HÄSTSPORT (207st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn

Se övriga underkategorier:  Galopp


Sverige har en lång och intressant historia inom hästkapplöpning. Kolla in CasinoOnline.se samt under hästkapplöpnings informationen.
Betting på Svensk Hästkapplöpning

 


HÄSTSPORT Årsstatistik för Svensk travsport  1981
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Årsstatistik för Svensk travsport 1981

Nordin Ulf red.
873 sidor
2 volymer Häftad 1981 illustrerad. Svenska travsportens central-förbund. Del 1./136 s.+Del 2./737 sid.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Årsstatistik för Svensk travsport  1991
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Årsstatistik för Svensk travsport 1991

Svenska travsportens centralförbund
680 sidor
Häftad Svenska travsportens central 1991 illustrerad. Omslagsbild Årets häst 1991 Peace Cops och Verner
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Årsstatistik för Svensk travsport  1992
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Årsstatistik för Svensk travsport 1992

Svenska travsportens centralförbund
724 sidor
Häftad Svenska travsportens central 1992 illustrerad. Omslagsbild Årets häst 1992 Ina Scot samt Svinten med Jan-Olof Persson
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Årsstatistik för Svensk travsport  1993
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Årsstatistik för Svensk travsport 1993

Svenska travsportens centralförbund
755 sidor
Häftad Svenska travsportens central 1992 illustrerad. Omslagsbild Årets häst 1993 Ina Scot.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Årsstatistik för Svensk travsport  1994
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Årsstatistik för Svensk travsport 1994

Svenska travsportens centralförbund
768 sidor
Häftad Svenska travsportens central 1994 illustrerad. Omslagsbild Årets häst 1994 Copiad.


Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Årsstatistik för Svensk travsport  1995
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Årsstatistik för Svensk travsport 1995

Svenska travsportens centralförbund
775 sidor
Häftad Svenska travsportens central 1995 illustrerad. Omslagsbild Årets häst Ina Scot
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Årsstatistik för Svensk travsport  1996
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Årsstatistik för Svensk travsport 1996

Svenska travsportens centralförbund
768 sidor
Häftad Svenska travsportens central 1996 illustrerad.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Årsstatistik för Svensk travsport  1997
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Årsstatistik för Svensk travsport 1997

Svenska travsportens centralförbund
774 sidor
Häftad Svenska travsportens central 1997 illustrerad. Upphört med 2000. - Ersättes av Internetversion
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Alla dessa hästar
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Alla dessa hästar

Geijer Bengt Gustaf
232 sidor
Häftad officina fraterna 2001 rikt illustrerad. En minneskavalkad om hästar och hästfolk under 70 år. Med dedikation från författaren. Bengt Gustaf Geijer
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Arbete på stallbacken
 Pris: 190 kr / 21,8 €

Arbete på stallbacken

Hedenborg Susanna
210 sidor
Häftad idrottsforum 2008 illustrerad. Nittonhundratalets svenska galoppsport ur genus- och generationsperspektiv. Malmö Studies in Sport Sciences
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Ascot The History
 Pris: 340 kr / 39,1 €

Ascot The History

Magee Sean & Aird Sally
420 sidor
Hardcover with dustjacket Methuen 2002 illust. The official history of the worlds most famous racecourse
Läs mer / Större bild
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Avelsföreningen hingsdepå 1993-95

Thell Tomas
60 sidor
Häfte Avelsföreningen hingsdepå Mantorp 1993-95 illustrerad.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Börja rida  Stjärnornas bästa tips
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Börja rida Stjärnornas bästa tips

Linder Velander, Pernilla
96 sidor
Förlagsband N&K 2002 illustrerad. Nästan alla våra skickligaste ryttare i samma bok, Malin Baryard, Lisen Bratt Fredricson, Maria Gretzer, Peter Eriksson, Jan Brink, Pernilla André, Tinne Vilhelmson, Paula Törnqvist, Sofia Andler, Peder Fredricson och Pether Markne.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Bli rik på trav med stalltips av Stig H Johansson
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Bli rik på trav med stalltips av Stig H Johansson

Öman Gabriel
96 sidor
Förlagsband Egmont Kärnan, 2006 illustrerad. (huvudsakligen i färg) Bli rik på trav med stalltips av Stig H Johansson

Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Blodslinjer och uppfödning
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Blodslinjer och uppfödning (Förlagsny)

Harrison James C.
54 sidor
Häfte Svenska travsportens centralförbund 1993 + tab. Spännande läsning om avel och uppfödning, amatörer och proffs, träning och hästskötsel. Särtryck ur författarens : Champion

Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Den svenska hästen i arbete och sport
 Pris: 400 kr / 46,0 €

Den svenska hästen i arbete och sport

Martsin Frank
484 sidor
Blått dekorerat skinnband med helt guldsnitt Lindfors bokförlag 1959 illustrerad. Den svenska hästen i arbete och sport
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Der Training des Pferdes und des Reiters fur den kleinen Herrensport
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Der Training des Pferdes und des Reiters fur den kleinen Herrensport

Westrell Richard von
106 sidor
Cloth verlag engelmann 1907 mit 4 tafeln. Der Training des Pferdes und des Reiters fur den kleinen Herrensport


Läs mer / Större bild
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Derby Dax 1980, 1982-83

Nilsson Rolf red.
216 sidor
3 Tidskrift hippos 1980-83 illustrerad. Derby Dax 1980, 1982 1983
Läs mer / Större bild
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Derbyauktion Jägersro 1977

Jägersro
176 sidor
Häftad jägersro 1977 auktionskatalog travstamning med 166 objekt
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Die edlen Lipizzaner
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Die edlen Lipizzaner

Ackerl Franz & Lehmann Arthur Heinz
210 sidor
Cloth schwingenverlag Wien 1953 mit 134 abbildungen. Die edlen Lipizzaner unddie Spanische Reitschule.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Die Konkurrenzen zu Pferde an den Olympischen Spielen zu Stockholm
 Pris: 1200 kr / 137,9 €

Die Konkurrenzen zu Pferde an den Olympischen Spielen zu Stockholm

Rau Gustav
203 sidor
Cloth schickhardt & ebner Stuttgart 1913 mit 51 textillustration, XI + 6 s. Die Konkurrenzen zu Pferde an den Olympischen Spielen zu Stockholm 1912. Mit einem Anhang, Die Kavallerie-Reitschulen zu Saumur, Pinerolo und Tor di Quinto

Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Die Reiterkämpfe bei den XI. Olympischer Spielen berlin 1936
 Pris: 280 kr / 32,2 €

Die Reiterkämpfe bei den XI. Olympischer Spielen berlin 1936

Der Schweizer Kavallerist
64 sidor
Broschyr Pfäffikon 1936. Mit 27 Abbildungen und 5 Tabellen. Die Reiterkämpfe bei den XI. Olympischen Spielen Berlin 1936. Unter besonderer Bercksichtigung der Schweizer Beteiligung. skadat hörn framsida (beschädigte ecke)
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Die Reitkunst der Welt an den Olympischen Spielen 1936
 Pris: 400 kr / 46,0 €

Die Reitkunst der Welt an den Olympischen Spielen 1936

Rau, Gustav
400 sidor
Cloth Verlag Sankt Georg 1937, 3. und 4. Tausend ill. Die Reitkunst der Welt an den Olympischen Spielen 1936. L art Equestre du Monde aux Jeux Olympiques de 1936. International Equitation at the Olympic-Games of 1936 . Text deutsch, english, france. lite nött omslag och sprucken i yttre falsen,samt en sida lagad.little frayed cover and cracked the outer rim, and a page fixed.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Die Spanische Reitschule  Wien
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Die Spanische Reitschule Wien

Podhajsky Alois
55 sidor
Häftad/Sewn Wien 1962 richly photoillustrated in black and white and colour.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Din vän hästen
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Din vän hästen

Runnquist Åke
224 sidor
Klotband Bonniers 1965 rikt illustrerad. Berättelser och fakta en antologi.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Dressyrprogram på ett lättare sätt!
 Pris: 160 kr / 18,4 €

Dressyrprogram på ett lättare sätt!

Tellow Björn
176 sidor
Häftad Biryförlag 1996 illustrerad. Dressyrprogram på ett lättare sätt! från ryttarsidan. Baserade på 1996 års reglemente Del 1 De lätta programmen. Granskade av Bo Tibblin

Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Egen häst
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Egen häst

Hölzel Wolfgang
132 sidor
Förlagsband Spektra handböcker 1973 illustrerad. Boken behandlar alla de frågeställningar vid hästköp etc.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT En bok om hästar
 Pris: 90 kr / 10,3 €

En bok om hästar

Smythe, Pat
128 sidor
Klotband Hörsta förlag 1956 med 87 fotoillustrationer. En bok om hästar och hästkultur. Blek bokrygg
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Fälttävlan
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Fälttävlan

Opel Heinz von
197 sidor
Förlagsband Spektra 1993 illustrerad. Fälttävlan. Dressyr, Terrängritt, Hoppning
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Förteckning över premierade Nordsvenska travare 1920-1931
 Pris: 1300 kr / 149,4 €

Förteckning över premierade Nordsvenska travare 1920-1931

Pålman Axel & Wikström R.
207 sidor
Privatbundet Dahlin Karlstad/Svenska travsportens centralförbund 1932 illustrerad. Förteckning över premierade Nordsvenska travare Del 1, 1920-1931 (120 s.). Sambunden: Stambok öfver Nordsvenska hästar i Värmland (1916) 87 sid. Lite nött bokrygg samt fläckig Stambok del marginalen. ovanlig se större bild.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Flyinge hingsdepå Förteckning över hästbesättningen
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Flyinge hingsdepå Förteckning över hästbesättningen

Statens hingstdepå och stuteri
24 sidor
Häfte Statens hingstdepå och stuteri 1971 tab. Förteckning över hästbesättningen den 11/9 1971/ Flyinge hingstdepå och stuteri
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Flyinge-kavalkad
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Flyinge-kavalkad

Böös Hans G.
176 sidor
Förlagsband/skyddsomslag LTförlag 1976 illustrerad. Flyinge-kavalkad en bok om hästar och hästfolk. Med utdrag över hästbesättning Flyinge hingstdepå. namnad samt exlibris
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Fortifikationsofficerarnas idrotts- och fältrittklubb 100 år
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Fortifikationsofficerarnas idrotts- och fältrittklubb 100 år

FIFK
104 sidor
Häftad FIFK illustrerad. Fortifikationsofficerarnas idrotts- och fältrittklubb 100 år.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Fullblodsavel och galoppsport
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Fullblodsavel och galoppsport

Wachtmeister Claes
232 sidor
Förlagsklotband Norstedt 1939 illustrerad. Fullblodsavel och galoppsport samt avel.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Fullblodsryttare samt några andra 1914
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Fullblodsryttare samt några andra 1914

Liedberg Nils
27 sidor
Häftad Skoglund 1914 rikt illustrerad med karikatyrer av ledande hästsportpersoner från 1910-talet. Illustrerad av författaren. mycket fint skick, ovanlig
FRI FRAKT-FREE DELIVERY!
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Fullblodsryttare samt några andra 1915
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Fullblodsryttare samt några andra 1915

Liedberg Nils
24 sidor
Häftad Sandbergs bokhandel 1915 rikt illustrerad med karikatyrer av ledande hästsportpersoner från 1910-talet. Texten af Frédéric Hedlund, Hans Nielsen och G. Widesheim-Paul samt illustrerad av Nils Liedberg. mycket fint skick, ovanlig FRI FRAKT-FREE DELIVERY!


Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Gör hästar så ?
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Gör hästar så ?

Ståhlberg Ulla
115 sidor
Förlagsband LTförlag 1976 ritk illustrerad. Hästens betende
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Gamla tiders ädla hingstar Del 1-4
 Pris: 380 kr / 43,7 €

Gamla tiders ädla hingstar Del 1-4

Lewenhaupt Joja
264 sidor
4 Klammerhäften eget förlag 1982-85. Stamboksnr. 1-600. Rikt illustrerad med svart-vita bilder på hingstar
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Häst och Ponny bildlexikon
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Häst och Ponny bildlexikon

Reid, Struan
124 sidor
Kartonnageband Rabén & Sjögren 2002 illustrerad. Ett bildlexikon allt om hästar och hästsport.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Hästar
 Pris: 120 kr / 13,8 €

Hästar

Edwards Hartley Elwyn
256 sidor
Förlagsband pollux/dk 1995 färgillustrerad. Över 100 hästraser från hela världen i ord och bild.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Hästar från hela världen
 Pris: 120 kr / 13,8 €

Hästar från hela världen

Goodall Machin Daphne
271 sidor
Kartonnageband ICA bokförlag, 1975 fotoillustrerad. Över 300 bilder visar 190 olika raser och hästtyper från jordens alla hörn. Uppfödningsområden - färger - kännetecken - mankhöjd
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Hästar och hästraser
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Hästar och hästraser

Källman Ann
79 sidor
Häftad LTförlag 1977 illustrerad. Hästar och hästraser 17 raser i ord och bild, goda råd om hästvård
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Hästar och ridsport 1995
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Hästar och ridsport 1995

Olsson Eva red.
127 sidor
Förlagsband N&K 1994 illustrerad.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Hästavelsföreningen Hippos Åbo 50-år
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Hästavelsföreningen Hippos Åbo 50-år

Fabritius Leopold Johannes
78 sidor
Dek. inbundet band Åbo 1945 illustrerad. Hästavelsföreningen Hippos Åbo 50-år Finland, redogöresle över verksamheten 1894-1944. Inlagan vattenskadad.

Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Hästen Praktisk handbok hästavel och hästuppfödning
 Pris: 160 kr / 18,4 €

Hästen Praktisk handbok hästavel och hästuppfödning

Stjernswärd H.& Liedberg Gösta & Cassel Edvard
258 sidor
Klotband lantbruksförbundet 1949 illustrerad.Hästraserna (full-halv- och kallblod + ponnies), Hästens bedömning och exteriör, Avel o urval, Uppfödning och utfordring, Skötsel, dressyr o uppvisning, Körning, Ridning, Hovvård, Hästens vanligaste sjukdomar, Åldersbestämning etc .

Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Hästen som hobby
 Pris: 160 kr / 18,4 €

Hästen som hobby

Grenholm, Gunvor & Cornell, Jan
348 sidor
Kartonnageband Forum 1983 illustrerad När-var-hur-serien 6:e omarbetade och utökade upplagan. Den fullständiga handboken om hästar, ridning och körning. Inklistrade hästbokmärken försättsbladet, ett bokhörn lite nött
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Hästen vår vän
 Pris: 60 kr / 6,9 €

Hästen vår vän

Scherrer Barbro
32 sidor
Kartonnageband Semic. 1991 illustrerad. Med 15 hästraser i ord och bild. försättsblad saknas.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Hästforskning under 25 år
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Hästforskning under 25 år (Förlagsny)

Kallings Peter & Ennerdal Jenny
146 sidor
Häftad trav & galopp 2002 illustrerad. ATG-stödd forskning 1977-2002. Under 25 år har ATG delat ut anslag för forskning om hästar. Här presenteras forskning inom 24 utvalda områden. Lär dig mer om lösa benbitar, hur hästens muskler påverkas av träning, konstruktion av banor, lungblödning, gödselhantering

Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Hästminne
 Pris: 130 kr / 14,9 €

Hästminne

Gernandt Anders
184 sidor
Förlagsband Fischer & Co Stockholm. 1995 illustrerad. Möten med hästsportens giganter, samtal om fälttävlanssporten, eget tävlande i hästhoppning i tre decennier
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Hästordbok
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Hästordbok

Adler Peter
96 sidor
Kartonnageband wezätaförlag 1978 illustrerad med foto och teckningar en ordbok från A-Ö
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Hästsnack med Maria Gretzer
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Hästsnack med Maria Gretzer

Gretzer Maria
80 sidor
Kartonnageband Pollux hästbokklubb/Stabenfeldt 2003 färgillustrerad. Med tips från hoppryttarinnan Mara Gretzer


Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Hästsport 1963
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Hästsport 1963

Hansson Kaj red.
410 sidor
Tidskrift formaticpress 1963, 1:a årgången illustrerad. Komplett årgång no. 1-6
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Hästsport 1964
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Hästsport 1964

Hansson Kaj red.
660 sidor
Tidskrift formaticpress 1964, 2:a årgången illustrerad. Komplett årgång no. 1-10
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Hästsport i Östergötland - Förr och nu
 Pris: 450 kr / 51,7 €

Hästsport i Östergötland - Förr och nu

Kugelberg, Arvid
84 sidor
Häftad Carlsons bokhandel 1962 illustrerad. fläck framsida
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Hästsport no 1-2 1994
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Hästsport no 1-2 1994

Nilsson Willy red.
106 sidor
Tidskrift hästsport 1994 illustrerad. Hästsport magasin för trav och galopp no 1-2 1994, med hingsregister.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Hästveterinären
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Hästveterinären

Lindberg Charlie & Andersson Ingrid
153 sidor
Förlagsband icaförlag 2002 illustrerad. Med 200 frågor och svar om hästars hälsa och sjukdom.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Höghastighetshästarna 1849-2002
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Höghastighetshästarna 1849-2002

Fransson Bo & Olsson Christian

CD-skiva Radiosporten. Höghastighetshästarna 1849-2002. Handlar om travsportens världsrekordhållare; från Lady Suffolk år 1849 fram till svenske Victory Tilly år 2002. Från serien i radiosporten.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Hingstar i avelsföreningens regi 1981-84
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Hingstar i avelsföreningens regi 1981-84

Avelsfören. för svenska varmblodiga travhästen
124 sidor
4 Häfte Avelsfören. för svenska varmblodiga travhästen 1981-84 illustrerad
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Hingst-info 2001
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Hingst-info 2001

Lindfors Anders red.
160 sidor
4 st.Tidskrift KGB Management 2001 illustrerad No. 1-4.

Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Hingstkatalog  1978 & 1980
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Hingstkatalog 1978 & 1980

Bertmark K.G. red.
69 sidor
2 st. häften KGB Management 1978,1980 illustrerad


Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Hippson Magazine 2007
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Hippson Magazine 2007 (Förlagsny)

Yngve Anki red.
106 sidor
Magasin Sollentuna Hippson 2007 illustrerad. Första nummer ny hästtidskrift.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Hofbeslagslära
 Pris: 400 kr / 46,0 €

Hofbeslagslära

Bendz, Olof Pehrson
90 sidor
Häftad Lund 1881 Illustrerad med 56 träsnitt i texten, 5:e upplagan. Hofbeslagslära afhandlande Hästens ändamålsenliga skoning samt Hästfotens byggnad och verksamhet.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Hopplära moderna metoder på klassisk grund
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Hopplära moderna metoder på klassisk grund

de Némethys, Bertalan
187 sidor
Kartonnageband Ica Bokförlag 1990 rikt illusttrerad. Den legendariske tränarer för det amerikanska laget i hästhoppning
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Hoppning.
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Hoppning.

Wannius Jan-Olof
144 sidor
Förlagsinbunden med illustrerade pärmar. ICA bokförlag 1981. Rikt fotoillustrerad i svartvitt. Utbilda och träna för tävling.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Hur du lyckas med Gymkhanas
 Pris: 160 kr / 18,4 €

Hur du lyckas med Gymkhanas

Webber Toni
109 sidor
Häftad Bokborgen 1992 illustrerad Dave Stephens. Gymkhana rids alltid på ponnyer, och ett lag består normalt av fem ekipage. Lekar till häst.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Hur tänker hästar
 Pris: 120 kr / 13,8 €

Hur tänker hästar

Blake Henry
195 sidor
Häftad Ica bokförlag 1978 illustrerad. tillskrift,namnad

Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Håll hästen frisk
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Håll hästen frisk

Sevelius Fritz & Olsson Lennart m.fl.
238 sidor
Förlagsband ICA 1985 rikt ilustrerad. Att förebygga och bota sjukdomar
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Igår idag imorgon Avelsföreningen för svenska varmblodiga hästens 60-årsjubileum
 Pris: 250 kr / 28,7 €

Igår idag imorgon Avelsföreningen för svenska varmblodiga hästens 60-årsjubileum

Bengtson Ingemar red.
66 sidor
Häftad Avelsföreningen för svenska varmblodiga hästen 1998 illusterad. Boken utgiven i anledning av Avelsföreningen för svenska varmblodiga hästens 60-årsjubileum 1928-1988
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Internationella  Ryttarspelen C.H.I.O. 1952
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Internationella Ryttarspelen C.H.I.O. 1952

C.H.I.O. 1952
112 sidor
Program Internationella Ryttarspelen Stockholm 6-10 augusti 1952. Programbok med startlistor, inskivet resultat. text svenska och franska (france)


Läs mer / Större bild
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Internationella ryttartävlingar 1953

Malmö civila ryttareförbund & Kvällsposten
24 sidor
Program Internationella ryttartävlingar Husarkasernen Malmö 30/5-31/5 1953 med banskisser
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Jägersro 100 år 1907-2007
 Pris: 350 kr / 40,2 €

Jägersro 100 år 1907-2007

Atterholm Gunnar
319 sidor
Förlagsband konstläderband/skyddsomslag Jägersro trav & galopp 2007 illustrerad. Jägersro 100 år är en jubileumsbok för Sveriges äldsta trav- och galoppbana som grundades 1970.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Jägersrobladet  Julnummer 1931
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Jägersrobladet Julnummer 1931

Jacobson V. red.
40 sidor
Tidning Jägersrobladet organ för trav- och kapplöpningssport 1931 illustrerad. Nött och ryggskadat ex. med lagerfläckar samt saknad baksida. Utgivning Jägersrobladet,1927-1951

Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Jämtlands Travsällskap 1883-1983
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Jämtlands Travsällskap 1883-1983

Jämtlands Travsällskap

Vykort med jubileumsstämpel 1983 ofrankerat. Bilder från tidigt travlopp.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Järvsöfaks
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Järvsöfaks (Förlagsny)

Okpu Robert
238 sidor
Pocket sportförlaget 2010 rikt illustrerad. Ingen kapplöpningshäst har någonsin varit så överlägsen som kallblodstravaren Järvsöfaks. Mellan den 3 april 2003 och den 21 april 2005 vann han ofattbara 42 raka segrar mot de allra bästa. Ny utgåva!
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Kalender för Svensk Trafsport 1894-95
 Pris: 1600 kr / 183,9 €

Kalender för Svensk Trafsport 1894-95

Pålman Axel
52 sidor
Klammerhäftad/booklet lindbergsförlag 1895 illustrerad med 2 pl. Denna upplaga ej tillgänglig i något Libris-bibliotek. Utkom första gången 1892. fint ex. ovanlig FRI FRAKT-FREE DELIVERY!
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Kamrat med Darmina
 Pris: 60 kr / 6,9 €

Kamrat med Darmina

Linders Victor
220 sidor
Klotband Bernces 1963 illustrerad. Om hästar och hästfolk, Lite missfärgad omslag samt liten skada hörn 4 s.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Kapplöpningar hundra år på Strömsholm
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Kapplöpningar hundra år på Strömsholm

Zachrisson Björn
240 sidor
Förlagsband Amatörryttarklubben 1989 rikt illustrerad. Andra upplagan. Strömsholm 1898-1998
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Kompendium i hästkännedom 1969
 Pris: 500 kr / 57,5 €

Kompendium i hästkännedom 1969

Fredricson Ingvar
228 sidor
Häftad STC, 1969 illustrerad. Utarbetat för Svenska Travsportens Centralförbund avsett att försöksvis användas vid kurser för tränare och lärlingar. Se större bild


Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Konsten att lära rida på en timma
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Konsten att lära rida på en timma

Chesterfould, Edward
26 sidor
Häftad revidera 1970 illustrerad. Facsimilupplaga(1832) Konsten att lära rida på en timme utan undervisning : jemte anteckningar om hästens natural-historia, skötsel och sjukdomar, m. m. Sveriges hästvänner, kappridare och fria sqvadroner
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Lärobok uti hästkännedom
 Pris: 700 kr / 80,5 €

Lärobok uti hästkännedom


81 sidor
Klotryggsband centraltryckeriet Sthlm. 1882. hippologi,en del understrykningar med blyerts. se större bild
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Legolas
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Legolas

Nilsson Thomas & Thorpling Jan
174 sidor
Inbundet förlagsband/omslag Scandia media 1983 illustrerad. Framgångsrik travtränare, beskriver sitt arbete med att göra "hästkraken" Legolas till en av världens bästa travhästar. Inblickar i träning och tävling.

Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Majestätet och vi
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Majestätet och vi

Lehmann, Arthur-Heinz
196 sidor
Ryggklotband/skyddsomslag N&K 1956 illustrerad. Majestätet och vi. Om två människor och en häst
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Malmö Civila Ryttareförbund under 30 år 1925-1955.
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Malmö Civila Ryttareförbund under 30 år 1925-1955.

Christéen, Bertil
190 sidor
Klotbandsrygg Andersson 1955 illustrerad. Ryggtitel MCR, lite slitage omslag.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Maria Gretzer Horse  Power
 Pris: 160 kr / 18,4 €

Maria Gretzer Horse Power

Österlund Eva
120 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Sportförlaget 2001 illustrerad
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Maria Gretzer horse power
 Pris: 250 kr / 28,7 €

Maria Gretzer horse power

Österlund Eva
120 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Sportförlaget 2001 illustrerad (vissa i färg) . Med Maria Gretzers autograf

Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Mitt spår
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Mitt spår

Johansson H. Stig & Yngvesson Bo
197 sidor
Förlagsband Bonnier 1996 illustrerad. Stig H. Johanssons biografi, en av Sveriges mest framgångsrika travkuskar. berättar om tränarkarriären, om de hästar han tävlat med och de människor han har mött.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Någonting i hästväg
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Någonting i hästväg

Tornheden Carl Erik & Leopold Anders
258 sidor
Kartonnageband lecet 1995 fotoillustrationer. En bok om travsporten och ATG, samt lokal tv i Malmö. namnad tillskrift
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Olympiaheft nr. 16 Reiten
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Olympiaheft nr. 16 Reiten

Reichsportfährer herausgegeben
32 sidsor
Häfte Gemeinschaft mit dem Reichsportfährer herausgegeben vom Propaganda-Ausschuss die Olympischen Spiele Berlin 1936 illustrated. Olympiaheft nr 16 i en serie av 26 häfte som kom ut inför Berlin o Garmisch 1936 fint ex.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Om din häst blir sjuk
 Pris: 120 kr / 13,8 €

Om din häst blir sjuk

Vogel Colin J.
139 sidor
Förlagsband Wahlström, 2000 illustrerad. Handbok i hästsjukvård, ny reviderad upplaga

Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Ponies
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Ponies

Heath Veronica
106 sidor
Häftad Cassell 1969 illustrerad. serie: Pet and fancy books no. 2 ponny
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Program kapplöpningarna i Stockholm Lindarängen  8 september 1918
 Pris: 2000 kr / 229,9 €

Program kapplöpningarna i Stockholm Lindarängen 8 september 1918

Stockholms Kapplöpningssällskap
12 sidor
Program Kapplöpningarna i Stockholm Lindarängen. Sista löpningsdagen den 8/9 1918 på Lindarängsbanan. Historiskt program, last programme from racecourse on Lindarängen. ovanlig FRI FRAKT-FREE DELIVERY!
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Program vid Sköfde Fältridtklubbs Hästtäflingar 1910
 Pris: 450 kr / 51,7 €

Program vid Sköfde Fältridtklubbs Hästtäflingar 1910

Sköfde Fältridtklubb
20 sidor
Klammerhäftad Program vid Sköfde Fältridtklubbs Hästtäflingar vid Falköping den 25 och 26 juni 1910. Skaraborgs Fältrittklubb bildades 1907 och är därmed en av landets äldsta ridklubbar. fint ex. FRI FRAKT-FREE DELIVERY!
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Rasstambok för ädla hästar i Sverige, huvudband no. 1 1939
 Pris: 950 kr / 109,2 €

Rasstambok för ädla hästar i Sverige, huvudband no. 1 1939

Skånes stuteriboksstyrelse
800 sidor
Klotband Skånes stuteriboksstyrelse 1939 (huvudstambok) CXIII+689 sidor
Läs mer / Större bild
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Referensvideo avelshingstar 1999

Kurki Marcus

Video P&M television 1999 Hingstvideon 1999. speltid 1 tim. 28 min.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Reglemente för offentliga travtävlingar
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Reglemente för offentliga travtävlingar

Svenska travsportens centralförbund
64 sidor
Häfta STC 1944. Reglemente för offentliga travtävlingar fastställt att gälla från den 1 januari 1944
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Ridning och hoppning
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Ridning och hoppning

Morris George H
212 sidor
Förlagsband ICA bokförl 1989 rikt illustrerad.Ridning och hoppning. Häst och ryttare i samspel
Läs mer / Större bild
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Ridsporttävlingar 1954

Malmö civila ryttareförbund
50 sidor
Program Ridsporttävlingar Husarkasernen Malmö 21/5-23/5 1954 med banskisser
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Riksstambok För Svenska Varmblodiga Hästen Band XXXVIII
 Pris: 500 kr / 57,5 €

Riksstambok För Svenska Varmblodiga Hästen Band XXXVIII

Avelsföreningen Svenska Varmblodiga Hästen
1479 sidor
Klotband SSVH Band 38 XXXVIII -1976. Swedish Warmblood Stud Book no 38.

Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Riksstambok för svenska varmblodiga hästen band XXXIX
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Riksstambok för svenska varmblodiga hästen band XXXIX

Avelsföreningen för svenska varmblodiga hästen
223 sidor
Häftad Flyinge 1978 Avelsföreningen för svenska varmblodiga hästen band 39 XXXIX

Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Rikstotoboken 1992
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Rikstotoboken 1992

Ängermark, Lars red.
208 sidor
Förlagsband Travlitteratur 1992 rikligt illustrerad i färg och sv/v. resultat av V 75 tävlingar under året etc. En travbok för hästvänner, tränare, kusk eller spelare.

Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Rikstotoboken 1993
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Rikstotoboken 1993

Ängermark, Lars red.
216 sidor
Förlagsband Travlitteratur 1993 rikligt illustrerad i färg och sv/v. resultat av V 75 tävlingar under året etc. En travbok för hästvänner, tränare, kusk eller spelare.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Rikstotoboken 1998
 Pris: 160 kr / 18,4 €

Rikstotoboken 1998

Ängermark, Lars red
230 sidor
Förlagsband Travlitteratur 1997 rikligt illustrerad i färg och sv/v. resultat av V 75 tävlingar under året etc. En travbok för hästvänner, tränare, kusk eller spelare.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Rikstotoboken 1999
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Rikstotoboken 1999

Ängermark, Lars red.
230 sidor
Förlagsband Travlitteratur 1999 rikligt illustrerad i färg och sv/v. resultat av V 75 tävlingar under året etc. En travbok för hästvänner, tränare, kusk eller spelare.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Rikstotoboken 2001 travåret med V75
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Rikstotoboken 2001 travåret med V75

Elfstrand Olle red.
255 sidor
Förlagsband Rikstotoboken 2001 illustrerad. Fortsättning på Rikstotoboken 1987-2000 Travåret med V75.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Russen
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Russen

Ståhlberg Ulla & Cornelius Gunnar
90 sidor
Kartonnageband Tiden, 1964 illustrerad. De små hästarna på Lojsta hed
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Ryttare och hästar  kapplöpningar och ridsport 1950-1951
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Ryttare och hästar kapplöpningar och ridsport 1950-1951

Martin Frank
144 sidor
Häftad/skyddsomslag förlag ryttarehästar 1951 illustrerad. Årsbok för kapplöpningar och ridsport 1950-1951. Första och sista årgången. (Mycket galopp)


Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Ryttarkamraterna Göteborg 1919-1944
 Pris: 250 kr / 28,7 €

Ryttarkamraterna Göteborg 1919-1944

Wassén
128 sidor
Häftad Göteborg, 1944 illustrerad. Minnesskrift med anledning av 25-årsjubileet 1919-1944.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Ryttarolympiaden 1960
 Pris: 240 kr / 27,6 €

Ryttarolympiaden 1960

Stödorganisationen för Sveriges deltagande i ryttarolympiaden 1960
64 sidor
Häftad Stödorganisationen för Sveriges deltagande i ryttarolympiaden 1960 illustrerad. Det gulaste guldet World equestrian
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Ryttarolympiaden Stockholm 1956. En återblick i ord och bild
 Pris: 4500 kr / 517,2 €

Ryttarolympiaden Stockholm 1956. En återblick i ord och bild

Officiell Olympiadens Ryttartävlingar
227 sidor/pp.
Förlagets gulddekorerade ljusblå klotband Stockholm 1959 illustrerad. Två kartor samt två tabeller i ficka på bakre
pärmen. Officiell rapport av organisationskommittén för
den XVI Olympiadens Ryttartävlingar. The World equestrian Games of the XVIth Olympiad. se större bild
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Sagan om Zoogin & kung Åke
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Sagan om Zoogin & kung Åke

Bertilsson Ulf
149 sidor
Förlagsband med övre guldsnitt LRF Media 1996 illustrerad. Bibliofilupplaga 224/500. Kusken Åke Svanstedt, har med vinnarhästen Zoogin - av många kännare ansedd för en av världens bästa - erövrat mängder av priser på landets travbanor. Boken förmedlar många insikter från branschens arenor
Läs mer / Större bild
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Scandinavian Open 1985 arabheste

Dansk-Selskab for arabisk-hesteavel
54 sidor
Program för Förste internationale arabhestskue Damnark 17/8-18/8 1985 illustrerad
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Seabiscuit En amerikansk legend
 Pris: 160 kr / 18,4 €

Seabiscuit En amerikansk legend

Hillenbrand Laura
415 sidor
Förlagsband Forum 2001 illustrerad. Utseendemässigt passade Seabiscuit inte alls bland galoppsportens fullblodsskönheter. Han var liten, grov, bockbent och hade en ynklig svans. I galoppen slängde han på ett märkligt vis med ena frambenet. En sann berättelse som utspelar sig i depressions sista år i USA. Handlar om en av tidernas snabbast hästar
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Solvalla 25 år
 Pris: 350 kr / 40,2 €

Solvalla 25 år

Norman Olle & Sandberg Sten
168 sidor
Häftad Stockholms travsällskap 1952 illustrerad. Solvalla travbana 1927-1952 jubileumsskrift
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Spanska Ridskolans uppvisning Malmö
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Spanska Ridskolans uppvisning Malmö

Malmö civila ryttareförbund & Kvällsposten
12 sidor
Häfte Malmö civila ryttareförbund & Kvällsposten. Malmö idrottsplats 13/8 första uppvisningen i sydsverige.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Statistik över tävlingar på Jägersro 1944
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Statistik över tävlingar på Jägersro 1944

Skånska Travsällskapet
28 sidor
Häfte Malmö 1945. Statistik över Skånska Travsällskapets tävlingar på Jägersro 1944. hålslag i marginalen. FRI FRAKT-FREE DELIVERY!
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Strömsholms stuteri
 Pris: 240 kr / 27,6 €

Strömsholms stuteri

Waxberg Henry
140 sidor
Klotband LTförlag 1964 fotoillustrerad samt stamtavlor.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Sulky och sadel  1987
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Sulky och sadel 1987

Jansson & Pehrson red.
160 sidor
Tidskrift sulky&sadel 1987 illustrerad. Magasin för hästsport. Tema : Västergötland-Sveriges Kentucky

Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Svensk Travstambok för varmblodiga hästar  1
 Pris: 5000 kr / 574,7 €

Svensk Travstambok för varmblodiga hästar 1

Svenska Travsportens Centralförbund red.
292 sidor
Linneband STC 1938 Svensk Travstambok för varmblodiga hästar ston och hingstar.Swedish trotting stud book for broodmares and stallions. Första årgången, (Swedish Travstambok for warm-blooded horses, mares and stallions,First edition)harness racing
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Svensk Travstambok för varmblodiga hästar II
 Pris: 600 kr / 69,0 €

Svensk Travstambok för varmblodiga hästar II

Svenska Travsportens Centralförbund red
471 sidor
Linneband STC 1945 2:a årgången. Svensk travstambok för varmblodiga hästar. harness racing bokryggen skadad, innehållet fint.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Svensk Travstambok för varmblodiga hästar IV
 Pris: 600 kr / 69,0 €

Svensk Travstambok för varmblodiga hästar IV

Svenska Travsportens Centralförening red.
752 sidor
Linneband STC 1953 4:a årgången. Svensk travstambok för varmblodiga hästar. lite skadad rygg

Läs mer / Större bild
 Pris: 550 kr / 63,2 €

Svensk Travstambok för varmblodiga hästar V

Svenska Travsportens Centralförening red.
879 sidor
Linneband STC 1958 5:a årgången. Svensk travstambok för varmblodiga hästar. Omfattar 1254 ston samt 409 hingstar. Hingststamtavlor, alfabetiskt register, ägareregister.
Läs mer / Större bild
 Pris: 500 kr / 57,5 €

Svensk Travstambok för varmblodiga hästar VI

Svenska Travsportens Centralförening red.
937 sidor
Linneband STC 1963 6:a årgången. Svensk travstambok för varmblodiga hästar. Omfattar 1541 ston samt 543 hingstar. Hingststamtavlor, alfabetiskt register, ägareregister.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Svensk Travstambok för varmblodiga hästar VII a-b
 Pris: 400 kr / 46,0 €

Svensk Travstambok för varmblodiga hästar VII a-b

Svenska Travsportens Centralförening red.
1542 sidor
2 volymer Linneband STC 1969 7:a årgången. Svensk travstambok för varmblodiga hästar. Omfattar 3204 ston samt 1010 hingstar. Hingststamtavlor, hingststatistik, alfabetiskt register, ägareregister
Läs mer / Större bild
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Svensk Travstambok för varmblodiga hästar VIII a-b

Svenska Travsportens Centralförbund red.
1277 sidor
Inbunden/cloth STC 1974 Svensk Travstambok no.8. För varmblodiga hästar ston & hingstar 871+ 406 sidor. Omfattar 4892 ston samt 1441 hingstar. Hingststamtavlor, hingststatistik, alfabetiskt register, ägareregister.

Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Svensk Travstambok för varmblodiga hästar X
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Svensk Travstambok för varmblodiga hästar X

Svenska Travsportens Centralförbund
1507 sidor
Inbunden/cloth STC.1980 Del 10- Swedish trotting stud book with 5953 broodmares and 1564 stallions. För varmblodiga hästar hingstar & ston.

Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Svensk Travstambok för varmblodiga hästar XIII a- b
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Svensk Travstambok för varmblodiga hästar XIII a- b

Svenska Travsportens Centralförbund red.
1986 sidor
2 volumer Inbunden STC 1987 Del 13 a - b hingst/ston.För varmblodiga hästar.


Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Svensk Travstambok för varmblodiga hästar XIV a- b
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Svensk Travstambok för varmblodiga hästar XIV a- b

Svenska Travsportens Centralförbund red.
2038 sidor
2 volumer Inbunden STC 1989 Del 14 a - b hingst/ston.För varmblodiga hästar.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Svensk Travstambok för varmblodiga hästar XVI a- b
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Svensk Travstambok för varmblodiga hästar XVI a- b

Svenska Travsportens Centralförbund red.
2996 sidor
3 volymer Inbunden STC 1993 Del 16a1,-16a2-16b hingstar/ston.För varmblodiga hästar. Omfattar 7415 ston samt 1413 hingstar. Hingststamtavlor, hingststatistik, exportstatistik, alfabetiskt register, ägareregister.

Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Svenska galoppsportens årsbok 2003
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Svenska galoppsportens årsbok 2003 (Förlagsny)

Svenska galoppförbundet
730 sidor
Häftad Svenska galoppsportens centralförbund 2003. Statistik, deltagarlistor, hästregister och reslutat m.m.

Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Tablå öfver hästens ålder
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Tablå öfver hästens ålder

Bendz Olof Pehrson
24 sidor
Klammeräfte glererups lund 1905 med teckningar efter naturen 45 illustrationer. namnad frontsida FRI FRAKT-FREE DELIVERY!
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT The Epsom Derby
 Pris: 250 kr / 28,7 €

The Epsom Derby

Mortimer Roger & Neligan Tim
156 sidor
Cloth with dustjacket Joseph 1984 illustration colour, b/w photos. The Epsom Derby is undoubtedly the greatest horserace in the world, and the three year old that wins this mile and a half race is assured a place in Turf history. galopp
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT The International Equestrian Year /  Olympic edition 1988 / 1989
 Pris: 350 kr / 40,2 €

The International Equestrian Year / Olympic edition 1988 / 1989

Ammann Max edit.
536 sidor
Paperback Quart 1989 richly illustrated in color and b/w. Das Internationale Pferdesportjahr. The International Equestrian Yeartext in english, france and german. Olympic edition 1988/89
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT The International Equestrian Year 1986-1987
 Pris: 300 kr / 34,5 €

The International Equestrian Year 1986-1987

Bartels Joep
526 sidor
Hardcover Verlagsangab 1986 richly illustrated in color and b/w. Das Internationale Pferdesportjahr. The International Equestrian Year 1986-87(Den internationella Ridsport 1986-87). Text in English, German and French
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT The record breaker Phar Lap
 Pris: 300 kr / 34,5 €

The record breaker Phar Lap

Spinty Jack
63 sidor
Booklet telvent ltd 1987 illustrated. Phar Lap Worlds greatest race horse The breaker of records. One of the most famous horses in the world was Phar Lap, a champion among champions
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT The Royal Spanish Riding School of Vienna
 Pris: 300 kr / 34,5 €

The Royal Spanish Riding School of Vienna

Jura Reinhold
36 sidor
Folder 1970 illustrated.The Royal Spanish Riding School of Vienna, a Brief Composition, Describing With Ceremony Rider and Mount. With 56 charming tinted copper engravings of formal poses , se större bild
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT The Volvo World Cup the first ten years
 Pris: 250 kr / 28,7 €

The Volvo World Cup the first ten years

Ammann Max E.
159 sidor
Förlagsband/skyddsomslag volvo 1988 illustrated. English text. VM i dressyr-Championships in dressage
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Till häst från dressyr till rodeo
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Till häst från dressyr till rodeo

Thunholm Sarah
80 sidor
Kartonnageband Pollux hästbokklubb/Stabenfeldt 1998 illustrerad (huvudsakligen i färg)

Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Trav
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Trav

Jangö Jan
64 sidor
Häftad Lindqvist 1958 illustrerad. Omslag Skandinaviska mästerskapet 1957 Solvalla.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Trav 1974 årets hästar,kuskar och storlopp
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Trav 1974 årets hästar,kuskar och storlopp

Kinch Lasse
121 sidor
Kartonnageband Semic 1975 första årgången illustrerad. Trav 1974 årets hästar,kuskar och storlopp
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Trav Tidende Julnumer 1926
 Pris: 400 kr / 46,0 €

Trav Tidende Julnumer 1926

Christensen Georg red.
76 sidor
Tidskrift dansktidskrift 1926 illustrerad Travtidende til sportens og avlens fremme. nött och slitet omslag, inlaga bra. FRI FRAKT-FREE DELIVERY!
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Traveller
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Traveller

Adams Richard
307 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Bonniers 1990. Med karta på för- och eftersättsblad. En roman om amerikanska inbördeskriget. Traveller, hästen som tillhörde den legendariske general Lee.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Travet i dag 1964-65
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Travet i dag 1964-65

Abrahamson Hans
96 sidor
Häftad Åhlén & Åkerlund 1964 illustrerad. Första årgången.
Travsporten erövrar världen
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Travet i dag 1966-67
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Travet i dag 1966-67

Fransson Bo red.
96 sidor
Häftad Åhlén & Åkerlund 1965 illustrerad.Liten ryggskada. Gott skick.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Travets Stjärnor 1987-88
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Travets Stjärnor 1987-88

Carlquist Jan
66 sidor
Häfte infok 1987 illustrerad. Hästarnas 10 i topp- kuskar som vinner samt statistik.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Travets Stjärnor 1989-90
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Travets Stjärnor 1989-90

Nilsson Leif
66 sidor
Häfte infok 1989 illustrerad. Årgångstopparna - framtidens kuskstjärnor samt statistik.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Travets vinnare
 Pris: 240 kr / 27,6 €

Travets vinnare

Kastensson Peter
225 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Sportförlaget 1997 illustrerad. (vissa i färg). Travets vinnare från Frances Bulwark till Ego Boy, Legolas, Copiad, Ina Scot och Zoogin

Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Travhästen från föl till ung atlet
 Pris: 190 kr / 21,8 €

Travhästen från föl till ung atlet

Falk-Rönne Jörgen
236 sidor
Förlagsband Natur och Kultur 1990 illustrerad. En bok för alla som sysslar med travhästar och travsport. Boken handlar om skötsel av travhästar, träning, träningsmetoder, skador och sjukdomar samt förbyggande åtgärder.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Travsporten Jul 1961
 Pris: 60 kr / 6,9 €

Travsporten Jul 1961

Lippert Preben red.
118 sidor
Tidskrift Valby Danmark 1961 illustrerad. dansk text.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Travsporten Jul 1964
 Pris: 60 kr / 6,9 €

Travsporten Jul 1964

Poulsen Finn
86 sidor
Tidskrift Valby Danmark illustrerad.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Travsportens kalender med samtliga travdagar 2008
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Travsportens kalender med samtliga travdagar 2008

Bersåker
120 sidor
Förlagsband bersåker 2008 illustrerad. Travsportens kalender med samtliga travdagar 2008
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Ungarns viehzucht band II Pferdezucht
 Pris: 500 kr / 57,5 €

Ungarns viehzucht band II Pferdezucht

Dohrmann von Heinrich
284 sidor
Originalklotband Budapest 1926 illustrerad. Text in hungarian, french and german. Band II Pferdezucht (Hästuppfödning i Ungern) Magyarorszag Lotenyesztes
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Ur hästarnes lif
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Ur hästarnes lif

Nordenskjöld Rosa
192 sidor
Häftad carlsons bokförlag 1914 illustrerad. (bokrygg saknas). Bl.a. Concours hippique Paris 1913,
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Våra Stofamiljer
 Pris: 1200 kr / 137,9 €

Våra Stofamiljer

Facht Stig
251 sidor
Häftad Avelsföreningen för svenska varmblodiga hästen 1976 illustrerad. En sammanfattning av den utredning beträffande stofamiljerna och deras betydelse för tävlingssporten under åren 1935-1975 / utförd på uppdrag av Avelsföreningen. Den största studie som gjorts över stofamiljerna i sverige gjordes av Major Stig Facht och det resulterades i att boken Våra Stofamiljer gavs ut av ASVH 1976
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Vaeddelobsbladet Julen 1938
 Pris: 250 kr / 28,7 €

Vaeddelobsbladet Julen 1938

Hansen Kaj red
96 sidor
Tidskrift Vaeddelobsbladet organ för trav- og galopsport 1938 illustrerad. Omslag Styrmand,
Væddeløbsblade
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Vaeddelobsbladet Julen 1951
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Vaeddelobsbladet Julen 1951

Hansen Kaj red
50 sidor
Tidskrift/ Racing Magazine Væddeløbsbladet organ för trav- og galopsport 1951 illustrerad. Omslag Minus
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Vaeddelobsbladet Julen 1953
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Vaeddelobsbladet Julen 1953

Hansen Kaj red
64 sidor
Tidskrift/ Racing Magazine Væddeløbsbladet organ för trav- og galopsport 1953 illustrerad. Omslag
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Vaeddelobsbladet Nytaar 1940
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Vaeddelobsbladet Nytaar 1940

Hansen Kaj red
40 sidor
Tidskrift/ Racing Magazine Væddeløbsbladet organ för trav- og galopsport 1940 illustrerad. Omslag Björn-det kommende aars derby-favorit efter sejren i kriteriet.
Läs mer / Större bild
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Wereldkampioenschap vierspannen/carriage driving

Kömer Harry edit.
90 sidor
Hardcover hoofddorp 1982 illustration. Wereldkampioenschap vierspannen/Worldchampionship carriage driving. text german/english, körning
Läs mer / Större bild
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Vinter-Trav, turf, toto nummer 4

Persson John red.
48 sidor
Häfte Vinter-Trav, turf, toto nummer 4. 1957 illustrerad. Jägersro trav & galopp, hålslag i marginalen.
Läs mer / Större bild
HÄSTSPORT Voltige
 Pris: 170 kr / 19,5 €

Voltige (Förlagsny)

Ståhlberg Ulla
122 sidor
Förlagsband N&K/ Svenska ridsport förbundet 1996 illustrerad. Detaljerade anvisningar, mängder av rörelser och regler, voltigeprogrammets obligatoriska övningar samt fria övningar. Avsnitt som Voltigehästen – typ och karaktär liksom Voltigetävling med träning för tävling, program och klädsel.
Läs mer / Större bild