Gymnastik (57st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
 Pris: 250 kr / 26,3 €

ABC of Swedish educatinal gymnastica

Nissen Hartvig
108 sidor
Cloth EPC Boston 1882 with 77 illustrations. A B C of the Swedish system of educational gymnastics A practical handbook for school teachers and the home.
Läs mer / Större bild
 Pris: 50 kr / 5,3 €

Aerobics

Cooper K.
182 sidor
Pocket Bantam 1968 + ( point system 30 sidor)
Läs mer / Större bild
 Pris: 150 kr / 15,8 €

Anders Otto Lindfors

Lindfors Torsten
228 sidor
Häftad Lindfors bokförlag 1934-35. 228 s. + planscher. Anders Otto Lindfors. En pioniär för kroppskultur i Sverige. Med utgivarens dedikation
Läs mer / Större bild
 Pris: 140 kr / 14,7 €

Bokfilmen om Lingiaden 1949 och Idlagymnastiken

Pekomäe Vello & Håkanssin Gunvald
98 sidor
Linneband med båda omslagen medbundna (Idla-flicka på det främre). Seelig 1949 rikt fotobok med svensk och engelsk text.
Läs mer / Större bild
 Pris: 80 kr / 8,4 €

Bommens och plintens användning

Stenkvist Anders
167 sidor
Häftad Sv. gymnastikförbundet 1937 illustrerad. Bommens och plintens användning vid den frivilliga gymnastikens redskapsövningar.
Läs mer / Större bild
Gymnastik Eskilstuna Gymnastikförenings 25-årsskrift 1911-1936
 Pris: 250 kr / 26,3 €

Eskilstuna Gymnastikförenings 25-årsskrift 1911-1936

E. G. F.
48 sidor
Häftad E.G.F. 1936 illustrerad. Eskilstuna Gymnastikförenings 25-årsskrift 1911-1936.
Läs mer / Större bild
 Pris: 500 kr / 52,6 €

Festskrift till minne af den 14. allmänna Svenska och Baltiska spelens gymnastikfest 1914

Linde A. Berg von & Thulin, J. G.
92 sidor
Häftad Lund 1914 illustrerad. 1:a upplaganFestskrift till minne af den 14. allmänna Svenska och Baltiska spelens gymnastikfest 1914 samt Skånes gymnastikförbunds 5-årsjubileum. bokrygg lite skadat samt vikt framsida
Läs mer / Större bild
 Pris: 130 kr / 13,7 €

Frivillig Svensk Gymnastik 1904-1924

Holmström Agne red.
287 sidor
Häftad Sv.Gymnastikförbund 1925 illusterad. Frivillig Svensk Gymnastik 1904-1924, 20 års jubileum
Läs mer / Större bild
 Pris: 120 kr / 12,6 €

Från Ling till Lingiaden

Holmström Agne
150 sidor
Häftad sohlmanförlag 1949 rikt illusterad modern svensk gymnastik utgiven till 2:a Lingiaden i Stockholm
Läs mer / Större bild
 Pris: 300 kr / 31,6 €

Göteborgs Gymnastikklubb 1890-1930

Göteborgs Gymnastikklubb red.
71 sidor
Häftad Göteborg 1930 illustrerad Minnesskrift fint ex.
Läs mer / Större bild
 Pris: 90 kr / 9,5 €

Gymnastik

Westergren Erik
343 sidor
Klotband liber 1961 illustrerad folkbildningsserien.
Läs mer / Större bild
 Pris: 150 kr / 15,8 €

Gymnastik atlas Del. V

Thulin J.G.
167 sidor
Ringpärm Svenska gymnastikförbundet 1938 rikt med fotoillustrationer. index 25 s. + XX s. Text: svenska english, france and germany. Bokserie 28
Läs mer / Större bild
 Pris: 90 kr / 9,5 €

Gymnastik från karaktärsdaning till kroppsdyrkan

Yttergren Leif
26 sidor
Häftad Idrottshögskola 1996 ingår i serie Idrotteket

Läs mer / Större bild
 Pris: 90 kr / 9,5 €

Gymnastik med käglor

Näsmark Anna-Lisa
86 sidor
Häftad Wiksell/Geber 1954 illustrerad. namnad framsida


Läs mer / Större bild
 Pris: 100 kr / 10,5 €

Gymnastikbladet 1990

Pahlen Tore red.
132 sidor
Inbunden årg.1990 no.1-8 illustrerad.
Läs mer / Större bild
 Pris: 70 kr / 7,4 €

Gymnastikförbund Stadgar och bestämmelser 1915

Svenska Gymnastikförbundet
22 sidor
Häfte Svenska Gymnastikförbund 1915, fint ex.
Läs mer / Större bild
 Pris: 150 kr / 15,8 €

Gymnastikföreningen Svea 1872-1932

Persson Herved red.
44 sidor
Häfte Malmö 1932 illustrerad. Minnesskrift Gymnastikföreningen Svea 60 år.
Läs mer / Större bild
 Pris: 80 kr / 8,4 €

Gymnastik-handbok

Thulin J.G.
296 sidor
Häftad Norstedt 1943 illustrerad. namnad och liten färgfläck på omslaget
Läs mer / Större bild
Gymnastik Gymnastiktabeller med användande af ensamt bommen såsom redskap
 Pris: 200 kr / 21,1 €

Gymnastiktabeller med användande af ensamt bommen såsom redskap

Norlander Carl
68 sidor
Dek.klotryggsband gleerups 1881 illustrerad med 88 figurer och 1 plansch. Gymnastik-tabeller med användande af ensamt "bommen" såsom redskap afsedda för sveriges folkskolor och folkhögskolor Fint ex.
Läs mer / Större bild
 Pris: 100 kr / 10,5 €

Idrott

Bergvall Erik
264 sidor
Klotband,Weijmer 1907 illustrerad. Gymnastik och kroppsvård. Erik Bergvalls deubutbok. lite nött omslag, namnad
Läs mer / Större bild
 Pris: 200 kr / 21,1 €

Inbjudan 5:e allmänna skånska gymnastikfesterna 1915

Skånes Gymnastikförbund
16 sidor
Häfte SGF.1915 illustrerad. Inbjudan 5:e allmänna skånska gymnastikfesterna 1915.fint ex.
Läs mer / Större bild
 Pris: 500 kr / 52,6 €

Kammargymnastik

Schreber G.M.
96 sidor
Halvfranskband Riis 1867 2 plascher med 45 figurer. System fristående gymnastiska öfningar utan redskap.Sambunden med F.Hodells bok Andersson,Pettersson och Lundström-folkkomedi (115 sidor).
Läs mer / Större bild
Gymnastik Kinetic Jottin  Rare and curious books in the library of  old Royal Central Institute of Gymnastics
 Pris: 500 kr / 52,6 €

Kinetic Jottin Rare and curious books in the library of old Royal Central Institute of Gymnastics (Förlagsny)

Hagelin, Ove
192 sidor
Förlagsband Idrottshögskolans bibliotek 1995. Rikt illustrerad med bilder av bokomslag, titelblad samt helsidesbilder av träsnitts-kopparsticksplanscher. Beskrivning av äldre bokbeståndet på GIH biblioteket, böcker från 1500-talet och framåt inom områdena gymnastik, idrott och medicin
Läs mer / Större bild
Gymnastik Lärobok i Gymnastik
 Pris: 90 kr / 9,5 €

Lärobok i Gymnastik

Törngren Lars Mauritz
534 sidor
Ryggklotband norsteds 1916 4:e upplagan rikt illustrerad. Lärobok i Gymnastik för folkskollärare- och folkskollärarinneseminarier
Läs mer / Större bild
Gymnastik Lekar
 Pris: 70 kr / 7,4 €

Lekar

Thulin J.G.
232 sidor
Häftad Norstedt 1941 illustrerad. Lämpade för gymnastiklektioner såväl utom som inomhus. Sv.Gymnastik förbundet bokserie 2
Läs mer / Större bild
 Pris: 200 kr / 21,1 €

Malmö Gymnastikförbund 1913-1933

Fristedt Axel red.
75 sidor
Häfte Malmö Gymnastikförbund 1933 illustrerad. Minnesskrift vid 20 årsjubileet
Läs mer / Större bild
 Pris: 90 kr / 9,5 €

Malmö gymnastikförbund jubileumsskrift 1913-1963

Lindqvist Ivan red.
72 sidor
Häftad Malmö 1963 illustrerad. Malmö gymnastikförbund 50 år jubileumsskrift 1913-1963


Läs mer / Större bild
 Pris: 150 kr / 15,8 €

Metodisk motion

Fors Lars & Morén Rolf
150 sidor
Kartonnageband Beckman 1974 illustrerad. Kenneth H. Coopers poängsystem avpassat till svenska förhållanden. Med dedikation från författaren Morén.

Läs mer / Större bild
 Pris: 450 kr / 47,4 €

Minnen från Stockholms Gymnastikförenings resa 1880

Erik, Elis
94 sidor
Häftad Stockholms Gymnastikförening 1880. Styrelsens redogörelse för färden. Bilagor I-V (10 s.) Minnen från Stockholms gymnastikförenings resa 4-25 aug. 1880 till England och Belgien. omslag fläckar samt bokrygg delvis sönder, namnad. se läs mer
Läs mer / Större bild
 Pris: 60 kr / 6,3 €

Motionsgymnastik

Westergren Ruth & Erik
223 sidor
Häftad liber 1958 illustrerad. handbok för ledare.Svenska gymnastikförbundets bokserie ; 32, tillskrift

Läs mer / Större bild
 Pris: 150 kr / 15,8 €

Norrköpings Gymnastikförening 100 år

Erikson Curt & Hagström Lars
132 sidor
Häftad Norrköping 1978 rikt illustrerad. Norrköpings Gymnastikförening 100 år 1878-1978
Läs mer / Större bild
Gymnastik Olga Korbut
 Pris: 220 kr / 23,2 €

Olga Korbut

Beecham Justin
128 sidor
Paperback Paddington P, 1974 illustrated with 80 photos and 50 drawings. Olga Korbut Her life and her gymnastics
Läs mer / Större bild
 Pris: 400 kr / 42,1 €

Om national-uppfostran

Georgii Aug.
48 sidor
Häftad Stockholm 1869 ouppskuren !Skriftern rörande gymnastik och dermed sammanhängande ämnen. Med särskildt afseende på nationalförsvaret. Mycket fint ex.
Läs mer / Större bild
 Pris: 80 kr / 8,4 €

Rörelse och rytm. (Lek och träning med boll)

Idla Ernst
159 sidor
Trådhäftad Bonniers 1967 illustrerad. Ernst Idla
sammanfattar själv sin syn på en
sund rörelsefostran. Ida-flickorna
Läs mer / Större bild
 Pris: 70 kr / 7,4 €

Riksföreningens för gymnastikens främjande årsbok 1936

Holmström Agne red
367 sidor
Klotryggsband/skyddsomslag nött Göteborg 1936 illustrerad. Årsbok 3:e årgången
Läs mer / Större bild
 Pris: 70 kr / 7,4 €

Riksföreningens för gymnastikens främjande årsbok 1937

Holmström Agne red.
310 sidor
Klotryggsband/skyddsomslag nött Göteborg 1937 illustrerad. Årsbok 4:e årgången illustrerad. Om Olympiaden 1936 sidor 59-101
Läs mer / Större bild
 Pris: 70 kr / 7,4 €

Riksföreningens för gymnastikens främjande årsbok 1939

Holmström Agne
434 sidor
Klotryggsband/skyddsomslag Göteborg 1939 6:e årgången illustrerad. Lingiaden gymnastikens främjande årsbok 1939
Läs mer / Större bild
 Pris: 70 kr / 7,4 €

Riksföreningens för gymnastikens främjande årsbok 1935

Holmström Agne red.
332 sidor
Klotryggsband/skyddsomslag nött) Göteborg 1935 2:e årgången illustrerad.

Läs mer / Större bild
 Pris: 70 kr / 7,4 €

Riksföreningens för gymnastikens främjande årsbok 1940

Holmström Agne red.
394 sidor
Klotryggsband/skyddsomslag Göteborg 1940 7:e årgången illustrerad.
Läs mer / Större bild
 Pris: 100 kr / 10,5 €

Romerska ringar, räck och trapets

Swanson Joseph
110 sidor
Häfte Swings instruktionsböcker no.2 1924 illustrerad lite skada hörn-baksida.
Läs mer / Större bild
Gymnastik Rytm, lek och saga - Handledning i barnrytmik
 Pris: 150 kr / 15,8 €

Rytm, lek och saga - Handledning i barnrytmik

Adrian Greta
165 sidor
Ringpärm 20x22 cm Almqvist & Wiksell 1960. Rikt illustrerad med teckningar. En samling rytmiska rörelseövningar för barn. Gott skick.
Läs mer / Större bild
 Pris: 350 kr / 36,8 €

Skånes gymnastikförbunds årsbok 1921

Linde von Berg Axel
136 sidor
Häftad Skånes Gymnastikförbund illusterad. Redogörelse för Baltiska idrottsspelen 1914 (sid. 101-135)
Läs mer / Större bild
 Pris: 100 kr / 10,5 €

Skånes Gymnastikförbund 1910-1960

Skånes Gymnastikförbund red.
104 sidor
Häftad schmidts 1961 illustrerad. Skånes Gymnastikförbund 1910-1960. Ett halvsekel i Lings spår.


Läs mer / Större bild
Gymnastik Susanne Lanefelts Gympingbok
 Pris: 60 kr / 6,3 €

Susanne Lanefelts Gympingbok

Lanefelt Susanne
144 sidor
Förlagsband lindblad 1984 illustrerad. Hälsa,kost,skönhet och motion
Läs mer / Större bild
 Pris: 120 kr / 12,6 €

Svensk gymnastik 1904-1929

Holmström Agne
347 sidor
Häftad Svenska gymnastikförbundet 1930 illustrerad. Svensk gymnastik 1904-1929 till Svenska gymnastikförbundets 25-årsjubileum. Titel skrivet på bokryggen samt namnad.


Läs mer / Större bild
 Pris: 150 kr / 15,8 €

Sydsvenska Gymnastikinstitutet 1909-1934

Sydsvenska gymnastikinstitutet
74 sidor
Häftad Sydsvenska gymnastikinstitutet 1934 illustrerad. Sydsvenska gymnastikinstitutet, Lund 1909-1934 : minnesskrift. ouppskuret ex.
Läs mer / Större bild
 Pris: 80 kr / 8,4 €

Vollendete Turntunst

Schwarzmann von Alfred & Behrend Karl
80 sidor
Cloth deutschersport 1937 illustration.
Läs mer / Större bild