Krutmeijersgatan 2 b. 217 41 Malmö
Öppet Onsdagar kl. 16-18. Tel 040 - 12 65 58, 070-6684131
Nordens största webbshop för antikvariska idrottsböcker
STARTSIDA
NYHETER
KONTAKT
KÖPVILLKOR
LÄNKAR
KUNDVAGN (Visa
)
Totalt: 0 artiklar, 0 Kr.
TILL KASSAN >>
SÖK
>>
Avancerad sök >>
Accessoarer
All old sportbooks
All Sport-RekordMagasinet
Autografer
Badminton
Bandy-Innebandy
Baseball
Basket
Bibliofil-sportbook
Biljard-Snooker
Biljetter-Ticket
Biografier-Memoarer
Bodybuilding
Bordtennis
Bowling
Boxning
Brottning-Wrestling
Brunnhage-Stromberg
Bågskytte
Cricket
Curling
Cykelsport
Danska Sportbok
Deutsche Sportbucher
Diverse-Miscellaneous
DVD-Video sport
Fotboll
Fotbollboken
Fotbollextra guide-Elitfotbollen
Friidrott-Athletics
Friskvård-Hälsa
Fäktning-Fencing
Golf
Gymnastik
Gångsport
Handboll
Handikappidrott
Hästsport-Horse
Idrott historia o samhälle
Idrottshistoria
Idrottsmedicinsk
Idrottsocialt
Ishockey
Jubileumsskrifter
Kampsport-Budo
Kanot-Rodd
Klotsport
Klättersport-Climb
Kost-Mat
Maskot-Mascot
Motorcykelsport
Motorsport
Mångkamp-Modern femkamp
Nordiska spelen
Norska-Sportbok
Olympiader
Orientering
Pins-Nålmärken
Poker
Program
Rugby-American football
Samlaralbum-bilder-card
Schack
Segling
Simning
Skidor-Ski
Skridsko-Skating-Figure
Sportdykning
Sporten i dag
Sportflyg
Sporthumor
Sportkonst-Affisch-Poster
Sportlexikon-Encyclopedia
Sportmusik CD vinylskivor
Sportskytte
Squash
Stadion-Stadium
Suomi-Finska Sportbok
Surfing-Windsurfing-Bräda
Tennis
Tidskrifter-Periodical
Tyngdlyftning
Vasaloppet
Vimplar-Pennant
Volleyboll
Vykort-Postcard
Yoga-Taichi
Årsskrifter-Periodica
Övrig sport-Other sport
All Sport-RekordMagasinet (78st)
Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Pris: 400 kr / 42,1 €
All Sport 1945
Ahlqvist E.
415 sidor
Förlagets klotband grön originalpärm Cirkelförlaget Göteborg 1945 illustrerad 1:a årgången (no 2-5). OBS! no 1 ingår ej
Läs mer / Större bild
Pris: 1000 kr / 105,3 €
All Sport 1945
Ahlqvist Edwin
508 sidor
Förlagets gröna klotband med pärmdekor i guld cirkelförlag 1945 illustrerad. Första årgången av All-Sport med de fem första häftena inklusive det allra första som utgavs som B-upplaga till Rekord-Magasinet i mars 1945. 1-5 komplett
Lite riss bokryggen
Läs mer / Större bild
Pris: 800 kr / 84,2 €
All Sport 1946
Ahlqvist Edwin red.
600 sidor
Förlagets gröna klotband Cirkelförlaget Göteborg 1946 illustrerad 2:a årgången komplett nr.1-7
Läs mer / Större bild
Pris: 700 kr / 73,7 €
All Sport 1947
Ahlqvist Edvin
560 sidor
Förlagets gröna klotband med pärmdekor i guld cirkelförlag 1947 illustrerad. Komplett årgång 1-7
Läs mer / Större bild
Pris: 80 kr / 8,4 €
All Sport 1947 no. 3
Ahlqvist Edvin red
98 sidor
Tidskrift All Sport 1947 illustrerad. IFK Norrköping, tre raka guldmedaljer.nött och slitet omslag
Läs mer / Större bild
Pris: 600 kr / 63,2 €
All Sport 1949
Ahlqvist Edvin
520 sidor
Förlagets gröna klotband Cirkelförlaget Göteborg 1949 illustrerad komplett nr.1-6
Läs mer / Större bild
Pris: 500 kr / 52,6 €
All Sport 1950
Ahlqvist Edvin red
680 sidor
Förlagets gröna klotband Cirkelförlaget Göteborg 1950 illustrerad komplett nr.1-11
Läs mer / Större bild
Pris: 90 kr / 9,5 €
All Sport 1950 no. 11 Julnummer
Ahlqvist Edvin red
98 sidor
Tidskrift All Sport 1950 illustrerad no. 11 Julnummer 1950
Läs mer / Större bild
Pris: 500 kr / 52,6 €
All Sport 1951
Ahlqvist Edwin
680 sidor
Förlagets gröna klotband Cirkelförlaget Göteborg 1951 illustrerad komplett nr.1-11
Läs mer / Större bild
Pris: 500 kr / 52,6 €
All Sport 1952
Ahlqvist Edvin red
700 sidor
Förlagets gröna klotband Cirkelförlaget Göteborg 1952 illustrerad komplett nr.1-12
Läs mer / Större bild
Pris: 500 kr / 52,6 €
All Sport 1953
Ahlqvist Edvin red
680 sidor
Förlagets gröna klotband Cirkelförlaget Göteborg 1953 illustrerad komplett nr.1-12
Läs mer / Större bild
Pris: 90 kr / 9,5 €
All Sport 1956 no.7
Ahlqvist Edwin
66 sidor
Tidskrift All Sport 1956 illustrerad. Om bl.a. Ryttarolympiaden Stockholm. nött och skadat omslag
Läs mer / Större bild
Pris: 60 kr / 6,3 €
All Sport 1959 no. 1
Ahlqvist Edvin red
66 sidor
Tidskrift All Sport 1959 illustrerad. Ingemar har allt som behövs för att ge Floyd Fight!!
Läs mer / Större bild
Pris: 90 kr / 9,5 €
All Sport 1963 no.12
Ahlqvist Edvin red
98 sidor
Tidskrift All Sport 1963 illustrerad. Julnummer, Simmarflickor för Tokyo.
Läs mer / Större bild
Pris: 90 kr / 9,5 €
All Sport 1964 no.11 OS-special
Ahlqvist Edvin red
82 sidor
Tidskrift All Sport 1964 illustrerad. Sommar-OS i Tokyo 1964.
Läs mer / Större bild
Pris: 80 kr / 8,4 €
All Sport 1964 no.2 Vinter-Olympiaden
Ahlqvist Edvin red
66 sidor
Tidskrift All Sport 1964 illustrerad. Vinter-Olympiaden Innsbruck 29/1-9/2 1964
Läs mer / Större bild
Pris: 180 kr / 18,9 €
All sport idrottsalbum 1945
All sport & Ahlqvist Edvin
5 st.
Samlarbilder All sport idrottsalbum 1945, första årgången nr. 1-5 komplett. De stora idrottsbragderna. Dubbla hålslag. Se: Samlarbilder, för flera årgångar
Läs mer / Större bild
Pris: 160 kr / 16,8 €
All sport idrottsalbum 1947
All sport & Ahlqvist Edvin
6 st
Samlarbilder All sport idrottsalbum 1947, andra årgången nr. 1-6 komplett. De stora idrottsbragderna fina ex.
Läs mer / Större bild
Pris: 150 kr / 15,8 €
All sport idrottsalbum 1948
All sport & Ahlqvist Edwin
6 sidor
Samlarbilder All sport idrottsalbum 1948 1-6 komplett. De stora idrottsbragderna. fina ex.
Läs mer / Större bild
Pris: 100 kr / 10,5 €
All sport idrottsalbum 1951
All sport & Ahlqvist Edvin
11 st
Samlarbilder All sport idrottsalbum 1951, no. 1-11 komplett. Dubbla hålslag. De stora idrottsbragderna
Läs mer / Större bild
Pris: 100 kr / 10,5 €
All sport idrottsalbum 1952
All sport & Ahlqvist Edvin
120 sidor
Samlarbilder All sport idrottsalbum 1952 1-12 komplett. Dubbla hålslag. De stora idrottsbragderna
Läs mer / Större bild
Pris: 70 kr / 7,4 €
All Sport Svenska Mästare 1953
Ahlqvist Edwin red
40 sidor
Häfte Bilaga All Sport julnummer 1953 illustrerad. Bild på alla årets Svenska mästare, inom alla sporter. lite nött i ryggen.
Läs mer / Större bild
Pris: 50 kr / 5,3 €
Kodnyckel för samlarbilder All Sport 1945-67
sportboken red
10 sidor
Häfte A4-stencil sportboken. Kodnyckel för samlarbilder All Sport 1945-1967
Läs mer / Större bild
Pris: 900 kr / 94,7 €
Originalteckningar Rekordmagasinet
Lindblom Thord
2 sidor
2 st. originalteckningar av signaturen Thord, Rekordmagasinet 45x30cm (Thord Lindblom) 1920-1989. Omslagsteckning till nästan alla omslag till både Rekordmagasinet och Allsport.
Läs mer / Större bild
Pris: 70 kr / 7,4 €
Rekord med sportrevyn nr. 2 1967
Ahlqvist Edvin
42 sidor
Tidning Rekord-magasinet 1967 - lagbild Södertälje SK lite nött omslag
Läs mer / Större bild
Pris: 70 kr / 7,4 €
Rekord med sportrevyn nr. 6 1967
Ahlqvist Edvin
42 sidor
Tidning Rekord-magasinet no. 6 1967 - lagbild Edsbyns IF. Fler ex. se All Sport-Rekordmagasinet
Läs mer / Större bild
Pris: 70 kr / 7,4 €
Rekord med sportrevyn nr.11 1967
Ahlqvist Edvin
42 sidor
Tidning Rekord-magasinet 1967 - lagbild Tjeckoslovakien
Läs mer / Större bild
Pris: 70 kr / 7,4 €
Rekord med sportrevyn nr.21 1967
Ahlqvist Edvin
42 sidor
Tidning Rekord-magasinet 1967 - lagbild V. Frölunda IF
Läs mer / Större bild
Pris: 50 kr / 5,3 €
Rekord med sportrevyn nr.38 1967
Ahlqvist Edvin
42 sidor
Tidning Rekord-magasinet 1967 - lagbild Zaglebie. omslag nött och slitet.
Läs mer / Större bild
Pris: 100 kr / 10,5 €
RekordMagasinet 1945 no.39
Ahlqvist Edvin red
42 sidor
Tidskrift Rekord Magasinet no.39 1945. Lagbild Finska landslaget. Tejpad rygg.
Läs mer / Större bild
Pris: 80 kr / 8,4 €
RekordMagasinet 1948 no.35
Ahlqvist Edvin red
34 sidor
Tidskrift Rekord Magasinet no.35 1948. Lagbild Svenska olympialaget i fotboll 1948/Birger Bian Rosengren IFK Norrköping
Läs mer / Större bild
Pris: 1800 kr / 189,5 €
RekordMagasinet idrottsalbum 1942
Ahlqvist Edwin red.
2 sidor
Originalpärm Rekord-magasinet idrottsalbum med lagbilder 1942. No. 1-2 komplett årgång, IF Elfsborg & IFK Norrköping. Detta är första årgången av Rekordmagasinet
Läs mer / Större bild
Pris: 2500 kr / 263,2 €
RekordMagasinet idrottsalbum 1944
Ahlqvist Edwin
46 sidor
Originalpärm Rekord-magasinet idrottsalbum med lagbilder 1944. No. 1-46 komplett årgång,
Läs mer / Större bild
Pris: 1800 kr / 189,5 €
RekordMagasinet idrottsalbum 1945
Ahlqvist Edwin
50 sidor
Originalpärm Rekord-magasinet idrottsalbum med lagbilder 1945. No. 1-50 komplett årgång,
Läs mer / Större bild
Pris: 900 kr / 94,7 €
RekordMagasinet idrottsalbum 1949
Ahlqvist Edwin red.
50 sidor
Originalpärm Rekord-magasinet idrottsalbum med lagbilder 1949. 1-50 komplett
Läs mer / Större bild
Pris: 600 kr / 63,2 €
RekordMagasinet idrottsalbum 1954
Ahlqvist Edwin red.
50 sidor
Originalpärm Rekord-magasinet idrottsalbum med lagbilder 1954 no 1-51, saknas no. 24
Läs mer / Större bild
Pris: 400 kr / 42,1 €
RekordMagasinet idrottsalbum 1962
Ahlqvist Edvin red
50 sidor
Originalpärm Rekord-magasinet idrottsalbum med lagbilder 1962 komplett. klipp i hörn 19 bilder
Läs mer / Större bild
Pris: 600 kr / 63,2 €
RekordMagasinet idrottsalbum 1966
Ahlqvist Edvin red
42 sidor
Originalpärm Rekord-magasinet idrottsalbum med lagbilder 1-1-52 st. (no.13,22-23,25,31,40,48-50/51 saknas).
Läs mer / Större bild
Pris: 100 kr / 10,5 €
Rekordmagasinet lagbild index samtliga nr 1942 - 1969
14 sidor
14 st A4 sidor med info från nr 1 1942 (Elfsborg) till
nr 22 1969 (IFK Norrköping). Samt alla nr från Fib/Aktuellt nr 44 1969 till nr 35 1970
Läs mer / Större bild
Pris: 50 kr / 5,3 €
Rekordmagasinet lagbild Kodnyckel 1942-1951
sportboken red.
8 sidor
Häfte A4-stencil sportboken kodnyckel för samlarbilder RekordMagasinet 1942-51
Läs mer / Större bild
Pris: 90 kr / 9,5 €
RekordMagasinet Svenska Mästare 1951
Ahlqvist Edwin red.
32 sidor
Häfte Bilaga Rekord-Magasinet julnummer 1951 illustrerad. Bild på alla årets Svenska mästare, inom alla sporter.
Läs mer / Större bild