Sportlexikon-Encyclopedia (55st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Sportlexikon-Encyclopedia Allhems sportlexikon 1-3
 Pris: 500 kr / 57,5 €

Allhems sportlexikon 1-3

Ahlbom Bengt & Groth Olof & Bergvall Erik
1330 sidor
Förlagets tre bruna halvfranska band med dekorerad präglad rygg ( riss i kapitälen ryggen upp och ner) Allhem 1948-1951 illustrerad. Omkring 13500 uppslagsord och 6000 bilder. Del 351 +451 + 528 s. Nött bokrygg
Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia De största tävlingarna
 Pris: 750 kr / 86,2 €

De största tävlingarna

Carlin Lena
398 sidor
Dek. förlagsband Strömberg 2010 rikt illustrerad. Världens största tävlingar inom alla sporter.

Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Den stora sportboken Del 4-Del 5
 Pris: 960 kr / 110,3 €

Den stora sportboken Del 4-Del 5

Lindberg Thomas red.
558 sidor
2 volymer dekorerade konstläderband med helt guldsnitt och kassett i uniformt utförande Stroemberg 2001 illustrerad. Bibliofilupplaga 207/350 ex. OBS ! originallitografin av Peter Edward saknas. Del 4. 279 s. + Del 5. 279 s. Den Stora Sportboken bör ses som en fortsättning och komplement till Århundradets Största Sportprofiler 1-3. Den Stora Sportboken hittar du redovisning på de flesta RF-idrotter. se större bild
Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Encyclopedia of Bullfighting
 Pris: 340 kr / 39,1 €

Encyclopedia of Bullfighting

Barnaby Conrad
269 sidor
Publisher's cloth with dustjacket Houghtom Mifflin Company 1961 illustrated
Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Encyclopedia of Football
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Encyclopedia of Football

Heatley Michael
192 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband/omslag 22,5x29 cm Promotional Reprint Company 1996. Rikt illustrerad. (richly illustrated) An A-Z of the English game. All 92 premier/football league clubs profiled.
Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Fatta Sport allt om sommarsporter
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Fatta Sport allt om sommarsporter

Nore Elisabeth
140 sidor
Katonnangeband Alfabeta. 2004 illustrerad. En guide för olika sommarsporter.
Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Focus Sporten Del. 1
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Focus Sporten Del. 1

Oldenburg Lennart red.
628 sidor
Halvfransktband A&W 1967 rikt illustrerad. Del 1 Olympiska spelen, Sportgrenar A -Ö, personregister över kända idrottstjärnor biografier över kända idrottsmän. Index - register med ordförklaringar
Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Fotbollslexikon Riddarna av runda bollen
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Fotbollslexikon Riddarna av runda bollen

Nilsson Tore red.
255 sidor
Förlagsband Semic 1981 Illustrerad. Med artiklar av kända svenska journalister och biografier över 600 storspelare från skilda epoker.
Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Friidrottens först och störst
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Friidrottens först och störst

Gustafson Stig
272 sidor
Förlagsband Forum 1975 illustrerad. När Var Hur serien. Rekordtabeller mm
Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Golflexikon
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Golflexikon

Modie Peter red.
288 sidor
Gulddekorerat förlagsband i grön skinnimitation Bra böcker, 1995 illustrerad (vissa i färg), tab. Svensk och internationell golf från A till Ö

Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Guinness Fotbollsbok
 Pris: 160 kr / 18,4 €

Guinness Fotbollsbok

Rollin Jack
208 sidor
Häftad Forum 1982 illustrerad Fakta om engelska ligan,
internationella cuperna m.m. lite nött omslag
Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Häst och Ponny bildlexikon
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Häst och Ponny bildlexikon

Reid, Struan
124 sidor
Kartonnageband Rabén & Sjögren 2002 illustrerad. Ett bildlexikon allt om hästar och hästsport.
Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Hästordbok
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Hästordbok

Adler Peter
96 sidor
Kartonnageband wezätaförlag 1978 illustrerad med foto och teckningar en ordbok från A-Ö
Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Historical Dictionary of the Olympic Movement
 Pris: 500 kr / 57,5 €

Historical Dictionary of the Olympic Movement

Mallon Bill & Buchanan Ian
367 sidor
Hardcover London Scarecrow 2001 second edit. Includes bibliographical references. titelblad saknas

Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Känt barn har många namn en bok om och med idrottens smeknamn
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Känt barn har många namn en bok om och med idrottens smeknamn

Andersson Tommy
64 sidor
Häftad Malmö Stad Fritidsförvaltning Skånes idrottsförbund 2001 illustrerad. En bok om och med idrottens smeknamn ca. 3000.
Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Lexikon der Olympischen Winter Spiele
 Pris: 600 kr / 69,0 €

Lexikon der Olympischen Winter Spiele

Kamper, Erich
262 sidor
Clothbinding Union Verlag Stuttgart 1964 richly illustrated. Encyclopedie des Jeux Olympiques d Hiver. Encyclopedia of the Olympic Winter Games. De olympiska vinsterspelen en uppslagsbok. Parallel text in German, French, English and Swedish + förkortningar för resultat-tabellerna (1)
Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Libers sportlexikon 1-3
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Libers sportlexikon 1-3

Bolinder Jean red.
754 sidor
3 volymer Kartonnageband LiberFörlag, 1984-1986 illustrerad. Del 1 A - fotboll, del 2. Friidrott - pelota, Del 3 Polo - volleyboll + Supplement
Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Lilla Quizboken om fotboll
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Lilla Quizboken om fotboll (Förlagsny)

Regnell Tobias
95 sidor
Häfte offside 2009. Boken innehåller 600 fotbollsfrågor i fyra olika nivåer.

Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Listboken sporthistoriens största
 Pris: 130 kr / 14,9 €

Listboken sporthistoriens största

Sjöholm Magnus
186 sidor
Förlagsband Stroemberg 2000 illustrerad. Listboken sporthistoriens största, längsta, bästa, värsta och knepigaste. Dedikation från författaren.
Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Nordisk Familjeboks Sportlexikon- supplement
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Nordisk Familjeboks Sportlexikon- supplement

Svahn Åke red.
1434 sidor
Dekorerade skinnband med guldsnitt och inre denteller. Sohlman & Co 1949 illustrerad + tab. Supplementbandet Band VII
Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Olympic Sports Dictionary
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Olympic Sports Dictionary

Lembke , Robert E.
319 sidor
Softcover Esso & Org. com. XXth Olympiad Munich 1972. Olympisches Sportwörterbuch / Olympic Sports Dictionary, text in deutsch/english/francais/espanol
Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Ord ombord
 Pris: 120 kr / 13,8 €

Ord ombord

Rydholm Yngve
48 sidor
Häftad/skyddsomslag Forum illustrerad 1965. Ord ombord - en svensk/engelsk och engelsk/svensk ordlista över båtsportens termer och uttryck. Över 2000 uppslagsord
Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Ordbok för golfare
 Pris: 60 kr / 6,9 €

Ordbok för golfare

Ambrius Jonny
87 sidor
Häftad Ambrius & Buckhorn 1990. Ordförklaringar facktermer, specialuttryck inom golf.

Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Sjösportens ord. Uppslagsbok för båtfolk
 Pris: 160 kr / 18,4 €

Sjösportens ord. Uppslagsbok för båtfolk

Rydholm Yngve
168 sidor
Kartonnageband Bonniers 1967 illustrerad.
Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Skidordbok
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Skidordbok

Svenska skidförbundet
137 sidor
Häftad Svenska skidförbundet/Internationella skidförbundet(FIS), CeWe-förlag 1983. Skidordbok för alpina grenar, backhoppning, fristilsåkning, längdåkning, nordisk kombination, skidflygning. From sweish to english, france and german. namnad

Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Speed skating encyclopedia of Olympic games 1924-88
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Speed skating encyclopedia of Olympic games 1924-88

Teigen Magne
96 sidor
Häfte WSSSA sköytenytt 1989 Komplette resultater fra samtlige sköytelöp i OL 1924-88 for Menn og kvinner, speed skating men/ladies. skadad baksida/ broken back
Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Spektras internationella sportlexikon 1-2
 Pris: 130 kr / 14,9 €

Spektras internationella sportlexikon 1-2

Nordheim Walter & Elfie
420 sidor
2 volymer Kartonnaeband Spektra 1972 illustrerad. Innehåller alla sportgrenar: definition ursprung teknik
bestämmelser regler m.m.
Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Sportens historia 1-2
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Sportens historia 1-2

Johanson Anton
309 sidor
2 volymer Halvfranskaband Världslitteraturen 1930 illustrerad. Del 1: Sporten äldre historia. Del 2: De moderna Olympiska spelen. Olympiska spelen 1896-1920 års olympiader. Del 2 ryggskadad.
Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Sportens lilla regelbok 1-2
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Sportens lilla regelbok 1-2

Bertilson Rolph
237 sidor
2 volymer Häftad Wahlström,1972 illustrerad. Regler från 35 olika sporter. Del 1.- 117 sidor + Del 2.- 120 sidor, nött omslag lite vattenskadat ex.
Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Sportens lille jätte
 Pris: 130 kr / 14,9 €

Sportens lille jätte

Ahlbom Bengt red.
1200 sidor
Ryggklotband N&K 1948 illustrerad. 40 idrottsgrenar och deras historia. Teknik, regler, biografier, mästerskap med 500 bilder. För idrottens kalenderbitare.


Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Sportguiden
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Sportguiden

Wade Paul
176 sidor
Häftad Bonnierfakta 1983 illustrerad. Allt du behöver veta om regler, teknik och termer
Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Sportlexikon  Sport för sport
 Pris: 130 kr / 14,9 €

Sportlexikon Sport för sport

Dagson Jonas & Ek Martin
219 sidor
Dek blå skinnband (imit,) Sportförlaget 1996 färgillustrerad. Sport för sport över 200 sportgrenar

Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Svensk Idrottslitteratur 1766-1950
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Svensk Idrottslitteratur 1766-1950

Wikström Fritiof
272 sidor
Biblioteksband gummessons 1965. Bibliografisk förteckning över svensk idrottlitteratur 1766-1950. Systematiskt uppställd utifrån sportgrenar. biblioteksmärke framsida
Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Svensk sportfiske-och jaktlitteratur
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Svensk sportfiske-och jaktlitteratur

Erixon Leif & Lindgren Benny
175 sidor
Förlagsband settern 1991 illustrerad. Handboken om böcker har länge efterfrågats av läsintresserade och boksamlare. Den har också sin självklara plats i varje jägares och sportfiskare bokhylla. Bokens förteckningar omfattar omkring 1500 titlar och ytterligare ett stort antal upplagor
Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia Svenska Idrottsförbundets rekordkalender
 Pris: 350 kr / 40,2 €

Svenska Idrottsförbundets rekordkalender

Arnö Ivar & Jansson Charles &Ahlström Eric
199 sidor
Ringpärm liggande Svenska Idrottsförbundet 1935 1:a årgången illustrerad + tab. Uppdelad på Bandy, Boxning, Brottning, Curling, Cykel, Fotboll, Fri idrott, Hästsport, Ishockey, Motorsport, Rodd, Simidrott, Skidor, Skridsko, Skytte o. Tennis. Innehåller tabeller med rekord, mästerskapssegrare. Omslag lite nött och skadat, fuktrand i marginalen.
Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia The Encyclopedia of Golf
 Pris: 260 kr / 29,9 €

The Encyclopedia of Golf

Steel Donald & Ryde Peter
480 sidor
Hardcover with d/j New York Viking Press 1975 Profusely illustrated, this enclopedia includes biographies of al those people, from Tommy Aaron to Babe Zaharias.
Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia The Encyclopedia of Recreational Diving
 Pris: 400 kr / 46,0 €

The Encyclopedia of Recreational Diving

Shreeves Karl
574 sidor
Häftad 21,5x28 cm Padi California 1993. Illustrerad med fotografier i färg och svartvitt samt teckningar. Med sak register. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia The Guinness encyclopedia of international sports records and results
 Pris: 200 kr / 23,0 €

The Guinness encyclopedia of international sports records and results

Matthews Peter & Morrison Ian
416 sidor
Softcover/Häftad Guinness 1990 illusrtartion The Guinness encyclopedia of international sports records and results. Includes index

Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia The Official 1998-99 PFA Footballers Factfile
 Pris: 300 kr / 34,5 €

The Official 1998-99 PFA Footballers Factfile

Hugman Barry
320 sidor
Softcover Queen Ann Press 1998 ill. Professional footballers association the facts and figures on over 2000 professional players.
Läs mer / Större bild
Sportlexikon-Encyclopedia The sports fans ultimate book of Sports Comparisons
 Pris: 120 kr / 13,8 €

The sports fans ultimate book of Sports Comparisons

Diagram Group
192 sidor
Cloth with dust jacket st.martins press 1981 illustrated.
Läs mer / Större bild