Krutmeijersgatan 2 b. 217 41 Malmö
Öppet Onsdagar kl. 16-18. Tel 040 - 12 65 58, 070-6684131
Nordens största webbshop för antikvariska idrottsböcker
STARTSIDA
NYHETER
KONTAKT
KÖPVILLKOR
LÄNKAR
KUNDVAGN (Visa
)
Totalt: 0 artiklar, 0 Kr.
TILL KASSAN >>
SÖK
>>
Avancerad sök >>
Academic documents sports
Accessoarer
All Old Sportbooks
All Rare books
All Sport-RekordMagasinet
Autografer
Badminton
Bandy-Innebandy
Barn - sport
Baseball
Basket
Bibliofil-sportbook
Biljard-Snooker
Biljetter-Ticket
Biografier-Memoarer
Bodybuilding
Bordtennis
Bowling
Boxning
Brottning-Wrestling
Brunnhage-Stromberg
Bågskytte
Cricket
Curling
Cykelsport
Danska Sportbok
Deutsche Sportbuch
Diverse-Miscellaneous
DVD-Blu-Ray-Varia
DVD-Video - Sport
Finska-Suomi Sportbok
Fotbollboken
Fotbollextra guide-Elitfotbollen
FOTBOLL-FOOTBALL
Fotboll-VM football-All World Cup
Friidrott-Athletics
Fäktning-Fencing
Golf
Gymnastik
Gångsport
Handboll
Handikappidrott
HÄSTSPORT
Hästsport-Travsport
Idrott historia o samhälle
Idrottshistoria
Idrottsmedicinsk
Idrottsocialt
ISHOCKEY
Ishockey-NHL
Jubileumsskrifter
Kampsport-Budo
Kanot-Rodd
Klättersport-Climb
Kost-Mat
Kvinnlig idrott-Women sport
Maskot-Mascot
Motorcykelsport
Motorsport
Mångkamp-Modern femkamp
Nordiska spelen
Norska-Sportbok
OLYMPIADER 1896-2012
Orientering
Pins-Nålmärken-Medaljer
Program
Rugby-American football
Samlaralbum
Samlarbilder-card
Samlar-Collecting catalogues
Schack
Segling
Simning
Skateboard-inline-roller
SKIDOR
Skidor-Alpin
Skridsko-Skating-Figure
Skönlitteratur -sport-humor
Sportdykning
Sporten i dag
Sportkonst-Affisch-Foto
Sportlexikon-Encyclopedia
Sportmusik-CD-vinylskivor
Sportskytte
Squash
Stadion-Stadium
Surfing-Windsurfing-Bräda
Tennis
Tidskrifter-Periodica
Triathlon
Träning-Hälsa
Tyngdlyftning
Vasaloppet
Vimplar-Pennant
Volleyboll
Vykort-Postcard
Yoga-Taichi
Årsskrifter-Yearbooks
Övrig sport-Other sport
Brottning-Wrestling (48st)
Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Pris: 40 kr / 4,6 €
Öppet brev till Sveriges idrottspampar
Svensson Pelle
127 sidor
Häftad forum 1973 illustrerad. Pelle Svensson har två VM-titlar, 1970 och 1971, och ett OS-silver 1964 (f.d.ordförande för brottningsförbundet).En debattbok om dopning.
Läs mer / Större bild
Pris: 350 kr / 40,2 €
50 år med Sundsvalls brottningen
Alexi Åke
185 sidor
Häftad Sundsvall 1969 illustrerad. Historik över brottningen i Sundsvall. boken lite vågig.
Läs mer / Större bild
Pris: 300 kr / 34,5 €
Borås Brottarklubb 1923-1948
Davidsson Nils/Ruckert Oswald
60 sidor
Häftad Borås BK Tryckericentralen 1948 illustrerad. Borås brottarklubb Minnesskrift med anledning av klubbens 25-årsjubileum.
Läs mer / Större bild
Pris: 200 kr / 23,0 €
Brottning Bertil Antonsson/Olle Anderberg
Olle Anderberg/Bertil Antonsson
2 sidor
Autograf klistrad på vitt paper med 2 bilder-tidning/ bytesbild. Olle Anderberg OS-medaljer 1948 silver 1952,3 guld VM-medaljer Bertil Antonsson OS-medalj 1948-1952 silver samt 3 VM-medaljer guld.
Läs mer / Större bild
Pris: 60 kr / 6,9 €
Brottning autograf Gunnar Glans
Gunnar Glans
Foto med autograf på baksidan. Gunnar Glans IK Sparta EM medaljör 1931-1933.
Läs mer / Större bild
Pris: 90 kr / 10,3 €
Brottningskalendern 1967-68
Petersson Thure
232 sidor
Häftad Svenska brottningsförbundet 1967 illustrerad, 1:a årgången. Jan Kåreström omslag. Nött och fläckigt omslag samt försättsbladet, inlagan bra.
Läs mer / Större bild
Pris: 70 kr / 8,0 €
Brottningskalendern 1982-83
Larsson Olle
352
Häftad illustrerad Svenska brottningsförbundet 1982. Roger Tallroth omslag.
Läs mer / Större bild
Pris: 360 kr / 41,4 €
Den moderna brottningskonsten
Laitinen Armas & Lehmusto Heikki
192 sidor
Klotband Björck & Börjesson, 1925 rikt illustrerad. Lärobok i fransk-finsk och fribrottning. Idrotternas bok 19. Armas Laitinen världs-finsk mästare i brottning. Boken avslutas med rekordtabeller (15s).
Läs mer / Större bild
Pris: 600 kr / 69,0 €
FILA wrestling album free style
Shozo Sasahara
123 sidor/pp.
Cloth Federation internationale de lutte amateur & ASICS cop. 1982 illustrated. practical manual Sasahara Shozo Olympic champion Olympic games 1956. se större bild
Läs mer / Större bild
Pris: 500 kr / 57,5 €
Flygande tackling och platt fall!
Richthoff Johan
123 sidor
Trådhäftad Örnförlaget 1935. Rikt illustrerad. Amatörminnen och proffsdrabbningar. Mina träningshemligheter. Hur man blir en god fribrottare. Fint ex.
Läs mer / Större bild
Pris: 80 kr / 9,2 €
Frank sanningen om lögnerna (Förlagsny)
Andersson Frank & Langer Joakim
225 sidor
Pocket Lind & Co 2011 illustrerad. Frank Andersson är en av Sveriges mest färgstarka idrottspersonligheter genom tiderna. Och det som dominerat rubrikerna om honom är inte mästerskap och medaljer utan i stället bilar och bärs, kvinnor och kokain, fattigdom och fåfänga. Men hur mycket av det som har sagts i media är egentligen sant?
Läs mer / Större bild
Pris: 250 kr / 28,7 €
Fyrstadsbrottningarna 50 år
Ahlbom Bengt & Petersson Thure
198 sidor
Häftad Cewe 1976 illustrerad. Innehåll, historik, tabeller för A- och B- fyrstads + diagram, typiska fyrstadsorter, fyrstadsmedaljörerna, karikatyrteckningar. Sveriges idrottshistoria no. 7
Läs mer / Större bild
Pris: 140 kr / 16,1 €
GAK Enighet 75 år
Fredin Helge & Ahlgren Anders red.
160 sidor
Häftad enighet 1967 illustrerad. Idrottshistoria under 75 år i GAK Enighet. Världsmästaren Anders Ahlgren.
Läs mer / Större bild
Pris: 500 kr / 57,5 €
Idrottsklubben Sparta Malmö 1904-1929
Frohm Oscar red.
160 sidor
Klotband Malmö 1929 illustrerad. Historik över IK Spartas Malmö 1904-1929.
Läs mer / Större bild
Pris: 400 kr / 46,0 €
Johan Richthoff
Richthoff Johan
Foto med autograf med Johan Richthoff brottare EM-medaljer 1926-1930 OS-guld 1928-1932. några fläcker samt lite bläck utsmetad vid namnet
Läs mer / Större bild
Pris: 70 kr / 8,0 €
King of the Cage Greatest hits (Förlagsny)
Noble entertainment
1
DVD noble 2004 speltid 2 timmar. Fightermatcher 11 matcher allt från jiu jitsu och wrestling, kickboxning, street fighting.
Läs mer / Större bild
Pris: 250 kr / 28,7 €
Klippans brottarklubb 1933-1963
Lindgren Helge red.
111 sidor
Häftad Klippans BK 1963 illustrerad. Klippans brottarklubb, Klippan 1933-1963 30 år en jubileumsskrift.
Läs mer / Större bild
Pris: 2400 kr / 275,9 €
Minnes-album Brottareturneringen Europamästerskapet 1909-1910 i Göteborg. - NYHET!
Svenska idrottsförbundet Göteborg
22 sidor
Klammerhäftad Lindgren & söner Göteborg 1909 illustrerad. Minnes-Album brottareturneringen om Europamästerskapet 1909-1910 i Göteborg. Bild och presentation av 20 stora brottarprofiler. European Championship wrestling 1909-10 Sweden Gothenburg. Nött omslag med några små bitar borta i kanter. Delvis spruken i ryggen. Omslaget lagerfläckat. Några fläckar i inlagan. Namnteckning Knut Robert Nilsson på främre. Ej tillgänglig i något Libris-bibliotek, se större bild FRI FRAKT-FREE DELIVERY!
Läs mer / Större bild
Pris: 2000 kr / 229,9 €
Minnes-Album från brottareturneringen i Göteborg den 1-29 februari 1908
Örgryte Idrott-Sällskap
32 sidor
Trådhäftad Örgryte Idrott-Sällskap 1908 illustrerad. Nött omslag. Delvis spruken i ryggen. Främre omslag med några små fläckar. Inlagan något fingerfläckad. Namnteckning Knut Nilsson på främre omslag. Inklistrad bild på brottaren Bourderelli Turkiet på bakre omslags insida. Ej tillgänglig i något Libris-bibliotek, se större bild FRI FRAKT-FREE DELIVERY!
Läs mer / Större bild
Pris: 350 kr / 40,2 €
Mjuka drömmar - hårda mål
Ljungberg Mikael & Jörnvik Ulf
220 sidor
Kartonnageband Sportförlaget 2001 illustrerad. Med Mikael Ljungberg autograf
Läs mer / Större bild
Pris: 400 kr / 46,0 €
Official wrestling rules and guide
A:A.U. Amateur Athletic Union
93 sidor/pp.
Softcover Amateur Athletic Union of The United States 1944. Illustrated. Part 1. Guide 37 s. and Part 2. rules 56 s.
Läs mer / Större bild
Pris: 70 kr / 8,0 €
Pelle Svensson - Brottning
Alfabilder 1997 nr 82
alfabild no.545/2000 inplastad alfakort med Pelle Svenssons autograf. Två VM-titlar, 1970 och 1971, och ett OS-silver 1972.
Läs mer / Större bild
Pris: 200 kr / 23,0 €
Pojkarnas brottningslek
Råberg Einar
95 sidor
Häfte Saxon & Lindströms Förlag, Stockholm 1938 illustrerad. Med Svenska mästare grekiskromersk brottning 1905-1937, svenska mästare fri brottning 1923-1936. namnad
Läs mer / Större bild
Pris: 900 kr / 103,4 €
Scientific Wrestling
Bothner George
164 sidor/pp
Häftad/Soft Cover Fox 1912 illustrated photos of the author in many turn-of-the-century poses. Champion Lightweight Wrestler of the World. hörn saknas framsida/yet the front corners
Läs mer / Större bild
Pris: 200 kr / 23,0 €
Skånes Distriksmästerskap Brottning & Atletik 1909
G.A.K. Standard Limhamn
4 sidor
Program Skånes Distriksmästerskap Brottning & Atletik 20/6 1909, ifyllt vinnare olika grenar.fint ex. namnad
Läs mer / Större bild
Pris: 140 kr / 16,1 €
Snabba kast
Johansson Thomas/Petersson Thure
205 sidor
förlagsband/skyddsomslag Sportförlaget 1998I illustrerad. Lättillgänglig berättelse om en intensiv och delvis problematisk karriär som brottare. Tomas Johansson ståtar med inte mindre än 28 SM-guld och har även rönt framgångar i olympiska och andra internationella sammanhang. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Pris: 60 kr / 6,9 €
Spartanen Nr. 1 1986-87
Tellid Alf red.
15 sidor
Häfte I.K. Sparta medlemsskrift 1986 illustrerad.
Läs mer / Större bild
Pris: 2500 kr / 287,4 €
Sumobrottning Sumotori kumi Sumo wrestling
okänd/unknown
Japanese woodblock print Sumomatcher 48 teknikers lista. Ett mycket ovanligt och ganska unikt japanskt träsnitt i original från ca 1910 med Sumobrottare, storlek 55,5 cm x 78 cm. Troligen en affisch (i träsnittsteknik) med information för någon sumoklubb. Extra intressant är att varje grepp finns beskrivet både på japanska och med det västerländska alfabetet, främst kanterna som farit illa i övrigt ganska bra papperskvalitet med ett par lagade och infärgade hål. En del av lagningarna som syns på baksidan är mest för att förstärka hörn och veck . Japanese woodblock print Sumotorikumi 48 teighiran Quite unique sumo wrestling poster from around 1910, an original Japanese woodblock print. Giant size 55,5 x 78 cm. Very unusal that all the moves are written in both Japanese and Western alphabet. The edges are damaged + some holes that have been mended. (se större bild Look ) Rare object
Läs mer / Större bild
Pris: 180 kr / 20,7 €
Svenska brottarbragder
Eidmark Henry
158 sidor
Klotband Niloé 1962 illustrerad. Brottningshistoria över Svenska brottarbragder. Ingår i serie Svenska idrottsbragder 8.
Läs mer / Större bild
Pris: 100 kr / 11,5 €
The fabulous Moolah
Ellison Lillian
231 sidor
Hard cover with d/j Regan Books 2002 illustration. First goddess of the squared circle. Kvinnlig fribrottning. Autobiography
Läs mer / Större bild
Pris: 100 kr / 11,5 €
Viljans Man - Allas Vän! Mästerbrottaren Olle Anderberg
Petersson, Thure
117 sidor
Kartonnageband nordjem 1993 illustrerad. Porträtt av Olle Anderberg, en av Sveriges mest framgångsrika brottare med flera OS-, VM- och EM-guld på prishyllan. Förf:na är båda sportjournalister och har botaniserat både bland A:s idrottsprestationer liksom hans liv i övrigt. Fylld av anekdoter och möten med andra idrottsmän och kända personer
Läs mer / Större bild