Boxning (151st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn

                          


Boxning 10 år i ringen
 Pris: 800 kr / 92,0 €

10 år i ringen

Persson Harry
197 sidor
Häftad Fylgia 1933 illustrerad 3:e upplagan. 10 år i ringen hur jag slog mig fram från arbetslös stensättare till skandinavisk tungviktschampion

Läs mer / Större bild
Boxning 12 Världsmästare i boxning
 Pris: 300 kr / 34,5 €

12 Världsmästare i boxning

Säfve Torbjörn & Johansson Olof
301 sidor
Häftad askild & kärnekull 1975 rikt illustrerad. John Sullivan, Jim Jeffries Jack Johnson, Jack Dempsey, Max Baer, Joe Louis, Ezzard Charles, Rocky Marciano, Floyd Patterson, Ingemar Johansson, Sonny Liston, Muhammad Ali
Läs mer / Större bild
Boxning A Boxing companion
 Pris: 190 kr / 21,8 €

A Boxing companion

Arnold Peter & Mullan Harry
479 sidor/pp.
Hardcover with dustjacket WH.Smith 1992. Further details, photographs
Läs mer / Större bild
Boxning Ali Bombaye I-II
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Ali Bombaye I-II

Michael Masser-Mandrill

Singel vinylrecord artista 1977 performed by Michael Masser and Mandrill, Muhammad Ali in the greatest bombaye I-II Zaire
Läs mer / Större bild
Boxning All Boxning Nr 45 - 8 juni 1929
 Pris: 90 kr / 10,3 €

All Boxning Nr 45 - 8 juni 1929

All boxning
8 sidor
Tidning/newspaper Allboxning 8/6 1929 -Harry Persson lägger upp! Ett vikt och skadat ex.
Läs mer / Större bild
Boxning All Boxning Nr 69 - 16 september 1927
 Pris: 160 kr / 18,4 €

All Boxning Nr 69 - 16 september 1927

All boxning red.
8 sidor
Tidning/newspaper Allboxning 16/9 1927 - Program HP-Gorman! och med allt inför matchen Harry Persson-Bud Gorman på Velodromen den 18 september plus förhandssnack om Tunney-Dempsey andra möte senare i månaden. Ett vikt och rätt gulnat exemplar, liten bit av förstasidan nere till höger saknas
Läs mer / Större bild
Boxning All Boxning Nr 71 - 19 september 1927
 Pris: 120 kr / 13,8 €

All Boxning Nr 71 - 19 september 1927

All boxning red.
8 sidor
Tidning/newspaper Allboxning 16/9 1927 -Harry Persson om Gorman-matchen! och med allt inför matchen, samt Jack Dempsey redo för titelfight mot Tunney. Ett gulnat exemplar, lite nött
Läs mer / Större bild
Boxning Bakom garden  ett boxarliv i tio ronder
 Pris: 60 kr / 6,9 €

Bakom garden ett boxarliv i tio ronder (Förlagsny)

Sandell Åsa
216 sidor
Pocket anderson 2010. En biografi. Med fyra SM-guld och ett EM-guld inledde hon en proffskarriär. Hennes mest uppmärksammade match - mot Muhammad Alis dotter Laila Ali i decemeber 2005. Sandell blev världsmästare 2007 sedan hon besegrat Dakota Stone i Göteborg med domarsiffrorna 2-1 och la beslag på mästarbältet i WBE (World Boxing Empire)
Läs mer / Större bild
Boxning Bedrup ser på simnings och boxningsåret - 68
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Bedrup ser på simnings och boxningsåret - 68

Bedrup Bengt
150 sidor
Förlagsband kristall 1968 illustrerad. Bedrup ser på simnings och boxningsåret-1968

Läs mer / Större bild
Boxning Boxare med Sting
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Boxare med Sting

Torres Josè
196 sidor
Häftad Berghs förlag 1972 teckningar av Le Roy Neiman. Boken om världsmästaren Muhammad Ali -Cassius Clay. Skriven av en världsmästare i boxning (lätt tungvikt)Förord Norman Mailer, efterord Budd Schulberg.
Läs mer / Större bild
Boxning Boxare. Fotografier
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Boxare. Fotografier

Wågström Thomas & Brunner Ernst
80 sidor
Pappband Raster Förlag 2000 (richly illustrated) rikt illustrerad sv/v. En av de tre bästa fotobok 2000 av Svenska Fotografernas Förbund. En fotobok som skildrar boxningens alldeles speciella universum. I en stram och pastos fototeknik har Wågström fångat boxarna i träningslokalerna, deras kroppar, poser, och ansiktsuttryck.
Läs mer / Större bild
Boxning Boxing News no. 10 1971
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Boxing News no. 10 1971

Brook Alec edit.
32 sidor
Magazin citym. London 1971 illustrated. Boxing News no. 10 march 5 1971. The big fight Will Joe shut Clays trap?. With souvenir picture of Cassius Clay and Joe Frazier
Läs mer / Större bild
Boxning Boxing Programs  Ingemar Johansson v Floyd Patterson 26 juni 1959.
 Pris: 4400 kr / 505,7 €

Boxing Programs Ingemar Johansson v Floyd Patterson 26 juni 1959.

Souvenirprogram Madison Square Garden
36 sidor/pp.
Programs Heavyweight Boxing Championship Madison Square Garden New York illustrated 1959. With autographs of Ingemar Johansson on frontside. Front: The first inter-racial boxing championship was held between Tom Gribb Great Britain against Tom Molineaus U.SA 1810, very nice copy. With a autographs of Ingemar Johansson on frontside. Ink. Svart/vitt idolkort Ingemar Johansson. se större bild


Läs mer / Större bild
Boxning Boxning
 Pris: 550 kr / 63,2 €

Boxning

Hill Willy
127 sidor
Häfte 11x14 cm Nordiska förlaget 1920, 4:e upplagan. Illustrerad. Engelskt-Amerikanskt system till självförsvar och som idrott. fint ex. stämpel försättsbladet
Läs mer / Större bild
Boxning Boxning
 Pris: 280 kr / 32,2 €

Boxning

Cronholm Viking
61 sidor
Häftad Björck & Börjesson 1920 illustrerad 4:e uppl. nött och skadat omslag samt namnad Ivar Friberg SM mästare i boxning DIF.
Läs mer / Större bild
Boxning Boxning Ingemar Johansson
 Pris: 400 kr / 46,0 €

Boxning Ingemar Johansson



Tidningsbild ca A4 . Med Ingemar Johanssons autograf. Ingemar var född 22 september 1932 i Göteborg, död 30 januari 2009 i Onsala. Svensk amatör- och professionell boxare som var världsmästare i professionell tungvikt 1959-1960
Läs mer / Större bild
Boxning Boxning Jack Dempsey VS Jess Willard
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Boxning Jack Dempsey VS Jess Willard



Vykort reklamkort för restaurangen där Dempsey jobbade som värd. Postgången 1966. Bild på Dempsey då han knockar Jess Willard och blir mästare 1919.

Läs mer / Större bild
Boxning Boxning proffs & amatörer årsbok 2010
 Pris: 160 kr / 18,4 €

Boxning proffs & amatörer årsbok 2010

Johansson Olof red.
256 sidor
Häftad ps jison 2010 illustrerad. Översikt av amatörer och proffsboxare 2010
Läs mer / Större bild
Boxning Boxning Självförsvar och Gentlemannasport
 Pris: 500 kr / 57,5 €

Boxning Självförsvar och Gentlemannasport

Lindé S.
96 sidor
Häftad Åhlén & Åkerlunds förlag 1914.
Läs mer / Större bild
Boxning Boxningsboken
 Pris: 250 kr / 28,7 €

Boxningsboken

Hentzel Roland
127 sidor
Häftad Björck & Börjesson 1945 illustrerad med 83 figurer. fint ex.
Läs mer / Större bild
Boxning Boxningssporten i Sverige
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Boxningssporten i Sverige

Hellspong Mats
247 sidor
Häftad Nordiska museet 1982 illustrerad. Nordiska museets handlingar 99. En studie i idrottens kulturmiljö. The sport of boxing in Sweden, a study of the cultural environment of sport. Summary in english.
Läs mer / Större bild
Boxning British Boxing Yearbook 1985-86
 Pris: 140 kr / 16,1 €

British Boxing Yearbook 1985-86

Barry J. Hugman
544 sidor
Paperback Newnes Books 1984 illustrated. Association with the British boxing board of control.
Läs mer / Större bild
Boxning Cuba en el boxeo Olimpico
 Pris: 130 kr / 14,9 €

Cuba en el boxeo Olimpico

Crespo Rolando
128 sidor
Häftad cientifico Cuba 1998 ill. Estadisticas de todos juegos. Spansk text. Cuba i OS-boxning.Boken går igenom resultaten i olika OS för ett stort antal kubanska boxare, som deltagit i OS. Det finns en massa statistik över deras resultat i OS från OS i Rom 1960 till och med OS i Atalanta 1996. Det finns också en förteckning över olika länders boxningsmedaljörer från OS 1904 till OS 1996
Läs mer / Större bild
Boxning De glemte helte
 Pris: 230 kr / 26,4 €

De glemte helte (Förlagsny)

Villadsen René
272 sidor
Häftad belladonna Köpenhamn 2003 rikt illustrerad. Profiler fra dansk professionel boksning 1896-1930. Følgende boksere profileres med selvstændige afsnit i bogen: Jim Smith, Battling Nelson, Kid Williams, Dick Nelson Holger Hansen Waldemar Holberg Carl Pedersen Chic Nelson Johan Ekeroth Fritjof Hansen Emanuel Jacobsen Bobby Hanson Larry Hanson
Victor Dahl Pete Hartley Harry Pierce Emil Andreasen Hans Jørgensen Knute Hansen Knud Larsen

Läs mer / Större bild
Boxning Den störste - Min egen berättelse
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Den störste - Min egen berättelse

Ali Muhammad & Durham Richard
450 sidor
Förlagsband/skyddsomslag norstedts 1976. Muhammad Alis memoarer som ger en nära och inte sällan humorfylld bild av Alis liv fram till 1975.
namnad
Läs mer / Större bild
Boxning Direkt från ringhörnan
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Direkt från ringhörnan (Förlagsny)

Dorch Börje
223 sidor
Häftad hägglund 1994 illustrerad. Direkt från ringhörnan Tolv essayer om svensk och internationell boxning. Boken analyserar läget för svenska boxning under det senaste seklet
Läs mer / Större bild
Boxning En fjärils själ
 Pris: 160 kr / 18,4 €

En fjärils själ

Ali Muhammad & Ali Hana Yasmeen
223 sidor
Förlagsband Prisma 2005 illustrerad. Muhammed Ali, f.d. trefaldig världsmästare i boxning, skriver om sitt liv, inte minst om hur det förändrats av den sjukdom som begränsar hans fysiska förmåga.
Läs mer / Större bild
Boxning En gentleman äntrar ringen 10 berättelser om boxning
 Pris: 200 kr / 23,0 €

En gentleman äntrar ringen 10 berättelser om boxning

Säfve Torbjörn
438 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Prisma 1990 illustrerad s/v fotografier. Med 10 berättelser om boxning från Corbett-Sullivan 1892 till Tyson-Douglas 1990
Läs mer / Större bild
Boxning Europamästerskap Bosse Högberg vs. Sandro Mazzinghi
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Europamästerskap Bosse Högberg vs. Sandro Mazzinghi



Biljett/ticket Europamästerskapet lätt mellanvikt 15 ronder. Bosse Högberg vs. Sandro Mazzinghi Johanneshov Isstadion 11 november 1996.


Läs mer / Större bild
Boxning Född till boxare  Ingemars väg till VM
 Pris: 160 kr / 18,4 €

Född till boxare Ingemars väg till VM

Well Glokar & Örner Martin
151 sidor
Häftad christofers förlag 1959 illustrerad. Född till boxare Ingemars väg till VM.
Läs mer / Större bild
Boxning Fight Doctor
 Pris: 240 kr / 27,6 €

Fight Doctor

Pacheco Ferdie
262 sidor
Cloth with dustjacket simon 1978 illustrated with black and white photos, introduction by Muhammad Ali,
Läs mer / Större bild
Boxning Floyd Patterson boxare och människa
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Floyd Patterson boxare och människa

Engstrand Tommy
48 sidor
Kartonnageband olympia 1963 illustrerad. En studie i Floyd Patterson. Serie: Idrottshjältar 4
Läs mer / Större bild
Boxning Gatans kung
 Pris: 240 kr / 27,6 €

Gatans kung

Graziano Rocky
253 sidor
Häftad W & W. Stockholm 1957 illustrerad. Rocky Graziano (Thomas Rocco Barbella) italienskättad amerikansk boxare höll VM i mellanvikt 1947-48, och hans tre VM-kamper mot Tony Zale räknas bland boxningshistoriens hårdaste matcher lite nött omslag

Läs mer / Större bild
Boxning Gentleman-Jim & CO
 Pris: 250 kr / 28,7 €

Gentleman-Jim & CO

Eidmark Henry
208 sidor
Häftad Cirkelförlaget 1948 illustrerad nyutgåva. Gentleman-Jim & Co. boxningsringens konungar från John L. Sullivan till Jack Dempsey. fint ex.
Läs mer / Större bild
Boxning Georges Carpentier
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Georges Carpentier

Vinttage photo postcard

Postcard/vykort Beagles & Co. Världsmästare i lätt tungvikt, Georges Carpentier Frankrike no. 156. Beagles Boxers Series. Ej postgången, kort notering på baksida
Läs mer / Större bild
Boxning Georges Carpentier Mästerboxaren
 Pris: 350 kr / 40,2 €

Georges Carpentier Mästerboxaren

Langford Jack
160 sidor
Häftad Åhlén & Åkerlund 1921 illustrerad. Omslag fläckig och trasig bokrygg tejplagad, inlaga bra. ovanlig
Läs mer / Större bild
Boxning Gorilla
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Gorilla

Säfve Torbjörn
276 sidor
Pocket prisma 1986. Världsmästaren i mellanvikt, Gorilla Jones avstår från VM-titeln - roman
Läs mer / Större bild
Boxning Hårda bandage
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Hårda bandage

Patterson Floyd & Gross Milton
241 sidor
Trådhäftad Rabén & Sjögren 1962. Floyd Pattersons memoarbok
Läs mer / Större bild
Boxning Hisingens Boxningsklubb 1927-1997
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Hisingens Boxningsklubb 1927-1997 (Förlagsny)

Ambertson Kjell
64 sidor
Klammerhäftad A-4 Ambertson 1997 illustrerad. Hisingens Boxningsklubb 70 år
Läs mer / Större bild
Boxning Hjalmar Olsson,  Jack Campbell
 Pris: 120 kr / 13,8 €

Hjalmar Olsson, Jack Campbell (Förlagsny)

Franzen Christer
24 sidor
Häfte Svenska boxningsförbundet/grythembygd 2007 illustrerad. Hjalmar Olsson-Jack Campbell 1864-1927 Sveriges första proffsboxare. Den 13 april 1884 debuterade han, endast 19 år gammal, i en match mot Ed Chambers. Efter 65 ronder, utan handskar, segrade skepparsonen från Gryt, nu med artistnamnet Jack Campbell.
Läs mer / Större bild
Boxning I m The Greatest The Wit and Humour of Muhammad Ali
 Pris: 200 kr / 23,0 €

I m The Greatest The Wit and Humour of Muhammad Ali

Onyeama, Dillibe & Walters, John
93 sidor/pp.
Häftad/softcover Leslie Frewin. 1975 illustrated. Authors are Alis greatest fans, and their joint enthusiasm is well evident in this very, very funny book - the first of its kind Cassius Clay
Läs mer / Större bild
Boxning Ingemar Johansson
 Pris: 30 kr / 3,4 €

Ingemar Johansson

Johansson Ingemar

Svart/vitt idolkort Ingemar Johansson storlek 14x10 cm.
Läs mer / Större bild
Boxning Ingemar Johansson Natten då Sverige stod stilla
 Pris: 190 kr / 21,8 €

Ingemar Johansson Natten då Sverige stod stilla (Förlagsny)

Thylin Stefan
120 sidor
Förlagsband sportförlaget 2009 illustrerad. Det största ögonblicket i svensk idrottshistoria? Svaret är självklart: Ingemar Johanssons seger över Floyd Patterson i juni 1959. Världsmästare i tungviktsboxning. Ingemar Johansson på nära håll sommaren 1959 under träningsveckorna och vid ringside i Yankee Stadium
Läs mer / Större bild
Boxning Ingo VM matchen slag för slag 1959
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Ingo VM matchen slag för slag 1959

Tidningen SE red.
20 sidor
Tidning Se extra nummer 26 1/2, 29 juni 1959. Hela VM matchen slag för slag 1959. Ingemar i segerns stund med amerikansk radioman, tränaren Bimstein och Edwin Ahlqvist. lite nött ex.
Läs mer / Större bild
Boxning Ingo Vs Floyd Mästarnas Match
 Pris: 120 kr / 13,8 €

Ingo Vs Floyd Mästarnas Match (Förlagsny)

Atlanticfilm

DVD Atlanticfilm/globefilm 1959/2005 speltid 1 tim. 15 min. Världsmästarmötet Tungviktsmötet Ingemar Johansson vs Floyd Patterson första matchen Yankee stadium 1959.
Läs mer / Större bild
Boxning Ingo-Floyd Matchen om VM i tungviktsboxning
 Pris: 900 kr / 103,4 €

Ingo-Floyd Matchen om VM i tungviktsboxning

Philips

LP SWE Philips skiva unika direktreferat från den historiska matchen i Yankee stadium den 26 juni 1959. Men intervjuer och kommentarer. På A-sidan själva referatet, på B-sidan intervjuer och kommentarer. Bl a intervjuas promotorn Edwin Ahlqvist, Ingo själv, John Wayne och William Holden, som befann sig vid ringside.liten skada omslagets baksida.
Läs mer / Större bild
Boxning Jack Dempsey Från gruvarbetare till boxarechampion
 Pris: 600 kr / 69,0 €

Jack Dempsey Från gruvarbetare till boxarechampion

Langford Jack
120 sidor
Häftad Wahlström 1921 illustrerad.(richly illustrated) En rikt illustrerad skildring av den store boxarens äventyrsfyllda liv. bokrygg skadad.ovanlig

Läs mer / Större bild
Boxning Jack Johnson  Den klasiska självbiografin av den förste svarte tungviktsmästaren
 Pris: 160 kr / 18,4 €

Jack Johnson Den klasiska självbiografin av den förste svarte tungviktsmästaren

Johnson Jack
207 sidor
Förlagsband/skyddsomslag manus 1985 illustrerad. Den klassiska självbiografin av den första svarte tungviktsmästaren. Enligt många experter var han också den hittills bäste. I dessa memoarer berättar J. J. om sitt idrottsliv men också om sitt äventyrliga privatliv med fängelsevistelse, landsförvisning och vidlyftiga kärleksaffärer
Läs mer / Större bild
Boxning Jag tittar på boxning
 Pris: 130 kr / 14,9 €

Jag tittar på boxning (Förlagsny)

Ambertson Kjell
100 sidor
Häftad Ambertson 2009 illustrerad. tidsdokument om amatörboxning i vår tid. En berättelse om en av de olympiska idrotterna i Sverige i tiden runt de 29:e Olympiska Spelen i Beijing 2008.

Läs mer / Större bild
Boxning Joe Louis Tuschteckning
 Pris: 800 kr / 92,0 €

Joe Louis Tuschteckning

Dorch Börje

Original tuschteckning/indian ink drawing. from 1981. Tecknad veckan efter Joe Louis död. Inramad 35x23
Läs mer / Större bild
Boxning Joe Louis. The Brown Bomber
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Joe Louis. The Brown Bomber

Barrow Jr, Joe Louis & Munder, Barbara
270 sidor
Pocket Weidenfeld and Nicolson. 1990 illustr. Foreword by Henry Cooper. Autobiography
Läs mer / Större bild
Boxning Kampen om tungviktskronan
 Pris: 280 kr / 32,2 €

Kampen om tungviktskronan

Nilsson Tore
48 sidor
Häftad Åhlén & Åkerlund, 1959 illustrerad. En kavalkad om världsmästarna genom tiderna fram till dagens stora VM-fråga Flod Patterson-Ingemar Johansson. lite nött omslag

Läs mer / Större bild
Boxning Kan jag bli boxare?
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Kan jag bli boxare?

Hentzel Roland
128 sidor
Häftad Swing 1925 illustrerad. Swings instruktionsböcker no. 4
Nött samt skadad bokrygg, inlagan fin.
Läs mer / Större bild
Boxning Kicka Fett  Träningsprogram för styrka
 Pris: 120 kr / 13,8 €

Kicka Fett Träningsprogram för styrka (Förlagsny)

Millard Anne-Marie
159
Inbundet dekorerat förlagsband B. Wahlströms 2005. Träningsprogram för styrka, självförsvar och snabb fettförbränning. Rikt illustrerad med instruktiva bilder.
Workout med kickboxning är en effektiv metod för att förbättra konditionen och snabbt förbränna fett.
Läs mer / Större bild
Boxning Kickboxing Handbook
 Pris: 250 kr / 28,7 €

Kickboxing Handbook

Ritschel John
256 sidor
Paperback Silverdale books. 2006 illustred. Handbook looks at how the sport has developed, explains what you need to get started and what to expect from a class. It also
demonstrates the main techniques and equipment
Läs mer / Större bild
Boxning King of the Cage Greatest hits
 Pris: 70 kr / 8,0 €

King of the Cage Greatest hits (Förlagsny)

Noble entertainment
1
DVD noble 2004 speltid 2 timmar. Fightermatcher 11 matcher allt från jiu jitsu och wrestling, kickboxning, street fighting.

Läs mer / Större bild
Boxning Knockout Et portræt af Anita Christensen
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Knockout Et portræt af Anita Christensen

Bacher Mette & Christensen Anita
169 sidor
Häftad mellemgaard 2002 illustrerad. Professinelle kvindelige bokser Anita Christensen. dansk text. lite vågigt ex.
Läs mer / Större bild
Boxning Knockout och andra boxningsfilmer
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Knockout och andra boxningsfilmer (Förlagsny)

Säfve Torbjörn
95 sidor
Pocket Filmkonst 1995 illustrerad. Filmkonst Nr 36. Boxningsfilmens historia
Läs mer / Större bild
Boxning Knockout Redbergslids BK 1923-1993
 Pris: 160 kr / 18,4 €

Knockout Redbergslids BK 1923-1993

Redbergslids BK
46 sidor
Häftad Redbergslids BK 1993 illustrerad. Redbergslids boxningsklubb jubileumsskrift 1923-1993
Läs mer / Större bild
Boxning Kontringen
 Pris: 450 kr / 51,7 €

Kontringen

Högberg Bo & Hesslind Lars
376 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Författarförlaget 1979 illustrerad. En dokumentärroman om Bosse Högberg. Europamästare i lätt mellanvikt boxning.
Läs mer / Större bild
Boxning Lär dig boxning
 Pris: 250 kr / 28,7 €

Lär dig boxning

Berg Harry
63 sidor
Häftad Spektrum/Svenska boxningsförbundet 1953 illustrerad. Lär dig boxning instruktionsbok.
Läs mer / Större bild
Boxning Landskamp boxning Sverige-Danmark 1935
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Landskamp boxning Sverige-Danmark 1935

Dansk amatör bokseunion
8 sidor
Boxningsprogram, Landskamp boxning Sverige-Danmark 24/3 1935


Läs mer / Större bild
Boxning Legendariska gestalter i boxningshistorien
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Legendariska gestalter i boxningshistorien

Kihlberg Morgan
127 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Zinderman 1978 illustrerad.
Läs mer / Större bild
Boxning Mark Williams Boxing Catalogue 12
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Mark Williams Boxing Catalogue 12

Mark Williams
28 sidor
Häfte Mark Williams 1995 Catalogue 12. Medföljer lista (4 sidor) från Lonsdale London Boxing Library
Läs mer / Större bild
Boxning Matchen
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Matchen

Mailer Norman
229 sidor
Förlagsband/skydddsomslag Bonnier 1976. Reportagebok om VM-matchen i tungviktsboxning mellan Muhammad Ali och George Forman i Kingshasa, Zaire, 1974.

Läs mer / Större bild
Boxning Med guld i nävarna
 Pris: 120 kr / 13,8 €

Med guld i nävarna

Åberg Dan
261 sidor
Häftad hansaförlag 1945 Om en svensk pojkes karriär som boxare i USA. Idrottsroman, liten fläck framsida
Läs mer / Större bild
Boxning Min avgörande match
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Min avgörande match

Johansson Ingemar
18 sidor
Häfte fib 1959 rikt illustrerad. Supplement till boken Sekonderna lämnar ringen. Foton från matchen mot Floyd Patterson
Läs mer / Större bild
Boxning Min skuggboxningsmetod
 Pris: 800 kr / 92,0 €

Min skuggboxningsmetod

Persson Harry
82 sidor
Häftad Björck & Börjesson 1924 illsutrerad med 25 helsidesbilder. fint ex.
Läs mer / Större bild
Boxning Muay Thai or Thai boxing
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Muay Thai or Thai boxing

Harinck Thom
100 sidor
Paperback nikko toshogu press 1988 illustrated.
Läs mer / Större bild
Boxning Muhammad Ali  His Life and Times
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Muhammad Ali His Life and Times

Hauser Thomas
544 sidor
Häftad robsonbooks 2004 illustrerad.Muhammad Ali His Life and Times. Autobiography
Läs mer / Större bild
Boxning Noble and Manly
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Noble and Manly

Deghy Guy & Waterhouse Keith
240 sidor
Cloth hutchinson 1956 illustrated. The history of the national sporting club boxing. History of professional boxing in Britain, from its beginning.

Läs mer / Större bild
Boxning Om boxning
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Om boxning

Oates Joyce Carol
117 sidor
Förlagsband Bonnier, 1988 illustrerad med fotografier av John Ranard. Joyce Carol Oates är angelägen om att förmedla sin fascination inför boxning och boxare, men hennes tonfall förblir sakligt och precist medan hon tränger allt djupare in i boxningens inre.
Läs mer / Större bild
Boxning Originalbrev från the Ring till Henry Eidmark
 Pris: 500 kr / 57,5 €

Originalbrev från the Ring till Henry Eidmark

Nat Fleischer
1 sida
Originalbrev från the Ring till Henry Eidmark. Signerad av Nat Fleischer redaktör för the Ring. Brevet är daterat den 10 december 1959, angående Ingemar Johansson. ett vertikala veck.

Läs mer / Större bild
Boxning Program Prince Naseem v Kevin Kelley
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Program Prince Naseem v Kevin Kelley

Sports network
32 sidor
Program Madison square garden 1997. Fista of Fire, WBO featherweight championship - Prince Naseem v Kevin Kelley 19/12 1997
Läs mer / Större bild
Boxning Ringen fri !
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Ringen fri !

Meisler John
114 sidor
Förlagsband IK Semper & Haderslev 1998 illustrerad. Haderslev Athlet klub og I.K. Sempers historie gennem 75 år 1923-1998. Upplaga 600 ex.
Läs mer / Större bild
Boxning Ringens konungar. D. 1, Från John L. Sullivan till Jack Dempsey
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Ringens konungar. D. 1, Från John L. Sullivan till Jack Dempsey

Eidmark Henry
208 sidor
Limhäftad Åhlén & Åkerlund 1965 illustrerad. Ringens konungar. D. 1, Från John L. Sullivan och Gentleman-Jim Corbett och Harry Persson.

Läs mer / Större bild
Boxning Ringens konungar. D. 3,  Från Ezzard Charles och Rocky Marciano till Floyd Patterson
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Ringens konungar. D. 3, Från Ezzard Charles och Rocky Marciano till Floyd Patterson

Eidmark Henry
208 sidor
Limhäftad Åhlén & Åkerlund 1965 illustrerad. Ringens konungar. D. 3, Från Ezzard Charles och Rocky Marciano till Floyd Patterson, Ingemar Johansson, Sonny Liston och Cassius Clay.

Läs mer / Större bild
Boxning Ringside  den svenska professionella boxningens historia
 Pris: 750 kr / 86,2 €

Ringside den svenska professionella boxningens historia (Förlagsny)

Franzén Christer
719 sidor
Häftad CKM, 2004 Fingraf. Ringside den svenska professionella boxningens historia, galor, kommentarer, resultat, rekordlistor, statistik. Referensverk/reference
Swedish professional boxing history, all match.

Läs mer / Större bild
Boxning SE nr 26 1959 Ingemar i elfte timmen
 Pris: 90 kr / 10,3 €

SE nr 26 1959 Ingemar i elfte timmen

Sörmark Sven red.
42 sidor
Tidskrif Se 1959 illustrerad. Ingemar i elfte timmen: Blixtarg! sidan 14-19
Läs mer / Större bild
Boxning Sekonderna lämnar ringen & Min avgörande match
 Pris: 170 kr / 19,5 €

Sekonderna lämnar ringen & Min avgörande match

Johansson Ingemar
224 sidor
Förlagsband BFB 1959 fotoillustrerad + supplement Min avgörande match (18 s.). Ingemar Johanssons memoarbok om sin karriär i boxningsringen fram till och med vinsten mot Floyd Patterson 1959 då han blev världsmästare i den professionella tungviktsklassen.
Läs mer / Större bild
Boxning Sekonderna lämnar ringen match
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Sekonderna lämnar ringen match

Johansson Ingemar
224 sidor
Förlagsband BFB 1959 fotoillustrerad. Ingemar Johanssons memoarbok om sin karriär i boxningsringen fram till och med vinsten mot Floyd Patterson 1959 då han blev världsmästare i den professionella tungviktsklassen. fint ex.

Läs mer / Större bild
Boxning Siki
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Siki

Säfve Torbjörn
440 sidor
Pocket Prisma, 1987. Säfves stora intresse för boxning har avsatt romaner som Battling Siki 1897 - 1925, fransk lätt tungviktsboxer född i Senegal
Läs mer / Större bild
Boxning Sista ronden
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Sista ronden

Malmberg Stig
155 sidor
Förlagsband Wahlström & Widstrand 1960 illustrerad av Thord Sundquist. I boxningsmiljö
Läs mer / Större bild
Boxning Suvenirprogram Eddie Machen, USA -Floyd Patterson USA
 Pris: 250 kr / 28,7 €

Suvenirprogram Eddie Machen, USA -Floyd Patterson USA

Ahlqvist Edvin
18 sidor
Suvenirprogram Fotbollstadion Solna 5 juni 1964 illustrerad. Kvalificering för VM i tungviktsboxning. Eddie Machen världstrean USA vs Floyd Patterson f. världsmästaren USA.
Läs mer / Större bild
Boxning Svensk Boxning under 75 år
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Svensk Boxning under 75 år

Johansson Olof
391 sidor
Förlagsband CeWe. 1995 rikt illustrerad med fotografier samt teckningar av Tecknar-Anders och Börje Dorch. Svensk Boxning under 75 år. Svenska Boxningsförbundets jubileumsbok 1919-1994. lite nött hörn
Läs mer / Större bild
Boxning Swing nr. 22 1924
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Swing nr. 22 1924

Hentzel Roland red.
20 sidor
Tidskrift Swing 1924 illustrerad tidning för sport och kroppskultur. Detta nummer Den sydamerikanska tungviktaren Quintin Romero..lite nött o skadat ex.
Läs mer / Större bild
Boxning Swing nr. 52 1922
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Swing nr. 52 1922

Hentzel Roland red.
20 sidor
Swing 1922 illustrerad tidning för sport och kroppskultur. Detta nummer Carpentier - Siki, Kid Mc Coy, m.m.
Läs mer / Större bild
Boxning Thai boxing dynamite
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Thai boxing dynamite

Rebac Zoran
117 sidor
Häftad/paperback paladin press 1987 direction photo illustrations. The Explosive Art Of Muay Thai
Läs mer / Större bild
Boxning The Eing boxing almanac and book of facts 1988
 Pris: 90 kr / 10,3 €

The Eing boxing almanac and book of facts 1988

tha Ring Ko editor
194 sidor
Paperback tha Ring Ko 1997 illustrated. The 1998 boxing almanc
Läs mer / Större bild
Boxning The Ring magazine boxing 1967 no 1-12
 Pris: 600 kr / 69,0 €

The Ring magazine boxing 1967 no 1-12

The Ring Publishing
1100 sidor
Klotband/ cloth-bound(privatbundet) The Ring magazine boxing 1967 illustrerad, Complete komplett årgång no.1/67 - 12/67. Sambunden med The Ring magazine 1966 no. 8-12
Läs mer / Större bild
Boxning The Ring magazine boxing 1970 no 1-12
 Pris: 550 kr / 63,2 €

The Ring magazine boxing 1970 no 1-12

Loubet Nat edit
1250 sidor
Klotband/ cloth-bound(privatbundet) The Ring magazine boxing 19670 illustrerad, Complete komplett årgång no.1/70 - 12/70. Sambunden med The Ring magazine 1971 no.1-4, samt The Ring magazine 1974 no. 10
Läs mer / Större bild
Boxning The Ring magazine boxing 1976
 Pris: 450 kr / 51,7 €

The Ring magazine boxing 1976

Fleiscer Nat m.fl.
550 sidor/pp.
Dek klotband/cloth-bound(privatbundet) The Ring magazine boxing 1976 illustrerad. No. 2-9, saknas no. 1, 10, och 11/12. Missfärgningen är bilden ej boken
Läs mer / Större bild
Boxning The Ring magazine boxing 1981 no 1-12
 Pris: 550 kr / 63,2 €

The Ring magazine boxing 1981 no 1-12

Loubet Nat edit.
750 sidor
Dek klotband/ cloth-bound(privatbundet) The Ring magazine boxing 1981 illustrerad, Complete komplett årgång no.1/81 - 12/81. Fight of the Year, Sugar Ray Leonard KO 14 Thomas Hearns. Missfärgningen är bilden, ej boken
Läs mer / Större bild
Boxning The Ring magazine boxing 1983
 Pris: 450 kr / 51,7 €

The Ring magazine boxing 1983

Suger R. Bert edit.
850 sidor
Dek klotband/ cloth-bound(privatbundet) The Ring magazine boxing 1983 illustrerad. No.1/83-9/83 samt no.11. Saknas 10/83 samt 12/83. Missfärgningen är bilden ej boken
Läs mer / Större bild
Boxning The Ring magazine boxing 1984
 Pris: 450 kr / 51,7 €

The Ring magazine boxing 1984

Suger R. Bert edit.
800 sidor
Dek klotband/ cloth-bound(privatbundet) The Ring magazine boxing 1984 illustrerad. No.2/84-9/84. Saknas no. 1, 10-12
Läs mer / Större bild
Boxning Tungviktskungarna
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Tungviktskungarna

Ahlqvist Bo red.
16 sidor
Tidskrift cirkelförlaget rikt illustrerad. Från John L. Sullivan till Ingemar Johansson. Ett album om de tjugo mästarna. hålslag, övrigt fint ex.

Läs mer / Större bild
Boxning Tungviktsmästare Jimmy Ellis
 Pris: 400 kr / 46,0 €

Tungviktsmästare Jimmy Ellis

Hermansson Erik

Originalteckning Erik Hermansson 17x22 cm. WBA:s förslag till tungviktsmästare var Jimmy Ellis 1968. Bildkonstnär, skulptör, tecknare i bl.a Rekord Magasinet 1903-1976.
Läs mer / Större bild
Boxning Uppladdningen
 Pris: 380 kr / 43,7 €

Uppladdningen

Matteson Leif
32 sidor
Häfte Åhlén & Åkerlund 1960 illustrerad. Med Ingemar som världsmästare under elva månader. lite nött och skadad omslag
Läs mer / Större bild
Boxning Vägen till VM - Ingo i Götet och USA
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Vägen till VM - Ingo i Götet och USA

Eidmark Henry
160 sidor
Häftad trådbunden sportförlag 1959 illustrerad. Boken om Ingemar Johanssons väg från Göteborg till att bli världsmästare i tungviktsboxning i USA
Läs mer / Större bild
Boxning Världens bästa boxare
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Världens bästa boxare

Art-print
16 sidor
Häfte Malmö art-print 1936 illustreda med 32 samlarbilder på världsmästare 1908-1935 komplett. Lite nött bokrygg samt fläckigt omslag
Läs mer / Större bild
Boxning Vad är boxning?
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Vad är boxning?

Dickson Walter
104 sidor
Förlagsklotband/skyddsomslag symposion 1982 fotoillustrerad. Eleganter och sluggers en stilstudie.
Läs mer / Större bild
Boxning VM i tungvikt Floyd-Ingemar
 Pris: 120 kr / 13,8 €

VM i tungvikt Floyd-Ingemar

DN red.
24 sidor
Häfte DN 1959 illsuterad(Omslag av Rit-Ola). Floyd-Ingemar den 23 juni 1959 i New York. Med DN från Sullivan till Ingemar.
Läs mer / Större bild