Övrig sport-Other sport (57st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Övrig sport-Other sport Att åka vattenskidor
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Att åka vattenskidor

Rösmer Hans
80 sidor
Häftad biblioteksband nordisk rotopgravyr 1961 rikt illustrerad. En handledning i ord och bild.
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Bollen i spel
 Pris: 60 kr / 6,9 €

Bollen i spel

Bolling Björn & Briandt Calle
103 sidor
Häftad W&W 1972 illustrerad handbok. Grundtema för bandy, basket, fotboll, handboll och ishockey.
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Boule för alla!
 Pris: 120 kr / 13,8 €

Boule för alla! (Förlagsny)

Breumby Jan.
63 sidor
Häftad, ICA Bokförlag 1994 illustrerad. Regler, teknik, termer, adresser.
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Boys book of all sport
 Pris: 130 kr / 14,9 €

Boys book of all sport

Hicks W. J.
160 sidor
Cloth with dust/jacket Chronicele 1959 illustrerad med över 200 fotografier i färg och s/v. Om fotboll, boxning, tennis, rugby, friidrott, cricket, bågskytte, hästsport, motorsport, cykel,
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Bråddjupt äventyr i Pyrenéernas okända grottvärld.
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Bråddjupt äventyr i Pyrenéernas okända grottvärld.

Tazieff, Haroun.
191 sidor
Häftad forum 1954. Illustrerad med s/v fotografier. I augusti 1954 berättade stora tidningsrubriker om den expedition som hade gått ned för att hämta grottforskaren Marcel Loubens kvarlevor i en pyreneisk grotta.
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Bridge i toppklass
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Bridge i toppklass

Kock Putte
252 sidor
Pocket Bonniers förlag 1962 rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Bridge.
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Bridge.

Stenberg Alvar red.
909 sidor
Förlagets skinnryggsband Svensk Bridgelitteratur 1960 illustrerad. En fullständig och allsidig redogörelse för det nutida bridgevetandet. nött omslag
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport British sport
 Pris: 120 kr / 13,8 €

British sport

Parker Eric
48 sidor
Cloth Penns 1941 with 12 plates colur and 17 illustration black/white, (Britain in pictures)
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Croquet  The skills of the game.
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Croquet The skills of the game. (Förlagsny)

Lamb Bill
122 sidor
Häftad Crowoodpress 1994 illustrerad. The skills of the game. En bok om krocketspel.

Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Dartboken. Om svensk dart, dartutrustning, spelvarianter, kastteknik m m
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Dartboken. Om svensk dart, dartutrustning, spelvarianter, kastteknik m m

Landin, Karsten
110 sidor
Häftad Svenska Dartförbundet/Biljardexperten 1987 illustrerad. Den första svenska dartboken.
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Darts
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Darts

Bristow Eric
96 sidor
Paperback Fanfare 1985 illustrations. Darts, a Complete Guide to the Game
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Darts American style
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Darts American style

Holmes, Fred H.
172 sidor
Paperback Dallas, Texas Lone Star Publications 1989 ill. second edition second printing. Twent-five dart games and how to play them
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Det stora mästaråret
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Det stora mästaråret

Lindhagen Sven
73 sidor
Kartonnageband/skyddsomslag (nött) Tidens bokklubb 1962 illustrerad. VM på skidor, VM i ishockey (guld!), EM i simning, EM i fri idrott - allt under 1962. Kompletta resultatlistor och tabeller.
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Drakflyg
 Pris: 120 kr / 13,8 €

Drakflyg

Desfayes Jean-Bernard
143 sidor
Förlagsband Spektras ahndbokserie 1976 Rikt fotoillustrerad i färg och svartvitt samt med teckningar. Drakflygningens grunder, historik och teknik.
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Extremsport
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Extremsport (Förlagsny)

Colting Fredrik
160 sidor
Häftad nicotext 2008 rikt illustrerad. Extrem Sport är en faktabok om världens mest extrema sporter. Sporter A-Ö, kända profiler och historien bakom varvas med otroliga actionbilder
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Fältstafetten 1945-1993
 Pris: 120 kr / 13,8 €

Fältstafetten 1945-1993

Lundell Lars & Burgren Wiktor
144 sidor
Häftad korpen Göteborg 1994 illustrerad. Fältstafetten en minneskavalkad genom fem decennier 1945-1993. Stafetten består av 7-del sträckor för 8 personer lagtävling kombinerade löp- och militärstafetten - fältstafetten
liknande triathlon
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Fallskärmens historia Hopp i nöd & lust
 Pris: 130 kr / 14,9 €

Fallskärmens historia Hopp i nöd & lust

Kernell Stig
159 sidor
Förlagsband Flyghistorisk revy 1997. Rikt illustrerad. Om fallskärmens utvecklingen ur svenskt perspektiv.

Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Field sports
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Field sports

The Times
131 sidor
Hardcover times pub. com. 1981 photoill. Fox-hunting, Fishing,
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Fullständiga croquet-regler
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Fullständiga croquet-regler

Reid Mayne
56 sidor
Klammerhäftad/booklet flodinsförlag 1878 2:a uppl.(+2 s.) Med afbildning af en croquetplan. Under 1873 formulerade Mayne Reid en regelsamling som kom att gälla länge i vårt land, fint ex. Framsida namnteckning.
FRI FRAKT-FREE DELIVERY!

Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Hang Flight instruktion manual
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Hang Flight instruktion manual

Adleson Joe
96 sidor
Paperback This is a nonfiction, 3rd edition book called Hang Fligth. This book is in good condition with tight binding and 96 pages. A fligth instruction manual for beginners and intermediate pilots. Hängflygning. Some water damage

Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Idrotten i Finland i början af tjugonde seklet II
 Pris: 480 kr / 55,2 €

Idrotten i Finland i början af tjugonde seklet II

Wilskman Ivar
163 sidor
Häftad helios 1905 illustrerad. Idrotten i Finland under medverkan af finska idrotts- och sportsmän. Jakt hundsport, skjutkonst fiska.
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Idrotternas bok  Bollspel, skytte, rodd, hjulsport, turistsport
 Pris: 900 kr / 103,4 €

Idrotternas bok Bollspel, skytte, rodd, hjulsport, turistsport

Balck Viktor red.
581 sidor
Klotband fritze 1887 illustrerad idrottsbok handledning Johanson A. bollspel (137 s.), Lemchen C. skytte (227 s.), Balck V. rodd (108 s.), Östberg A. hjulsport (80 s.), Ameén L. turistsport (30 s.). Ej löpande paginering
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Idrottsboken
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Idrottsboken

Frostell Gunnar red.
303 sidor
Klotband Åhlen 1917 illustrerad. En handledning för ungdom, med författare bl.a. T.Tegner/bandy, A. Hultgren/skridsko, D. Jonason/fotboll. Innehåll från bandy, skidåkning, skridskosegling, skridskoåkning, konståkning, kanotidrott, tennis, simning, fotboll, fri idrott, gymnastik. lite nött omslag
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport illustrerad spelbok
 Pris: 300 kr / 34,5 €

illustrerad spelbok

Wilson Tom
460 sidor
Dek. ryggklotband Looström & Komp:s Förlag 1888 illustrerad. En handledning i de flesta i Sverige och utlandet brukliga spel såsom schack, biljard, domino, brädspel, vira, whist, preference, boston, besigu, e piquet, ecarte samt lawn tennis , kricket och krocket m.fl Sprucken inre fals
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Kyrkbåtstävlingarna i Leksand 1936-1986
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Kyrkbåtstävlingarna i Leksand 1936-1986

Leksand kyrkbåtsroddare
88 sidor
Förlagsband Leksand kyrkbåtsroddare 1986 illustrerad.
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Langbold
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Langbold

Jörgensen Poul
61 sidor
Häftad Hagrupforlag 1933 med 23 original-illustratiner
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Lekar
 Pris: 60 kr / 6,9 €

Lekar

Thulin J.G.
232 sidor
Häftad Norstedt 1941 illustrerad. Lämpade för gymnastiklektioner såväl utom som inomhus. Sv.Gymnastik förbundet bokserie 2
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Lir och lirare en bok om bollkänsla och spelglädje
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Lir och lirare en bok om bollkänsla och spelglädje

Bjurwill Christer
176 sidor
Häftad LiberFörlag, 1987 tab. Lir och lirare en bok om bollkänsla och spelglädje. Under medverkan av Lars Laban Arnesson, Leif Book, Håkan Sundin m.fl.

Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Opening up
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Opening up

Boycott Geoff
183 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Arthur Barker London 1980. Illustrerad med svartvita fotografier. Geoffrey Boycott was a leading light in English cricket for a quarter of a century making over 48000 runs and scoring 151 hundreds. Namnad. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Outdoor and Community games
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Outdoor and Community games

Hedges Sid
139 sidor
Hardcover with d/j methuen 1948 second edition with 30 diagrams. This book features many interesting outdoor games including Hopscotch,Touch the Tree,Stump Ball,Pen Ball,Road Repairs,Bull-Board,Court Hockey,Triplets,Square Magic,Whip Dart,and many more unusual pastimes
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Parachuting for sport
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Parachuting for sport

Greenwood Jim
132 sidor
Paperback Modern Aircraft Series 1962 illustrations. Modern Aircraft Series
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Pojkarnas friluftslekar
 Pris: 60 kr / 6,9 €

Pojkarnas friluftslekar

Littorin B.E.
237 sidor
Klotrygg Å&Å 1919 illustrerad. Från springlekar till olika idrotter, många intressanta bortglömda lekar. namnad
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Skidor, snöskor, skridsko
 Pris: 120 kr / 13,8 €

Skidor, snöskor, skridsko

Landsmåls- och folkminnesarkivet i Uppsala
23 sidor
Häfte Landsmålsarkivets frågelista. no.24 1929 illustrerad. Skidor, snöskor, skridskor m.m. Särtryck ur På skidor 1930. stämpel framsida
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Snöskosport, skridskosegling, stöttingsåkning, snöbollskrig
 Pris: 240 kr / 27,6 €

Snöskosport, skridskosegling, stöttingsåkning, snöbollskrig

Balck Viktor red
21 sidor
Häfte Göteborg Rundqvist 1976 illustrerad. Faksimileutgåva ur Illustrerad idrottsbok handledning i olika grenar af idrott och lekar, d. 3., Stockholm Fritzes, 1888. Begränsad upplaga. om 300 ex . FRI FRAKT-FREE DELIVERY!



Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Spela Boule
 Pris: 130 kr / 14,9 €

Spela Boule

Johansson Stefan
126 sidor
Häftad Berghförlag & Svenska bouleförbundet 1991 illustrerad.
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Sportboken råd, regler, rekord
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Sportboken råd, regler, rekord

Christoph Dieter
180 sidor
Kartonnageband Bergh 1972 illustrerad. Sommar och vintersporter ex. tyngdlyftning, modern femkamp, tvekamp m.m.
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Sports as taught and played at West Point
 Pris: 400 kr / 46,0 €

Sports as taught and played at West Point

Baumer William H.
351 sidor/pp.
Cloth The Military Service Publishing Co. Harrisburg 1943 ill. Third printing. In collaboration with the West Point coaching staffan illustrated guide to the sports played at West Point on the dawn of World War 2.
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Stora boken om inlineåkning
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Stora boken om inlineåkning

Edwards Chris
39 sidor
Kartonnageband Bonnier Carlsen 1997 illustrerad. En handbok
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Stora boken om snowboard
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Stora boken om snowboard

Iguchi Bryan
38 sidor
Kartonnageband Bonnier Carlsen AB 1998 illustrerad. Handbok från Bonnier Carlsen


Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Sudden Death
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Sudden Death (Förlagsny)

Andersson Gunder
264 sidor
Häftad Carlssonbokförlag 1999 illustrerad. En samling uppsatser och artiklar om bl.a. boxning, fotboll, ishockey.
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Svensk militär idrott 1909-1959
 Pris: 380 kr / 43,7 €

Svensk militär idrott 1909-1959

Sveriges militära idrottsförbund
190 sidor
Häftad Folkförsvaret 1960. Illustrerad. Sveriges militära idrottsförbund 50 år.
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Svenska folklekar och danser I - II
 Pris: 350 kr / 40,2 €

Svenska folklekar och danser I - II

Tillhagen Carl-Herman & Dencker Nils
808 sidor
2 vol. Halvfranskt band övre guldsnitt Bokverk, Stockholm, 1949-50 rikt illustrerad. Del I; Idrottslekar. II; Sällskapslekar. Sånglekar och danser.
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport The composite guide to Lacrosse
 Pris: 160 kr / 18,4 €

The composite guide to Lacrosse

Nicholson Lois
64 sidor
paperback chelsea 1999 photoill. Lacrosse, the olderst known athletic game in North America.
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport The technique of water polo
 Pris: 400 kr / 46,0 €

The technique of water polo

Lambert Arthur F
225 sidor
Hardcover Swimming World 1969 ill. A text for player and coach. vattenpolo
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Triathlon training manual
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Triathlon training manual

Trew Steve
224 sidor
Paperback Crowood Press 2001 illustration. A training manual.
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Ut och åk rullskridskor
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Ut och åk rullskridskor

Fridh, Kjell.
80 sidor
Pocket wahlströms bokförlag 1980 illustrerad.
Läs mer / Större bild
Övrig sport-Other sport Varpa var mans idrott
 Pris: 60 kr / 6,9 €

Varpa var mans idrott

Svenska varpaförbundet
10 sidor
Häfte svenska varpaförbundet 1949 illustrerad. namnad
Läs mer / Större bild