Kampsport-Budo (78st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn
Kampsport-Budo 12 Fatal Leg-Attack Techniques
 Pris: 200 kr / 21,1 €

12 Fatal Leg-Attack Techniques

Wang Xinde
127 sidor
Softcover Hai Feng Pub. 1987 with 223 illustrations of moves and explained in both English and Chinese. Chinese Kungfu Series 11
Läs mer / Större bild
Kampsport-Budo Aikido  Den Fredliga Kampkonsten
 Pris: 160 kr / 16,8 €

Aikido Den Fredliga Kampkonsten (Förlagsny)

Stenudd Stefan
240 sidor
Inbunden Arriba Förlag 1998 illustrerad. Standardverk om den japanska kampkonsten aikido den fredliga kampkonsten dess grunder, principer och utveckling m.m.

Läs mer / Större bild
Kampsport-Budo Aikido Handbok
 Pris: 60 kr / 6,3 €

Aikido Handbok (Förlagsny)

Stenudd Stefan
38 sidor
Häftad arba förlag 1999 information om regler, för träningen och för gradering, teknikerna och deras namn samt ordlista. En skrift för alla aikidoutövare. Smidig lathund för aikido utövare, i behändigt format med namn och bilder på teknikerna, aikidons träningssätt, Aikidos graderingsregler, omfattande ordlista

Läs mer / Större bild
Kampsport-Budo Aikido Its heart and appearance
 Pris: 700 kr / 73,7 €

Aikido Its heart and appearance

Saito Morihiro
128 sidor
Softcover Minato Research Tokyo 1975 1st Edition illustration. Morihiro Saito sensei, började träna Aikido för grundaren Morihei Ueshiba 1946. prislapp baksida övrigt fint ex..
Läs mer / Större bild
 Pris: 50 kr / 5,3 €

An introduction to the british aikido council

british aikido council
5 sidor
Folder british aikido council illustrated.
Läs mer / Större bild
Kampsport-Budo Avancerade dynamiska sparkar
 Pris: 160 kr / 16,8 €

Avancerade dynamiska sparkar

Lee Chong
143 sidor
Häftad Svenska budoförlaget 1990 illustrerad.

Läs mer / Större bild
 Pris: 140 kr / 14,7 €

Better Karate

Arneil Steve & Diwler Bryan
96 sidor
Hardcover Kaye & Ward, London 1976 Illustrations. The key to better technique. Arneil have 7th Dan. wear the back cover of the book
Läs mer / Större bild
 Pris: 280 kr / 29,5 €

Blackbelt Techniques in the Martial Arts

Kozuki Russell
160 sidor
Hardcover Sterling Co 1976 in b/w photos illustrating

Läs mer / Större bild
Kampsport-Budo Bruce Lee. The Biography
 Pris: 200 kr / 21,1 €

Bruce Lee. The Biography

Clouse Robert
194 sidor
Softcover Unique Publications 1988 illustrated photos, many never before made available to the public.
Läs mer / Större bild
Kampsport-Budo Bruce Lees kampmetod  Avancerade tekniker
 Pris: 230 kr / 24,2 €

Bruce Lees kampmetod Avancerade tekniker

Lee Bruce & Uyehara M.
126 sidor
Häftad Svenska budoförlaget 1986 illustrerad. Bruce Lees kampmetod Avancerade tekniker
Läs mer / Större bild
Kampsport-Budo Bruce Lees kampmetod grundträning
 Pris: 230 kr / 24,2 €

Bruce Lees kampmetod grundträning

Lee Bruce & Uyehara M.
127 sidor
Häftad Svenska budoförlaget 1986 illustrerad. Bruce Lees kampmetod grundträning.
Läs mer / Större bild
Kampsport-Budo Bruce Lees kampmetod Självförsvarstekniker
 Pris: 230 kr / 24,2 €

Bruce Lees kampmetod Självförsvarstekniker

Lee Bruce & Uyehara M.
126 sidor
Häftad Svenska budoförlaget 1986 illustrerad. Bruce Lees kampmetod Självförsvarstekniker
Läs mer / Större bild
Kampsport-Budo Bruce Lees kampmetod. Teknisk färdighet
 Pris: 230 kr / 24,2 €

Bruce Lees kampmetod. Teknisk färdighet

Lee Bruce & Uyehara M.
126 sidor
Häftad Svenska budoförlaget 1986 illustrerad. Bruce Lees kampmetod Teknisk färdighet
Läs mer / Större bild
Kampsport-Budo Budo
 Pris: 120 kr / 12,6 €

Budo

Sandor von Robert
63 sidor
Häfte trådhäftad 10.5x19 cm Veta mera 1970. Illustrerad med svartvita fotografier och teckningar. En grundläggande orientering om de moderna japanska kampidrotternas kulturhistoriska bakgrund. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Kampsport-Budo Budo Teachings of the Founder of Aikido
 Pris: 300 kr / 31,6 €

Budo Teachings of the Founder of Aikido

Ueshiba Morihei
131 sidor
Softcover (biblioteksband) Kodansha 1996 illustrated. Introuction by Kisshomaru Ueshiba. Grundaren av Aikido, Morihei Ueshiba. Budo, the only manual produced by O Sensei, was published before the war, in 1938, but he strictly limited its distribution. Around 1990, the Ueshiba family decided to publish this book
Läs mer / Större bild
 Pris: 300 kr / 31,6 €

Bushido japanernas system


96 sidor
Häftad fröleen & CO. 1936. Bushido japanernas system behärska dina medmänniskor med tankens makt! Hederskodex som samurajerna följde
Läs mer / Större bild
Kampsport-Budo Den legendariske Bruce Lee
 Pris: 240 kr / 25,3 €

Den legendariske Bruce Lee

Vaughn Jack & Lee Mike
159 sidor
Häftad Svenska budoförlag 1989 illustrerad. Om Bruce Lee och hans liv, filmarbete, vänner och kampkonst

Läs mer / Större bild
Kampsport-Budo Försvara dig, kvinna!
 Pris: 130 kr / 13,7 €

Försvara dig, kvinna!

Sliwa Lisa
127 sidor
Förlagsband Forum, 1989 illustrerad. Försvara dig, kvinna! : attityder, metoder att undvika hotfulla situationer, självförsvarsteknik. försättsblad saknas

Läs mer / Större bild
Kampsport-Budo Flygande tackling och platt fall!
 Pris: 350 kr / 36,8 €

Flygande tackling och platt fall!

Richthoff Johan
123 sidor
Trådhäftad 14.5x22 cm Örnförlaget 1935. Rikt illustrerad. Amatörminnen och proffsdrabbningar. Mina träningshemligheter. Hur man blir en god fribrottare. Skadad bokrygg och nött omslag.
Läs mer / Större bild
Kampsport-Budo Intelligent självförsvar - Planering - Taktik - Praktik
 Pris: 90 kr / 9,5 €

Intelligent självförsvar - Planering - Taktik - Praktik (Förlagsny)

Ortvik Peter A.
164 sidor
Trådhäftad Kreativ Kultur 2004. Rikt illustrerad. Du behöver inga förkunskaper för att kunna tillgodogöra dig innehållet till fullo.
Läs mer / Större bild
 Pris: 300 kr / 31,6 €

Introduction to karate

Ohgami Shingo
240 sidor
Hardcover Japanska magasinet, 1984 photoill. Introduction to karate presents the art of karate in a comprehensive manner, from warming-up exercises, stretching, basic techniques, to combinations and fighting techniques.
Läs mer / Större bild
Kampsport-Budo Jiu-jitsu boken
 Pris: 200 kr / 21,1 €

Jiu-jitsu boken

Lundin Thorild
63 sidor
Häftad N&K Stockholm 1951 illustrerad.
Handledning i effektivt självförsvar
Läs mer / Större bild
Kampsport-Budo Jiu-Jitsu tricks
 Pris: 90 kr / 9,5 €

Jiu-Jitsu tricks

Cronholm Viking
84 sidor
Klammerhäftad Björck & Börjesson, 18:e upplagan, 1938. Med porträtt och 36 helsidesbilder. En klassiker som introducerade den japanska kampsporten jujutsu i Sverige - först av alla budoarterna. Nött och skadat omslag inlaga fin.
Läs mer / Större bild
Kampsport-Budo Judo
 Pris: 40 kr / 4,2 €

Judo

Strid Göte
127 sidor
Häftad Williams 1974, rikt illustrerad. Modern handbok för ungdom. Vad är judo, historik, etikett, uppvärmning, specialövningar, teknikergradrings systemet, ordlista.
Läs mer / Större bild
 Pris: 180 kr / 18,9 €

Judo

Essink Hein
244 sidor
Häftad Rabén & Sjögren 1967. En handbok i judosporten försedd med 227 illustrationer och bearbetad för svenska förhållanden av Gerhard Gosen. Mycket gott skick.
Läs mer / Större bild
Kampsport-Budo Judo - Bra, Bättre, Bäst
 Pris: 250 kr / 26,3 €

Judo - Bra, Bättre, Bäst

Kimura Masahiko
160
Trådhäftad 20x20 cm Bonniers 1977. Rikt illustrerad med instruktiva bilder. Elementär och avancerad judoteknik för tävlande. Gott skick.
Läs mer / Större bild
Kampsport-Budo Judo Techniques & Tactics
 Pris: 140 kr / 14,7 €

Judo Techniques & Tactics

Janicot Didier/Pouillart Gilbert
104 sidor
Softcover Sterling pub 2002. Illustration.
Läs mer / Större bild
Kampsport-Budo Karate
 Pris: 150 kr / 15,8 €

Karate

Mitchell David
80 sidor
Hardcover magnabooks 1990 Illustrated by 250 photos
Läs mer / Större bild
Kampsport-Budo Karate för nybörjare
 Pris: 140 kr / 14,7 €

Karate för nybörjare

Ohgami Shingo
96 sidor
Häftad Japanska magasinet 1985 rikt illustrerad

Läs mer / Större bild
 Pris: 140 kr / 14,7 €

Karate Graderings bestämmelser för 9kyu-1kyu

Swedish shotokan association
29 sidor
Klammerhäftad swedish shotokan association 1976.
Läs mer / Större bild
 Pris: 160 kr / 16,8 €

Katate By Pictures

Wichmann Wolf-Dieter
164 sidor
Paperback foulsham 1987 illustration by photos. An introduction to Katate
Läs mer / Större bild
Kampsport-Budo Kendo
 Pris: 140 kr / 14,7 €

Kendo

Broderick, Jeff
96 sidor
Paperback New Holland Publishers 2004 illustration. The essentail guide to mastering the art.


Läs mer / Större bild
 Pris: 140 kr / 14,7 €

Kendo den japanska fäktningen

Sandor Robert von
55 sidor
Häftad Forum, 1968 illustrerad. Samurajernas traditionella stridskonst
Läs mer / Större bild
Kampsport-Budo Kicka Fett  Träningsprogram för styrka
 Pris: 120 kr / 12,6 €

Kicka Fett Träningsprogram för styrka (Förlagsny)

Millard Anne-Marie
159
Inbundet dekorerat förlagsband B. Wahlströms 2005. Träningsprogram för styrka, självförsvar och snabb fettförbränning. Rikt illustrerad med instruktiva bilder.
Workout med kickboxning är en effektiv metod för att förbättra konditionen och snabbt förbränna fett.
Läs mer / Större bild
Kampsport-Budo King of the Cage Greatest hits
 Pris: 80 kr / 8,4 €

King of the Cage Greatest hits (Förlagsny)

Noble entertainment
1
DVD noble 2004 speltid 2 timmar. Fightermatcher 11 matcher allt från jiu jitsu och wrestling, kickboxning, street fighting.

Läs mer / Större bild
 Pris: 260 kr / 27,4 €

Kung Fu - Hemlig kinesisk kampmetod

Komittén för informerande produktioner
75 sidor
Häftad IDM Malmö utan årtal 1970-tal?. Rikt illustrerad.
Översatt och inövad av komittén för informerande produktioner. Ovanlig finns ej hos LIBRIS.
Läs mer / Större bild
Kampsport-Budo Kung Fu and Tai Chi  Chinese Karate and Classical Exercise
 Pris: 200 kr / 21,1 €

Kung Fu and Tai Chi Chinese Karate and Classical Exercise

Tegner, Bruce
126 sidor
Softcover Thor Publishing Company 1986. Photographs and step-by-step instructions illustrate both the basic and advanced techniques
Läs mer / Större bild
 Pris: 280 kr / 29,5 €

Martial arts of the Orient

Bryn Williams
168 sidor
Hardcover with d/j Galley Press 1987 With 262 black & white Illustrations. Aikido, Judo, Ju-Jutsu, Karate-Do, Kendo, Kung Fu, Tai Chi,
Läs mer / Större bild
 Pris: 150 kr / 15,8 €

Närkamp & självförsvar

Lin Yvonne
92 sidor
Förlagsband Prisma, 1991 illustrerad. Teknik & taktik.

Läs mer / Större bild
 Pris: 200 kr / 21,1 €

One step sparring in Karate, Kung Fu, Taekwondo

Kang Duk Shin
143 sidor
Papperback ohara 1978 illustrated. One step sparring in Karate, Kung Fu, Taekwondo
Läs mer / Större bild
Kampsport-Budo Peter Sugarfoot Cunninghams Civilized Warring Fundamental Kickboxing Techniques
 Pris: 150 kr / 15,8 €

Peter Sugarfoot Cunninghams Civilized Warring Fundamental Kickboxing Techniques

Robert S. Mickey
192 sidor
Softcover Galt Publishing 1996 illustrated. Peter "Sugarfoot" Cunningham's Civilized Warring: Fundamental Kickboxing Techniques
Läs mer / Större bild
 Pris: 250 kr / 26,3 €

Practical Karate fundamentals

Nakayama, Masatoshi
112 sidor
Softcover/häftad Tuttle Tokyo 1965 illustrated.
Läs mer / Större bild
 Pris: 160 kr / 16,8 €

Self defence for women

Holland-Warren Diana
140 sidor
Paperback Hamlyn 1987. Vitally important safety and survival skills for all women, with more than 200 illustrations and step-by-step sequences.
Läs mer / Större bild
 Pris: 160 kr / 16,8 €

Superdynamiska sparkar

Lee, Chong
95 sidor
Häftad Svenska budoförlag 1990 illustrerad.
Läs mer / Större bild
Kampsport-Budo Tae kwon do
 Pris: 180 kr / 18,9 €

Tae kwon do (Förlagsny)

Stepan Charles
96 sidor
Hardcover with d/J New Holland Publishers illustration 2002. The essential guide to mastering the art.
Läs mer / Större bild
 Pris: 140 kr / 14,7 €

Tae kwon do for women

Lawler Jennifer
245 sidor
Paperback wishpublishing 1995 with 350 photographs.
Läs mer / Större bild
 Pris: 160 kr / 16,8 €

Tai Chi Handbook

Kauz Herman
191 sidor
Softcover dolphinbook 1974 ill. Tai Chi handbook exersize, meditation and self defense
Läs mer / Större bild
 Pris: 120 kr / 12,6 €

Tao te ching taoismens källa

Stenudd Stefan
149 sidor
Häftad Arríba, 1996 illustrerad. 2:a omarb. uppl. tillskrift

Läs mer / Större bild
 Pris: 180 kr / 18,9 €

Techniques in free fighting

Kang, Shin Duk
157 sidor
Softcover OHara Publications, Burbank 1985 illustrated. One-Step Sparring in Karate, Kung Fu, and Tae Kwon Do...
Läs mer / Större bild
 Pris: 300 kr / 31,6 €

Thai boxing dynamite

Rebac Zoran
117 sidor
Häftad/paperback paladin press 1987 photo illustrations. The Explosive Art Of Muay Thai
Läs mer / Större bild
Kampsport-Budo The Book of Five Rings
 Pris: 90 kr / 9,5 €

The Book of Five Rings

Miyamoto Musashi
116 sidor
Pocket bantam books 1992. Famous for over 300 years, A Book of Five Rings is likely the most perceptive guide to strategy ever written
Läs mer / Större bild
 Pris: 180 kr / 18,9 €

Tournament Fighting

Vitali Keith
168 sidor
Häftad uniquepub. 1984 illustrerad. The Techniques, Training Drills and Strategy of Open Competition
Läs mer / Större bild
 Pris: 2000 kr / 210,5 €

Traditional Aikido Vol. 3 Applied Techniques

Saito Morihiro
139 sidor
Hardcover Sugawara Martial Arts 1974 profusely illustrated with photos. Traditional Aikido Vol. 3 Applied Techniques. Text in english and japanese

Läs mer / Större bild
Kampsport-Budo Wing Chun Kung Fu
 Pris: 200 kr / 21,1 €

Wing Chun Kung Fu

Lee J. Yimm & Lee Bruce
222 sidor
Häftad Svenska budoförlaget 1989 illustrerad. Kinesisk sjävförsvarskonst. svensk text
Läs mer / Större bild