Motorsport (97st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn

                              


Motorsport Årets Bilsport 1968-69
 Pris: 600 kr / 69,0 €

Årets Bilsport 1968-69

Ericsäter Runo red.
191 sidor
Dek. Svart konstläderband sport o spel & Svenska bilsportförbundet 1969 illustrerad. Första årgången Årets bilsport rally, offroad, folkrace, crosskart, rallycross, dragracing, miniracing, gokart, racing. Lite vattenskadat hörn genomgående samt några vikmärken
Läs mer / Större bild
Motorsport Årets Bilsport 1985-86
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Årets Bilsport 1985-86

Björk Morgan
240 sidor
Dek. Svart konstläderband åretsbilsport & Svenska bilsportförbundet 1986 rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Motorsport Årets Bilsport 1986-87
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Årets Bilsport 1986-87

Björk Morgan
240 sidor
Dek. Svart konstläderband åretsbilsport & Svenska bilsportförbundet 1987 rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Motorsport Årets Bilsport 1987-88
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Årets Bilsport 1987-88

Björk Morgan
240 sidor
Dek. Svart konstläderband åretsbilsport & Svenska bilsportförbundet 1988 rikt illustrerad. Jubileum 20 år
Läs mer / Större bild
Motorsport Årets Bilsport 1988-89
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Årets Bilsport 1988-89

Björk Morgan
240 sidor
Dek. Svart konstläderband åretsbilsport & Svenska bilsportförbundet 1989 rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Motorsport Årets Bilsport 1992-93
 Pris: 190 kr / 21,8 €

Årets Bilsport 1992-93

Björk Motgan
256 sidor
Dek. Svart konstläderband åretsbilsport & Svenska bilsportförbundet 1993 rikt illustrerad. Jubileum 25 år
Läs mer / Större bild
Motorsport Årets Bilsport 1993
 Pris: 190 kr / 21,8 €

Årets Bilsport 1993

Björk Morgan
256 sidor
Dek. Svart konstläderband/skyddsomslag åretsbilsport/Svenska bilsportförbundet 1994 rikt illustrerad
Läs mer / Större bild
Motorsport Årets Bilsport 1994
 Pris: 190 kr / 21,8 €

Årets Bilsport 1994

Björk Morgan
256 sidor
Dek. Svart konstläderband/skyddsomslag åretsbilsport/Svenska bilsportförbundet 1995 rikt illustrerad. Rally, Offroad, Folkrace, Crosskart, Rallycross, Dragracing, Miniracing, Gokart, Racing
Läs mer / Större bild
Motorsport Årets Bilsport 1995
 Pris: 190 kr / 21,8 €

Årets Bilsport 1995

Björk Morgan
264 sidor
Dek. Svart konstläderband/skyddsomslag åretsbilsport/Svenska bilsportförbundet 1996 rikt illustrerad. Rally, Offroad, Folkrace, Crosskart, Rallycross, Dragracing, Miniracing, Gokart, Racing
Läs mer / Större bild
Motorsport Årets Bilsport 2002
 Pris: 800 kr / 92,0 €

Årets Bilsport 2002

Årets bilsport & Svenska bilsportsförbundet
191 sidor/pp.
Förlagets silverfärgade, dekorerade konstläderband med helt guldsnitt och kassett i uniformt utförande. Årets bilsport 2002 illustrerad. Bibliofilupplaga 176/279 ex. Med 8 st foton med äkta autografer: Per Gustafsson, Kim Stenström, Lars Olsson, Fredrik Enholm, Stefan Jonsson, Johan Sturesson, Robert Johansson samt Per Bergström. se större bild.


Läs mer / Större bild
Motorsport Årets Bilsport 2004
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Årets Bilsport 2004

Björk Morgan
192 sidor
Dek. Svart konstläderband/skyddsomslag åretsbilsport/Svenska bilsportförbundet 2005 rikt illustrerad. Med CD skiva innehållande resultatbörs, tävlingskalender samt tillbehörsguide
Läs mer / Större bild
Motorsport Äventyr i motorvärlden 50 år av motorsport i ord och bild med Svenska Motorklubbens Malmöavdelning
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Äventyr i motorvärlden 50 år av motorsport i ord och bild med Svenska Motorklubbens Malmöavdelning

Wendel, Nils
128 sidor
Häftad Malmö 1975 illustrerad. Äventyr i motorvärlden. 50 år av motorsport i ord och bild med Svenska Motorklubbens Malmöavdelning 1925-1975. Ur innehållet Länstyret sa nej till Saxtorp Men kungen sa ja - De första Saxtorpsloppen - Europas Grand Prix
Läs mer / Större bild
Motorsport Äventyrens sport 1 Skinnknutte i stenåldern
 Pris: 550 kr / 63,2 €

Äventyrens sport 1 Skinnknutte i stenåldern

Strömberg Martin
368 sidor
Konstläder med ryggdekor och text i guld (skyddsomslag skadat) rahmförlag 1961 rikt illustrerat. Första delen Skinnknutte i stenåldern.
Läs mer / Större bild
Motorsport Äventyrens sport 2  Farligt och spännande
 Pris: 550 kr / 63,2 €

Äventyrens sport 2 Farligt och spännande

Strömberg Martin
399 sidor
Konstlädervband med ryggdekor och text i guld/skyddsomslag rahmförlag 1961 rikt illustrerat. Andra delen Farligt och spännande med bil och motorcykel.

Läs mer / Större bild
Motorsport Äventyrens sport 3 Raffel till tusen
 Pris: 550 kr / 63,2 €

Äventyrens sport 3 Raffel till tusen

Strömberg Martin
368 sidor
Förlagets mörkbruna krokodilskinnsliknande konstläderband med ryggtitel i guld/sskyddsomslag miniförlaget 1976 rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
Motorsport Äventyrens sport del 7  Idel bekanta
 Pris: 550 kr / 63,2 €

Äventyrens sport del 7 Idel bekanta

Strömberg Martin
406
Konstläderband med ryggdekor och text i guld/skyddsomslag rahmförlag 1961 rikt illustrerat
Läs mer / Större bild
Motorsport Automobilens historia
 Pris: 700 kr / 80,5 €

Automobilens historia

Nerén John
874 sidor
Helklotband Motor-byråns förlag 1949 andra utökade upplagan rikt illustrerad. Med författarens autograf.
lite nött bokrygg.
Läs mer / Större bild
Motorsport Bugatti The Legendary Years 1929 - 1939
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Bugatti The Legendary Years 1929 - 1939 (Förlagsny)

Conway & Bugatti

DVD bugatti 70 min. The original film by H.G. Conway.2 bonus films Grand Prix Victories 1929, Targa Florio 1926. Text german, france, and nederland danish - swedish. new unopened DVD. nytt inplastat ex.

Läs mer / Större bild
Motorsport De galna bilisterna
 Pris: 100 kr / 11,5 €

De galna bilisterna

Andrews Allen
257 sidor
Häftad N&K 1965 illustrerad. Den stora biltävlingen Peking-Paris 1907. lite dåligt uppsprättad.
Läs mer / Större bild
Motorsport F1errari  Ferrari
 Pris: 200 kr / 23,0 €

F1errari Ferrari

Schlegelmilch Rainer W.
792 sidor/pp.
Hardcover Feierabend Verlag 2003 Ferrari brick book from 1950 now including the 2002 season. Ferrari ( F1errari)
Läs mer / Större bild
Motorsport Formel 1  Grand Prix tävlingarna historia
 Pris: 240 kr / 27,6 €

Formel 1 Grand Prix tävlingarna historia (Förlagsny)

Kapadia Behram
160 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Connaught Books 2008 illustrerad + diagram. Förord av Alain Prost. Sportens historia och dess banor m.m. Innehåller höjdpunkter från säsongen 2007
Läs mer / Större bild
Motorsport Formel 1 Sveriges guldålder 1970-1978
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Formel 1 Sveriges guldålder 1970-1978 (Förlagsny)

Janner Conny
176 sidor
Förlagsband/skyddsomslag idrottsförlaget 2011 illustrerad. Tar oss med tillbaka till 1970-talet, decenniet då svenska förare som Ronnie Peterson, Reine Wisell, Joakim Bonnier och Gunnar Nilsson
Läs mer / Större bild
Motorsport Formula 1 The World Championship Review
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Formula 1 The World Championship Review (Förlagsny)

Allessio Paolo & Stirano Giorgio & Lazzari Mirco
224 sidor
Hardback Sep editrice 2006 richly illustrated. The World Championship Photographic Review. A photographic review of the World Championship season, combined with detailed reports and analyses of each of the nineteen Grand Prix races around the world. Formula One
Läs mer / Större bild
Motorsport Full gas!
 Pris: 170 kr / 19,5 €

Full gas!

Campbell Malcolm
201 sidor
Ryggklotband Bonnier 1936 illustrerad. Var bl.a. förare för Bugatti och satte åtskilliga hastighetsrekord. Ett blad i inlagan har en reva men ingen text, baksidan missfärgad nött omslag
Läs mer / Större bild
Motorsport Grand Prix 1979 med Ronnie Peterson
 Pris: 170 kr / 19,5 €

Grand Prix 1979 med Ronnie Peterson

Luini Mario
50 sidor
Klammerhäftad allersbok 1979 färgillustrerat. Tecknad seriehäfte, utdrag ur alla Formel 1-lopp
Läs mer / Större bild
Motorsport Grand Prix Ronnie Peterson och hans sport
 Pris: 250 kr / 28,7 €

Grand Prix Ronnie Peterson och hans sport

Johansson George
63 sidor
Häftad Specialtidningsförlaget 1974 illustrerad. Ronnie Peterson och hans sport. Ronnie prydde omslaget i den tilltänkta vinnarbilen Lotus 76. Nu floppade bilen rejält och Ronnies framgångar uteblev detta år. Formula One
Läs mer / Större bild
Motorsport Grand Rally International  Bugatti Suede 1982
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Grand Rally International Bugatti Suede 1982

Borgenstam Curt
22 sidor
Häfte Bugatti Suede 1982 illustrerad, Grand Rallye International Bugatti Suede 1982
Läs mer / Större bild
Motorsport Heavyweight powersport Krascher
 Pris: 60 kr / 6,9 €

Heavyweight powersport Krascher (Förlagsny)

panvision DVD

DVD duke 2006 speltid 60 min. Över 200 tunga krascher i Heavyweight powersport. otextat
Läs mer / Större bild
Motorsport John Cobb - Fartens Kung
 Pris: 180 kr / 20,7 €

John Cobb - Fartens Kung

Davis S.C.H.
134 sidor
Häftad Parnass Förlag 1954 illustrerad. Världens snabbaste racerförare, slog absoluta världsrekordet för bilar


Läs mer / Större bild
Motorsport Motor racing
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Motor racing

Dudley John
65 sidor
soft cover Allen Ltd 1955 illustration with cars.
Läs mer / Större bild
Motorsport Motorblandning
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Motorblandning

Johanssons George
87 sidor
Kartonnageband Natur och kultur 2000 illustrerad. Ronnie Peterson från Örebro - 1900-talets snabbaste svensk , följ med i 3 superbilar, Ferrari, Rolls Royce, Maserati.
Läs mer / Större bild
Motorsport Motorismen och dess män
 Pris: 450 kr / 51,7 €

Motorismen och dess män

Holmström Gösta
510 sidor
Halvfransktband bygd och folk förlag 1951 illustrerad. Här får vi både bilens historia och olika användningsområden, kort motorcykelhistorik. En mängd korta biografier av motoriserade män runt om i Sverige
Läs mer / Större bild
Motorsport Motormännens Kokbok
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Motormännens Kokbok

Ankarloo Mette
95 sidor
Kartonnageband Motormännens riksförbund 1994 illustrerad. tillskrift försättsbladet.
Läs mer / Större bild
Motorsport Motormässan 20 år jubileumskatalog 1987
 Pris: 60 kr / 6,9 €

Motormässan 20 år jubileumskatalog 1987

Motormässan
58 sidor
Tidskrift Motormässan 20 år jubileumskatalog 1987 illustrerad.
Läs mer / Större bild
Motorsport Motorns mästare 1981 - 82.
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Motorns mästare 1981 - 82.

Andersson Sigward red.
128 sidor
Häftad Semic förlag 1981, illustrerad. Eje och Lill-Lövis krigar i F2. Ulf-ess i MC-leken m.m.
Läs mer / Större bild
Motorsport Motorsport
 Pris: 250 kr / 28,7 €

Motorsport

Moss Stirling
128 sidor
Häftad Hörsta Förlag 1956, med 92 illustrationer. fint ex.
Läs mer / Större bild
Motorsport Motorsportkalendern 1954
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Motorsportkalendern 1954

Gullberg Ragnar & Möller Sören
127 sidor
Häftad Sveriges Motorfederation. Örebro 1953 illustrerade. resultat inskrivet
Läs mer / Större bild
Motorsport New York to Paris 1908
 Pris: 300 kr / 34,5 €

New York to Paris 1908

Clymer James
66 sidor
Häfte/sewn Floyd Clymer, Los Angeles, 1951 ill. Very good, a reprint of a booklet published by the E. R. Thomas Motor Company after their car had won the race around the world in 1908. The Story of the New York to Paris Race
Läs mer / Större bild
Motorsport Nissan 300ZX The Enthusiasts Companion
 Pris: 250 kr / 28,7 €

Nissan 300ZX The Enthusiasts Companion

Hutton Ray
112 sidor
Hardcover Mrp 1990 illustrated. Contents cover:- 1. Development of the new 300ZX; 2. Technical Analysis; 3. Making Nissan's Sports Car; 4. Road Test - the variants assessed; 5. Z-car history; 6. A racing certainty.
Läs mer / Större bild
Motorsport Porsche
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Porsche

Barth Jurgen
62 sidor
Paperback epa France 1984 ill. Auto histoire no. 13 Porsche. Toute histoire. lite nött omslag
Läs mer / Större bild
Motorsport Prins Bertil berättar
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Prins Bertil berättar

Ekegren Lars m.fl.
181 sidor
Inbunden BBB 1983 illustrerad. Prins Bertil, berättar i kåserande stil om sitt liv. De mest framträdande avsnitten handlar om hans favoritområden idrotten och motorsporten
Läs mer / Större bild
Motorsport Program Hastighetstävling Jägersro 1964
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Program Hastighetstävling Jägersro 1964

Malmö automobilklubb
20 sidor
Program,hastighetstävlingar Jägersro travbana 9/5 1964


Läs mer / Större bild
Motorsport Racing - året 1950
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Racing - året 1950

Åkeby Lasse & Haskel Joel & Åkeby Pelle
160 sidor
Häftad Racings förlag 1950 illustrerad. Med Motorsportkalendern / Sanktionerad av Sveriges motorfederation. 1:a årgången. Utgivning 1950-57. fint ex. Under åren 1950-1952 har Motorsportkalendern utkommit som en avdelning i en av Racing. resultat inskrivet
Läs mer / Större bild
Motorsport Racing - året 1951
 Pris: 250 kr / 28,7 €

Racing - året 1951

Åkeby Lasse & Haskel Joel & Åkeby Pelle
208 sidor
Häftad Racings förlag 1951 illustrerad. Med Motorsportkalendern / Sanktionerad av Sveriges motorfederation årgång 2. Under åren 1950-1952 har Motorsportkalendern utkommit som en avdelning i en av Racing. resultat inskrivet
Läs mer / Större bild
Motorsport Racing - året 1952
 Pris: 240 kr / 27,6 €

Racing - året 1952

Åkeby Lasse & Haskel Joel & Åkeby Pelle
191 sidor
Häftad Racings förlag 1952 illustrerad. Med Motorsportkalendern / Sanktionerad av Sveriges motorfederation årgång 3. Under åren 1950-1952 har Motorsportkalendern utkommit som en avdelning i en av Racing. resultat inskrivet
Läs mer / Större bild
Motorsport Racing - året 1953
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Racing - året 1953

Åkeby Lasse & Haskel Joel & Åkeby Pelle
144 sidor
Häftad Racings förlag 1953 illustrerad. Med tävlingskalendern. resultat inskrivet
Läs mer / Större bild
Motorsport Racing - året 1954
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Racing - året 1954

Åkeby Lasse & Haskel Joel & Åkeby Pelle
144 sidor
Häftad Racings förlag 1954 illustrerad. Med tävlingskalendern. resultat inskrivet
Läs mer / Större bild
Motorsport Racing - året 1955
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Racing - året 1955

Åkeby Lasse & Haskel Joel & Åkeby Pelle
116 sidor
Häftad Racings förlag 1955 illustrerad. Med fart-kalendern. resultat inskrivet
Läs mer / Större bild
Motorsport Racing - året 1956
 Pris: 190 kr / 21,8 €

Racing - året 1956

Åkeby Lasse & Kihl Folke
98 sidor
Häftad Racings förlag 1956 illustrerad. Med fartkalendern. resultat inskrivet
Läs mer / Större bild
Motorsport Ronnie - racerföraren
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Ronnie - racerföraren

Månzon, Rune
76 sidor
Häftad Marieberg 1978 rikt illustrerad. Formel 1 föraren Ronnie Peterson. lite nött omslag samt namnad
Läs mer / Större bild
Motorsport Ronnie!
 Pris: 250 kr / 28,7 €

Ronnie!

Peterson Ronnie & Eriksson Sveneric
144 sidor
Kartonnageband sportpromotion 1971 illustrerad + tab. Ronnie Peterson, boken om segrarna, krascherna, konkurrenterna, vännerna.
Läs mer / Större bild
Motorsport Segraves hjältesaga
 Pris: 350 kr / 40,2 €

Segraves hjältesaga

Campbell Malcolm & Day J. Wentworth
235 sidor
Klotband Fahlcrantz & Co. 1931 illustrerad. Serie: Moderna hjältar 2. Henry Segraves brittisk racerförare. Han var den förste som innehade hastighetsrekordet på både land och vatten samtidigt.


Läs mer / Större bild
Motorsport Silverstone special revs racing programme
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Silverstone special revs racing programme

firebird
24 sidor
Häfte firebird 1985 illustrerad. Silverstone special revs racing programme acornsoft open day. Formula One
Läs mer / Större bild
Motorsport Speed dreams A Guide to Americas 23 Nascar Tracks
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Speed dreams A Guide to Americas 23 Nascar Tracks

Ahuja Jay
293 sidor
Softcover citadelpress 2002 illustrated. Guide to Americas 23 Nascar Tracks
Läs mer / Större bild
Motorsport Super & Trumf racerbilar spel
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Super & Trumf racerbilar spel

Schmid, Munchen & Olsen.
33 sidor
Originalask kortlek innehåller (32 kort) racerbilar av olika slag, formel 1 och andra. Fakta på korten Cylindervolym,antal cylindrar, kw/hk,varv/minut, max hastighet, vikt. Ett kort spelbeskrivning.
Läs mer / Större bild
Motorsport Svensk racersport
 Pris: 400 kr / 46,0 €

Svensk racersport

Runströmer Henry
374 sidor
Klotband Niloé, 1952 illustrerad. Svensk racersport - en översikt över 1951 års motorcykelsport,bilsport och båtsport. lite blekt bokrygg
Läs mer / Större bild
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Sveriges bilsportkalender 1972

Svenska bilsportförbundet
177 sidor
Häftad Svenska bilsportförbundet 1972. Årgång 15, namnad samt inskrivet.
Läs mer / Större bild
Motorsport The classic Ferrari
 Pris: 130 kr / 14,9 €

The classic Ferrari

Eaton Godfrey
96 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Bison Books. 1983 illustrerad.
Läs mer / Större bild
Motorsport The M.G. Companion
 Pris: 280 kr / 32,2 €

The M.G. Companion

Stanley Paul,
168 sidor
Hardcover with dust jacket Stanley Paul & Co. 1980 illustrade.Foreword by Capt. G.E.T. Eyston. The MG Car Company Limited was a former British sports car manufacturer founded in the 1920s by Cecil Kimber
Läs mer / Större bild
Motorsport Ti aar bag rattet
 Pris: 400 kr / 46,0 €

Ti aar bag rattet

Nervö Alfred
301 sidor
Trådhäftad V. Pios bokhandel København 1917. Fra automobilernes og motorcyklernes barndomsaar. Snedläst. Lite lagerfläckar på pärmarna. Fuktfläck på bakre pärmen. Men inlagan fin.

Läs mer / Större bild