryckt idrotts- och sportlitteratur. Bibliografin afslutad 31 Dec. 1905. ovanlig Titel finns inte redovisad på något svenskt libris-bibliotek. se större bild
Läs mer / Större bild
All Rare books Boken med Victoria och 20 år med stipendiaterna
 Pris: 2800 kr / 321,8 €

Boken med Victoria och 20 år med stipendiaterna

Olofsson Ken red.
203 sidor/pp.
Dek. silverinbunden konstläder med pärmdekoration i guld, samt kassett Sportförlaget 1998 illustrerad. Bibliofilupplaga 410/500 ex illustrerad. Boken med Victoria och 20 år med stipendiaterna. Med autografer av stipendiaterna Ingemar Stenmark, Stefan Persson, Linda Haglund, Tomas Gustafson, Stig Strand, Gunde Svan, Torbjörn Nilsson, Tomas Johansson, Mikael Appelgren, Pernilla Wiberg, Jörgen Persson, Torgny Mogren, Thomas Brolin, Sara Wedlund, Agneta Andersson/Susanne Gunnarsson, Magdalena Forsberg. se större bild
Läs mer / Större bild
All Rare books Boxing Programs  Ingemar Johansson v Floyd Patterson 26 juni 1959.
 Pris: 4400 kr / 505,7 €

Boxing Programs Ingemar Johansson v Floyd Patterson 26 juni 1959.

Souvenirprogram Madison Square Garden
36 sidor/pp.
Programs Heavyweight Boxing Championship Madison Square Garden New York illustrated 1959. With autographs of Ingemar Johansson on frontside. Front: The first inter-racial boxing championship was held between Tom Gribb Great Britain against Tom Molineaus U.SA 1810, very nice copy. With a autographs of Ingemar Johansson on frontside. Ink. Svart/vitt idolkort Ingemar Johansson. se större bild


Läs mer / Större bild
All Rare books Comité International Olympique session de 1924 Paris
 Pris: 2000 kr / 229,9 €

Comité International Olympique session de 1924 Paris

Comité International Olympique
32 sidor/pp.
booklet/Brochre Comité International Olympique - Interanationella
Olympiska kommittén session de 1924 Paris. + (1)Comté International Olympique 23 juin 1894. Celebration of the 30th anniversary of the reestablishment of the modern olympic games. Text in france
Läs mer / Större bild
All Rare books Crail Golfing Society
 Pris: 700 kr / 80,5 €

Crail Golfing Society

MacDonald John
17 sidor/pp.
Häfte/booklet crail golfing society 1984. Crail Golfing Society Instituted 1786, a short history. Is the seventh oldest golf club in the world. FRI FRAKT-FREE DELIVERY!
Läs mer / Större bild
All Rare books Deutsche Kampfspiele 1922
 Pris: 900 kr / 103,4 €

Deutsche Kampfspiele 1922

Diem Carl
308 sidor/pp.
Hardcover Weidmann Berlin 1922 100 S/W-Fotos. Deutsche Kampfspiele 1922. Bericht des Deutschen Reichsausschusses fär Leibesubungen. Bit-Aussparung auf einer Seite
Läs mer / Större bild
All Rare books Die Konkurrenzen zu Pferde an den Olympischen Spielen zu Stockholm
 Pris: 1200 kr / 137,9 €

Die Konkurrenzen zu Pferde an den Olympischen Spielen zu Stockholm

Rau Gustav
203 sidor/pp.
Cloth schickhardt & ebner Stuttgart 1913 mit 51 textillustration, XI + 6 s. Die Konkurrenzen zu Pferde an den Olympischen Spielen zu Stockholm 1912. Mit einem Anhang, Die Kavallerie-Reitschulen zu Saumur, Pinerolo und Tor di Quinto.

Läs mer / Större bild
All Rare books Erinran om G.K.i.N.S. 1909
 Pris: 800 kr / 92,0 €

Erinran om G.K.i.N.S. 1909

Bergström Otto
14 sidor/pp.
Klammerhäftad/booklet norstedt & söner 1909. Generalkommittéen i Nordiska spelen tryckt 68/70 ex. Hasselbacken den 15 mars 1909. Tillskrift?( Gubbarnas Klubb i Nordiska Spelen). FRI FRAKT-FREE DELIVERY!
Läs mer / Större bild
All Rare books FILA wrestling album free style
 Pris: 600 kr / 69,0 €

FILA wrestling album free style

Shozo Sasahara
123 sidor/pp.
Cloth Federation internationale de lutte amateur & ASICS cop. 1982 illustrated. practical manual Sasahara Shozo Olympic champion Olympic games 1956. se större bild
Läs mer / Större bild
All Rare books Finland och de olympiska spelen i Stockholm
 Pris: 600 kr / 69,0 €

Finland och de olympiska spelen i Stockholm

Paasivirta, Juhani
78 sidor
Häftad ekenäsförlag 1963 illustrerad. Finland och de olympiska spelen i Stockholm 1912: diplomatin bakom kulisserna. Upplaga 600 ex. namnteckning
Läs mer / Större bild
All Rare books Fotbollboken 1932-33
 Pris: 2500 kr / 287,4 €

Fotbollboken 1932-33

Eklöw Rudolf red
160 sidor/pp.
Privatinbundet (saknar omslagsbild) Å&Å & Svenska fotbollförbundet 1932 1:a årgången illustrerad. Fotbollboken 1932-33 med Svenska fotbollförbundets tävlingskalender. Dedikation hälsning från Rudolf Eklöw. Biblioteksstämpel titelbladet. ovanlig se större bild
Läs mer / Större bild
All Rare books Fotoalbum Fotboll Pressen-Landslaget 1947
 Pris: 900 kr / 103,4 €

Fotoalbum Fotboll Pressen-Landslaget 1947

Sportjournalisternas klubb
30 sidor
Fotoalbum (skadat omslag) Sportjournalisternas klubb Stockholm 1947 illustrerad med 13 sv/v. originalfoto till Sture Mårtensson Malmö FF. Pressen-Landslaget 1947 1-0 Råsunda 29/5 1947. unikt objekt. Proviniens tillhört Sture Mårtensson MFF.
Läs mer / Större bild
All Rare books Göteborgs fotbollförbund 1905-1930
 Pris: 850 kr / 97,7 €

Göteborgs fotbollförbund 1905-1930

Friberg Wilhelm red.
65 sidor
Häftad Göteborgs fotbollförbund 1930 illustrerad. Göteborgs fotbollförbund 1905-1930 en minnesskrift på uppdrag av Göteborgs fotbollförbund. delvis blekt framsida, samt ett hörn bortaframsida och baksida. (sun-bleached injury corners front and back)
Läs mer / Större bild
All Rare books Göteborgs skidklubb 1901-1931
 Pris: 600 kr / 69,0 €

Göteborgs skidklubb 1901-1931

Hammarlind R.
40 sidor
Häftad Göteborgs skidklubb 1931 illustrerad. Minnesskrift på Skidklubbens uppdrag Göteborgs skidklubb 1901-1931. fint ex.
Läs mer / Större bild
All Rare books Hästsport i Östergötland - Förr och nu
 Pris: 450 kr / 51,7 €

Hästsport i Östergötland - Förr och nu

Kugelberg, Arvid
84 sidor
Häftad Carlsons bokhandel 1962 illustrerad. fläck framsida
Läs mer / Större bild
All Rare books Hammarby IF en klubbhistoria 1897-1997
 Pris: 2900 kr / 333,3 €

Hammarby IF en klubbhistoria 1897-1997

Persson Gunnar
279 sidor
Dek. konstskinnband övre guldsnitt Strömberg 1996 illustrerad (vissa i färg), tab. Bibliofilupplaga om 109/349 ex, med original färglitografi: Bajern nostalgi-lag signerad av konstnären Lasse Åberg no 109/349. Med 13 Hammarbyprofiler: Rolf Rydvall, Lasse Wretman, Sven Lindberg, Mats Werner, Thom Åhlund, Bengt Persson, Per Holmberg, Nicklas Jönsson, Dan Sahlin, Patrik "Pinnen" Andersson, Sören Cratz, Peter Markstedt och Johannes Hopf (se större bild)
Läs mer / Större bild
All Rare books Hoppilantilejsansej nytt från idrottsvärlden
 Pris: 500 kr / 57,5 €

Hoppilantilejsansej nytt från idrottsvärlden

Schonberg, Torsten
27 sidor
Häftad Fröléen 1909 rikt illustrerad med 24 plancher. Nytt från idrottsvärlden. Lite ryggskadad
FRI FRAKT-FREE DELIVERY!
Läs mer / Större bild
All Rare books Huvudprogram FIS Sollefteå 1934
 Pris: 700 kr / 80,5 €

Huvudprogram FIS Sollefteå 1934

Fédération Internationale de Ski
136 sidor
Program FIS 1934 illustrerad + karta. Världsmästerskapen i nordisk skidsport 1934 Sollefteå 21-26 februari 1934. lite nött omslag samt inskrivet resultat, ovanlig
Läs mer / Större bild
All Rare books Idrottssällskapet Lyckans soldater 1883-1933
 Pris: 2000 kr / 229,9 €

Idrottssällskapet Lyckans soldater 1883-1933

Idrottssällskapet Lyckans soldater
52 sidor
Häftad Idrottssällskapet Lyckans soldater 1933 illustrerad. Idrottssällskapet L.S. 1883 12/10 1933. Tidning för L.S. Minnesskrift med anledning av att 50 år förflutit sedan sällskapet stiftades, aktiv 1883-1900. Utgiven i 185 ex. Lyckans Soldater är framför allt ihågkommen för att ha spelat den första "riktiga" fotbollsmatchen i Sverige, mot Örgryte IS den 22 maj 1892 på Heden. mycket fint ex. ovanlig FRI FRAKT-FREE DELIVERY!
Läs mer / Större bild
All Rare books Kalender för Svensk Trafsport 1894-95
 Pris: 1600 kr / 183,9 €

Kalender för Svensk Trafsport 1894-95

Pålman Axel
52 sidor
Klammerhäftad/booklet lindbergsförlag 1895 illustrerad med 2 pl. Denna upplaga ej tillgänglig i något Libris-bibliotek. Utkom första gången 1892. fint ex. ovanlig FRI FRAKT-FREE DELIVERY!
Läs mer / Större bild
All Rare books Kapplöpningarna i Stockholm 8 september 1918
 Pris: 2000 kr / 229,9 €

Kapplöpningarna i Stockholm 8 september 1918

Stockholms Kapplöpningssällskap
12 sidor
Program Kapplöpningarna i Stockholm Lindarängen. Program sist löpningsdagen den 8 september 1918 på Lindarängsbanan. Historiskt program Last programme from racecourse . FRI FRAKT-FREE DELIVERY!
Läs mer / Större bild
All Rare books London Olympics 1948 Athletics Pictorial Souvenir
 Pris: 600 kr / 69,0 €

London Olympics 1948 Athletics Pictorial Souvenir

Green P.W.
64 sidor/pp.
Brochure produced for the Athletics events at the 1948 London Games. London Olympics 1948 (Athletics Pictorial Souvenir) ilustrated. Contains history of the Olympics and analysis of the main competitors
Läs mer / Större bild
All Rare books MFF: aren 1936
 Pris: 1400 kr / 160,9 €

MFF: aren 1936

Lundahl Harry red.
40 sidor
Häfte Malmö FF 1933 illustrerad. Årsbok för Malmö FF 19:e årgången. MFF: aren julen 1936. lite skada framsidan, innehåll fint ex.
Läs mer / Större bild
All Rare books MFF: aren 1938
 Pris: 1300 kr / 149,4 €

MFF: aren 1938

Persson Eric red.
60 sidor
Häfte Malmö FF 1938 illustrerad. Årsbok för Malmö FF 21:a årgången. MFF: aren julen 1938. fint ex
Läs mer / Större bild
All Rare books MFF: aren 1939  jubileumsnummer  30 år
 Pris: 1300 kr / 149,4 €

MFF: aren 1939 jubileumsnummer 30 år

Persson Eric red.
52 sidor
Häfte Malmö FF 1939 illustrerad. Årsbok för Malmö FF 23:e årgången. MFF: aren jubileumsnummer 1939-1940. fint ex
Läs mer / Större bild
All Rare books Minne av 1928 års olympiska spel i Amsterdam
 Pris: 900 kr / 103,4 €

Minne av 1928 års olympiska spel i Amsterdam

Hollandsche Koopmansbank
32 sidor
Häftad Tvärformat (20 x 27,5 cm). N.V. Hollandsche Koopmansbank 1928 illustrerd. Bildtexter på fem språk, holländska, franska, engelska, tyska, svenska. (Texts: Dutch, French, English, German, Swedish) Herinnering aan de Olympische Spelen van 1928 in Amsterdam. Titel finns inte redovisad på något svenskt libris-bibliotek.
Läs mer / Större bild
All Rare books Minnes-album Brottareturneringen Europamästerskapet 1909-1910 i Göteborg.
 Pris: 2400 kr / 275,9 €

Minnes-album Brottareturneringen Europamästerskapet 1909-1910 i Göteborg.

Svenska idrottsförbundet Göteborg
22 sidor/pp.
Klammerhäftad Lindgren & söner Göteborg 1909 illustrerad. Minnes-Album brottareturneringen om Europamästerskapet 1909-1910 i Göteborg. Bild och presentation av 20 stora brottarprofiler. European Championship wrestling 1909-10 Sweden Gothenburg. Nött omslag med några små bitar borta i kanter. Delvis spruken i ryggen. Omslaget lagerfläckat. Några fläckar i inlagan. Namnteckning Knut Robert Nilsson på främre. Ej tillgänglig i något Libris-bibliotek, se större bild FRI FRAKT-FREE DELIVERY!
Läs mer / Större bild
All Rare books Minnes-Album från brottareturneringen i Göteborg den 1-29 februari 1908
 Pris: 2000 kr / 229,9 €

Minnes-Album från brottareturneringen i Göteborg den 1-29 februari 1908

Örgryte Idrott-Sällskap
32 sidor/pp.
Trådhäftad Örgryte Idrott-Sällskap 1908 illustrerad. Nött omslag. Delvis spruken i ryggen. Främre omslag med några små fläckar. Inlagan något fingerfläckad. Namnteckning Knut Nilsson på främre omslag. Inklistrad bild på brottaren Bourderelli Turkiet på bakre omslags insida. Ej tillgänglig i något Libris-bibliotek, se större bild FRI FRAKT-FREE DELIVERY!
Läs mer / Större bild
All Rare books Mitt liv mellan stolparna
 Pris: 950 kr / 109,2 €

Mitt liv mellan stolparna

Lindberg Sigge
270 sidor
Klotband med främre omslag medbundet Seelig 1932 illustrerad. Mitt liv mellan stolparna, något om nationell och internationell fotboll mellan 1910-1930.
Läs mer / Större bild
All Rare books Olympia-Weltsender Olympia world station. Lemetteur olympique mondiale.
 Pris: 6500 kr / 747,1 €

Olympia-Weltsender Olympia world station. Lemetteur olympique mondiale.

ReichRundfunk & Bachmann, J. G
128 sidor
Decor. cloth (slightly worn) Reichs Rundfunk 1936 illustration, text in German, English & French. Olympia-Weltsender / Olympia world station / Lemetteur olympique mondiale. With letter (1 ) from Reichssendeleiter Eugen Hadamovsky He was chief of staff in the Nazi Party's Central Propaganda Office(joined the 4th SS Polizei Division and died in combat 1945) Letter to member of the The International Olympic Committee Clarence von Rosen Sweden. Thanks for the assistant with the olympic games 1936.... (se större bild)
Läs mer / Större bild
All Rare books Olympiska spelen i Los Angeles 1932 Del 1-8
 Pris: 500 kr / 57,5 €

Olympiska spelen i Los Angeles 1932 Del 1-8

Adlon red. kom.
120 sidor
Halvfransktband Bokförlaget Adlon 1933 illustrerad. Omfång 8 volymer i ett band, komplett. lite riss bokryggen (riss little spine)
Läs mer / Större bild
All Rare books Olympiska spelen Stockholm 1912 Brevmärken /vignette
 Pris: 4500 kr / 517,2 €

Olympiska spelen Stockholm 1912 Brevmärken /vignette

officiellt S.O.K.
16 sidor
Komplett sats 16 olika postfriska/mint copy. Scarce complete set of the Hjortzberg Olympic publicity poster stamps with texts in 16 different languages inc. the rare Japanese, Chinese (17.300) & Arabic versions issued in very limited numbers (1-16) FRI FRAKT-FREE DELIVERY!
Läs mer / Större bild
All Rare books Olympiska spelens tidning / The Olympic News 1912
 Pris: 8000 kr / 919,5 €

Olympiska spelens tidning / The Olympic News 1912

Bergvall Erik red.
330 sidor
Klotryggband utan ryggtitelfält (privatbundet). Official organ of the Swedish Olympic Committees 1912 illustrerad. The Olympic News, Nordiskt idrottslif. nr. 1 A. 31 maj + Nr: 32-47 B. 17 juni - 27 juli. 1912, 1+28 häften med 8-12 sidor, Texts in Swedish and English.

Läs mer / Större bild
All Rare books Power golf
 Pris: 1850 kr / 212,6 €

Power golf - NYHET!

Hogan Ben
166 sidor
Hardcover Barnes New York 1948 photographic illus. First Edition first printing. Hogan, the winner of four U.S. Opens, two Masters and two PGA championships, provides instruction on his particular brand of golf.
Läs mer / Större bild
All Rare books Program IFK Hessleholm - Malmö Idrottsförening 1908
 Pris: 9000 kr / 1 034,5 €

Program IFK Hessleholm - Malmö Idrottsförening 1908

Officiellt fotbollsprogram
1
Programblad/programme Football, Fotboll Hessleholms Idrottsplats 1908. Resultat :IFK Hessleholm - Malmö Idrottsförening (f.d. B.K. Idrott BK) 2-3. Idrott övergick under en kort tid till IFK Malmö, för att sedan bilda Malmö Fotboll Förening (MFF) 1910 (Se laguppställningen som innehållar mångaq kända namn från MFFs bildande. Första året 1910 spelade Malmö FF 19 matcher (Den första mot IFK Hässleholm förlust 1-2) Rare nice ex. Ovanlig, fint ex. One of the oldest footballprogramme in Sweden ? Ett av de äldst bevarade fotbollsprogramen i Sverige?. Inramning med syrafritt papper Galleri ABCD. Rare Old Football Programmes . FRI FRAKT-FREE DELIVERY!
Läs mer / Större bild
All Rare books Program vid Nordiska spelens skidtäflingar 1913
 Pris: 800 kr / 92,0 €

Program vid Nordiska spelens skidtäflingar 1913

Svenska skidförbunder
20 sidor
Klammerhäftad 14x20 cm Svenska skidförbundet 1913. Internationell längdlöpning å 90, 60 och 30 km. Internationell kombinerad terränglöpning och backlöpning m.m. Ritat på tre sidor. För övrigt i gott skick. Ovanlig. FRI FRAKT-FREE DELIVERY!
Läs mer / Större bild
All Rare books Provhäfte test Booklet Den femte olympiaden. Olympiska spelen i Stockholm 1912 i bild och ord.
 Pris: 900 kr / 103,4 €

Provhäfte test Booklet Den femte olympiaden. Olympiska spelen i Stockholm 1912 i bild och ord.

Hermelin S. & Peterson Erik
8 sidor/pp.
Profhäfte/Samples Booklet Å&Å 1912 tvär 4:o illustrerad. Den femte olympiaden. Olympiska spelen i Stockholm 1912 i bild och ord. Ovanlig provhäfte utgivet med anleding av boken/häften. (Unusual test booklet issued by good reason, of the book / booklets) se större bild FRI FRAKT-FREE DELIVERY!
Läs mer / Större bild
All Rare books RekordMagasinet idrottsalbum 1944
 Pris: 2200 kr / 252,9 €

RekordMagasinet idrottsalbum 1944

Ahlqvist Edwin
46
Originalpärm Rekord-magasinet idrottsalbum lagbilder 1944. No. 1-46 komplett årgång,(Ej hela tidning)
Läs mer / Större bild
All Rare books RekordMagasinet idrottsalbum 1945
 Pris: 1600 kr / 183,9 €

RekordMagasinet idrottsalbum 1945

Ahlqvist Edwin
50
Originalpärm Rekord-magasinet idrottsalbum lagbilder 1945. No. 1-50 komplett årgång,(Ej hela tidning)
Läs mer / Större bild
All Rare books Ryttarolympiaden Stockholm 1956. En återblick i ord och bild
 Pris: 4500 kr / 517,2 €

Ryttarolympiaden Stockholm 1956. En återblick i ord och bild

Officiell Olympiadens Ryttartävlingar
227 sidor/pp.
Förlagets gulddekorerade ljusblå klotband Stockholm 1959 illustrerad. Två kartor samt två tabeller i ficka på bakre
pärmen. Officiell rapport av organisationskommittén för
den XVI Olympiadens Ryttartävlingar. The World equestrian Games of the XVIth Olympiad. se större bild
Läs mer / Större bild
All Rare books Scientific Wrestling
 Pris: 900 kr / 103,4 €

Scientific Wrestling

Bothner George
164 sidor/pp
Häftad/Soft Cover Fox 1912 illustrated photos of the author in many turn-of-the-century poses. Champion Lightweight Wrestler of the World. hörn saknas framsida/yet the front corners
Läs mer / Större bild
All Rare books SM vinterspelen i Sundsvall 1940
 Pris: 500 kr / 57,5 €

SM vinterspelen i Sundsvall 1940

Svenska Skidförbundet
120 sidor
Program SM vinterspelen i Sundsvall 1940 illustrerad + karta. Medföljer passerkort för kapellmästare Sten Hagberg Sundsvall med liksom entrébiljett till Kuben-backen. Med autografer av S. Selånger m.fl. backhoppare. Nedre högra hörnet avrivet på sidorna t o m 76. (se större bild)
Läs mer / Större bild
All Rare books Spelregler för association-fotboll 1906
 Pris: 1200 kr / 137,9 €

Spelregler för association-fotboll 1906

Johanson Anton red.
48 sidor
Privatbundet(Larsén/Helsingborg) halvfransktband Björck & Börjesson 1906. Spelregler för association-fotboll fastställda af Svenska gymnastik- och idrottsföreningarnas riksförbund (R.I.F.)1906 jämte förhållningsregler för domare, täflingsarrangörer och spelare. (Exlibris Skånska Husarregementets Bibliotek) på frampärmens insida. Stämplar på titelbladet, felfri i övrigt, bakre omslag medbundet. Första officiella regelboken för fotboll.(First official rulebook for Swedish football) Se större bild
Läs mer / Större bild
All Rare books Sport im Bild Jahrbuch 1909
 Pris: 1900 kr / 218,4 €

Sport im Bild Jahrbuch 1909

Pitcairn-Knowles Andrew
288 sidor/pp
Klotryggsband Verlag August Scherl, Berlin 1908. årgång 15 illustrerad. Med almanacka 1909 (48 pp). Innehåll Olympiaden lawn-tennis London 1908, ridsportsevenemang 1908, Den tyska simningen, moderna is sport, cykling, hästkapplöpninga m.m. Tabeller och statistik inom sport . (Lös bindning i ryggen , titelblad och januarikalender saknas samt anteckningar och två sidor lite skadade.) ovanlig. Pferderennen im In- und Ausland ab Mitte des 19. Jahrhunderts / Parforce-Jagden hinter der königlichen Meute / Festa / Menschliche Höchstleistungen ( die Leichtathletik von Carl Diem) / Der Wert des Automobil-Rennfahrens + Erfolgreiche Rennfahrer des Jahres 1908 / Die modernen Eislaufsports (Salchow) / Der deutsche Schwimmsport 1908 (von Weltmeister Emil Rausch) Boxen (von Hackenschmidt) / Die internat. Extraklasse im Radrennsport / Im Anhang interessante Reklame. Im Kalendarium die dekorativen Farbskizzen von Hans Rudi Erdt. Sehr selten und nur 1x in deutschen Bibliotheken verzeichnet.
Läs mer / Större bild
All Rare books Sport in photographs
 Pris: 1900 kr / 218,4 €

Sport in photographs

Borodulin Lev
126 sidor/pp.
Hardcover Mockba 1970 richly illustrated in 88 b/w and color. Första utgåva / First edition. By one of Russias greatest photographer. Text in russian and english (se större bild)
Läs mer / Större bild
All Rare books Sport julnummer 1898
 Pris: 250 kr / 28,7 €

Sport julnummer 1898

Bergvall Erik & Malmberg M. & Krantz E.
44 sidor
Tidskrift organ för idrottsföreningen Kamraterna, Sverige och Finland 1898 illustrerad. Första årgångens julnummer. Delvis ouppskuret ex. små fläcker på framsidan i övrigt ett mycket gott ex.
Läs mer / Större bild
All Rare books Start - Illustrerad tidning för idrottsmän 1897-1898
 Pris: 1100 kr / 126,4 €

Start - Illustrerad tidning för idrottsmän 1897-1898

Friberg J. W. N.
362 sidor
Originalklotband Göteborgs idrottsförbund 1897-98 illustrerad. Start illustrerad tidning för idrottsmän 5:e årgången 1897 (156 s.) och 6:e årgången 1898 (206 s.)sambundna.
Läs mer / Större bild
All Rare books Sture Mårtenssons klippbok Malmö FF
 Pris: 2000 kr / 229,9 €

Sture Mårtenssons klippbok Malmö FF

Mårtensson Sture
40 sidor
Ryggklotrygg klippalbum med originalfoto 25.5x31.5 av Sture Mårtensson Malmö FF under sina aktiva fotbollsår. Sture Mårtenssons spelade i MFF 1937-1949. Han gjorde 404 matcher i A-laget och 3 landskamper. Han spelade främst som centerhalv och var 10 år lagkapten. Förutom fotbollen var han också brottare. Utanför sporten var han bla känd för sin fina konstsamling och sitt stora kunnande om konst. (se större bild)
Läs mer / Större bild
All Rare books Sumobrottning  Sumotori kumi  Sumo wrestling
 Pris: 2500 kr / 287,4 €

Sumobrottning Sumotori kumi Sumo wrestling

okänd/unknown

Japanese woodblock print Sumomatcher 48 teknikers lista. Ett mycket ovanligt och ganska unikt japanskt träsnitt i original från ca 1910 med Sumobrottare, storlek 55,5 cm x 78 cm. Troligen en affisch (i träsnittsteknik) med information för någon sumoklubb. Extra intressant är att varje grepp finns beskrivet både på japanska och med det västerländska alfabetet, främst kanterna som farit illa i övrigt ganska bra papperskvalitet med ett par lagade och infärgade hål. En del av lagningarna som syns på baksidan är mest för att förstärka hörn och veck . Japanese woodblock print Sumotorikumi 48 teighiran Quite unique sumo wrestling poster from around 1910, an original Japanese woodblock print. Giant size 55,5 x 78 cm. Very unusal that all the moves are written in both Japanese and Western alphabet. The edges are damaged + some holes that have been mended. (se större bild Look ) Rare object
Läs mer / Större bild
All Rare books Svensk Travstambok för varmblodiga hästar  1
 Pris: 5000 kr / 574,7 €

Svensk Travstambok för varmblodiga hästar 1

Svenska Travsportens Centralförbund red.
292 sidor
Linneband STC 1938 Svensk Travstambok för varmblodiga hästar ston och hingstar.Swedish trotting stud book for broodmares and stallions. Första årgången, (Swedish Travstambok for warm-blooded horses, mares and stallions,First edition)harness racing
Läs mer / Större bild
All Rare books Svenska fotbollförbundet 1904-1929
 Pris: 2000 kr / 229,9 €

Svenska fotbollförbundet 1904-1929

Svenska fotbollförbundet
88 sidor
Häftad Svenska fotbollförbundet 1929 illustrerad. Svenska fotbollförbundet 1904-1929 - 25 år. Lite nött omslag och liten skada baksida(A little frayed wrappers and little damage to the rear)
Läs mer / Större bild
All Rare books Svenska skidförbundet 1908-1933
 Pris: 700 kr / 80,5 €

Svenska skidförbundet 1908-1933

Klercker Johan af
212 sidor
Häftad Svenska. skidförbundet 1933 illustrerad. Svenska Skidförbundet 1908-1933. En minnesskrift. Namnad på smutstitelbladet i övrigt fint ex.
Läs mer / Större bild
All Rare books Sveriges idrottsspel Göteborg 1923
 Pris: 550 kr / 63,2 €

Sveriges idrottsspel Göteborg 1923

Holmström Agne
167 sidor
Häftad Officiell berättelse organisationskommittén 1924 illustrerad. Sveriges idrottsspel Göteborg 1923. Mellan 9 maj och 15 juni pågick de göteborska idrottsspelen i anslutning till den stora jubileumsutställningen som startade den 8 maj för att fira stadens 300-årsjubileum. Reva på bakre omslag uppe vid rygghuvudet
Läs mer / Större bild
All Rare books Täflingsregler för skridsko-åkning
 Pris: 400 kr / 46,0 €

Täflingsregler för skridsko-åkning

Svenska skridskoförbundet
49 sidor
Häfte booklet Svenska skridskoförbundet 1915. Tävlingsregler för skridskoåkning. Internationella och Svenska skridskoförbundets stadgar och bestämmelser jämte officiell lista öfer svenska rekord och mästerskap från 1887. Gäller fr. o.m. 1914.
Läs mer / Större bild
All Rare books Tennis observed  The USLTA mens singles champions, 1881-1966
 Pris: 750 kr / 86,2 €

Tennis observed The USLTA mens singles champions, 1881-1966

Talbert Bill & Axthelm Pete
142 sidor
Hardcover Barre, Barre Publishers 1967 illustrated. "The Champions from Sears to Stolle and what made them great" with special feature "The Draws of Every National Singles Tournament." 11X14". Talbert comments on the talents of each player in each of the National Singles Championship. With autograph Bill Talbert. He won nine Grand Slam doubles titles, one of the most successful Davis Cup captains in U.S. history
Läs mer / Större bild
All Rare books Traditional Aikido Vol. 3 Applied Techniques
 Pris: 1400 kr / 160,9 €

Traditional Aikido Vol. 3 Applied Techniques

Saito Morihiro
139 sidor
Hardcover Sugawara Martial Arts 1974 profusely illustrated with photos. Traditional Aikido Vol. 3 Applied Techniques sword, stick,body arts. Text in english and japanese

Läs mer / Större bild
All Rare books Våra Stofamiljer
 Pris: 1200 kr / 137,9 €

Våra Stofamiljer

Facht Stig
251 sidor
Häftad Avelsföreningen för svenska varmblodiga hästen 1976 illustrerad. En sammanfattning av den utredning beträffande stofamiljerna och deras betydelse för tävlingssporten under åren 1935-1975 / utförd på uppdrag av Avelsföreningen. Den största studie som gjorts över stofamiljerna i sverige gjordes av Major Stig Facht och det resulterades i att boken Våra Stofamiljer gavs ut av ASVH 1976
Läs mer / Större bild
All Rare books Vägvisare genom Olympiaderna
 Pris: 2600 kr / 298,9 €

Vägvisare genom Olympiaderna

Ringius, Albert
68 sidor
Häftad/booklet Göteborg 1913 illustrerad. Med förord af hertigen af Vestergötland H.K.H. prins Carl. Skildringar öfver de olympiska spelen i Athén 1896, Paris 1900, St Louis 1904, Athén 1906, London 1908, fram till och med Stockholm 1912. Samt ett utkast öfver nästa olympiad i Berlin 1916.
Läs mer / Större bild
All Rare books Viktor Balcks minnen del II Mannaåren
 Pris: 550 kr / 63,2 €

Viktor Balcks minnen del II Mannaåren

Balck Viktor
224 sidor
Trådhäftad bonniers förlag, Stockholm 1931 illustrerad. Del I. Ungdomen utkom 1929. Främre omslagskanter med två lagade revor
Läs mer / Större bild