Hästsport-Horse (194st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
 Pris: 280 kr / 29,5 €

Årsstatistik för Svensk travsport 1964

Svenska travsportens centralförbund.
461 sidor
Häftad STC 1965 Svenska travsportens centralförbund. Årsstatistik för Svensk travsport
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Årsstatistik för Svensk travsport  1979
 Pris: 250 kr / 26,3 €

Årsstatistik för Svensk travsport 1979

Svenska travsportens centralförbund
806 sidor
2 volymer Häftad STC 1979 illustrerad. Svenska travsportens centralförbund. Del 1-2
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Årsstatistik för Svensk travsport  1981
 Pris: 250 kr / 26,3 €

Årsstatistik för Svensk travsport 1981

Nordin Ulf red.
873 sidor
2 volymer Häftad 1981 illustrerad. Svenska travsportens central-förbund. Del 1./136 s.+Del 2./737 sid.
Läs mer / Större bild
 Pris: 250 kr / 26,3 €

Årsstatistik för Svensk travsport 1991

Svenska travsportens centralförbund
680 sidor
Häftad Svenska travsportens central 1991 illustrerad. Omslagsbild Årets häst 1991 Peace Cops och Verner
Läs mer / Större bild
 Pris: 250 kr / 26,3 €

Årsstatistik för Svensk travsport 1992

Svenska travsportens centralförbund
724 sidor
Häftad Svenska travsportens central 1992 illustrerad. Omslagsbild Årets häst 1992 Ina Scot samt Svinten med Jan-Olof Persson
Läs mer / Större bild
 Pris: 250 kr / 26,3 €

Årsstatistik för Svensk travsport 1993

Svenska travsportens centralförbund
755 sidor
Häftad Svenska travsportens central 1992 illustrerad. Omslagsbild Årets häst 1993 Ina Scot.
Läs mer / Större bild
 Pris: 250 kr / 26,3 €

Årsstatistik för Svensk travsport 1994

Svenska travsportens centralförbund
768 sidor
Häftad Svenska travsportens central 1994 illustrerad. Omslagsbild Årets häst 1994 Copiad.


Läs mer / Större bild
 Pris: 250 kr / 26,3 €

Årsstatistik för Svensk travsport 1995

Svenska travsportens centralförbund
775 sidor
Häftad Svenska travsportens central 1995 illustrerad. Omslagsbild Årets häst Ina Scot
Läs mer / Större bild
 Pris: 250 kr / 26,3 €

Årsstatistik för Svensk travsport 1996

Svenska travsportens centralförbund
768 sidor
Häftad Svenska travsportens central 1996 illustrerad.
Läs mer / Större bild
 Pris: 250 kr / 26,3 €

Årsstatistik för Svensk travsport 1997

Svenska travsportens centralförbund
774 sidor
Häftad Svenska travsportens central 1997 illustrerad. Upphört med 2000. - Ersättes av Internetversion
Läs mer / Större bild
 Pris: 350 kr / 36,8 €

An introduction to Polo

Mountbatten Louis Francis Marco
152 sidor
Cloth Country Life 1931 first Edition illustrations + 30 diagrams. A complete illustrated guide with chapters on horsemanship, equipment, striking, the game; team play, organisation, and appendices on stable management rules, a bibiography, etc. With a foreword by Lord Wodehouse. book cover worn spine, nött och skadat omslag. Hästpolo
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Ascot The History
 Pris: 400 kr / 42,1 €

Ascot The History

Magee Sean & Aird Sally
420 sidor
Hardcover with d/j Methuen 2002 illust. The official history of the worlds most famous racecourse
Läs mer / Större bild
 Pris: 100 kr / 10,5 €

Avelsföreningen hingsdepå 1993-95

Thell Tomas
60 sidor
Häfte Avelsföreningen hingsdepå Mantorp 1993-95 illustrerad.
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Börja rida  Stjärnornas bästa tips
 Pris: 100 kr / 10,5 €

Börja rida Stjärnornas bästa tips

Linder Velander, Pernilla
96 sidor
Förlagsband N&K 2002 illustrerad. Nästan alla våra skickligaste ryttare i samma bok, Malin Baryard, Lisen Bratt Fredricson, Maria Gretzer, Peter Eriksson, Jan Brink, Pernilla André, Tinne Vilhelmson, Paula Törnqvist, Sofia Andler, Peder Fredricson och Pether Markne.
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Berättelsen om EGO BOY
 Pris: 160 kr / 16,8 €

Berättelsen om EGO BOY

Erkelius Per Agne & Lönnberg Bengt
126 sidor
Förlagsband norsteddts 1974 illustrerad. Den verklighetsberättelsen om den fantastiska hästen Ego Boy. Massor av fakta och statistik
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Blodslinjer och uppfödning
 Pris: 80 kr / 8,4 €

Blodslinjer och uppfödning (Förlagsny)

Harrison James C.
54 sidor
Häfte Svenska travsportens centralförbund 1993 + tab. Spännande läsning om avel och uppfödning, amatörer och proffs, träning och hästskötsel. Särtryck ur förf:s: Champion

Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Blodslinjer och uppfödning
 Pris: 80 kr / 8,4 €

Blodslinjer och uppfödning (Förlagsny)

Harrison James C.
54 sidor
Häfte Svenska travsportens centralförbund 1993 + tab. Särtryck ur förf:s: Champion
Läs mer / Större bild
 Pris: 450 kr / 47,4 €

Champion. Del 2

Harrison James C.
299 sidor
Förlagsband Svenska Travsportens Centralförbund& årets trav 1971 illustrerad. Den klassiska travboken del. 2. Travets hemligheter avslöjade av USA:s främsta tränare
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Den svenska hästen i arbete och sport
 Pris: 600 kr / 63,2 €

Den svenska hästen i arbete och sport

Martsin Frank
484 sidor
Blått dekorerat skinnband med helt guldsnitt Lindfors bokförlag 1959 illustrerad. Den svenska hästen i arbete och sport
Läs mer / Större bild
 Pris: 300 kr / 31,6 €

Der Training des Pferdes und des Reiters fur den kleinen Herrensport

Westrell Richard von
106 sidor
Cloth verlag engelmann 1907 mit 4 tafeln. Der Training des Pferdes und des Reiters fur den kleinen Herrensport
Läs mer / Större bild
 Pris: 70 kr / 7,4 €

Derby Dax 1980

Nilsson Rolf red.
56 sidor
Tidskrift hippos 1980 illustrerad. Derby Dax 1980 Trav Jägersro

Läs mer / Större bild
 Pris: 70 kr / 7,4 €

Derby Dax 1982

Nilsson Rolf red.
72 sidor
Tidskrift hippos 1982 illustrerad. Derby Dax 1982 Trav Jägersro
Läs mer / Större bild
 Pris: 70 kr / 7,4 €

Derby Dax 1983

Nilsson Rolf red.
88 sidor
Tidskrift hippos 1983 illustrerad. Derby Dax 1983 Trav Jägersro
Läs mer / Större bild
 Pris: 70 kr / 7,4 €

Derbyauktion Jägersro 1977

Jägersro
176 sidor
Häftad jägersro 1977 auktionskatalog travstamning med 166 objekt
Läs mer / Större bild
 Pris: 140 kr / 14,7 €

Det stora loppet

Treybal Zdenek
88 sidor
Klotband Parnass 1961 illustrerad. namnad

Läs mer / Större bild
 Pris: 180 kr / 18,9 €

Die edlen Lipizzaner

Ackerl Franz & Lehmann Arthur Heinz
210 sidor
Cloth schwingenverlag Wien 1953 mit 134 abbildungen. Die edlen Lipizzaner unddie Spanische Reitschule.
Läs mer / Större bild
 Pris: 1300 kr / 136,8 €

Die Konkurrenzen zu Pferde an den Olympischen Spielen zu Stockholm

Rau Gustav
203 sidor
Cloth schickhardt & ebner Stuttgart 1913 mit 51 textillustration, XI + 6 s. Die Konkurrenzen zu Pferde an den Olympischen Spielen zu Stockholm 1912. Mit einem Anhang, Die Kavallerie-Reitschulen zu Saumur, Pinerolo und Tor di Quinto

Läs mer / Större bild
 Pris: 500 kr / 52,6 €

Die Reitkunst der Welt an den Olympischen Spielen 1936

Rau, Gustav
400 sidor
Cloth Verlag Sankt Georg 1937, 3. und 4. Tausend ill. Die Reitkunst der Welt an den Olympischen Spielen 1936. L art Equestre du Monde aux Jeux Olympiques de 1936. International Equitation at the Olympic-Games of 1936 . Text deutsch, english, france. lite sprucken i yttre falsen
Läs mer / Större bild
 Pris: 120 kr / 12,6 €

Die Spanische Reitschule Wien

Podhajsky Alois
55 sidor
Häftad/Sewn Wien 1962 richly photoillustrated in black and white and colour.
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Din vän hästen
 Pris: 100 kr / 10,5 €

Din vän hästen

Runnquist Åke
224 sidor
Klotband Bonniers 1965 rikt illustrerad. Berättelser och fakta en antologi.
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Dressyrprogram på ett lättare sätt!
 Pris: 160 kr / 16,8 €

Dressyrprogram på ett lättare sätt!

Tellow Björn
176 sidor
Häftad Biryförlag 1996 illustrerad. Dressyrprogram på ett lättare sätt! från ryttarsidan. Baserade på 1996 års reglemente Del 1 De lätta programmen. Granskade av Bo Tibblin

Läs mer / Större bild
 Pris: 90 kr / 9,5 €

Egen häst

Hölzel Wolfgang
132 sidor
Förlagsband Spektra handböcker 1973 illustrerad. Boken behandlar alla de frågeställningar vid hästköp etc.
Läs mer / Större bild
 Pris: 400 kr / 42,1 €

Encyclopaedia for horsemen

Summerhays Reginald Sherriff
368 sidor
Hardcover Frederick Warne & Co. London Revised Edition 1966. Including over 3700 entries and 26 articles. Colour frontispiece, 24 monochrome photographic plates, 80 line illustrations
Läs mer / Större bild
 Pris: 150 kr / 15,8 €

Fölregister no. 1

Svenska travsportens centralförbund
128 sidor
Häftad Svenska travsportens centralförbund 1983. Fölregister komplement till de av STC senast utgivna stamböckerna för kallblodiga och varmblodiga travhästar. lite nött ex.

Läs mer / Större bild
 Pris: 200 kr / 21,1 €

Fölregister no. 3

Svenska travsportens centralförbund
304 sidor
Häftad Svenska travsportens centralförbund 1986. Fölregister komplement till de av STC senast utgivna stamböckerna för kallblodiga och varmblodiga travhästar
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Första ridboken
 Pris: 60 kr / 6,3 €

Första ridboken

Wanngren Jan
94 sidor
Häftad sesam aldus 1971 rikt illustrerad. Boken talar om hur man sitter till häst på rätt sätt, hur man rider skritt, trav och galopp, hur man gör halt, rider enkla dressyrrörelser, hur man bär sig åt då man hoppar hinder
Läs mer / Större bild
 Pris: 150 kr / 15,8 €

Fortifikationsofficerarnas idrotts- och fältrittklubb 100 år

FIFK
104 sidor
Häftad FIFK illustrerad. Fortifikationsofficerarnas idrotts- och fältrittklubb 100 år.
Läs mer / Större bild
 Pris: 300 kr / 31,6 €

Fullblodsavel och galoppsport

Wachtmeister Claes
232 sidor
Förlagsklotband Norstedt 1939 illustrerad. Fullblodsavel och galoppsport samt avel.
Läs mer / Större bild
 Pris: 300 kr / 31,6 €

Fullblodsavel och galoppsport

Wachtmeister Claes
232 sidor
Förlagsklotband Norstedt 1939 illustrerad. Fullblodsavel och galoppsport samt avel.
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Fullblodsryttare samt några andra 1914
 Pris: 350 kr / 36,8 €

Fullblodsryttare samt några andra 1914

Liedberg Nils
27 sidor
Häftad Skoglund 1914 rikt illustrerad med karikatyrer av ledande hästsportpersoner från 1910-talet. Illustrerad av författaren. mycket fint skick, ovanlig

Läs mer / Större bild
 Pris: 350 kr / 36,8 €

Fullblodsryttare samt några andra 1915

Liedberg Nils
24 sidor
Häftad Sandbergs bokhandel 1915 rikt illustrerad med karikatyrer av ledande hästsportpersoner från 1910-talet. Texten af Frédéric Hedlund, Hans Nielsen och G. Widesheim-Paul samt illustrerad av Nils Liedberg. mycket fint skick, ovanlig Titel finns inte redovisad på något svenskt libris-bibliotek


Läs mer / Större bild
 Pris: 160 kr / 16,8 €

Fälttävlan.

Opel Heinz von
197 sidor
Förlagsband Spektra 1993 illustrerad. Fälttävlan. Dressyr, Terrängritt, Hoppning
Läs mer / Större bild
 Pris: 70 kr / 7,4 €

Gör hästar så ?

Ståhlberg Ulla
115 sidor
Förlagsband LTförlag 1976 ritk illustrerad. Hästens betende
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Hästar från hela världen
 Pris: 140 kr / 14,7 €

Hästar från hela världen

Goodall Machin Daphne
271 sidor
Kartonnageband ICA bokförlag, 1975 fotoillustrerad. Över 300 bilder visar 190 olika raser och hästtyper från jordens alla hörn. Uppfödningsområden - färger - kännetecken - mankhöjd
Läs mer / Större bild
 Pris: 90 kr / 9,5 €

Hästar och hästraser

Källman Ann
79 sidor
Häftad LTförlag 1977 illustrerad. Hästar och hästraser 17 raser i ord och bild, goda råd om hästvård
Läs mer / Större bild
 Pris: 50 kr / 5,3 €

hästar och ridsport 1995

Olsson Eva red.
127 sidor
Förlagsband N&K 1994 illustrerad. årsbok 1995
Läs mer / Större bild
 Pris: 200 kr / 21,1 €

Hästavelsföreningen Hippos Åbo 50-år

Fabritius Leopold Johannes
78 sidor
Dek. inbundet band Åbo 1945 illustrerad. Hästavelsföreningen Hippos Åbo 50-år Finland, redogöresle över verksamheten 1894-1944. Inlagan vattenskadad.

Läs mer / Större bild
 Pris: 150 kr / 15,8 €

Hästen som hobby

Grenholm, Gunvor & Cornell, Jan
348 sidor
Kartonnageband Forum 1983 illustrerad När-var-hur-serien 6:e omarbetade och utökade upplagan. Den fullständiga handboken om hästar, ridning och körning. Inklistrade hästbokmärken försättsbladet, ett bokhörn lite nött
Läs mer / Större bild
 Pris: 160 kr / 16,8 €

Hästens hovvård

Dyrendahl Sven
94 sidor
Häftad LTförlag 1979 rikt illustrerad. lite nött omslag
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Hästminne
 Pris: 130 kr / 13,7 €

Hästminne

Gernandt Anders
184 sidor
Förlagsband Fischer & Co Stockholm. 1995 illustrerad. Möten med hästsportens giganter, samtal om fälttävlanssporten, eget tävlande i hästhoppning i tre decennier
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Hästsnack med Maria Gretzer
 Pris: 90 kr / 9,5 €

Hästsnack med Maria Gretzer

Gretzer Maria
80 sidor
Kartonnageband Pollux hästbokklubb/Stabenfeldt 2003 färgillustrerad. Med tips från hoppryttarinnan Mara Gretzer


Läs mer / Större bild
 Pris: 2500 kr / 263,2 €

Handbok för vänner af traftäflingar

Wrangel, Carl Gustaf
65 sidor
Samtida halvklotband Häggströms Stockholm 1877 + (1) frontespis illustration. Handbok för vänner af traftäflingar efter de bästa amerikanska och franska källor. Handbok för vänner av travtävlingar. Handbook too friends off the harness racing off the best American and French sources rare book ovanlig
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Handbok i ridning
 Pris: 100 kr / 10,5 €

Handbok i ridning

Ankarcrona Nils
160 sidor
Häftad LTförlag 1984 illustrerad. En omfattande och lättläst grundbok om ridning
Läs mer / Större bild
 Pris: 140 kr / 14,7 €

Hingstar i avelsföreningens regi 1981-84

Avelsfören. för svenska varmblodiga travhästen
124 sidor
4 Häfte Avelsfören. för svenska varmblodiga travhästen 1981-84 illustrerad
Läs mer / Större bild
 Pris: 140 kr / 14,7 €

Hingstar i avelsföreningens regi 1981-84

Avelsfören. för svenska varmblodiga travhästen
124 sidor
4 Häfte Avelsfören. för svenska varmblodiga travhästen 1981-84 illustrerad
Läs mer / Större bild
 Pris: 80 kr / 8,4 €

Hingst-info 1999

Lindfors Anders red.
195 sidor
6 st.Tidskrift KGB Management 1999 illustrerad No. 1- 6


Läs mer / Större bild
 Pris: 70 kr / 7,4 €

Hingst-info 2001

Lindfors Anders red.
160 sidor
4 st.Tidskrift KGB Management 2001 illustrerad No. 1-4.

Läs mer / Större bild
 Pris: 60 kr / 6,3 €

Hippson Magazine 2007 (Förlagsny)

Yngve Anki red.
106 sidor
Magasin Sollentuna Hippson 2007 illustrerad. Första nummer ny hästtidskrift.
Läs mer / Större bild
 Pris: 50 kr / 5,3 €

Hoppa är roligt

Smythe Pat
157 sidor
Klotband/biblioteksband hörsta 1957 illustrerad. Omslag medbundet.
Läs mer / Större bild
 Pris: 140 kr / 14,7 €

Hoppning.

Wannius Jan-Olof
144 sidor
Förlagsinbunden med illustrerade pärmar. ICA bokförlag 1981. Rikt fotoillustrerad i svartvitt. Utbilda och träna för tävling.
Läs mer / Större bild
 Pris: 180 kr / 18,9 €

Hur du lyckas med Gymkhanas

Webber Toni
109 sidor
Häftad Bokborgen 1992 illustrerad Dave Stephens. Gymkhana rids alltid på ponnyer, och ett lag består normalt av fem ekipage.
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Hur tänker hästar
 Pris: 120 kr / 12,6 €

Hur tänker hästar

Blake Henry
195 sidor
Häftad Ica bokförlag 1978 illustrerad. tillskrift,namnad

Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Håll hästen frisk
 Pris: 100 kr / 10,5 €

Håll hästen frisk

Sevelius Fritz & Olsson Lennart m.fl.
238 sidor
Förlagsband ICA 1985 rikt ilustrerad. Att förebygga och bota sjukdomar
Läs mer / Större bild
 Pris: 60 kr / 6,3 €

Häst och ponnyraser

Ball Caroline
80 sidor
Förlagsband könemann 1998 färg-illustrerad. Den nya, utförliga handbok. Innehåller samtliga större raser från hela världen.
Läs mer / Större bild
 Pris: 100 kr / 10,5 €

Hästar

Edwards Hartley Elwyn
256 sidor
Förlagsband pollux/dk 1995 färgillustrerad. Över 100 hästraser från hela världen i ord och bild.
Läs mer / Större bild
 Pris: 40 kr / 4,2 €

Hästar och ridsport 1995

Olsson Eva red.
127 sidor
Förlagsband N&K 1994 illustrerad.
Läs mer / Större bild
 Pris: 180 kr / 18,9 €

Hästavelsföreningen Hippos Åbo 50-år

Fabritius Leopold Johannes
78 sidor
Dek. inbundetband Åbo 1945 illustrerad. Hästavelsföreningen Hippos Åbo 50-år, redogöresle över verksamheten 1894-1944. Inlagan vattenskadad.

Läs mer / Större bild
 Pris: 160 kr / 16,8 €

Hästens hovvård

Dyrendahl Sven
94 sidor
Häftad LTförlag 1979 rikt illustrerad. lite nött omslag
Läs mer / Större bild
 Pris: 90 kr / 9,5 €

Hästordbok

Adler Peter
96 sidor
Kartonnageband wezätaförlag 1978 illustrerad med foto och teckningar en ordbok från A-Ö
Läs mer / Större bild
 Pris: 160 kr / 16,8 €

Hästraserna

Nissen Jesper
228 sidor
Häftad LT-förlag 1971. Fotoillustrerad. Sakregister, fackuttryck
Läs mer / Större bild
 Pris: 350 kr / 36,8 €

Hästsport 1964

Hansson Kaj
520 sidor
Tidskrift formaticpress 1964, 2:a årgången illustrerad. Komplett årgång no. 1-8
Läs mer / Större bild
 Pris: 80 kr / 8,4 €

Hästsport no 1-2 1994

Nilsson Willy red.
106 sidor
Tidskrift hästsport 1994 illustrerad. Hästsport magasin för trav och galopp no 1-2 1994, med hingsregister.
Läs mer / Större bild
 Pris: 100 kr / 10,5 €

Internationella ryttartävlingar 1953

Malmö civila ryttareförbund & Kvällsposten
24 sidor
Program Internationella ryttartävlingar Husarkasernen Malmö 30/5-31/5 1953 med banskisser
Läs mer / Större bild
 Pris: 170 kr / 17,9 €

Islandshästen I. Skötsel, Ridning och Avel

Helmersson Stina
122 sidor
Förlagsband Epona Förlag 1991 illustrerad. Skötsel, Ridning och Avel

Läs mer / Större bild
 Pris: 40 kr / 4,2 €

Jämtlands Travsällskap 1883-1983

Jämtlands Travsällskap

Vykort med jubileumsstämpel 1983 ofrankerat. Bilder från tidigt travlopp.
Läs mer / Större bild
 Pris: 100 kr / 10,5 €

Jägersro Nu !

Lindskog G. Hans
34 sidor
Tidskrift jägersroklubben 1991 illustrerad. No.1 augusti 1999 första årgången.
Läs mer / Större bild
 Pris: 300 kr / 31,6 €

Jägersrobladet Julnummer 1931

Jacobson V. red.
40 sidor
Tidning Jägersrobladet organ för trav- och kapplöpningssport 1931 illustrerad. Nött och ryggskadat ex. med lagerfläckar. ovanligt


Läs mer / Större bild
 Pris: 70 kr / 7,4 €

Kamrat med Darmina

Linders Victor
220 sidor
Klotband Bernces 1963 illustrerad. Om hästar och hästfolk, Lite missfärgad omslag samt liten skada hörn 4 s.
Läs mer / Större bild
 Pris: 300 kr / 31,6 €

Kapplöpningar hundra år på Strömsholm

Zachrisson Björn
240 sidor
Förlagsband Amatörryttarklubben 1989 rikt illustrerad. Andra upplagan. Strömsholm 1898-1998
Läs mer / Större bild
 Pris: 700 kr / 73,7 €

Kompendium i hästkännedom 1969

Fredricson Ingvar
228 sidor
Häftad STC, 1969 illustrerad. Utarbetat för Svenska Travsportens Centralförbund avsett att försöksvis användas vid kurser för tränare och lärlingar


Läs mer / Större bild
 Pris: 200 kr / 21,1 €

Konsten att lära rida på en timma

Chesterfould, Edward
26 sidor
Häftad revidera 1970 illustrerad. Facsimilupplaga(1832) Konsten att lära rida på en timme utan undervisning : jemte anteckningar om hästens natural-historia, skötsel och sjukdomar, m. m. Sveriges hästvänner, kappridare och fria sqvadroner
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Legolas
 Pris: 150 kr / 15,8 €

Legolas

Nilsson Thomas & Thorpling Jan
174 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Scandia media 1983 illustrerad. Framgångsrik travtränare, beskriver sitt arbete med att göra "hästkraken" Legolas till en av världens bästa travhästar. Inblickar i träning och tävling.

Läs mer / Större bild
 Pris: 90 kr / 9,5 €

lippizzaner

Guttman Ursula
111 sidor
Förlagsband/skyddsomslag LT:s förlag 1970. Rikt illustrerad. Lyckliga dagar bland ädla hästar
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Malmö Civila Ryttareförbund under 30 år 1925-1955.
 Pris: 300 kr / 31,6 €

Malmö Civila Ryttareförbund under 30 år 1925-1955.

Christéen, Bertil
190 sidor
Klotbandsrygg Andersson 1955 illustrerad. Ryggtitel MCR, lite slitage omslag.
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Maria Gretzer horse power
 Pris: 160 kr / 16,8 €

Maria Gretzer horse power

Österlund Eva
120 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Sportförlaget 2001 illustrerad (vissa i färg)

Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Mitt spår
 Pris: 150 kr / 15,8 €

Mitt spår

Johansson H. Stig & Yngvesson Bo
197 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Bonnier 1996 illustrerad. Stig H. Johanssons biografi, en av Sveriges mest framgångsrika travkuskar. berättar om tränarkarriären, om de hästar han tävlat med och de människor han har mött.
Läs mer / Större bild
 Pris: 90 kr / 9,5 €

Mordet på kapplöpningsbanan

Gruber Frank
251 sidor
Häftad Sörlin 1949 ou. Deckare, mord i galoppmiljö
Läs mer / Större bild
 Pris: 70 kr / 7,4 €

Någonting i hästväg

Tornheden Carl Erik
258 sidor
Kartonnageband lecet 1995 fotoillustrationer. En bok om travsporten och ATG, samt lokal tv i Malmö. namnad
Läs mer / Större bild
 Pris: 140 kr / 14,7 €

Om din häst blir sjuk

Vogel Colin J.
139 sidor
Förlagsband Wahlström, 2000 illustrerad. Handbok i hästsjukvård, ny reviderad upplaga

Läs mer / Större bild
 Pris: 80 kr / 8,4 €

Ponies

Heath Veronica
106 sidor
Häftad Cassell 1969 illustrerad. serie: Pet and fancy books no. 2
ponny
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Program kapplöpningarna i Stockholm 8 september 1918
 Pris: 3000 kr / 315,8 €

Program kapplöpningarna i Stockholm 8 september 1918

Stockholms Kapplöpningssällskap
12 sidor
Program Kapplöpningarna i Stockholm Lindarängen. Sista löpningsdagen den 8/9 1918 på Lindarängsbanan. Historiskt program, last programme from racecourse on Lindarängen. ovanligt
Läs mer / Större bild
 Pris: 50 kr / 5,3 €

Referensvideo avelshingstar 1999

Kurki Marcus

Video P&M television 1999 Hingstvideon 1999. speltid 1 tim. 28 min.
Läs mer / Större bild
 Pris: 100 kr / 10,5 €

Reglemente för offentliga travtävlingar

Svenska travsportens centralförbund
64 sidor
Häfta STC 1944. Reglemente för offentliga travtävlingar fastställt att gälla från den 1 januari 1944
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Ridning och hoppning
 Pris: 180 kr / 18,9 €

Ridning och hoppning

Morris George H
212 sidor
Förlagsband ICA bokförl 1989 rikt illustrerad.Ridning och hoppning. Häst och ryttare i samspel
Läs mer / Större bild
 Pris: 100 kr / 10,5 €

Ridsporttävlingar 1954

Malmö civila ryttareförbund
50 sidor
Program Ridsporttävlingar Husarkasernen Malmö 21/5-23/5 1954 med banskisser
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Riksstambok för svenska varmblodiga hästen band XXXIX
 Pris: 200 kr / 21,1 €

Riksstambok för svenska varmblodiga hästen band XXXIX

Avelsföreningen för svenska varmblodiga hästen
223 sidor
Häftad Flyinge 1978 Avelsföreningen för svenska varmblodiga hästen band 39 XXXIX

Läs mer / Större bild
 Pris: 700 kr / 73,7 €

Riksstambok För Svenska Varmblodiga Hästen Band XXXVIII

Avelsföreningen Svenska Varmblodiga Hästen
1479 sidor
Klotband SSVH Band 38 XXXVIII -1976. Swedish Warmblood Stud Book no 38.

Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Rikstotoboken 1992
 Pris: 250 kr / 26,3 €

Rikstotoboken 1992

Ängermark, Lars red.
208 sidor
Förlagsband Travlitteratur 1992 rikligt illustrerad i färg och sv/v. resultat av V 75 tävlingar under året etc. En travbok för hästvänner, tränare, kusk eller spelare.

Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Rikstotoboken 1993
 Pris: 200 kr / 21,1 €

Rikstotoboken 1993

Ängermark, Lars red.
216 sidor
Förlagsband Travlitteratur 1993 rikligt illustrerad i färg och sv/v. resultat av V 75 tävlingar under året etc. En travbok för hästvänner, tränare, kusk eller spelare. nött omslag och bokhörn
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Rikstotoboken 1998
 Pris: 160 kr / 16,8 €

Rikstotoboken 1998

Ängermark, Lars red
230 sidor
Förlagsband Travlitteratur 1997 rikligt illustrerad i färg och sv/v. resultat av V 75 tävlingar under året etc. En travbok för hästvänner, tränare, kusk eller spelare.
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Rikstotoboken 1999
 Pris: 250 kr / 26,3 €

Rikstotoboken 1999

Ängermark, Lars red.
230 sidor
Förlagsband Travlitteratur 1999 rikligt illustrerad i färg och sv/v. resultat av V 75 tävlingar under året etc. En travbok för hästvänner, tränare, kusk eller spelare.
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Rikstotoboken 2001 travåret med V75
 Pris: 250 kr / 26,3 €

Rikstotoboken 2001 travåret med V75

Elfstrand Olle red.
255 sidor
Förlagsband Rikstotoboken 2001 illustrerad. Fortsättning på Rikstotoboken 1987-2000 Travåret med V75.
Läs mer / Större bild
 Pris: 140 kr / 14,7 €

Russen

Ståhlberg Ulla & Cornelius Gunnar
90 sidor
Kartonnageband Tiden, 1964 illustrerad. De små hästarna på Lojsta hed
Läs mer / Större bild
 Pris: 300 kr / 31,6 €

Ryttare och hästar

Martin Frank
144 sidor
Häftad/skyddsomslag förlag ryttarehästar 1951 illustrerad. Årsbok för kapplöpningar och ridsport 1950-1951. Första och sista årgången. (Mycket galopp)


Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Ryttarens ABC
 Pris: 100 kr / 10,5 €

Ryttarens ABC

Owen Robert & Bullock John
143 sidor
Kartonnageband ICA bokförlag, 1990. Fotoillustrerad delvis i färg. Råd vid köpet, i stallet, utfodring, hästskötsel samt träningsprogram m.m.
Läs mer / Större bild
 Pris: 90 kr / 9,5 €

Ryttarkavalkad

Kuylenstierna Jan
182 sidor
Klotryggsband (nött ryggband)Wahlström & Widstrand 1952 illustrerad. Hippologiska anteckningar. Främre omslaget medbundet.
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Sagan om Milton
 Pris: 80 kr / 8,4 €

Sagan om Milton

Delden & Nordström
32 sidor
Kartonnageband Media 1990 illustrerad bokfilm. Den vita sagohästen Milton var en av huvudpersonerna vid Ryttar-VM i Stockholm 1990. Här porträtteras hans liv i vardag och tävling, hans hem i England och hans dagar i Stockholm.
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Sagan om Zoogin & Kung Åke
 Pris: 160 kr / 16,8 €

Sagan om Zoogin & Kung Åke

Bertilsson Ulf
149 sidor
Förlagsband LRF media 1996 illustrerad. Sagan om Zoogin kung Åke Svanstedt
Läs mer / Större bild
 Pris: 300 kr / 31,6 €

Sagan om Zoogin & kung Åke

Bertilsson Ulf
149 sidor
Förlagsband LRF Media 1996 illustrerad. Bibliofilupplaga 224/500. Kusken Åke Svanstedt, har med vinnarhästen Zoogin - av många kännare ansedd för en av världens bästa - erövrat mängder av priser på landets travbanor. Boken förmedlar många insikter från branschens arenor
Läs mer / Större bild
 Pris: 70 kr / 7,4 €

Scandinavian Open 1985 arabheste

Dansk-Selskab for arabisk-hesteavel
54 sidor
Program för Förste internationale arabhestskue Damnark 17/8-18/8 1985 illustrerad
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Seabiscuit En amerikansk legend
 Pris: 180 kr / 18,9 €

Seabiscuit En amerikansk legend

Hillenbrand Laura
415 sidor
Förlagsband Forum 2001 illustrerad. En sann berättelse som utspelar sig i depressions sista år i USA. Handlar om tre män och om en av tidernas snabbast hästar
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Solvalla 25 år
 Pris: 400 kr / 42,1 €

Solvalla 25 år

Norman Olle & Sandberg Sten
168 sidor
Häftad Stockholms travsällskap 1952 illustrerad. Solvalla travbana 1927-1952 jubileumsskrift
Läs mer / Större bild
 Pris: 90 kr / 9,5 €

Spanska Ridskolans uppvisning Malmö

Malmö civila ryttareförbund & Kvällsposten
12 sidor
Häfte Malmö civila ryttareförbund & Kvällsposten. Malmö idrottsplats 13/8 första uppvisningen i sydsverige.
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Statistik över tävlingar på Jägersro 1944
 Pris: 300 kr / 31,6 €

Statistik över tävlingar på Jägersro 1944

Skånska Travsällskapet
28 sidor
Häfte Malmö 1945. Statistik över Skånska Travsällskapets tävlingar på Jägersro 1944. hålslag i marginalen.
Läs mer / Större bild
 Pris: 70 kr / 7,4 €

Sulky och sadel 1983

Tisell Anders red.
106 sidor
Tidskrift Malmö 1983 illustrerad. Med hingstregister.
Läs mer / Större bild
 Pris: 70 kr / 7,4 €

Sulky och sadel 1984

Tisell Anders red.
120 sidor
Tidskrift Malmö 1984 illustrerad. Med hingstregister.
Läs mer / Större bild
 Pris: 70 kr / 7,4 €

Sulky och sadel 1987

Jansson & Pehrson red.
160 sidor
Tidskrift sulky&sadel 1987 illustrerad. Magasin för hästsport. Tema : Västergötland-Sveriges Kentucky

Läs mer / Större bild
 Pris: 70 kr / 7,4 €

Sulky och sadel 1973

Eriksson Anders red
40 sidor
Tidskrift hästhuset 1973 no. 3 illustrerad. Årets Derby en skrattmatch tycker Sören och Pom Chips.
Läs mer / Större bild
 Pris: 70 kr / 7,4 €

Sulky och sadel 1981

Tisell Anders red.
110 sidor
Tidskrift ATLförlag Malmö 1981 illustrerad. Med hingstregister.


Läs mer / Större bild
 Pris: 7500 kr / 789,5 €

Svensk Travstambok I

Svenska Travsportens Centralförbund red.
292 sidor
Linneband STC 1938 Svensk Travstambok för varmblodiga hästar ston och hingstar.Swedish trotting stud book for broodmares and stallions. Första årgången, (First edition)harness racing
Läs mer / Större bild
 Pris: 1000 kr / 105,3 €

Svensk Travstambok II

Svenska Travsportens Centralförbund red
471 sidor
Linneband STC 1945 2:a årgången. Svensk travstambok för varmblodiga hästar. harness racing bokryggen skadad, innehållet fint.
Läs mer / Större bild
 Pris: 900 kr / 94,7 €

Svensk Travstambok IV

Svenska Travsportens Centralförening red.
752 sidor
Linneband STC 1953 4:a årgången. Svensk travstambok för varmblodiga hästar. lite skadad rygg

Läs mer / Större bild
 Pris: 900 kr / 94,7 €

Svensk Travstambok V

Svenska Travsportens Centralförening red.
879 sidor
Linneband STC 1958 5:a årgången. Svensk travstambok för varmblodiga hästar. Omfattar 1254 ston samt 409 hingstar. Hingststamtavlor, alfabetiskt register, ägareregister.
Läs mer / Större bild
 Pris: 700 kr / 73,7 €

Svensk Travstambok VI

Svenska Travsportens Centralförening red.
937 sidor
Linneband STC 1963 6:a årgången. Svensk travstambok för varmblodiga hästar. Omfattar 1541 ston samt 543 hingstar. Hingststamtavlor, alfabetiskt register, ägareregister.
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Svensk Travstambok VII a-b
 Pris: 700 kr / 73,7 €

Svensk Travstambok VII a-b

Svenska Travsportens Centralförening red.
1542 sidor
2 volymer Linneband STC 1969 7:a årgången. Svensk travstambok för varmblodiga hästar. Omfattar 3204 ston samt 1010 hingstar. Hingststamtavlor, hingststatistik, alfabetiskt register, ägareregister
Läs mer / Större bild
 Pris: 500 kr / 52,6 €

Svensk Travstambok VIII a-b

Svenska Travsportens Centralförbund red.
1277 sidor
Inbunden/cloth STC 1974 Svensk Travstambok no.8. För varmblodiga hästar ston & hingstar 871+ 406 sidor. Omfattar 4892 ston samt 1441 hingstar. Hingststamtavlor, hingststatistik, alfabetiskt register, ägareregister.

Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Svensk Travstambok X
 Pris: 300 kr / 31,6 €

Svensk Travstambok X

Svenska Travsportens Centralförbund
1507 sidor
Inbunden/cloth STC.1980 Del 10- Swedish trotting stud book with 5953 broodmares and 1564 stallions. För varmblodiga hästar hingstar & ston.

Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Svensk Travstambok XIII a- b
 Pris: 300 kr / 31,6 €

Svensk Travstambok XIII a- b

Svenska Travsportens Centralförbund red.
1986 sidor
2 volumer Inbunden STC 1987 Del 13 a - b hingst/ston.För varmblodiga hästar.


Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Svensk Travstambok XIV a- b
 Pris: 300 kr / 31,6 €

Svensk Travstambok XIV a- b

Svenska Travsportens Centralförbund red.
2038 sidor
2 volumer Inbunden STC 1989 Del 14 a - b hingst/ston.För varmblodiga hästar.
Läs mer / Större bild
 Pris: 400 kr / 42,1 €

Svensk Travstambok XVI a- b

Svenska Travsportens Centralförbund red.
2996 sidor
3 volymer Inbunden STC 1993 Del 16a1,-16a2-16b hingstar/ston.För varmblodiga hästar. Omfattar 7415 ston samt 1413 hingstar. Hingststamtavlor, hingststatistik, exportstatistik, alfabetiskt register, ägareregister.

Läs mer / Större bild
 Pris: 250 kr / 26,3 €

Svenska galoppsportens årsbok 2003 (Förlagsny)

Svenska galoppförbundet
730 sidor
Häftad Svenska galoppsportens centralförbund 2003. Statistik, deltagarlistor, hästregister och reslutat m.m.

Läs mer / Större bild
 Pris: 200 kr / 21,1 €

Tablå öfver hästens ålder

Bendz P:son Olof
24 sidor
Häfte glererups lund 1905 teckningar efter naturen 45 illustrationer. namnad frontsida
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse The Epsom Derby
 Pris: 250 kr / 26,3 €

The Epsom Derby

Mortimer Roger & Neligan Tim
156 sidor
Cloth with d/j Joseph 1984 illustration colour, b/w photos. The Epsom Derby is undoubtedly the greatest horserace in the world, and the three year old that wins this mile and a half race is assured a place in Turf history. galopp
Läs mer / Större bild
 Pris: 400 kr / 42,1 €

The International Equestrian Year / Olympic edition 1988 / 1989

Ammann Max edit.
536 sidor
Paperback Quart 1989 richly illustrated in color and b/w. Das Internationale Pferdesportjahr. The International Equestrian Yeartext in english, france and german. Olympic edition 1988/89
Läs mer / Större bild
 Pris: 300 kr / 31,6 €

The International Equestrian Year 1986/1987

Bartels Joep
526 sidor
Hardcover Verlagsangab 1986 richly illustrated in color and b/w. Das Internationale Pferdesportjahr. The International Equestrian Year 1986-87. Text in English, German and French
Läs mer / Större bild
 Pris: 300 kr / 31,6 €

The International Equestrian Year 1986/1987

Bartels Joep
526 sidor
Hardcover Verlagsangab 1986 richly illustrated in color and b/w. Das Internationale Pferdesportjahr. The International Equestrian Year 1986-87. Text in English, German and French
Läs mer / Större bild
 Pris: 90 kr / 9,5 €

Till häst tretton ridlektioner

Gernandt Anders & Hedenberg Leif
64 sidor
Limhäftad Sv.radio 1973 illustrerad. Till häst tretton ridlektioner
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Till häst från dressyr till rodeo
 Pris: 70 kr / 7,4 €

Till häst från dressyr till rodeo

Thunholm Sarah
80 sidor
Kartonnageband Pollux hästbokklubb/Stabenfeldt 1998 illustrerad (huvudsakligen i färg)

Läs mer / Större bild
 Pris: 180 kr / 18,9 €

Trav

Jangö Jan
64 sidor
Häftad Lindqvist 1958 illustrerad.

Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Trav 1974 årets hästar,kuskar och storlopp
 Pris: 90 kr / 9,5 €

Trav 1974 årets hästar,kuskar och storlopp

Kinch Lasse
121 sidor
Kartonnageband Semic 1975 första årgången illustrerad. Trav 1974 årets hästar,kuskar och storlopp
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Travet i dag 1964-65
 Pris: 140 kr / 14,7 €

Travet i dag 1964-65

Abrahamson Hans
96 sidor
Häftad Åhlén & Åkerlund 1964 illustrerad. Första årgången.
Travsporten erövrar världen
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Travet i dag 1966-67
 Pris: 100 kr / 10,5 €

Travet i dag 1966-67

Fransson Bo red.
96 sidor
Häftad Åhlén & Åkerlund 1965 illustrerad.Liten ryggskada. Gott skick.
Läs mer / Större bild
 Pris: 80 kr / 8,4 €

Travets Stjärnor 1987-88

Carlquist Jan
66 sidor
Häfte infok 1987 illustrerad. Hästarnas 10 i topp- kuskar som vinner samt statistik.
Läs mer / Större bild
 Pris: 80 kr / 8,4 €

Travets Stjärnor 1989-90

Nilsson Leif
66 sidor
Häfte infok 1989 illustrerad. Årgångstopparna - framtidens kuskstjärnor samt statistik.
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Travhästuppfödning Del 1
 Pris: 90 kr / 9,5 €

Travhästuppfödning Del 1

Knudsen Odd & Magnusson Lars-Erik m.fl.
98 sidor
Biblioteksband avelsföreningen svenska varmblodiga travhästar 1980 illustrerad + tab. Travhästuppfödning del.1 Innehåller bl.a. hovvård, stuteriverksamhet, ärflighetslära, utfodringparasiter m.m. nött ex.

Läs mer / Större bild
 Pris: 90 kr / 9,5 €

Travsportens Jul 1961

Lippert Preben red.
118 sidor
Tidskrift Valby Danmark 1961 illustrerad.
Läs mer / Större bild
 Pris: 90 kr / 9,5 €

Travsportens Jul 1964

Poulsen Finn
86 sidor
Tidskrift Valby Danmark illustrerad.
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Travsportens kalender med samtliga travdagar 2008
 Pris: 100 kr / 10,5 €

Travsportens kalender med samtliga travdagar 2008

Bersåker
120 sidor
Förlagsband bersåker 2008 illustrerad. Travsportens kalender med samtliga travdagar 2008
Läs mer / Större bild
 Pris: 400 kr / 42,1 €

Travtidende Julnumer 1926

Christensen Georg red.
76 sidor
Tidskrift dansktidskrift 1926 illustrerad Travtidende til sportens og avlens fremme. nött och slitet omslag
Läs mer / Större bild
 Pris: 400 kr / 42,1 €

Undervisning för ryttaren

Lantförsvaret
179 sidor
Ryggklotband norstedt 1893 illustrerad. Ny upplaga fläckar på framsidan och lite ryggskada.
Läs mer / Större bild
 Pris: 200 kr / 21,1 €

Væddeløbsbladet Julen 1937

Hansen Kaj red
80 sidor
Tidskrift Væddeløbsbladet organ för trav- og galopsport 1937 illustrerad. Omslag Tella the great

Läs mer / Större bild
 Pris: 200 kr / 21,1 €

Væddeløbsbladet Julen 1939

Hansen Kaj red
52 sidor
Tidskrift Væddeløbsbladet organ för trav- og galopsport 1939 illustrerad. Omslag Sonny Diamond

Läs mer / Större bild
 Pris: 200 kr / 21,1 €

Væddeløbsbladet Julen 1940

Hansen Kaj red
32 sidor
Tidskrift Væddeløbsbladet organ för trav- og galopsport 1940 illustrerad. Omslag Bellwood.
Läs mer / Större bild
 Pris: 200 kr / 21,1 €

Væddeløbsbladet Nytaar 1940

Hansen Kaj red
40 sidor
Tidskrift Væddeløbsbladet organ för trav- og galopsport 1940 illustrerad. Omslag Björn-det kommende aars derby-favorit efter sejren i kriteriet.
Läs mer / Större bild
 Pris: 200 kr / 21,1 €

Wereldkampioenschap vierspannen/carriage driving

Kömer Harry edit.
90 sidor
Hardcover hoofddorp 1982 illustration. Wereldkampioenschap vierspannen/Worldchampionship carriage driving. text german/english, körning
Läs mer / Större bild
 Pris: 80 kr / 8,4 €

Vinter-Trav, turf, toto nummer 4

Persson John red.
48 sidor
Häfte Vinter-Trav, turf, toto nummer 4. 1957 illustrerad. Jägersro trav & galopp, hålslag i marginalen.
Läs mer / Större bild
Hästsport-Horse Voltige
 Pris: 150 kr / 15,8 €

Voltige (Förlagsny)

Ståhlberg Ulla
122 sidor
Förlagsband N&K/ Svenska ridsport förbundet 1996 illustrerad. Detaljerade anvisningar, mängder av rörelser och regler, voltigeprogrammets obligatoriska övningar samt fria övningar. Avsnitt som Voltigehästen – typ och karaktär liksom Voltigetävling med träning för tävling, program och klädsel.
Läs mer / Större bild