Jubileumsskrifter (205st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Jubileumsskrifter Äventyr i motorvärlden  SMK Malmö 1925-1975
 Pris: 180 kr / 18,9 €

Äventyr i motorvärlden SMK Malmö 1925-1975

Malmö avdelningen red.
128 sidor
Häftad Malmö 1975 illustrerad. Svenska Motorklubbens Malmö 1925-1975. SMK Malmö avd 50 år
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Örgryte velocipedklubb 1913-1928
 Pris: 550 kr / 57,9 €

Örgryte velocipedklubb 1913-1928

red. kommitte
62 sidor
Häftad Göteborg Ö.V.K. 1927 illustrerad. Örgryte velociped-klubb Jubileumsskrift 1913-1928. fint ex.


Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Östgötsk idrott 1907-1957
 Pris: 230 kr / 24,2 €

Östgötsk idrott 1907-1957

Liner Sven
256 sidor
Häftad Östergötlands idrottsförbund 1956 illustrerad. Östergötlands idrottsförbund 1907-1957
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Östgötsk idrott 1907-1957
 Pris: 90 kr / 9,5 €

Östgötsk idrott 1907-1957

Liner Sven
256 sidor
Häftad Östergötlands idrottsförbund 1956 illustrerad. Östergötlands idrottsförbund 1907-1957. Nött, skadat omslag inlaga bra.
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter 100 år  under segel Svensk segling 1905-2005
 Pris: 250 kr / 26,3 €

100 år under segel Svensk segling 1905-2005 (Förlagsny)

Svenska seglarförbundet
263 sidor
Förlagsband Nautiska förlaget 2004 illustrerad. Svenska seglarförbundet 100 år 1905-2005. Läs om bragder i OS, klassiska pokalseglingar, Americas Cup-utmaningar, krävande havskappseglingar, modern matchracing och jollens segertåg.


Läs mer / Större bild
 Pris: 90 kr / 9,5 €

25 år med Skånes Ishockeyförbund 1946-1971

Skånes Ishockeyförbund
48 sidor
Häfte Skånes Ishockeyförbund 1971 illustrerad.
Läs mer / Större bild
 Pris: 200 kr / 21,1 €

25 år med Svensk damfotboll 1973-98 (Förlagsny)

Glanell M. m.fl.
80 sidor
Häftad Svenska Fotbollförbundet 1998 illusterad. 25 år med Svensk damfotboll 1973-98
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter 25 fantastiska år på Ullevi
 Pris: 150 kr / 15,8 €

25 fantastiska år på Ullevi

Hansson Bengt & Johansson Kurt
82 sidor
Häftad GT 1983 illustrerad jubileumsskrift 1958-1983
Läs mer / Större bild
 Pris: 70 kr / 7,4 €

40 år med Skånes Ishockeyförbund 1946-1986

Skånes Ishockeyförbund
40 sidor
Häfte Skånes Ishockeyförbund 1986 illustrerad.
Läs mer / Större bild
 Pris: 250 kr / 26,3 €

50 år Gylle AIF 1947-1997

Kronström, Peter
175 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Gylle allmänna idrottsförening 1997 illustrerad. 50 år Gylle AIF 1947-1997. 50 gyllene år. Berättelse om en småklubbs bedrifter
Läs mer / Större bild
 Pris: 120 kr / 12,6 €

50 år med svenska fotbollsproffs i Italien 1949-1999 (Förlagsny)

Söderlund Göran
46 sidor
tidskrif Svenska fotbollförbundet 1999 illustrerad (vissa i färg). Möt våra Italienproffs under 50 år 1949-1999. Minneshäfte utgivet av de italienska och svenska fotbollsförbunden. Professional swedish player in Italy
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter 50 vasalopp.
 Pris: 120 kr / 12,6 €

50 vasalopp.

Petersson Sven Plex
287 sidor
Inbunden Sveriges Radios förlag 1972 illustrerad. Jubileumsbok utg. av Sveriges radios förlag i samarbete med IFK Mora
Läs mer / Större bild
 Pris: 90 kr / 9,5 €

60 år Ljunghusens GK

Olsson Bengt
96 sidor
Häfte Ljunghusens GK 1992 illustrerad. Ljungentelegrafen nr. 3 1992 med matrikel.
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter 75 år föreningen de stora grabbarna
 Pris: 260 kr / 27,4 €

75 år föreningen de stora grabbarna

Föreningen de Stora Grabbarna
131 sidor
Häftad textograf 2006 med 101 illustrationer. Föreningen de Stora Grabbarna 75 år 1931-2006. Nr 026/100 (baksida)
Läs mer / Större bild
 Pris: 150 kr / 15,8 €

75 år på skidor - Svenska skidförbundet

Petersson Plex Sven
183 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Cewe 1983, illustrerad. Svenska skidförbundet jubileumsskrift 1908-1983, skriven av sju ordförande i Svenska skidförbundet
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter 80 år med Svensk Fotboll 1904-84
 Pris: 400 kr / 42,1 €

80 år med Svensk Fotboll 1904-84

Glanell Thomas red.
415 sidor
Dekorativt konsläder med övre guldsnitt/skyddsomslag Svenska Fotbollförbundet/Strömberg 1985 illustrerad. Jubileumsbok Svensk Fotboll 1904-84. Den svenska historien - Sverige i VM och OS - Våra landslag - I de stora cuperna - Profiler med färg - Elitfotbollen - Klubbarna
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter 90 år med Kalmar AIK
 Pris: 160 kr / 16,8 €

90 år med Kalmar AIK

Hasselgren Lars
104 sidor
Förlagsband KAIK 1993 illustrerad. 90 år med Kalmar AIK Jubileumsbok 1993.
Läs mer / Större bild
 Pris: 450 kr / 47,4 €

Alla tiders GIF Sundsvall 1903-1978

Dahlin Per-Olov
155 sidor
Förlagsband ceweförlag 1978 illustrerad. Alla tiders GIF Sundsvall 1903-1978. Minnesskrift till GIF Sundsvalls 75-årsjubileum den 25 augusti 1978. lite nött omslag
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Aros-idrotten 1000 år
 Pris: 300 kr / 31,6 €

Aros-idrotten 1000 år

Helgoson Ingemar red.
590 sidor
Förlagsband Västerås idrottsallians 1989 rikt fotoillustrerad. En kulturhistorisk Västerås krönika.

Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Arvet att förvalta-friskt framåt 1945-1985
 Pris: 70 kr / 7,4 €

Arvet att förvalta-friskt framåt 1945-1985

Eriksson Rune& Svärd Jan
286 sidor
Pappband Svenska Korporationsidrotts förbundet illustrerad. 40 år Svenska Korporationsidrottsförbundet 1945-1985.
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Ascot The History
 Pris: 400 kr / 42,1 €

Ascot The History

Magee Sean & Aird Sally
420 sidor
Hardcover with d/j Methuen 2002 illust. The official history of the worlds most famous racecourse
Läs mer / Större bild
 Pris: 150 kr / 15,8 €

Bäst på plan svenska fotbollsproffs 1949-1999

Persson Gunnar
96 sidor
Kartonnageband Bonnier Carlsen, 1999 illustrerad. Mer än 100 svenska fotbollsspelare som blivit proffs utomlands, från Gunnar Nordahl till Yksel Osmanovski och Johan Mjällby. Det berättas kort om hur karriären började, om spelstil, framgångar och motgångar. Statistik över vunna mästerskapstitlar, register över spelarnas klubbyten m.m

Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Bandybyn! Edsbyns IF
 Pris: 280 kr / 29,5 €

Bandybyn! Edsbyns IF (Förlagsny)

Johansson, Jan-Erik,
352 sidor
Förlagsband Sportförlaget 1999 illustrerad. Bandybyn! Edsbyns IF - Hälsinglands stolthet. En 90-årig idrottshistoria..
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Blekinge Fotbollförbund 80 år
 Pris: 60 kr / 6,3 €

Blekinge Fotbollförbund 80 år (Förlagsny)

Blekinge Fotbollförbund red.
62 sidor
Häfte BFF 1997 illustrerad. Blekinge Fotbollsförbund 80 år 1907-1997 jubileumsskrift.
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Blekinge Friidrottsförbund 50 år
 Pris: 70 kr / 7,4 €

Blekinge Friidrottsförbund 50 år (Förlagsny)

Mattisson Åke
110 sidor
Häftad (bristfällig limning) BLS 1997 illustrerad. 100 år med blekingsk friidrott.
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Blekinge Idrottsförbund 100 år
 Pris: 350 kr / 36,8 €

Blekinge Idrottsförbund 100 år

Nilsson Örjan red.
200 sidor
Kartonnageband Blekinge idrottsförbund, 2008 illustrerad. Blekinge Idrottsförbund hundra år 1908-2008
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Blekingefotboll 75 år  Jubileumsskrift
 Pris: 90 kr / 9,5 €

Blekingefotboll 75 år Jubileumsskrift (Förlagsny)

Johansson Kjell red
109 sidor
Häftad BLS 1992 illustrerad. Blekinge läns idrottshistoriska sällskap årsbok 1992. Blekinge fotbollförbund 1917-1992
Läs mer / Större bild
 Pris: 400 kr / 42,1 €

Blå gula guld OS 100 år

Grive Bengt
255 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Nordjem 1995 illustrerad (vissa i färg). Blå gula guld OS 100 år. Med hälsning från Bengt Grive
Läs mer / Större bild
 Pris: 200 kr / 21,1 €

Borås brottarklubb 1923-1948

Davidsson Nils & Ruckert Oswald
60 sidor
Häftad Borås BK Tryckericentralen 1948 illustrerad. Borås brottarklubb Minnesskrift med anledning av klubbens 25-årsjubileum
Läs mer / Större bild
 Pris: 120 kr / 12,6 €

Bordtennisboken Blekinges bordtennishistoria 1939-1993 (Förlagsny)

Blekinge läns idrottshistoriska sällskap
96 sidor
Häftad Blekinge läns idrottshistoriska sällskap 1994 illustrerad.
Läs mer / Större bild
 Pris: 160 kr / 16,8 €

Curlingboken 1961-1970

Svenska curlingförbundet
129 sidor
Häftad Svenska curlingförbundet 1971 illustrerad.
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter De söta ljusblåa kickande kickorna  MFF Dam 30 år
 Pris: 180 kr / 18,9 €

De söta ljusblåa kickande kickorna MFF Dam 30 år (Förlagsny)

Rosengren Jeanette
162 sidor
Häftad egetförlag 2001 illustrerad. MFF Damfotboll 30 år. De söta ljusblåa kickande kickorna. Under 2007 bytte klubben namn till LdB Football Club.
Läs mer / Större bild
 Pris: 160 kr / 16,8 €

En bandyspelets jubileumskavalkad från Surte 1927-1977

Henriksson Bengt & Crusner Lennart
149 sidor
Blå klotband Surte SK 1977 illustrerad. En bandyspelets jubileumskavalkad från Surte 1927-1977
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter En bok om rodd. Roddförbundets 40-årsjubileum
 Pris: 100 kr / 10,5 €

En bok om rodd. Roddförbundets 40-årsjubileum

Thunvik Åke & Svahn Sten
292 sidor
Klotband Sohlman 1944, illustrerad. Utgiven med anledning av Svenska Roddförbundets 40-årsjubileum 27 nov. 1944. Rikt illustrerad + planscher (foton). lite fuktskadad
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Engelholms roddklubb 1928-1980
 Pris: 90 kr / 9,5 €

Engelholms roddklubb 1928-1980

Ängelholms Roddklubb
25 sidor
Häftad Ängelholms Roddklubb 1980 illustrerad. Ängelholms roddklubb 1928-1980.
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Epoken Sparre 1939-1961
 Pris: 150 kr / 15,8 €

Epoken Sparre 1939-1961 (Förlagsny)

Kockum Göran
75 sidor
Kartonnageband Eget förl 1991 illustrerad. Epoken Sparre : 1939-1961 IFK Karlskrona handboll

Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Eskilstuna Gymnastikförenings 25-årsskrift 1911-1936
 Pris: 250 kr / 26,3 €

Eskilstuna Gymnastikförenings 25-årsskrift 1911-1936

E. G. F.
48 sidor
Häftad E.G.F. 1936 illustrerad. Eskilstuna Gymnastikförenings 25-årsskrift 1911-1936.
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Ett fotbollslags historia  Landskrona Bois 1975-1990
 Pris: 300 kr / 31,6 €

Ett fotbollslags historia Landskrona Bois 1975-1990

Jönsson Åke
166 sidor
Häftad Landskrona BOIS 1990 illustrerad. Ett fotbollslags historia del 2. Landskrona Bois 1975-1990 75 år
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Ett idrottssekel. Riksidrottsförbundet 1903-2003
 Pris: 350 kr / 36,8 €

Ett idrottssekel. Riksidrottsförbundet 1903-2003 (Förlagsny)

Norberg Johan & Lindroth Jan m.fl.
476 sidor
Inbunden med skyddsomslag informationsförlag 2002 illustrerad. Inför Riksidrottsförbundet 100-års jubileet har man tagit fram ett idrottshistoriskt praktverk. Det är den enda större, sammanhängade skildringen av RF:s och idrottsrörelsens historia


Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Färdväg mot stjärnorna  Umeå IK 1985-2005
 Pris: 200 kr / 21,1 €

Färdväg mot stjärnorna Umeå IK 1985-2005

Granberg Susanne
282 sidor
Förlagsband förlagshuset hstöm 2007 illustrerad. Färdväg mot stjärnorna Umeå IK:s damfotbollslag 1985-2005




Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Föreningen för fäktkonstens främjande 100 år
 Pris: 140 kr / 14,7 €

Föreningen för fäktkonstens främjande 100 år

Runold Jeannette red.
98 sidor
Kartonnageband FFF 2001 illustrerad. Föreningen för fäktkonstens främjande 100 år 1901-2001.
Läs mer / Större bild
 Pris: 200 kr / 21,1 €

Falsterbo golfklubb 75 år 1909-1984

Backmann Rolf
123 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Falsterbo Klubben 1984 illustrerad. Falsterbo golfklubb 75 år 1909-1984 jubileumsskrift. With an English summary. Samt Nyheter från UleNabbe nr.3-1984 jubileumsnummer (8s.)

Läs mer / Större bild
 Pris: 250 kr / 26,3 €

Fjällskidarklubben-37 r.f. 1937-1987

Fjällskidarklubben
151 sidor
Häftad Fjällskidarklubben Helsingfors 1987 illustrerad. Förening vars syfte är att främja skididrotten och främst då de alpina grenarna. saknas i LIBRIS
Läs mer / Större bild
 Pris: 150 kr / 15,8 €

Fortifikationsofficerarnas idrotts- och fältrittklubb 100 år

FIFK
104 sidor
Häftad FIFK illustrerad. Fortifikationsofficerarnas idrotts- och fältrittklubb 100 år.
Läs mer / Större bild
 Pris: 600 kr / 63,2 €

Från Tumba till Pekka MIF guldlaget 20 år

Karlsson Gerhard
255 sidor
Dek.Inbunden med pärmdekoration i guld och kassett Sportförlaget 1992 illustrerad., diagr. tab. Malmö IF. Från Tumba till Pekka, berättelsen om kometlaget med 25 autografer guldlaget. Bibliofilupplaga 152/999 ex.
Bibliofilupplaga. Försättsbaldet urklippt.

Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Från Tumba till Pekka MIF - guldlaget 20 år
 Pris: 140 kr / 14,7 €

Från Tumba till Pekka MIF - guldlaget 20 år

Karlsson Gerhard
255 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Sportförlaget illustrerad, diagr. + tab. Från Tumba till Pekka berättelsen om kometlaget Malmö IF. MIF - guldlaget 20 år
Läs mer / Större bild
 Pris: 140 kr / 14,7 €

Frisksportens historia

Johanson Kjell E & Lindgren Harry
192 sidor
Förlagsband Carlssonsförlag & Sv. frisksportförbundet 1985 illustrerad. Svenska frisksportförbundet 50 år

Läs mer / Större bild
 Pris: 130 kr / 13,7 €

Frivillig Svensk Gymnastik 1904-1924

Holmström Agne red.
287 sidor
Häftad Sv.Gymnastikförbund 1925 illusterad, 20 års jubileum
Läs mer / Större bild
 Pris: 70 kr / 7,4 €

Från Klint till Lambohov IK Östria 50 år

Grantun Hannes
36 sidor
Häfe IKÖ 1987 illustrerad. IK Östria 50 år 1937-1987
Läs mer / Större bild
 Pris: 400 kr / 42,1 €

Föreningen Svensk elitfotboll 75 År 1928 - 2003

Föreningen Svensk elitfotboll
176 sidor
Dek. konstläderband/skyddsomslag SEF 2003 illustrerad. Föreningen Svensk elitfotboll 75 År 1928 - 2003
Läs mer / Större bild
 Pris: 450 kr / 47,4 €

Göteborgs fotbollsförbund 1905-1945


65 sidor
Häftad Göteborgs fotbollsförbund 1945 illustrerad. Göteborgs fotbollsförbund 1905-1945 en minnesskrift på uppdrag av Göteborgs fotbollförbund. delvis blekt framsida, samt ett hörn borta
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter GAK Enighet 75 år
 Pris: 80 kr / 8,4 €

GAK Enighet 75 år

Fredin Helge & Ahlgren Anders red.
160 sidor
Häftad enighet 1967 illustrerad. Idrottshistoria under 75 år i GAK Enighet. Världsmästaren Anders Ahlgren. fläckar på framsidan
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Gamla Ullevi en kavalkad i bild och ord
 Pris: 150 kr / 15,8 €

Gamla Ullevi en kavalkad i bild och ord (Förlagsny)

Johansson Bo & Nilsson Bo
159 sidor
Förlagsband Tre Böcker 1992 illustrerad. Gamla Ullevi, en klassisk arena. Här har mängder av stora arrangemang ägt rum. En kavalkad i ord och bild
Läs mer / Större bild
 Pris: 150 kr / 15,8 €

Gymnastikföreningen Svea 1872-1932

Gymnastikföreningen Svea red.
44 sidor
Häfte Malmö 1932 illustrerad. Gymnastikföreningen Svea 1872-1932, 60 år
Läs mer / Större bild
 Pris: 300 kr / 31,6 €

Göteborgs Gymnastikklubb 1890-1930

Göteborgs Gymnastikklubb red.
71 sidor
Häftad Göteborg 1930 illustrerad Minnesskrift fint ex.
Läs mer / Större bild
 Pris: 50 kr / 5,3 €

Hammenhögs IF 60 år 1927-1987

Silvervik B. m.fl.
26 sidor
Häfte HammenhögIF 1987 illustrerad, 60 års-jubileumsskrift
Läs mer / Större bild
 Pris: 190 kr / 20,0 €

HBK 50 Högaborgs bollklubb 1927-1977

Sjöström Hans
207 sidor
Häftad Helsingborg HBK 1977 illustrerad + tab. Högaborgs bollklubb 1927-1977.

Läs mer / Större bild
 Pris: 90 kr / 9,5 €

Heja Sverige Glimtar från 50 års sportjournalistik

Groth Olof
211 sidor
Förlagsband R&S 1976 illustrerad. Glimtar från 50 års sportjournalistik

Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Hisingens Boxningsklubb 1927-1997
 Pris: 90 kr / 9,5 €

Hisingens Boxningsklubb 1927-1997 (Förlagsny)

Ambertson Kjell
64 sidor
Klammerhäftad A-4 Ambertson 1997 illustrerad. Hisingens Boxningsklubb 70 år
Läs mer / Större bild
 Pris: 280 kr / 29,5 €

Hundra år i Idrottens tjänst 1897-1997

Byström Bobby m.fl.
256 sidor
Inbunden Strömberg 1997 illustrerad. Jubileumsbok Sveriges Centralförening för idrottens främjande 1897-1997.
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Hundra år med Limhamns skytteförening
 Pris: 160 kr / 16,8 €

Hundra år med Limhamns skytteförening

Ernhed Olof red.
260 sidor
Förlagsband LSF 1997 illustrerad Hundra år med Limhamns 1897-1997 skytteförening
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter I svenska skidspår
 Pris: 300 kr / 31,6 €

I svenska skidspår

Holmquist & Fleetwood red.
440 sidor
Dek. helklotband. Jubileumsskrift utg. av Föreningen för skidlöpningens främjande i Sverige 1942 rilkt illustrerad. Innehåll: skidåkningen ur historisk, idrottslig m.m.
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Idrott genom 100 år GF Idrott 1882-1982
 Pris: 140 kr / 14,7 €

Idrott genom 100 år GF Idrott 1882-1982

Jönsson Åke
230 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Landskrona 1982. Illustrerad
med svartvita fotografier. Över ett punschbord på "Gröna Lund" föddes Gymnastikföreningen Idrott. Året var 1882. Punschaftonen blev roten till idrottsrörelsens framväxt i Landskrona. Gott skick.
Läs mer / Större bild
 Pris: 90 kr / 9,5 €

Idrottsboken 1945-1994

Janson Anders red.
32 sidor
Häfte Strömberg/Brunnhage 1994 illustrerad. Särtryck ur Idrottsboken 1994. idrottsboken 50 år 1945-1994

Läs mer / Större bild
 Pris: 300 kr / 31,6 €

Idrottsföreningen Kamraterna, Kristianstad, 1899-1924

Idrottsföreningen Kamraterna, Kristianstad
110 sidor
Häftad IFK Kristianstad 1924 illustrerad. Idrottsföreningen Kamraterna Kristianstad. Minnesskrift 1899-1924. Lätt solkad framsida.
Läs mer / Större bild
 Pris: 150 kr / 15,8 €

Idrottsklubben Finish 1924-1974

Larson Ive red.
59 sidor
Häftad Vellinge finish 1974 illustrerad.
Läs mer / Större bild
 Pris: 350 kr / 36,8 €

Idrottsklubben Sparta Malmö 1904-1929

Frohm Oscar red.
160 sidor
Häftad Malmö 1929 illustrerad. Historik över IK Spartas Malmö 1904-1929. Nött och slitet omslag samt försättsblad. namnad med första pris klubbmästerskap 1932 lättvikt Carl Svensson
Läs mer / Större bild
 Pris: 230 kr / 24,2 €

IFK Helsingborg Med kamratskap och glädje som ledstjärna.

Andersson Jan
165 sidor
Förlagsband skogs 1996 illustrerad. IFK Helsingborg 100 år Med kamratskap och glädje som ledstjärna.
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter IFK Kristianstad 100 år 1899-1999
 Pris: 250 kr / 26,3 €

IFK Kristianstad 100 år 1899-1999

Björnsson, Fredrik
190 sidor
Förlagsband Kristianstad 1999 illustrerad. IFK Kristianstad 100 år 1899-1999
Läs mer / Större bild
 Pris: 90 kr / 9,5 €

IFK Linköping 1913 -1963 50 år

Dahlström B. m.fl.
199 sidor
Häftad Linköping 1963 illustrerad, (fläckar framsida).
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter IFK Norrköping  en klubbhistoria 1897-1997
 Pris: 380 kr / 40,0 €

IFK Norrköping en klubbhistoria 1897-1997 - NYHET!

Persson, Gunnar
190 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Strömberg 1997 illusterad. IFK Norrköping 100 år.
Läs mer / Större bild
 Pris: 80 kr / 8,4 €

IK Omega 50 år 1939-1989

Omega red.
64 sidor
Häfte,IK,Omega,50,år,illustrerad
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter IMF jubileumsbok 1952-2002  Svensk idrottsmedicinsk förening
 Pris: 140 kr / 14,7 €

IMF jubileumsbok 1952-2002 Svensk idrottsmedicinsk förening

Svensk idrottsmedicinsk förening
167 sidor
Förlagsband IMF 2002 illustrerad. Swedish Society of Sportsmedicine. IMF jubileumsbok 1952-2002 Svensk idrottsmedicinsk förening, lite skador på baksidan
Läs mer / Större bild
 Pris: 90 kr / 9,5 €

Jubel och jubileum Avesta AIK 1905-1995 (Förlagsny)

Lindberg Helge
64 sidor
Häfte Avesta Idrottsklubben 1995 illusterad. Jubel- och jubileum Avesta AIK 1905-1995 : en faktakrönika
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Jubileumsboken IFK Västerås 100 år
 Pris: 300 kr / 31,6 €

Jubileumsboken IFK Västerås 100 år

Stipelius Stig
320 sidor
Förlagsband ifk Västerås 1998 illustrerad. Jubileumsboken IFK Västerås 100 år 1898-1998 med kamratskap och glädje som ledstjärna
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Jubileumsskrift IFK Mora 75 år
 Pris: 120 kr / 12,6 €

Jubileumsskrift IFK Mora 75 år

IFK Mora red.
63 sidor
Häftad Wasa tryck 1984 illustrerad. IFK Mora 75 år
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Karlskrona Simsällskap 100 år 1900-2000
 Pris: 120 kr / 12,6 €

Karlskrona Simsällskap 100 år 1900-2000 (Förlagsny)

Mattisson Åke red.
144 sidor
Häftad BLIS 2000 illustrerad. Karlskrona Simsällskap 100 år jubileumsskrift. Blekinge idrottshistoriska sällskap årsbok 2000.
Läs mer / Större bild
 Pris: 250 kr / 26,3 €

Klippans brottarklubb 1933-1963

Lindgren Helge red.
111 sidor
Häftad Klippans BK 1963 illustrerad. Klippans brottarklubb, Klippan 1933-1963 30 år en jubileumsskrift.

Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Kungsmarken Lunds akademiska golfklubb 25 år
 Pris: 150 kr / 15,8 €

Kungsmarken Lunds akademiska golfklubb 25 år

Lunds akademiska golfklubb
89 sidor
Häftad Lunds akademiska golfklubb 1962 illustrerad. Lunds Akademiska Golfklubb Kungsmarken 25 år 1936-1961
Läs mer / Större bild
 Pris: 140 kr / 14,7 €

Kållereds SK 60 år

Gisslin Kjell
117 sidor
Förlagsband KSK 1998 illustrerad (vissa i färg). Kållereds sportklubb 1938-1998
Läs mer / Större bild
 Pris: 100 kr / 10,5 €

Limhamns Idrottsförening 1905-1975

Limhamns Idrottsförening
63 sidor
Häfte Limhamn 1975 illustrerad. Limhamns Idrottsförenings jubileumsskrift 70 år. Fläckig framsida
Läs mer / Större bild
 Pris: 45 kr / 4,7 €

Limhamns IF jubileum 90 år kalender

Limhamns IF
24 sidor
Kalender Limhamn 1995 illustrerad med bild på alla klubblagen
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Lirarnas lag 75 år med Leksands IF
 Pris: 350 kr / 36,8 €

Lirarnas lag 75 år med Leksands IF

Marklund Pelle
171 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Sportförlaget 1995 illustrerad. Lirarnas lag 75 år med Leksands IF:s största hjältar.
Läs mer / Större bild
 Pris: 380 kr / 40,0 €

Lugi 1912-1937

Nyström Bruno & Olsson Bertil
78 sidor
Häftad lugi Lund 1938 illustrerad. Lunds universitets gymnastik- och idrottsförening 1912-1937 - 25 år.

Läs mer / Större bild
 Pris: 130 kr / 13,7 €

Lunds polismäns skytte- och idrottsklubb 1932-1982

Nilsson bertil
44 sidor
Häftad Lund LPSI 1982 illustrerad. Lunds polismäns skytte- och idrottsklubb jubileumsskrift 19 september, 1932-1982


Läs mer / Större bild
 Pris: 130 kr / 13,7 €

Målare i sporten

Ahlbom Bengt
47 sidor
Häfte Svenska målareförbundet 1986 illustrerad. Svenska elitidrottare som var målare. Svenska målareförbundet 100 år jubileum 1887-1987

Läs mer / Större bild
 Pris: 200 kr / 21,1 €

Mölndals gymnastik- & idrotts-sällskap 30 år

Carlsson Lasse
64 sidor
Häftad Mölndal 1949 illustrerad. Mölndals gymnastik- & idrotts-sällskap 30 år 1919 - 9 april - 1949
Läs mer / Större bild
 Pris: 260 kr / 27,4 €

Madison Square Garden 100 Years of History

Durso Joseph
254 sidor
Cloth with d/j simon ans schuster 1979 illustrated. Madison Square Garden New York 100 Years of History
Läs mer / Större bild
 Pris: 200 kr / 21,1 €

Malmö Gymnastikförbund 1913-1933

Fristedt Axel red.
75 sidor
Häfte Malmö Gymnastikförbund 1933 illustrerad. Minnesskrift vid 20 årsjubileet
Läs mer / Större bild
 Pris: 130 kr / 13,7 €

Malmö kanotklubb 40 år 1926-1966

Frein Helge red.
32 sidor
Häftad Malmö 1966 illustrerad. En kort jubileumskavalkad 40 år
Läs mer / Större bild
 Pris: 100 kr / 10,5 €

Malmö kanotklubb 60 år 1926-1986

Svensson Lars red.
62 sidor
Häftad Malmö 1986 illustrerad. En jubileumsskrift 60 år
Läs mer / Större bild
 Pris: 300 kr / 31,6 €

Malmö lawntennisklubb 1899-1949 50-årsjubileum

Fredin Helge
109 sidor
Häftad Malmö tennisklubb 1949 illustrerad. Ett halvsekel tennis i Malmö. Utgiven med anledning av Malmö tennisklubbs 50-årsjubileum (nedre hörnet på omslaget avskuret. Titel finns inte redovisad på något svenskt libris-bibliotek

Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Malmö Stadion 40 år
 Pris: 40 kr / 4,2 €

Malmö Stadion 40 år

SydSvenska Dagbladet red.
12 sidor
Häfte SDS 1998 rikt-illustrerad. Bildkavalkad över Malmö stadions 40 år.


Läs mer / Större bild
 Pris: 250 kr / 26,3 €

Malmö GIF 1929-1934

Malmö GIF red.
92 sidor
Häftad Malmö 1934 illustrerad. Jubileumsskrift f.d.Bollklubben Idun. fint ex.
Läs mer / Större bild
 Pris: 90 kr / 9,5 €

Malmö Gymnastikförbund jubileumsskrift 1913-1963

Lindqvist Ivan red.
72 sidor
Häftad Malmö 1963 illustrerad. Malmö gymnastikförbund 50 år jubileumsskrift 1913-1963


Läs mer / Större bild
 Pris: 90 kr / 9,5 €

Malmö kanotklubb 70 år 1926-1996.

MKK red.kom.
164 sidor
Häftad egetförlag 1996 illustrerad. 70 år jubileum
Läs mer / Större bild
 Pris: 60 kr / 6,3 €

Malmö Tennisklubb 1899-1999 100år

Malmö Tennisklubb red.kom.
60 sidor
Häftad 1999 M.T.K. illustrerad. Malmö Tennisklubb 1899-1999 - 100 år
Läs mer / Större bild
 Pris: 60 kr / 6,3 €

Mariedals IK 60 år

Red. kommitte.
28 sidor
Häftad MIK 1991 illustrerad. Mariedals IK 60 år 1991, en klubb för alla.
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Medelpads fotbollförbund  70 år
 Pris: 140 kr / 14,7 €

Medelpads fotbollförbund 70 år

Pettersson Tony
32 sidor
Häfte Medelpads fotbollförbund 2003 illustrerad. Medelpads fotbollförbund jubileumsskrift 70 år

Läs mer / Större bild
 Pris: 140 kr / 14,7 €

Mest om häst

Lundin Sigward- Allan
80 sidor
Häftad Avelsföreningen Lund 1978 illustrerad. Femtio år med Avelsföreningen för svenska varmblodiga hästen.

Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Nike 50-års jubileum 1919-1969
 Pris: 100 kr / 10,5 €

Nike 50-års jubileum 1919-1969

Hult Karl-Erik
135 sidor
Häftad Lomma 1969 illustrerad. Gymnastik- och idrottsföreningen Nike Lomma 50-års jubileum 1919-1969

Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Nordiska roddföreningen i Zürich 1878 - 1928
 Pris: 350 kr / 36,8 €

Nordiska roddföreningen i Zürich 1878 - 1928

Håkanson Harald
250 sidor
Häftad Västerås 1928. Minnesskrift utg. av N. R. F:s veteraner med anledning av föreningens 50 års jubileum 1878-1928.


Läs mer / Större bild
 Pris: 150 kr / 15,8 €

Norrköpings Gymnastikförening 100 år

Erikson Curt & Hagström Lars
132 sidor
Häftad Norrköping 1978 rikt illustrerad. Norrköpings Gymnastikförening 100 år 1878-1978
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter När idrotten kom till byn
 Pris: 180 kr / 18,9 €

När idrotten kom till byn

Ericsson Sven
120 sidor
Häftad MAI Östergötland 1982 illustrerad. Mjölby allmänna idrottsförening 1912-1982

Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Olofströms idrottshistoria 1891-2001
 Pris: 120 kr / 12,6 €

Olofströms idrottshistoria 1891-2001 (Förlagsny)

Blekinge läns idrottshistoriska sällskap red.
144 sidor
Kartonnageband bls 2002 illustrerad. Blekinge läns idrottshistoriska sällskap årsbok 2002.
Läs mer / Större bild
 Pris: 250 kr / 26,3 €

Oslo Skøyteklubb gjennom 50 år 1898 - 1948

Amundsen Finn red.
198 sidor
Halvfranskband Brødrene Tengs 1948 illustrerad. Oslo Skøyteklubb gjennom 50 år 1898 - 1948.
Läs mer / Större bild
 Pris: 120 kr / 12,6 €

Postens Idrottsförbund 1945-1970

Öman Sven
156 sidor
Häftad Postens idrottsförbund 1970 illustrerad. Postens idrottsförbund 1945-1970 25 år.
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Pucken En bok om svensk ishockey
 Pris: 450 kr / 47,4 €

Pucken En bok om svensk ishockey

Berglund Helge red.
323 sidor
Dek konstläderband Svenska ishockeyförbundet Strömberg förlag 1972 illustrerad. Svenska ishockeyförbundet 50 år 1922-1972
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Råby-Rekarne GoIF/IF 50, 60, 70 , 75 år
 Pris: 160 kr / 16,8 €

Råby-Rekarne GoIF/IF 50, 60, 70 , 75 år

Frykstad Hans & Andersson Folke
52 sidor
4 st. Jubileumsskrifter Råby-Rekarne GoIF/IF 50, 60, 70 o 75 år illustrerad.

Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Råsunda 50 år
 Pris: 100 kr / 10,5 €

Råsunda 50 år

Glanell Tomas m.fl
80 sidor
Häftad Sv. fotbollsförbundet 1987 illustrerad. Råsunda stadion 50 år en minneskavalkad 1937-1987
Läs mer / Större bild
 Pris: 50 kr / 5,3 €

Södertälje Badminton klubb 60 år

Södertälje badmintonklubb red.
38 sidor
Häfte A4 SBK 1996 illustrerad. Södertälje Badminton klubb 1936-1996 60 års jubileum.
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Södertörns FF 10 år 1985-1995
 Pris: 120 kr / 12,6 €

Södertörns FF 10 år 1985-1995

Hedman Jonas red.
160 sidor
Häftad SFF 1995 illustrerad. Södertörns FF 10 år 1985-1995. lite nött omslag.
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter S:t Erikscupen 50 år 1944-1994
 Pris: 160 kr / 16,8 €

S:t Erikscupen 50 år 1944-1994

Nordbeck Bo & Bengtsson Claes-G
221 sidor
Kartonnageband expressen 1994 illustrerad. S:t Eriks cupen 50 år 1944-1994
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Skånes Idrottsförbund 100 år 1908-2008
 Pris: 250 kr / 26,3 €

Skånes Idrottsförbund 100 år 1908-2008

Hammer Anders
207 sidor
Inbundet förlagsband/omslag 22x30 cm Sportförlaget 2008.
Mycket rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
 Pris: 140 kr / 14,7 €

Skånes idrottshistoria. Årsbarn 1908 - 1988 80 år

Lindvall Sven
756 sidor
2 volymer häftade skåneidrott 1988 illustrerad. Del 1. 352s. + Del 2. 404s. Årsbarn kavalkad över 80 år 1908-1988.
Läs mer / Större bild
 Pris: 90 kr / 9,5 €

Skövde AIK 50 år 1919-1969

Skövde allmänna idrottsklubb
24 sidor
Häfte Skövde allmänna idrottsklubb 1969.
Läs mer / Större bild
 Pris: 160 kr / 16,8 €

Skara idrottsförening 1900-1950

Skara idrottsförening
32
Häftad Skara idrottsförening 1950 illustrerad. Jubileumsskrift 50 år
Läs mer / Större bild
 Pris: 140 kr / 14,7 €

Skidor 1960 - jubileumsboken

Ericsäter Runo m.fl. red.
200 sidor
Kartonnageband skidförbundet & sportospel 1968 illustrerad. Skidor 68 med OS 68. Svenska skidförbundet 60 år.
Läs mer / Större bild
 Pris: 180 kr / 18,9 €

Skidor 1968 jubileumsboken

Stolpe Eric & Ericsäter Runo
200 sidor
Dek. skinnband (imit.)skidförbundet & sportospel 1968 illustrerad. Skidor 68 med OS 68. Svenska skidförbundet 60 år.
Läs mer / Större bild
 Pris: 100 kr / 10,5 €

Skånes Gymnastikförbund 1910-1960

Skånes Gymnastikförbund red.
104 sidor
Häftad schmidts 1961 illustrerad. Ett halvsekel i Lings spår.
Läs mer / Större bild
 Pris: 50 kr / 5,3 €

Skånes Gångförbund 40 år

red.kom.
20 sidor
Häfte SGF utgåva 1974 illustrerad Tillbaka blickar.
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Smålands Idrottsförbund 100 år
 Pris: 200 kr / 21,1 €

Smålands Idrottsförbund 100 år

Argus Arne
248 sidor
Förlagsband Smålands idrottsförbund 2001 illustrerad delvis i färg. Smålands Idrottsförbund 100 år 1902-2002 En jubileumskavalkad. Med en förteckning över Smålands samtliga 94 olympier 1908-2000
Läs mer / Större bild
 Pris: 600 kr / 63,2 €

Sofielunds idrottsförenings julnummer 1927-1931

Sofielunds idrottsförening
122 sidor
Halvfransktband Sofielunds idrottsförening 1931 illustrerad. S.I.F:s julnummer allt som utkom 1927-1931. Medbundet omslag alla årgångar, + sv/v. foto på prissamlingen 1929. liten skada på två sidor och eftersättningsblader. ovanlig
Läs mer / Större bild
 Pris: 180 kr / 18,9 €

Sollebrunns AIK 50 år 1933-1983

Jakobsson Harald
222 sidor
Häftad Sollebrunns AIK 1983 illustrerad.
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Solvalla 25 år
 Pris: 400 kr / 42,1 €

Solvalla 25 år

Norman Olle & Sandberg Sten
168 sidor
Häftad Stockholms travsällskap 1952 illustrerad. Solvalla travbana 1927-1952 jubileumsskrift
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Sportens Mästare vi minns
 Pris: 130 kr / 13,7 €

Sportens Mästare vi minns

Pettersson Sven-Ulf
179 sidor
Förlagsband/skyddsomslag CeWe-förlag 1984 illustrerad jubileumsbok 1934-1984, 50 år med Sportjournalisternas klubb i Stockholm

Läs mer / Större bild
 Pris: 140 kr / 14,7 €

Sportens profiler jubileumsbok 1934-1994

Janson Anders red.
200 sidor
Förlagsband ceweförlag 1994 illustrerad.Sportjournalisters klubb 60 års jubileum. Ett antal sportjournalister presenterar här 38 av 1980- och 90-talets klarast lysande svenska idrottsprofiler. Vi möter bl.a. fotbollsspelarna Tomas Brolin, Martin Dahlin och Glenn Hysén, kanotisten Agneta Andersson, tennisspelaren Mats Wilander, backhopparen Jan Boklöv, skridskoåkaren Tomas Gustafson och golfspelaren Liselotte Neumann.

Läs mer / Större bild
 Pris: 400 kr / 42,1 €

Stadion 25 år

Bergvall Erik
40 sidor
Häftad Berättelse Enligt stadionstyrelsens uppdrag 1937 illustrerad. Erik Bergvall stadionchef

Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Stadion 75 år
 Pris: 3000 kr / 315,8 €

Stadion 75 år

Löwgren Göran red.
352 sidor
Skinnband. Rygg-pärmdekoration i guld. Inre denteller i guld. En jubileumsbok utgiven av Stockholms Idrottsförbund. Team Sport 1987.illustrerad. Detta är exemplar nr 714/3000 limited Fint skick.
Läs mer / Större bild
 Pris: 150 kr / 15,8 €

Stockholm stadion 75 år

Björhammar Anders
112 sidor
Häftad SCIF 1987 illustrerad. Stockholm stadion 75 år 1912-1987
Läs mer / Större bild
 Pris: 200 kr / 21,1 €

Stockholms Badmintonklubb 1933-1983

redaktions kom.
140 sidor
Häftad A-4 SBK 1983. Illustrerad. En kavalkad inför 50-årsjubileet. Liten ryggskada.
Läs mer / Större bild
 Pris: 350 kr / 36,8 €

Surte IS Minnesskrift 1900-1935

redaktionskommitten
87 sidor
Häftad Skaraborgaren Falköping 1935 illustrerad. Surte idrottssällskap Minnesskrift 1900-1935. fint ex.


Läs mer / Större bild
 Pris: 300 kr / 31,6 €

Svegs idrottsklubb 1906-2006

Svegs idrottsklubb
297 sidor
Förlagsband Svegs IK 2006 illustrerad. Svegs idrottsklubb 100 år
Läs mer / Större bild
 Pris: 350 kr / 36,8 €

Svensk Fotboll 75 år

Ahlner S.m.fl.
69 sidor
Häftad Svenska Fotbollförbundet & Cewe 1979 illustrerad. Minnesalbum utgivet med anledning av Svensk fotbollförbundet 75 års-jubileum 1904-1979

Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Svensk Friidrott 100 år.
 Pris: 200 kr / 21,1 €

Svensk Friidrott 100 år.

Persson Lennart K. & Pettersson Thomas
512 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Sellin & Partner Svenska friidrottsförbundet 1995. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
 Pris: 120 kr / 12,6 €

Svensk gymnastik 1904-1929

Holmström Agne
347 sidor
Häftad Svenska gymnastikförbundet 1930 illustrerad. Svensk gymnastik 1904-1929 till Svenska gymnastikförbundets 25-årsjubileum. Titel skrivet på bokryggen samt namnad.


Läs mer / Större bild
 Pris: 1000 kr / 105,3 €

Svensk idrott 1903-1953

Svensson Sten
588 sidor
Dek klotband Allhem Malmö 1953 illustrerad. Svensk idrott en ekonomisk, historisk och sociologisk undersökning. utförd på uppdrag av Sveriges riksidrottsförbund med anledning av dess femtioårsjubileum

Läs mer / Större bild
 Pris: 300 kr / 31,6 €

Svensk idrott 1903-1953

Svensson Sten
588 sidor
Häftad (nött skadat omslag) Allhem Malmö 1953 illustrerad. Svensk idrott en ekonomisk, historisk och sociologisk undersökning. utförd på uppdrag av Sveriges riksidrottsförbund med anledning av dess femtioårsjubileum


Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Svensk ishockey 75 år
 Pris: 1200 kr / 126,3 €

Svensk ishockey 75 år

Stark Janne & Andersson Hasse
443 sidor
2 volymer Dek konstläderband med förgyllt guldsnitt kassett Strömberg/Brunnhage & Svenska ishockeyförbundet 1997 illustrerad. Ett jubileumsverk i samband med Svenska ishockeyförbundets 75-årsjubileum. Del 1 Historien om svensk ishockey 251 sidor. Del 2. Faktadelen 192 sidor
Läs mer / Större bild
 Pris: 400 kr / 42,1 €

Svensk militär idrott 1909-1959

Sveriges militära idrottsförbund
190 sidor
Häftad Folkförsvaret 1960. Illustrerad. Sveriges militära idrottsförbund 50 år.
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Svenska Bordtennisförbundet 50 år 1926-1976
 Pris: 150 kr / 15,8 €

Svenska Bordtennisförbundet 50 år 1926-1976

Ahlbom Bengt
90 sidor
Klotband SBF 1976 illustrerad. Svenska bordtennisförbundet 50 år 1926-1976 en jubileumsskrift.
Läs mer / Större bild
 Pris: 70 kr / 7,4 €

Svenska Bordtennisförbundet 60 år 1926-1986

Svenska Bordtennisförbundet red.
20 sidor
Häfte SBF 1986 illusterad. Svenska Bordtennisförbundet 60 år 1926-1986. lite nött ett hörn.
Läs mer / Större bild
 Pris: 200 kr / 21,1 €

Svenska Finlands idrottsförbund 1912-1962

Sevon Enzio
204 sidor
Häftad ekenäs 1962 illustrerad. Jubileumspublikation utgiven till 50 årsjubileumet.

Läs mer / Större bild
 Pris: 1900 kr / 200,0 €

Svenska fotbollförbundet 1904-1929

Svenska fotbollförbundet
88 sidor
Häftad Svenska fotbollförbundet 1929 illustrerad. Svenska fotbollförbundet 1904-1929 25 år. Lite nött omslag och liten skada baksida
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Svenska fotbollförbundets jubileumsbok 1904-2004. Del 1-2
 Pris: 2000 kr / 210,5 €

Svenska fotbollförbundets jubileumsbok 1904-2004. Del 1-2

Glanell Tomas
719 sidor
2 volymer dek. halvfranskaband Stroemberg Media Group/Svenska fotbollförbundet 2004 illustrerad.(vissa i färg) Del. 1. 399 s. & Del. 2. Statistiken 320 s. Svenska fotbollförbundet 100 år jubileumsbok 1904-2004.

Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Svenska Fotbollförbundets jubileumskalender 2004
 Pris: 80 kr / 8,4 €

Svenska Fotbollförbundets jubileumskalender 2004

Svenska Fotbollförbundet
20 sidor
Häfte Sv.FF 2004 illustrerad. Svenska Fotbollförbundets jubileumskalender 1904-2004, 100 år.
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Svenska Gångförbundet 50 år
 Pris: 260 kr / 27,4 €

Svenska Gångförbundet 50 år

Martinell Vidar
130 sidor
Förlagsband/skyddsomslag ceweförlag 1984 illustrerad. Svenska Gångförbundet 50 år
Läs mer / Större bild
 Pris: 180 kr / 18,9 €

Svenska Motorklubbens Malmö avd. 1925-1975

Malmö avdelningen red.
128 sidor
Häftad Malmö 1975 illustrerad. Med 50 år av motorsport i ord och bild med Svenska Motorklubbens Malmöavdelning. fint ex.
Läs mer / Större bild
 Pris: 350 kr / 36,8 €

Uddevalla idrottssällskap 1907-1927

Uddevalla idrottssällskap
40 sidor
Häftad Uddevalla 1927 illustrerad. Minnesskrift Uddevalla idrottssällskap 1907-1927. Fläckigt omslag.
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Ullevi  De första 50 åren
 Pris: 250 kr / 26,3 €

Ullevi De första 50 åren (Förlagsny)

Johanssson Bo & Nilsson Sigvard Bo
120 sidor
Förlagsband got event 2008 illustrerad. Ullevi de första 50 åren, en arena i Göteborg
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Umeå FC 10 år
 Pris: 140 kr / 14,7 €

Umeå FC 10 år

Karlsson Gerhard
207 sidor
KartonnagebandSportförlaget 1997 illustrerad. Kvalfyllda tider Umeå Fotbolls Club 10 år .

Läs mer / Större bild
 Pris: 160 kr / 16,8 €

Västerås sportklubb 100 år 1904-2004

Mejdevi Hans
93 sidor
Häftad Västerås sportklubb 2004 illustrerad (vissa i färg). Västerås sportklubb 100 år 1904-2004

Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Västra Frölunda 50 år från Bittans pojkar till Boorks boys
 Pris: 250 kr / 26,3 €

Västra Frölunda 50 år från Bittans pojkar till Boorks boys

Szemberg Szymon
306 sidor
Förlagsband Sportförlaget 1994 illustrerad. Västra Frölunda 50 år från Bittans pojkar till Boorks boys, ett halvsekel med Sveriges mest populära hockeylag
Läs mer / Större bild
 Pris: 100 kr / 10,5 €

Varbergs Bois jubileumsbok 1925-2000 (Förlagsny)

Varbergs BoIS
200 sidor
Dek. linneband/skyddsomslag Varberg 2000 illustrerad. Varbergs Boll- & idrottssällskap jubileumsbok 1925-2000. Sällskapets gröna poänger - under 75 sköna år.

Läs mer / Större bild
 Pris: 90 kr / 9,5 €

Vedums AIS 1932-1982 jubileumsskrift

Snygg Olof & Larsson Kjell
32 sidor
Häftad Vedums allmänna idrottssällskap 1982 illustrerad.

Läs mer / Större bild
 Pris: 160 kr / 16,8 €

Wembley 1923-1973

Wilsson N. edit.
155 sidor
Hardback Kelly 1973 1:ed. illustration. The official Wembley story of 50 years
Läs mer / Större bild
 Pris: 400 kr / 42,1 €

Vi bordtennisspelare

Extergren Erik & Haskel Joel & Rabén K.A.
546 sidor
Förlagets halvfranska band. Rygg med titel och dekoration i guld. Övre guldsnitt Kulturhistoriska förlaget 1954 illustrerad. Detta är exemplar nr 847. Utgives på uppdrag av Svenska Bordtennisförbundet med anledning av 25-årsjubiléet. Historik med porträttmatrikel och utförligt klubbregister.
nagg i rygghuvud och nött omslag
Läs mer / Större bild
 Pris: 100 kr / 10,5 €

Wollsjö allmänna idrottsförening 60 år 1926-1986.

Wollsjö allmänna idrottsförening
82 sidor
Häftad Wollsjö 1986 illustrerad Wollsjö allmänna idrottsförening, Jubileumsbok. 60 år.

Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Västerås SK 90 år mesta mästarna
 Pris: 180 kr / 18,9 €

Västerås SK 90 år mesta mästarna

Johansson Göte
260 sidor
Inbunden/skyddsomslag sportförlaget 1994 illustrerad jubileumsbok Västerås SK 90 år
Läs mer / Större bild
Jubileumsskrifter Vätternrundan 30 år
 Pris: 140 kr / 14,7 €

Vätternrundan 30 år

Kihlstedt Åke
128 sidor
Förlagsband Motala Tidning 1995 illustrerad.
Läs mer / Större bild
 Pris: 350 kr / 36,8 €

Östgötlands idrottsförbund 1907-1937

Björneman W. red m.fl.
264 sidor
Häftad ÖIF 1937 illustrerad. Minnesskrift 30:års jubileum
Läs mer / Större bild