Friidrott-Athletics (111st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn

Se Årsböcker

 

 

 


Friidrott-Athletics Allt om löpning
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Allt om löpning

Johannsen Finn
218 sidor
Häftad Vinga press 1988 rikt illustrerad. Boken vänder sig till så väl motionärer och joggare samt till elit och porffslöpare. namnad
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Athletics Know the game
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Athletics Know the game

Dodd J.H.
40 sidor
Sew/häfte education 1958 illustration. Know the game -Athletics.
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Att leva på hoppet
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Att leva på hoppet

Sjöberg Patrik & Birgitta
219 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Sportförlaget 1994 illustrerad. Patrik Sjöbergs memoarer från en framgångsrik karriär som höjdhoppare
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Bengt Nilsson höjdhoppare i världsklass
 Pris: 120 kr / 13,8 €

Bengt Nilsson höjdhoppare i världsklass

Ohlsson Sten
32 sidor
Pappband FiB 1955 illustrerad. Med 3-D bilder, FiB idrottsböcker med träningsråd,no.1. 3-D Glasögon medföljer.
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Blekinge Friidrottsförbund 50 år
 Pris: 60 kr / 6,9 €

Blekinge Friidrottsförbund 50 år (Förlagsny)

Mattisson Åke red.
110 sidor
Häftad (bristfällig limning) BLS 1997 illustrerad. 100 år med blekingsk friidrott.
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Bok om Nurmi
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Bok om Nurmi

Nurmi Paavo & Kaila Toivo Torsten
168 sidor
Häftad Bonnier 1925 illustrerad. Boken om Nurmi hans liv, hans tävlingsresultat och hans träningsmetoder. Bokrygg och omslag skadat samt lagad med tejp,inlagan fint
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Boken om Nurmi
 Pris: 550 kr / 63,2 €

Boken om Nurmi

Nurmi Paavo & Kaila Toivo Torsten
168 sidor
Klotband Bonnier, 1925 illustrerad. Boken om Nurmi hans liv, hans tävlingsresultat och hans träningsmetoder. liten skada framtill i övrigt fint ex. se större bild.


Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Dan Waern - Vägen till drömmilen
 Pris: 160 kr / 18,4 €

Dan Waern - Vägen till drömmilen

Lindhagen Sven
186 sidor
Förlagets klotryggsband Tiden 1960 fotoillustrerad.
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Den fjärde mannen  Så besegrar du dig själv
 Pris: 160 kr / 18,4 €

Den fjärde mannen Så besegrar du dig själv

Nylander Sven
167 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Ekerlid 2001 illustrerad. Den här boken, som fått sin titel efter förf:s många fjärdeplaceringar som häcklöpare, handlar om mental träning. Det centrala budskapet är att besegra sig själv. S.N. berättar om sin karriär, om episoder från tävlingar och om barndomens samt familjelivets betydelse för löparkarriären.
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Det du inte såg
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Det du inte såg (Förlagsny)

Sjöberg Patrik & Lutteman Markus
412 sidor
Pocket norstedtsförlag 2011 illustrerad. En av den svenska idrottens genom tiderna största stjärnors självbiografi skakade om Sverige genom Patrik Sjöbergs berättelse om de sexuella övergrepp han utsattes för som ung. Sjöbergs avslöjanden följdes av andra idrottares och debatten runt ledarnas ansvar lever i allra högsta grad vidare.
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Drömmilare och drömgränser.
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Drömmilare och drömgränser.

Lindhagen Sven
247 sidor
Förlagshalvklotband tidens 1955 illustrerad. Funderingar kring världsrekorden i friidrott, de nuvarande och de blivande
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics EM  fri idrott 1958
 Pris: 140 kr / 16,1 €

EM fri idrott 1958

Nilsson Tore
48 sidor
Häftad Åhlén & Åkerlund, 1958 illustrerad.
Serie: VM-året 1958 ; 3

Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics En bok om mångkamp
 Pris: 150 kr / 17,2 €

En bok om mångkamp (Förlagsny)

Mattisson Ulrik
171 sidor
Häftad team mångkamp 1995 illustrated (Summary in English page 170)
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Europamästerskapen i friidrott 1958
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Europamästerskapen i friidrott 1958

IAAF officiellt

Brevmärke (gummering) size 5x3 cm. flerfärg löpare gummering postfrisk. Text: Europamästerskapen i fri idrott 1958 Stockholm stadion 19-24 augusti 1958
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics European Athletics Championship 2006
 Pris: 70 kr / 8,0 €

European Athletics Championship 2006

Officillt EAA

Biljett/Tickets + folder. European Athletics Championship august 10 / 2006 Ullevi Göteborg.
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Fantomer på kolstybben Gunder Hägg och Arne Andersson
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Fantomer på kolstybben Gunder Hägg och Arne Andersson

Eidmark Henry
127 sidor
Häftad Central Press 1944 illustrerad. Sannsagan om championlöparna Gunder Hägg och Arne Andersson. fint ouppskuret ex.

Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Från Albacken till USA
 Pris: 130 kr / 14,9 €

Från Albacken till USA

Hägg Gunder
188 sidor
Häftad Medens Förlags 1943 illustrerad. lite ryggskadad.
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Fri Idrott
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Fri Idrott

Hellsten Nils E.
124 sidor
Klotband/skyddsomslag Björck & Börjesson, 1942 tillökade 3:e upplagan. Med 59 illustrationer

Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Friidrottens först och störst
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Friidrottens först och störst

Gustafson Stig
272 sidor
Förlagsband Forum 1975 illustrerad. När Var Hur serien. Rekordtabeller mm
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Friidrottens stora grabbar
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Friidrottens stora grabbar

Larsson Rune
32 sidor
Klammerhäfte uå. illustrerad. Med 100 historier, skrönor och skratt och skryt bland friidrottens stora grabbar
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Friidrottsskolan
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Friidrottsskolan

Jönsson Lennart
160 sidor
Häftad ceweförlag 1975 illustrerad. Råd och anvisningar i friidrott för ungdom
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Gladiatorns Kamp
 Pris: 390 kr / 44,8 €

Gladiatorns Kamp

Bruch Björn Ricky
618 sidor
Trådhäftad RB promotion 1990. Rikt illustrerad. Dramat och sanningen bakom rubrikerna. En levande legend. Självbiografi av Ricky Bruch.
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Grete. En bok om löpning
 Pris: 170 kr / 19,5 €

Grete. En bok om löpning

Waitz Grete & Averbuch Gloria
200 sidor
Förlagsband Marathon & Tjejmilen 1987 illustrerad. Råd om träning, kost, uppvärmning m.m. för löpare på alla nivåer
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Gunder Hägg skogshuggaren som blev världsmästare
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Gunder Hägg skogshuggaren som blev världsmästare

Eidmark Henry
128 sidor
Häftad Nordpressförlag 1942 illustrerad. Ouppskuret ex. med skada omslag och bokrygg
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Handbok i fri idrott
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Handbok i fri idrott

Hjertberg, Ernest
92 sidor
Inbunden Björck & Börjesson 1911-1912 illustrerad. Del 3 av 3 volymer. Försättsblad saknas. snedläst

Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Hopp - höjd, längd, stav och tresteg
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Hopp - höjd, längd, stav och tresteg

Salmi Pekka
46 sidor
Häftad Aldus/sesamhandbok 1969 illustrerad. Hopp - höjd, längd, stav och tresteg

Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Hopp & kärlek
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Hopp & kärlek

Tregaro Yannick & Reckmann Thomas
215 sidor
Förlagsband Sportförlaget 2004 illustrerad. Yannick tränare till Christer Olsson och Kajsa Bergqvist samt sin fru Emma Gren-Tregaro. Han beskriver sina träningsmetoder och betonar att man måste känna lust och kärlek till det man gör. lite nött omslag

Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics I blågul dräkt  årets friidrott 1949
 Pris: 160 kr / 18,4 €

I blågul dräkt årets friidrott 1949

Hagberg Allan & Nilsson Knut & Svenningsson Arne
156 sidor
Häftad Swing 1950 illustrerad. Årets friidrott 1949. En bok om friidrotten, dess utövare, bragder, drabbningar, resultat och ärofulla minnen. lite nött omslag
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Instruktion i träningsgymnastik
 Pris: 400 kr / 46,0 €

Instruktion i träningsgymnastik

Holmér Gösta
24 sidor
Häfte 13.5x20.5 cm klammerhäftad Svenska Idrottsförbundet 1927. Illustrerad. Troligen den första boken av författaren. Finns ej i Libris. Fläckigt omslag och exlibris samt namnstämplar och namnteckning i bläck.
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Jesse Owens
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Jesse Owens

Eidmark Henry
64 sidor
Häfte niloe-nyheter 1953 idrottsstjärnor no.5 Jesse Owens Berlin -Olympiadens stora fenomen.
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics KaLo maskot Friidrotts VM Göteborg 1995
 Pris: 50 kr / 5,7 €

KaLo maskot Friidrotts VM Göteborg 1995

IAAF officell

Mascot KaLo (6 cm). 5th World championship in athletics Göteborg 1995. originalförpackning.

Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Kampen om världsrekorden
 Pris: 260 kr / 29,9 €

Kampen om världsrekorden

Asplund Uno
287 sidor
Halvklot med gulddekor Cirkelförlaget 1951 illustrerad. Rekordhistoria i fri idrott. lite nött omslag
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Kampen om världsrekorden i fri idrott
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Kampen om världsrekorden i fri idrott

Asplund Uno
287 sidor
Häftad cirkelförlag 1951 illustrerad. Rekordhistoria i friidrott. nött och lite skadat omslag
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Konsten att springa maraton
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Konsten att springa maraton

Benyon Tony & Macey Kevin
131 sidor
Kartonnegband Bonniers 1987 illustrerad med humoristiska teckningar. En bok för maratonfantaster som nybörjare.
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Långlopp.
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Långlopp.

Torgersen Leif
83 sidor
Häftad AWE/Gebers 1979 illustrerad. Utrustning - träning - tävling
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Löpning  Idrottsfysiologi
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Löpning Idrottsfysiologi

Karlsson Jan m.fl.
54 sidor
Häfte Framtiden 1966 rapport nr 4 illustrerad. Energikrav vid löpning. Med hålslag
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Marathon
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Marathon

Bengtson Erik
188 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Författarförlaget 1979. En bok om barn och dårar, Lidingölöpare och poeter.
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Marathonboken
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Marathonboken

Nilsson Pea & Wigg Torbjörn
176 sidor
Förlagsband manusförlag 1982 illustrerad. Historien. Löparna. Träningen. Utrustningen. Kosten. Skadorna. Loppet. Marathon världen runt
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Med DN i Rom.
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Med DN i Rom.

Dagens nyheter red.
31
Program för Olympiska sommarspelen 1960 illustrerad DN. 1960
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Mina största idrottsupplevelser
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Mina största idrottsupplevelser

Lindhagen Sven
235 sidor
Klotryggsband Tidens 1959 illustrerad med fotografier.
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Mitt livs lopp
 Pris: 130 kr / 14,9 €

Mitt livs lopp

Hägg Gunder
141 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Norstedt 1987 illustrerad.
Sista biografin av Gunder Hägg,
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Mitt livs lopp Bernt Grööns memoarer
 Pris: 120 kr / 13,8 €

Mitt livs lopp Bernt Grööns memoarer

Polback Ronny
286 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Polbacks förlag Växjö 1997 illustrerad. En bok om idrott, ledarskap och sparbanksrörelsen. Mannen som ledde Friidrottsförbundet
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Olika sorters kulor
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Olika sorters kulor (Förlagsny)

Axelsson Bo
109 sidor
Häftad 2000 illustrerad. Av svenske mästaren i kula och mångkamp 1962-63 Bo Axelsson. Från de kulor han själv var en hejare på, till AB Svenska Kullager och till den kula som dödade Wild Bill Hickok.
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Omstart Mest om sommaridrott
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Omstart Mest om sommaridrott (Förlagsny)

Andersson Gunder
262 sidor
Häftad Carlsson 2001 illustrerad. Författaren behandlar på ett spirituellt och infallsrikt vis olika frågon om idrott. Bl a vad är eg en tjuvstart? Vi får bl a möta löparlegenderna Gunder Hägg, Arne Andersson, Emil Zatopek. Här skrivs sportmemoarens historia
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Program European Athletics Championships friidrott 2006 08 07-2006 08 12
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Program European Athletics Championships friidrott 2006 08 07-2006 08 12

Göteborgs-Posten
259 sidor
6 st. Programmes GP 2006 ill. (ej avslutningdagen) the 19th European Athletics Championships august 6-13 2006 Göteborg.
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Program World Championship in Athletics Göteborg 1995
 Pris: 350 kr / 40,2 €

Program World Championship in Athletics Göteborg 1995

Officiellt IAAF
160 sidor
5 Häfte/sawe The programme no.5-8 and 10. daylight 8/8- 13/8 1995 illustration. IAAF World Championship in Athletics Göteborg 1995. VM- friidrott Göteborg program no. 5-8 samt 10.
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Programme 17th European Athletics Championships 18/8-23/8  1998 Budapest
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Programme 17th European Athletics Championships 18/8-23/8 1998 Budapest

Official E.A.A.
90 sidor
Programme E.A.A. 1998 ill. The 17th European in Athletics Championships 18/8-23/8 1998 Budapest. Text in english and hungarian.
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Rekordmän på kolstybb
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Rekordmän på kolstybb

Lindhagen Sven
271 sidor
Klotryggsband Tidens 1954 illustrerad.
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Sanningen om Gunder Hägg
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Sanningen om Gunder Hägg

Eidmark Henry
202 sidor
Häftad Niloé 1953 illustrerad. Ingår i serie Svenska idrottsbragder no. 1.
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Sommaridrott Löpningar och gång & Boxning
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Sommaridrott Löpningar och gång & Boxning

Zander John & Ireland Arthur
216 sidor
Klotband (Sammanbundna) Svenska andelsförlaget 1922-23 Idrottsbiblioteket no.1 Löpningar och gång ill. 128 s. samt Idrottsbiblioteket no.16 Boxning Den naturligaste boxningsmetoden 1923 ill. 88 s.
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Stockholm Marathon 1984
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Stockholm Marathon 1984

Ahlström Jan & Oguz Verdi
128 sidor
Inbunden/omslag Sv.Dagbladet 1983 illustrerad. Med alla resultatlistorna.
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Svensk Friidrott 100 år.
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Svensk Friidrott 100 år.

Persson Lennart K, & Pettersson Thomas
512 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Sellin & Partner Svenska friidrottsförbundet 1995. Rikt illustrerad. nött skyddsomslag
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Svenska idrottsförbundet 1895-1945
 Pris: 400 kr / 46,0 €

Svenska idrottsförbundet 1895-1945

Ericsson Birger & Svensson Sten red.
598 sidor
Häftad Haeggström, 1945 illustrerad + tab. Svenska idrottsförbundets 50-åriga. Minnesskrift 1895 30/10 1945 Svensk friidott. lite nött omslag namnad.

Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Täflingsregler för allmän idrott
 Pris: 250 kr / 28,7 €

Täflingsregler för allmän idrott

Svenska Idrottsförbundet
56 sidor
Häfte Björck & börjesson 1909. Riksförbundets Täflingsregler för allmän idrott jämte Svenska idrottsförbundets samtliga bestämmelser och förordningar. auktoriserad upplaga. stämplad framsida
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Tävlingsregler för fri idrott 1975
 Pris: 60 kr / 6,9 €

Tävlingsregler för fri idrott 1975

Svenska fri-idrottsförbundet
224 sidor
Ringpärm Svenska fri-idrottsförbundet 1975 illustrerad+ tab.
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Tiokamparen
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Tiokamparen

Dagård Henrik & Lind Claes
187 sidor
Biblioteksband Sellin 1995 illustrerad. Han berättar enkelt och konstlöst om sitt liv - med fokus på tiokampen. Om framgångar och motgångar samt inte minst om satsningen på friidrotts-VM i Göteborg 1995. Vidare ingår ett avsnitt om tiokampens historia, om några av grenens storheter samt träningstips hur du bygger upp din kropp. (17 s.)
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Träning
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Träning

Holmer Gösta
86 sidor
Häftad Svenska idrottsförbunder 1940 rikt illustrerad träningshäfte, råd och anvisningar
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Vägen till rekorden Hopp
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Vägen till rekorden Hopp

Holmer Gösta
61 sidor
Häftad Swings instruktionsbok 1943 del 3 Hopp illustrerad. liten skad framsida
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Världsstjärnor genom tiderna
 Pris: 290 kr / 33,3 €

Världsstjärnor genom tiderna

Asplund Uno
351 sidor
Häftad cirkelförlaget 1945 illustrerad. Världsstjärnor-och svenska- genom tiderna, Rekordhistoria i Fri idrott. fint ex.
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics Veien til rekorden Kast
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Veien til rekorden Kast

Holmér Gösse
72 sidor
Häftad instruksjonsböker 1947 illustrerad. Insrtuksjonbok i friidrett Del.2 Kast
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics VM  friidrott 1995
 Pris: 180 kr / 20,7 €

VM friidrott 1995

Pehrson Lennart & Pettersson-Kymmer Peter & Hjerpe Mikael & Kjellin Bengt
128 sidor
Klotband (ej skyddsomslag) Göteborgs-Posten 1995 illustrerad. Friidrotts VM Göteborg 1995
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics VM i friidrott 1995
 Pris: 450 kr / 51,7 €

VM i friidrott 1995

Glanell Tomas & Pettersson Ulf & Stark Janne
240 sidor
Blått konstläderband (övre guldsnitt) Strömbergs Brunnhages 1995 illustrerad i färg och svartvitt.
Läs mer / Större bild
Friidrott-Athletics World Championship in Athletics Göteborg 1995
 Pris: 800 kr / 92,0 €

World Championship in Athletics Göteborg 1995

Göteborgs-Posten
456 sidor
Privte clothbind Göteborgs-Posten 1995 3/8-14/8. Newpaper GP VM extra, komplett, all complete, From 5th IAAF World Championship in Athletics Göteborg 1995, ink. ticket 10/8 and publicity label. With english and swedish text. se större bild
Läs mer / Större bild