Tidskrifter-Periodica (64st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Tidskrifter-Periodica All Boxning Nr 45 - 8 juni 1929
 Pris: 90 kr / 10,3 €

All Boxning Nr 45 - 8 juni 1929

All boxning
8 sidor
Tidning/newspaper Allboxning 8/6 1929 -Harry Persson lägger upp! Ett vikt och skadat ex.
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica All Boxning Nr 69 - 16 september 1927
 Pris: 160 kr / 18,4 €

All Boxning Nr 69 - 16 september 1927

All boxning red.
8 sidor
Tidning/newspaper Allboxning 16/9 1927 - Program HP-Gorman! och med allt inför matchen Harry Persson-Bud Gorman på Velodromen den 18 september plus förhandssnack om Tunney-Dempsey andra möte senare i månaden. Ett vikt och rätt gulnat exemplar, liten bit av förstasidan nere till höger saknas
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica All Boxning Nr 71 - 19 september 1927
 Pris: 120 kr / 13,8 €

All Boxning Nr 71 - 19 september 1927

All boxning red.
8 sidor
Tidning/newspaper Allboxning 16/9 1927 -Harry Persson om Gorman-matchen! och med allt inför matchen, samt Jack Dempsey redo för titelfight mot Tunney. Ett gulnat exemplar, lite nött
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Allers-sport magasin 1979
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Allers-sport magasin 1979

Olofsson Ken red.
30 sidor
Tidskrift allers 1979 illustrerad. Allt du behöver för att följa Tips-extra. Aller-sport magasin nr.1 1979 första årgången
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Buster Sport special
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Buster Sport special

Busterredaktionen
294 sidor
3 volymer Buster Sport special 1974,1984 och 1985 emic tecknadserie. (1974 nöt och slitet omslag)
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Fotbollsfeber - det bästa ur offside
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Fotbollsfeber - det bästa ur offside

Göransson Mattias & Regnell Tobias red.
327 sidor
Inbundet dekorerat förlagsband Norstedts 2001. Med Nick Hornby, Mats Olsson, Petter Karlsson, Simon Kuper m.fl. Förord Sven-Göran Eriksson
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Frisksport 1946 julnummer
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Frisksport 1946 julnummer

Håkanson Gunvald red.
62 sidor
Tidskriften frisksport 1946 illustrerad. No 48-50. lite skador omslag.
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Gymnastikbladet no. 8 1930
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Gymnastikbladet no. 8 1930

Skånes gymnastikförbund
16 sidor
Klammerhäftad organ för den frivilliga gymnastiken i Skåne, Blekinge, Halland och Småland no. 8/1930 illustrerad. Skånes gymnastiktåg till Stockholm. namnad framsida
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Helsingborgsidrott no. 3 2010- no.4 2011
 Pris: 40 kr / 4,6 €

Helsingborgsidrott no. 3 2010- no.4 2011

Sjöström Hans red.
180 sidor
6 st. Tidskrift Föreningen idrottsarkivet Helsingborg illustrerad. Helsingborgsidrott no. 3 2010- no.4 2011
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Idrott Den svenska landsortens idrottstidning  no 3 1916
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Idrott Den svenska landsortens idrottstidning no 3 1916

Linde Carl red.
8 sidor
Tidning Göteborg idrott 1916 illustrerad. Utkom 1914-1916. Nött slitet ex.
ovanlig
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Idrottsbladet julnummer 1940
 Pris: 160 kr / 18,4 €

Idrottsbladet julnummer 1940

Tegner Torsten red
64 sidor
Tidning 1940 idrottsbladet no. 139 1/2 illustrerad. Julnummer 1940. Omslag och en sida skadat övrigt fin inlaga.
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Idrottsbladet julnummer 1951
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Idrottsbladet julnummer 1951

Tegner Torsten red.
70 sidor
Tidning idrottsbladet julnummer no 136,5. 1951 illustrerad. Fint ex.
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Idrottsbladet julnummer 1967
 Pris: 130 kr / 14,9 €

Idrottsbladet julnummer 1967

Tegner Torsten red.
96 sidor
Tidning 1967 illustrerad. Idrottsbladet julnummer no 138,5. Sista utgåvan av T.T. Fint ex.



Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Idrottsliv no. 24 1925
 Pris: 120 kr / 13,8 €

Idrottsliv no. 24 1925

Tegner Torsten red
25 sidor
Tidning No 24 1925 årgång 2 illusterad. Utgiven 1924-1927
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Jägersrobladet  Julnummer 1931
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Jägersrobladet Julnummer 1931

Jacobson V. red.
40 sidor
Tidning Jägersrobladet organ för trav- och kapplöpningssport 1931 illustrerad. Nött och ryggskadat ex. med lagerfläckar samt saknad baksida. Utgivning Jägersrobladet,1927-1951

Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Kick Off  Division II Norra
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Kick Off Division II Norra

Rydstrand Sven
38 sidor
Tidskrift Vårat lags Kick off 1981 illustrerad. Sammanslutningen Division II Norra presenterar lagen och spelprogrammet inför seriestarten den 20 april 1981.
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Magasinet Fotboll 2001
 Pris: 120 kr / 13,8 €

Magasinet Fotboll 2001

Svenska Fotbollförbundet
656 sidor
Tidskrift Magasinet Fotboll är officiellt organ för Svenska Fotbollförbundet 2001 no. 1-8 komplett årgång
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Match 1960-1961
 Pris: 1200 kr / 137,9 €

Match 1960-1961

Setterstad Ebbe red.
850 sidor
Tidskrift Åhlén & Åkerlund, 1960-1961 illustrerad. Match 1960 no. 1-5, Match 1961 1-12. Allt som utkom -komplett (17). lagbilder 1960: no. 1 IFK Göteborg,2 Hammarby IF,3 Degerfors IF,4 Djurgårdens IF,5 Skellefteå AIK (i). 1961: no. 1 Leksands IF (i),2 Djurgårdens IF (i),3 Södertälje SK (i),4 IFK Norrköping,5 Colo-Colo,6 Örgryte IS,7 Svenska landslaget,8 IFK Malmö,9 IF Elfsborg,10 Malmö FF,11 Örebro SK,12 Västra Frölunda IF (Skadat omslag no. 2/1960, 11/1961, 12/1961,)

Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Motormässan 20 år jubileumskatalog 1987
 Pris: 60 kr / 6,9 €

Motormässan 20 år jubileumskatalog 1987

Motormässan
58 sidor
Tidskrift Motormässan 20 år jubileumskatalog 1987 illustrerad.
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Nya Sportmagazinet
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Nya Sportmagazinet

Werne Mats
52 sidor
Tidskrift skåneidrotten 2008 illustrerad. Skånes idrottsförbund 100 år 1908-2008 vilken underbar resa
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Offside no. 1 - 5 2003
 Pris: 450 kr / 51,7 €

Offside no. 1 - 5 2003

Göransson Mattias
760 sidor
Pocket Offside no. 2003 illustrerad. no.1-5 2003. komplett årgång

Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Offside no. 1 - 6   2004
 Pris: 350 kr / 40,2 €

Offside no. 1 - 6 2004

Göransson Mattias
800 sidor
Häftad offside 2004 illustrerad. Komplett årgången Offside Sportmagasin no.1-6 2004


Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Offside no. 1 - 7 2011
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Offside no. 1 - 7 2011

Göransson Mattias
730 sidor
Häftad offside 2005 illustrerad. årgången Offside Sportmagasin no.1-7 2011 komplett årgång

Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Offside no. 1 - 8  2006
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Offside no. 1 - 8 2006

Göransson Mattias
800 sidor
Häftad offside 2006 illustrerad. Offside Sportmagasin no.1-8 2006. komplett årgång


Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Offside no. 1/2000
 Pris: 350 kr / 40,2 €

Offside no. 1/2000

Göransson Mattias red.
190 sidor
Pocket offside 2000 illustrerad. Första utgåvan no. 1. Ur innehåll Sture Dahlström om boxning, Kennedy Bakircioglu dribblar och dansar. Houlliers franska revolution i Liverpool. Kuper om Rivaldo. Mats Olsson i superettastaden Malmö. Roland Nilsson. Familjen GAIS
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Offside no. 2/2000
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Offside no. 2/2000

Göransson Mattias red.
186 sidor
Pocket offside 2000 illustrerad. Inför EM: Mittfältarna Förgörarna Mjällby och Mild. Jocke Nilsson, syndabock från -92. Pappa Schwarz: Herbert om Stefan. Kennet Anderssons nya roll. Därför vinner inte Holland. Trötta Italien.
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Offside no. 3/2001
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Offside no. 3/2001

Göransson Mattias red.
190 sidor
Häftad offside 2001 illustrerad. Andra årgången no. 3 Tränartema: 88 allsvenska spelare om sina tränare + intervjuer med Olle Nordin och Tom Prahl. Anders Svensson väg till proffslivet. Klubbporträtt: Arsenal.
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Offside no. 4  EM  2008
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Offside no. 4 EM 2008

Göransson Mattias
202 sidor
Pocket Offside EM numret 4/2008 illustrerad. Vi har också feta reportage om Sveriges gruppmotståndare, en utvikbar guide till turneringen samt porträtt på 16 »EM-jokrar« som vi tror kan sätta färg på turneringen.
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Offside no. 4/2001
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Offside no. 4/2001

Göransson Mattias
188 sidor
Pocket Offside 2001 illustrerad. Tema England
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Offside Special - 2002 Tema England
 Pris: 130 kr / 14,9 €

Offside Special - 2002 Tema England

Göransson Mattias
94 sidor
Pocket Offside Special 2002. Medföljer som bilaga till Café 01/2002. Tema fotboll England
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Olympiska spelens tidning / The Olympic News 1912
 Pris: 8000 kr / 919,5 €

Olympiska spelens tidning / The Olympic News 1912

Bergvall Erik red.
330 sidor
Klotryggband utan ryggtitelfält (privatbundet). Official organ of the Swedish Olympic Committees 1912 illustrerad. The Olympic News, Nordiskt idrottslif. nr. 1 A. 31 maj + Nr: 32-47 B. 17 juni - 27 juli. 1912, 1+28 häften med 8-12 sidor, Texts in Swedish and English.

Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Redzone magazine no.1 MIF Redhawks
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Redzone magazine no.1 MIF Redhawks (Förlagsny)

MIF Redhawks
51 sidor
Tidskift MIF Redhawks 2003 illustrerad. Redzone magazine no.1 första årgången. Med bl.a. Daniel Rydmarks berättelse om guldåren 1992-94
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Rekord med sportrevyn nr. 6 1967
 Pris: 60 kr / 6,9 €

Rekord med sportrevyn nr. 6 1967

Ahlqvist Edvin
42 sidor
Tidning Rekord-magasinet no. 6 1967 - lagbild Edsbyns IF.
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica SOK magasin 2001
 Pris: 60 kr / 6,9 €

SOK magasin 2001

Folin Björd red.
135 sidor
Tidskrift Sveriges Olympiaska kommitte 2001 illustrerad. Komplett årgång no. 1-4.
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Sport i bild 1-2 1968
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Sport i bild 1-2 1968

Se & Åhlén & Åkerlund
40 sidor
Tidskrift Se & Åhlén & Åkerlund 1968 illustrerad. Extra hela hockeyallsvenskan i färg!. Första nummer 1968. skada rygg och framsida
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Sport i bild 1968  No.14,16,17,19, 20
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Sport i bild 1968 No.14,16,17,19, 20

Se & Åhlén & Åkerlund
175 sidor
5 st. Tidskrift Se & Åhlén & Åkerlund 1968 illustrerad. No.14,16,17,19, och 20. Första och sista årgången. samlarbilder Bo Larsson Stuttgart, Anders Gärderud, Björn Nordqvist,Ingvar Svahn MFF, Björn Lill-Garvis Carlsson AIK.
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Sport julnummer 1898
 Pris: 250 kr / 28,7 €

Sport julnummer 1898

Bergvall Erik & Malmberg M. & Krantz E.
44 sidor
Tidskrift organ för idrottsföreningen Kamraterna, Sverige och Finland 1898 illustrerad. Första årgångens julnummer. Delvis ouppskuret ex. små fläcker på framsidan i övrigt ett mycket gott ex.
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Sport och kultur 1938 Den nya frisksporttidningen
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Sport och kultur 1938 Den nya frisksporttidningen

Hagberg Allan
716 sidor
Halvklotband (privatbundet) Frisksportförbundet 1938 illustrerad. Första årgånen, Sport och kultur 1938 no. 1 - 17/18 komplett årgång. nött bokryggen se större bild
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Sportfolio february 1947 no.8
 Pris: 120 kr / 13,8 €

Sportfolio february 1947 no.8

Jacobs Plumer
220 sidor
Häfte/paperwraps jacob sportmagazin 1947 ill. Vol.1 no. 8. Sportfolio the illustrated digest of all sport.
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Sportmagasinet  2004
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Sportmagasinet 2004 (Förlagsny)

Franchell Nicke red.
480 sidor
3 ex. Tidskrift aftonbladetsport 2004 illustrerad. Sportmagasinet augusti, september,december 2004 inplastat ex.


Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Sportmagasinet  2005
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Sportmagasinet 2005 (Förlagsny)

Franchell Nicke red.
640 sidor
5 ex. Tidskrift aftonbladetsport 2005 illustrerad. Sportmagasinet 2005 januari, februari,maj, juli, augusti inplastat ex.
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Sportmagasinet No.1 - 2002
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Sportmagasinet No.1 - 2002

Franchell Nicke red
98 sidor
Tidskrift aftonbladetsport 2002 illustrerad. Första nummer av Sportmagasinet. Foppa 4-ever m.m. Sportmagasinet 2002-2009. Nytt inplastat ex.
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Svensk Fotbolltidning no. 1 1974
 Pris: 350 kr / 40,2 €

Svensk Fotbolltidning no. 1 1974

Wedin Charlie red.
46 sidor
Tidskrif CeWe-förlaget 1974 illustrerad. Svensk fotbolltidning officiellt organ för Svenska fotbollförbundet. No. 1 1974 årgång 1.
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Svensk Idrott 1999 tidskrift
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Svensk Idrott 1999 tidskrift

red. kommitte
420
10 volymer tidskrift officiellt organ SOK, Riksidrottsförbundet Svensk idrottsrörelse 2000 illustrerad Årgång 1999 1-12
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Svensk Skyttetidskrift no.2 1905
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Svensk Skyttetidskrift no.2 1905

Boy B. H. red.
8 sidor
Tidskrift Frivilliga skytterörelsen i Sverige 1905 illustread. Fint ouppskuret ex.
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Svensk Skyttetidskrift no.39-42 1905
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Svensk Skyttetidskrift no.39-42 1905

Boy B. H. red.
32 sidor
4 ex. Tidskrift Frivilliga skytterörelsen i Sverige 1905 illustread. No. 39, 40, 41, 42. Fint ouppskuret ex. FRI FRAKT-FREE DELIVERY!
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Swing nr. 52 1922
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Swing nr. 52 1922

Hentzel Roland red.
20 sidor
Swing 1922 illustrerad tidning för sport och kroppskultur. Detta nummer Carpentier - Siki, Kid Mc Coy, m.m.
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica T.U-aktuellt Jägersro
 Pris: 70 kr / 8,0 €

T.U-aktuellt Jägersro

Segerstein Bo red.
12 sidor
Klammerhäftad A4-stencil Jägersro 1965. Lite nött ex.
Läs mer / Större bild
Tidskrifter-Periodica Tennistidningen 1986
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Tennistidningen 1986

Svenska tennisförbundet
750 sidor
Privatinbundet klotband Tennistidningen Svenska tennisförbundets officiella organ 1986 no. 1-12 komplett årgång
Läs mer / Större bild