Segling (78st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn

ANNONSPLATS LEDIG! Advertisement free!


Segling 100 år under segel - Svensk segling 1905-2005
 Pris: 250 kr / 28,7 €

100 år under segel - Svensk segling 1905-2005 (Förlagsny)

Svenska Seglarförbundet
263 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Nautiska förlaget 2004 illustrerad. 100 år under segel svensk segling 1905-2005. Läs om bragder i OS, klassiska pokalseglingar, Americas Cup-utmaningar, krävande havskappseglingar, modern matchracing och jollens segertåg.

Läs mer / Större bild
Segling Att segla - teori och praktik
 Pris: 120 kr / 13,8 €

Att segla - teori och praktik

Romare Göran
203 sidor
Förlagsband Rabén & Sjögren 1962 illustrerad
Läs mer / Större bild
Segling Båtliv och båtfolk
 Pris: 130 kr / 14,9 €

Båtliv och båtfolk

Sandelin Stig
190 sidor
Förlagsband Båtnytt/Specialtidningsförlaget 1981 illustrerad. Så var det förr - Båtliv och båtfolk. Bl. a. Olympiska Spelen 1912 (6 s.), seglingstävlingarna i Nynäshamn
Läs mer / Större bild
Segling Börja segla
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Börja segla

Moore James
112 sidor
Förlagsband ica 1975 rikt illustrerad. En bildhandbok i konsten att segla jolle
Läs mer / Större bild
Segling Detta är kappsegling.
 Pris: 120 kr / 13,8 €

Detta är kappsegling.

Creagh-Osborne Richard
179 sidor
Förlagsband med skyddsomslag. Bonniers 1977 illustrerad i färg.
Läs mer / Större bild
Segling Detta är segling
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Detta är segling

Creagh-Osborne Richard
216 sidor
Förlagets klotband med skyddsomslag Bonniers 1975, med teckningar i färg av Peter A G Milne. Modern jolle-skola i bild
Läs mer / Större bild
Segling Fastnetstormen. Havskappseglingen Fastnet Race 1979
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Fastnetstormen. Havskappseglingen Fastnet Race 1979

Rousmaniere John
296 sidor
Kartonnageband Forum 1984 rikt illustrerad med fotografier, teckningar och kartor.
Läs mer / Större bild
Segling Fighting Spirit Den dramatiska berättelsen om team SEB:s utmaning i Volvo Ocean Race 2001
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Fighting Spirit Den dramatiska berättelsen om team SEB:s utmaning i Volvo Ocean Race 2001

Krantz Gurra/Fisher Bob/Torstenson Jan
251 sidor/pp.
Inbundet dekorerat förlagsband/omslag 20x29.5 cm Page One Publishing 2002. Mycket rikt illustrerad i färg. Den dramatiska berättelsen om Team SEB:s utmaning i Volvo Ocean Race 2001/02. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Segling Fritidsbåten
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Fritidsbåten

Janhem Åke
276 sidor
Förlagsband Tidens 1961 illustrerad + tab.
Läs mer / Större bild
Segling Gotland runt
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Gotland runt

Almgren Curt
157 sidor
Förlagsband/skyddsomslag BNL förlag 1984 rillustrerad. Havskappsegling under ett halvt sekel
Läs mer / Större bild
Segling Ikaros hav
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Ikaros hav

Schildt Göran
258 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Wahlström & Widstrand 1965 illustrerad + kartor. Reseböcker från grekiska övärlden
Läs mer / Större bild
Segling Kappsegla
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Kappsegla

Skjönberg Per
136 sidor
Häftad r&s 1971 rikt illustrerad. Kappseglingens reknik och taktik
Läs mer / Större bild
Segling Kappsegla med båt och bräda
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Kappsegla med båt och bräda

Hult Bengt O
132 sidor
Förlagsband Spektra, 1985 illustrerad. Kappseglingsreglerna på enklare sätt. Förklaringar till Internationella kappseglingsreglerna 1985-1988
Läs mer / Större bild
Segling Kappsegling - Regler med kommentarer
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Kappsegling - Regler med kommentarer

Gedda Pelle
287 sidor
Ryggklotband Rabén & Sjögren illustrerad 1964.
Läs mer / Större bild
Segling kappseglingsregler tolkningsfall 2001-2004
 Pris: 90 kr / 10,3 €

kappseglingsregler tolkningsfall 2001-2004

Svenska seglarförbundet
168 sidor
Ringpärm Svenska seglarförbundet illustrerad. Denna bok innehåller de fall som finns i The Case Book for 2001-2004.
Läs mer / Större bild
Segling KSSS Åren 1930-2005 - Ett segelsällskap i tiden
 Pris: 200 kr / 23,0 €

KSSS Åren 1930-2005 - Ett segelsällskap i tiden

Ullman Magnus
144 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband 26x22 cm Bokförlaget Magnus Ullman 2005. Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Segling Kungl. Svenska Segelsällskapet 1907
 Pris: 250 kr / 28,7 €

Kungl. Svenska Segelsällskapet 1907

Andersson Albert red.
316 sidor
Klotband Kungl. Svenska Segelsällskapet 1907 rikt illustrerad + 10 planscher + 6 s. + 11 färgplanscher. Rygg och pärm mörkfärgad.
Läs mer / Större bild
Segling Kungl. Svenska Segelsällskapet 1909 årsbok
 Pris: 250 kr / 28,7 €

Kungl. Svenska Segelsällskapet 1909 årsbok

Andersson Albert red.
172 sidor
Klotband Kungl. Svenska Segelsällskapet 1909 rikt illustrerad + 10 planscher + 6 s. + 11 färgplanscher. Rygg och pärm mörkfärgad.
Läs mer / Större bild
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Kungl. Svenska Segelsällskapet 1911 årsbok

Andersson Albert red.
178 sidor
Klotband Kungl. Svenska Segelsällskapet 1911 rikt illustrerad + 10 planscher + 6 s. + 11 färgplanscher. Rygg och pärm mörkfärgad.
Läs mer / Större bild
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Kungl. Svenska Segelsällskapet 1912 årsbok

Andersson Albert red.
190 sidor
Klotband Kungl. Svenska Segelsällskapet 1912 rikt illustrerad + 10 planscher + 6 s. + 11 färgplanscher. Rygg och pärm mörkfärgad.
Läs mer / Större bild
Segling Kungl. Svenska Segelsällskapet 1946 årsbok
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Kungl. Svenska Segelsällskapet 1946 årsbok

Nyström Harry red.
418 sidor
Förlagets dekorerade klotband Kungl. Svenska Segel Sällskapet. Årsbok 1946 illustrerad + LV sidor
Läs mer / Större bild
 Pris: 60 kr / 6,9 €

Kungl. Svenska Segelsällskapet 1970

Tengberg Nils red.
400 sidor
Förlagets dekorerade klotband Kungl. Svenska Segel Sällskapet. Årsbok 1970 illustrerad + LXXII sidor
Läs mer / Större bild
Segling Lärobok i kappsegling
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Lärobok i kappsegling

Haglind Henning
195 sidor
Privatinbunden Björck & Börjesson 1919, med 78 figurer. En av de första kappseglingsbok på svenska. Idrotternas bok XV. se större bild
Läs mer / Större bild
Segling Lagkappsegling - Taktik, teknik, regler
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Lagkappsegling - Taktik, teknik, regler

Twiname Eric
144 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Forum 1975. När?Var?Hur?Serien. Illustrerad med teckningar och fotografier
Läs mer / Större bild
Segling Mot strömmen  Jorden runt
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Mot strömmen Jorden runt

Johansson Ylva
208 sidor
Förlagsband/skyddsomslag nautiskaförlaget 2006 illustrerad. Varför väljer man att betala en halv miljon kronor för att segla runt jorden åt "fel håll"? Hur hanterar man tjugo meter höga vågor i Södra oceanen och stiltje på Atlanten? Hur lever man när båten hela tiden lutar trettio grader? Hur fungerar kommunikationen och ledarskapet mellan olika kulturer i
extrema situationer?

Läs mer / Större bild
Segling Navigera vid kust och i skärgård
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Navigera vid kust och i skärgård

Duhs Bernt
171 sidor
Trådhäftad Hermods 1971. Illustrerad med svartvita fotografier och teckningar. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Segling Olympia der segler Kiel 72
 Pris: 160 kr / 18,4 €

Olympia der segler Kiel 72

Kruger, Kai
96 sidor/pp.
Hardcover with d/j delius klasingverlag 1972 Photographs in colour. Magistrat d. Stadt Kiel. text in german and english Olympic yachting Kiel 72
Läs mer / Större bild
Segling Om båtar och båtsegling
 Pris: 500 kr / 57,5 €

Om båtar och båtsegling

Smith Carl
92 sidor
Klotryggsband (skadat) Carlsons förlag, Stockholm, 1879 2:a upplagan illustrerad av J Hägg med 24 helsidesplancher. Om båtar och båtsegling. Några råd samlade af C. S:th. A manual of seamanship, practise of rigging, navigation, etc namnteckning försättsbladet
Läs mer / Större bild
Segling Om segelbåtar, segling och båtnavigering
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Om segelbåtar, segling och båtnavigering

Rabe G.
141 sidor
Häftad 1943 illustrerad 2.a upplagan. några fläckar framsida.
Läs mer / Större bild
Segling Optimistjollen
 Pris: 60 kr / 6,9 €

Optimistjollen

Hansen P.G. & Aarre Bent
48 sidor
Häftad sesamhandbok 1969 illustrerad. Teknik, regler, taktik. lite ritat på baksidan
Läs mer / Större bild
Segling Ord ombord
 Pris: 120 kr / 13,8 €

Ord ombord

Rydholm Yngve
48 sidor
Häftad/skyddsomslag Forum illustrerad 1965. Ord ombord - en svensk/engelsk och engelsk/svensk ordlista över båtsportens termer och uttryck. Över 2000 uppslagsord
Läs mer / Större bild
Segling Segelsporten
 Pris: 160 kr / 18,4 €

Segelsporten

Johnson Peter
240 sidor
Förlagsband forum 1979 Rikt illustrerad. En när var hur bok. En Guiness rekordbok
Läs mer / Större bild
Segling Segeltrimning
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Segeltrimning

Howard-Williams Jeremy
174 sidor
Förlagsband Spektra handboksserie 1975 illustrerad. Segeltrimning aerodynamik, formgivning, trimning
Läs mer / Större bild
Segling Segla vidare
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Segla vidare

Dalman Lena & Sjökvist Elisabeth
118 sidor
Häftad Akademilitteratur & Sveriges flottas ungdomsförbund 1980 illustrerad. Segling och navigation för ungdom - fram till förarintyg

Läs mer / Större bild
Segling Seglande skepp
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Seglande skepp

Landström Björn
192 sidor
Kartonnageband forum 1969 rikt illustrerad. Från papyrusbåtar till fullriggare i ord och bild.
Läs mer / Större bild
Segling Seglarskolan 1.
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Seglarskolan 1.

Denk Roland
156 sidor
Förlagsband Spektra 1980 rikt illustrerad. Jollesegling för barn och ungdom
Läs mer / Större bild
Segling Segling, grottor och vrak
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Segling, grottor och vrak

Pestel Yves
191 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Rabén & Sjögren 1988 färgillustrerad + kartor. Segling, grottor och vrak en fransman strandar vid Örnsköldsvik. En bok för alla intresserade av segling, marinbiologi, grottforskning eller vraksökning


Läs mer / Större bild
Segling Seglingstävlingarna Paris OS 1900
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Seglingstävlingarna Paris OS 1900

Widlund Ture m.fl.
28 sidor
Häfte SOF-bulletin no.32 illusterad. Första seglingarna i OS Paris 1900 där man tävlade i tre olika klasser.
Ej tillgänglig i något Libris-bibliotek
Läs mer / Större bild
Segling Sjösportens ord. Uppslagsbok för båtfolk
 Pris: 160 kr / 18,4 €

Sjösportens ord. Uppslagsbok för båtfolk

Rydholm Yngve
168 sidor
Kartonnageband Bonniers 1967 illustrerad.
Läs mer / Större bild
Segling Skärgårdsnavigation
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Skärgårdsnavigation

Ramberg Sten
80 sidor
Kartonnageband båtnytt 1981 illustrerad
Läs mer / Större bild
Segling Svenska Kryssarklubben Årsskrift 1930
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Svenska Kryssarklubben Årsskrift 1930

Collinder Per
394 sidor
Blå klotband Svenska kryssarklubbens årsskrift 1930, 7:e årgången, VII+XII sid. illustrerad.

Läs mer / Större bild
Segling Svenska Kryssarklubben Årsskrift 1934
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Svenska Kryssarklubben Årsskrift 1934

Collinder Per
378 sidor
Blå klotband Svenska kryssarklubbens årsskrift 1934 Stockholm illustrerad.
Läs mer / Större bild
Segling Svenska Kryssarklubben Årsskrift 1935
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Svenska Kryssarklubben Årsskrift 1935

Collinder Per
441 sidor
Blå klotband Svenska kryssarklubbens årsskrift 1935 Stockholm illustrerad.
Läs mer / Större bild
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Svenska Kryssarklubben Årsskrift 1936

Collinder Per
376 sidor
Blå klotband Svenska kryssarklubbens årsskrift 1936 Stockholm illustrerad.
Läs mer / Större bild
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Svenska Kryssarklubben Årsskrift 1938

Otter Barbro von
380 sidor
Blå klotband Svenska kryssarklubbens årsskrift 1938 Stockholm illustrerad.
Läs mer / Större bild
Segling Svenska Kryssarklubben Årsskrift 1991
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Svenska Kryssarklubben Årsskrift 1991

Erling Mats red.
127 sidor
Kartonnageband Svenska Kryssarklubben 1991 illustrerad. Årsskrift 1991: Angöringar
Läs mer / Större bild
Segling Svenska Kryssarklubben Årsskrift 1992
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Svenska Kryssarklubben Årsskrift 1992

Erling Mats red.
127 sidor
Kartonnageband Svenska Kryssarklubben 1992 illustrerad. Årsskrift 1992: Klart Skepp!
Läs mer / Större bild
Segling Svenska utmaningen Americas Cup 1980
 Pris: 170 kr / 19,5 €

Svenska utmaningen Americas Cup 1980

Göranson Johannes
96 sidor
Förlagsband Sails promotion 1980 illustrerad. Mölnlycke AB

Läs mer / Större bild
Segling The handbook of Sailing Techniques
 Pris: 180 kr / 20,7 €

The handbook of Sailing Techniques

Braden Twain
192 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband/
omslag Grange Books 2003. A comprehensive guide to sailing techniques and practices for both the novice and experienced sailor.(richly illustrated) Rikt illustrerad. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Segling The Ocean Sailing Yacht 2
 Pris: 250 kr / 28,7 €

The Ocean Sailing Yacht 2

Street Donald
595 sidor/pp.
Orig.cloth with d/j norton New York 1978.With 192 drawings, 34 photos, index. The Ocean Sailing Yacht volume 2.
Läs mer / Större bild
Segling The Swedish Challenge Americas Cup 1977
 Pris: 160 kr / 18,4 €

The Swedish Challenge Americas Cup 1977

Adler Peter red.
96 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Wezäta Ide 1977.(richly illustrated) Rikt illustrerad. Om en svensk storsatsning i segling deltagande i America Cup segling.
Läs mer / Större bild
Segling Träna brädsegling
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Träna brädsegling

Ferm Christer
216 sidor
Trådhäftad Svenska Segelförbundet/Liber 1985. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Mängder av träningstips. Skaderisker, säkerhet, mental träning etc. Gott skick.
Läs mer / Större bild