SKIDOR (145st)

Missa inte eventuella underkategorier till vänster i menyn

Se övriga underkategorier:  Alpin skidsport

 

 ANNONSPLATS LEDIG! Advertisement free!

                           


SKIDOR 50 Vasalopp jubileumsbok
 Pris: 120 kr / 13,8 €

50 Vasalopp jubileumsbok

Petersson Plex Sven
287 sidor
Förlagsband IFK Mora/Sveriges Radios förlag 1972 illustrerad. Med resultat 5 bästa åren 1922-1972. lite nött ex.
Läs mer / Större bild
SKIDOR 60 Vasalopp
 Pris: 70 kr / 8,0 €

60 Vasalopp

Petersson Plex Sven.
178 sidor
Förlagsband Cewe 1988 illustrerad. Det kungliga skidloppet mellan Sälen och Mora. förord av H M K Carl XVI Gustaf
Läs mer / Större bild
SKIDOR 75 år på skidor - Svenska skidförbundet
 Pris: 150 kr / 17,2 €

75 år på skidor - Svenska skidförbundet

Petersson Plex Sven
183 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Cewe 1983, illustrerad. Svenska skidförbundet jubileumsskrift 1908-1983, skriven av sju ordförande i Svenska skidförbundet


Läs mer / Större bild
SKIDOR Alpin teknik metodik
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Alpin teknik metodik

Briandt Calle & ERiksson Anders
110 sidor
Förlagsband R&S & Skidfrämjandet 1974 illustrerad.
Läs mer / Större bild
SKIDOR Alpina SM 1995 Program 26 mars-1 april
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Alpina SM 1995 Program 26 mars-1 april

Solfteå Alpina klubb
38 sidor
Häfte 15x21 cm klammerhäftad Solfteå Alpina klubb 1995. Illustrerad. Ett klistermärke ingår. Gott skick.
Läs mer / Större bild
SKIDOR Barn på skidor
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Barn på skidor

Murstad Tomm & Winsnes Björn
64 sidor
Ryggklotband Bonniers & Skid- och friluftsfrämjandet 1960 illustrerad
Läs mer / Större bild
SKIDOR Billan Medaljens baksida
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Billan Medaljens baksida

Östlund, Billan Mare-Helene & Nordvall, Torbjörn
198 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Sportförlaget 1997 illustrerad. Billan med hela svenska folket efter ett oförglömligt VM-guld i Oberstdorf 1987. Segern betecknas som en av de mest överraskande i längdåkningens historia. VM-guld, VM-silver, två VM-brons, 19 SM-guld, bragdmedaljör
Läs mer / Större bild
SKIDOR Bland skidkungar och vanligt folk
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Bland skidkungar och vanligt folk

Nilsson, Ivan
136
Dek. konstläderband Bengtsfors 1998 illustrerad. Med autograf från författaren.
Läs mer / Större bild
SKIDOR Boden Skidans gamla huvudstad i norr
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Boden Skidans gamla huvudstad i norr

Forslund Björn
70 sidor
Häftad Skidans vänner i Boden, Boden 1994 illustrerad.
Läs mer / Större bild
SKIDOR Bortom vardagen  En bok om friluftsliv i svensk natur
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Bortom vardagen En bok om friluftsliv i svensk natur

Rosén Bo & Sjöberg Olle
412 sidor
Halvfransktband med övre guldsnitt Skid- friluftsfrämjandet 1951 rikt illustrerad. Bibliofilupplaga no. 127/300 ex.
Läs mer / Större bild
SKIDOR Dalarnas skididrott under 100 år
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Dalarnas skididrott under 100 år

Dalarnas Skidförbund
90 sidor
Häfte Dalarnas idrottsförbund 2004 illustrerad. Dalarnas Skidförbund 1904-2004
Läs mer / Större bild
SKIDOR De ä bar å åk!
 Pris: 120 kr / 13,8 €

De ä bar å åk!

Ekdahl Mats
218 sidor
Norstedtsförlag 1982 illustrerad.Stora läseboken om skidåkning. - från Hemingway & Fantomen till Ivar Lo & Taube.
Läs mer / Större bild
SKIDOR Den vita cirkusen
 Pris: 160 kr / 18,4 €

Den vita cirkusen

Lang Serge
198 sidor
Förlagsband/skyddsomslag streiffert/mazda 1986 illustrerad.Serge Lang, den alpina världscupens grundare, skildrar här dess historia, utveckling, personligheter (inkl. Ingemar Stenmark, vinnare 1976-78) och framtid. Fylld med fakta, tabeller och ingående beskrivningar av de största segrarna. Med finns också alla resultat från starten 1967. Med alpina världscupen 50 i topp 1967-86
Läs mer / Större bild
SKIDOR Det första vasaloppet
 Pris: 250 kr / 28,7 €

Det första vasaloppet

L-n Hj
112 sidor
Häftad Utarbetad på uppdrag av Idrottsföreningen Kamraterna, Mora. Dalarnes tidnings- & boktryckeri A.-B., Hedemora 1923 illustrerad. Det första vasaloppet. Berättelsen om hur vår historisk-nationella skidtävlan kom till. Dåligt skick, lös i bindningen, skadad bokrygg, stickhål bakrepärm fem sidor, samt missfärg marginalen.
Läs mer / Större bild
SKIDOR Följ spåret
 Pris: 120 kr / 13,8 €

Följ spåret

Lindhagen Sven
27 sidor
Häfte Framtiden, ungdomstjänsten 1959 illustrerad. Följ spåret svensk skidsport genom tiderna.
Läs mer / Större bild
SKIDOR Första handledning vid utbildning i skidlöpning
 Pris: 250 kr / 28,7 €

Första handledning vid utbildning i skidlöpning

Feilitzen, Victor von
60 sidor
Häftad Svenska andelsförlaget 1922 med 35 fotografier o teckningar av T. Ödman. 2:a upplagan. Något nött,
speciellt vid ryggändarna
Läs mer / Större bild
SKIDOR FDC Vintersport på skidor Falun 1974
 Pris: 60 kr / 6,9 €

FDC Vintersport på skidor Falun 1974

Postverket PFA
2
FDC Vintersport på skidor Falun 23/1 1974.
Läs mer / Större bild
SKIDOR Fjällskidarklubben-37 r.f. 1937-1987
 Pris: 250 kr / 28,7 €

Fjällskidarklubben-37 r.f. 1937-1987

Fjällskidarklubben
151 sidor
Häftad Fjällskidarklubben Helsingfors 1987 illustrerad. Förening vars syfte är att främja skididrotten och främst då de alpina grenarna. saknas i LIBRIS
Läs mer / Större bild
SKIDOR Från adresslapp till guldmedalj.
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Från adresslapp till guldmedalj.

Gustavsson Toini
160 sidor
Förlagsband Bonniers 1969 fotoillustrerad. Toini blev 1968 års bragdkvinna med sina två OS-guld i skidspåren.
Läs mer / Större bild
SKIDOR Från skidsport till skogsmulle
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Från skidsport till skogsmulle

Yttergren Leif
95 sidor
Förlagsband Friluftsfrämjandet 1992 illustrerad. Från skidsport till skogsmulle, Friluftsfrämjandet 1892-1992
Läs mer / Större bild
SKIDOR Från spår och stigar
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Från spår och stigar

Egnell, Sten,
246 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Rabén & Sjögren o Friluftsfrämjandet, 1979 illustrerad. På skidor kända och okända berättar om friluftsliv förr och nu, ur Skid- och friluftsfrämjandets årsböcker 1894-1975. Med dedikation från författaren
Läs mer / Större bild
SKIDOR Göteborgs skidklubb 1901-1931
 Pris: 600 kr / 69,0 €

Göteborgs skidklubb 1901-1931

Hammarlind R.
40 sidor
Häftad Göteborgs skidklubb 1931 illustrerad. Minnesskrift på Skidklubbens uppdrag Göteborgs skidklubb 1901-1931. fint ex. FRI FRAKT-FREE DELIVERY!

Läs mer / Större bild
SKIDOR Handbok i tävlingsåkning på skidor
 Pris: 400 kr / 46,0 €

Handbok i tävlingsåkning på skidor

Lappalainen Tauno
66 sidor
Häftad Bonnier 1933 illustrerad. Lappalainen var med i VM 1926 och tog där två silvermedaljer, både på 30 kilometer och på 50 kilometer. Lappalainen deltog även i OS 1928, samt VM Oslo 1930 trea på 18 kilometer. Fint ex. ouppskuret ex.
Läs mer / Större bild
SKIDOR Hur man vallar
 Pris: 130 kr / 14,9 €

Hur man vallar

Englund Nils
56 sidor
Häfte Sport-ronden, 1940 illustrerad. Vad man äter före och under en tävling, Lämpligaste utrustning, Skidornas vård. blekt omslag


Läs mer / Större bild
SKIDOR Huvudprogram FIS Sollefteå 1934
 Pris: 700 kr / 80,5 €

Huvudprogram FIS Sollefteå 1934

Fédération Internationale de Ski
136 sidor
Program FIS 1934 illustrerad + karta. Världsmästerskapen i nordisk skidsport 1934 Sollefteå 21-26 februari 1934. lite nött omslag samt inskrivet resultat, ovanlig
Läs mer / Större bild
SKIDOR I magen på svenska skidlandslaget
 Pris: 120 kr / 13,8 €

I magen på svenska skidlandslaget

Procordia
101 sidor
Häftad Procordia 1998 illustrerad. I magen på svenska skidlandslaget. Kosttest Procordia i samarbete med PhysTest och svenska skidlandslaget

Läs mer / Större bild
SKIDOR I nya spår  En vinnande kokbok
 Pris: 140 kr / 16,1 €

I nya spår En vinnande kokbok

Svan Gunde & Klötzke Gert
232 sidor
Förlagsband med skyddsomslag Bra Böcker 1990 rikt illustrerad. Kokbok som vänder sig både till motionärer och elitidrottsmän. En kock, en idrottsman och en näringsexpert medverkar. 6 veckors näringsriktig mat - här betyder det kolesterolfattig, fettsnål och fiberrik mat - presenteras dag för dag i hela menyer. Allt är kodat enligt dataprogram för näringsinnehåll och kan läsas i tabellform sist i boken
Läs mer / Större bild
SKIDOR I svenska skidspår.
 Pris: 300 kr / 34,5 €

I svenska skidspår.

Holmquist & Fleetwood
440 sidor
Dek. helklotband. Jubileumsskrift utg. av Föreningen för skidlöpningens främjande i Sverige 1942 rilkt illustrerad. Innehåll: skidåkningen ur historisk, idrottslig m.m. utan bilaga
Läs mer / Större bild
SKIDOR I vita spår
 Pris: 70 kr / 8,0 €

I vita spår

Karlsson Mora-Nisse
238 sidor
förlagsband Bonniers folkbibliotek 1954 illustrerad. Mora- Nisse berättar om medgång och motgång i spåret. namnad försättsbladet
Läs mer / Större bild
SKIDOR Ingemar och grabbarna
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Ingemar och grabbarna

Stenberg Ulf
152 sidor
Häftad Cewe 1975 illustrerad. Serien: Sveriges idrottshistoria del 3. TV-guide för OS och World Cup. Alpin tävlingskalender. Ingemar Stenmark och alpina landslaget under guldåren.
Läs mer / Större bild
SKIDOR Italienska VM Ski Team 1958
 Pris: 400 kr / 46,0 €

Italienska VM Ski Team 1958


40 sidor
Fotobok Italienska VM-truppen skidor 1958 Sverige besök med 56 originallfoto. Italiana di Coppa del Mondo sci squadra 1958. Italienska VM Ski Team. se större bild
Läs mer / Större bild
SKIDOR Kroppens Geni. Marit, Petter och skidåkning som lidelse.
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Kroppens Geni. Marit, Petter och skidåkning som lidelse. (Förlagsny)

Sörlin Sverker
383 sidor
Pocket månpocket 2011. Den långa vintern 2010 åker Sverker Sörlin skidor som aldrig förr, ser världens främsta åka skidor på teve, tänker oavbrutet på skidor. Sommaren därefter söker han upp Marit Björgen och Petter Northug i Norge, de som faktiskt är snabbast i världen.
Läs mer / Större bild
SKIDOR Långlopp
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Långlopp

Torgersen Leif
83 sidor
Häftad AWE/Gebers 1979 illustrerad. Skidor Utrustning - träning - tävling
Läs mer / Större bild
SKIDOR Längdåkning
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Längdåkning

Crawford-Currie Ronald
160 sidor
Förlagsband W&W 1982 illustrerad. Längdåkning. Motion, träning och tur på skidor

Läs mer / Större bild
SKIDOR Lauberhorn-rennen Wengen presse 1978
 Pris: 130 kr / 14,9 €

Lauberhorn-rennen Wengen presse 1978

Lauberhornrennen
1 st
Pressmärke metal 1978. Lauberhornrennen är en alpin skidtävling i Wengen
Läs mer / Större bild
SKIDOR Midjeväska  VM-skidor Falun 1993
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Midjeväska VM-skidor Falun 1993 (Förlagsny)

Nordic World Ski Championships Falun 1993

Midjeväska vit/blå/gul i förpackning. VM-skidor Falun 1993 logg
Läs mer / Större bild
SKIDOR Minnesduk VM på skidor Falun 16 - 24 feb. 1974
 Pris: 160 kr / 18,4 €

Minnesduk VM på skidor Falun 16 - 24 feb. 1974

Länssparbanken

Bordsduk 30x40 cm. papper VM på skidor Falun 16 - 24 feb. 1974
Läs mer / Större bild
SKIDOR Mitt i karriären
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Mitt i karriären

Wiberg Pernilla & Dahlberg Mats
176 sidor
Förlagsband Strömbergs 1994. Färgfotoillustrerad. Pernilla Wiberg, för talan tillsammans med idrottsjournalisten Mats Dahlberg. P.W:s ton är rättfram och anspråkslös och hon centrerar sin berättelse kring glädjen - och mödorna - i hennes speciella gren - utförsåkning på skidor
Läs mer / Större bild
SKIDOR Mora-Nisse Karlsson skidkungen
 Pris: 170 kr / 19,5 €

Mora-Nisse Karlsson skidkungen

Carlsson Nils
59 sidor
Häftad IFK Mora 1996 illustrerad. En bilddokumentation över en av Sveriges mest kända idrottsmän, skidlegenden Mora-Nisse Karlsson

Läs mer / Större bild
SKIDOR Olympiaheft nr. 2 Skilauf
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Olympiaheft nr. 2 Skilauf

Reichsportfährer herausgegeben
32 sidor
Häfte Gemeinschaft mit dem Reichsportfährer herausgegeben vom Propaganda-Ausschuss die Olympischen Spiele Berlin 1936 illustrated. (skadat högra hörnen, samt namnad) Olympiaheft nr 2 i en serie av 26 häfte som kom ut inför Berlin o Garmisch 1936
Läs mer / Större bild
SKIDOR Om skidor och skidlöpning
 Pris: 300 kr / 34,5 €

Om skidor och skidlöpning

Jägerskiöld, Leonard A.,
28 sidor
Klotryggsband Studentföreningen Verdandis småskrifter 1904 illustrerad med 16 figurer. 2:a tillökade upplagan. fint ex. FRI FRAKT-FREE DELIVERY!
Läs mer / Större bild
SKIDOR På rätt spår
 Pris: 80 kr / 9,2 €

På rätt spår

Andersson Bjarne & Nilsson Ulf
107 sidor
Förlagsband/skyddsomslag cewe 1984 illustrerad. Handbok för skidåkare.
Läs mer / Större bild
SKIDOR På Ski
 Pris: 160 kr / 18,4 €

På Ski

Bergsland Einar
343 sidor
Förlagsband Aschehoug & Co., Oslo 1946 illustrerad. Bidrag av Nils Lid, Torjus Loupedalen, Tomm Murstad, m.fl.

Läs mer / Större bild
SKIDOR På skidor 1906-1907
 Pris: 250 kr / 28,7 €

På skidor 1906-1907

Föreningen skidlöpningens främjande
224 sidor
Häftad nordin 1906 illustrerad. Föreningen skidlöpningens främjande årsskrift 13:e årgången 1906-1907
Läs mer / Större bild
SKIDOR Program SM på skidor Skellefteå 2004
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Program SM på skidor Skellefteå 2004

Skellefteå skidklubb
6 sidor
Program SM på skidor Skellefteå 27/3 2004. Startlista stafett damer lag fristil samt startlista herrar lag fristil. Sista sidan överstiktskarta skidstadion.
Läs mer / Större bild
SKIDOR Program vid Nordiska spelens skidtäflingar 1913
 Pris: 800 kr / 92,0 €

Program vid Nordiska spelens skidtäflingar 1913

Svenska skidförbunder
20 sidor
Klammerhäftad 14x20 cm Svenska skidförbundet 1913. Internationell längdlöpning å 90, 60 och 30 km. Internationell kombinerad terränglöpning och backlöpning m.m. Ritat på tre sidor. För övrigt i gott skick. Ovanlig. FRI FRAKT-FREE DELIVERY!
Läs mer / Större bild
SKIDOR Rätt spår mot rätt mål Falun 1947
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Rätt spår mot rätt mål Falun 1947

redaktion.
6 sidor
Folder den kristna ungdomen Falun 1947 illustrerad. Uttalande från John Cullberg, Torsten Bohlin, Jan Ottoson, Gösta Andersson, Olle Wiklund, Samuel Norrby.
Läs mer / Större bild
SKIDOR Så åker mästarna
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Så åker mästarna

Larsson Olle & Major James
191 sidor
Förlagsband icaförlag 1981 rikt illustrerad. Grundläggande och avancerad utförsåkningsteknik i hundratals bildsekvenser
Läs mer / Större bild
SKIDOR Ski sunday
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Ski sunday

Samuel John
160 sidor
Häftad BBC 1982 illustrerad.
Läs mer / Större bild
SKIDOR Ski training  Pyccknn
 Pris: 450 kr / 51,7 €

Ski training Pyccknn


52 sidor/pp
Cloth mockba 1953 illustration. Text russian. Skidträning - ski training Pyccknn
Läs mer / Större bild
SKIDOR Skidåret 1971
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Skidåret 1971

Wedin Charlie
46 sidor
Häfte svensk skidsport & Cewe 1971 illustrerad. Skidåret 1971 i siffror och bilder. En speicalutgåva av Svensk Skidsport
Läs mer / Större bild
SKIDOR Skidfesten Nordic world ski championships Falun Sweden 18-28 February 1993
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Skidfesten Nordic world ski championships Falun Sweden 18-28 February 1993

Stenback Lars red.
112 sidor
Klotband/skyddsomslag Falun Studio 54 illustread 1993. Skidfesten Nordic world ski championships Falun, Sweden 18-28 February 1993 the story of the people, the champions and the atmosphere. Text swedish and english.
Läs mer / Större bild
SKIDOR Skidlöparutbildning  Idrottsbiblioteket 7.
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Skidlöparutbildning Idrottsbiblioteket 7.

Dyhlen G.
88 sidor
Klotryggsband Svenska Andelsförlaget 1926 illustrerad. (Idrottsbiblioteket 7.)
Läs mer / Större bild
SKIDOR Skidlöpning allmänna grunder  Idrottsbiblioteket 5
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Skidlöpning allmänna grunder Idrottsbiblioteket 5

Dyhlen G.
104 sidor
Häftad Svenska andelsförlaget 1919 illustrerad. Idrottsbiblioteket no.5. ouppskuret ex.

Läs mer / Större bild
SKIDOR Skidor 1968 jubileumsboken
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Skidor 1968 jubileumsboken

Stolpe Eric & Ericsäter Runo
200 sidor
Kartonnageband skidförbundet & sportospel 1968 illustrerad. Skidor 68 med OS 68. Svenska skidförbundet 60 år.

Läs mer / Större bild
SKIDOR Skidor 69
 Pris: 200 kr / 23,0 €

Skidor 69

Ericsäter Runo
224 sidor
Mörkblått konstläderband med guldtryck sport&spel / Svenska skidförbundet 1969 Rikt illustrerad med prislista Vasaloppet 1969 nr.101-7083
Läs mer / Större bild
SKIDOR Skidor 71  med OS 72
 Pris: 190 kr / 21,8 €

Skidor 71 med OS 72

Ericsäter Runo
192 sidor
Mörkblått konstläderband med guldtryck sportmedia / Svenska skidförbundet 1972 Rikt illustrerad
Läs mer / Större bild
SKIDOR Skidor 90
 Pris: 190 kr / 21,8 €

Skidor 90

Stolpe Eric & Ericsäter Runo
191 sidor
Mörkblått konstläderband med guldtryck sportmedia / Svenska skidförbundet 1990 Rikt illustrerad.
Läs mer / Större bild
SKIDOR Skidor på vårt vis
 Pris: 160 kr / 18,4 €

Skidor på vårt vis

Rönnlund Toini & Rönnlund Assar
26 sidor
Klammerhäftad CEWE-förlaget 1972 illustrerad med informativa fotografier. Toini & Assar om vallning, utrustning, träning och tävling.
Läs mer / Större bild
SKIDOR Skidor, snöskor, skridsko
 Pris: 120 kr / 13,8 €

Skidor, snöskor, skridsko

Landsmåls- och folkminnesarkivet i Uppsala
23 sidor
Häfte Landsmålsarkivets frågelista. no.24 1929 illustrerad. Skidor, snöskor, skridskor m.m. Särtryck ur På skidor 1930. stämpel framsida
Läs mer / Större bild
SKIDOR Skidordbok
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Skidordbok

Svenska skidförbundet
137 sidor
Häftad Svenska skidförbundet/Internationella skidförbundet(FIS), CeWe-förlag 1983. Skidordbok för alpina grenar, backhoppning, fristilsåkning, längdåkning, nordisk kombination, skidflygning. From sweish to english, france and german. namnad

Läs mer / Större bild
SKIDOR Skidspår korsar Världen
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Skidspår korsar Världen

Ruud Sigmund
166 sidor
Häftad lindqvistsförlag 1939 fotoillustrerad. Tillhörde världseliten i backhoppning under 1920-talet och 1930-talet.
Läs mer / Större bild
SKIDOR Skidspåret från byn Sven Utterström minns och berättar
 Pris: 350 kr / 40,2 €

Skidspåret från byn Sven Utterström minns och berättar

Utterström Sven & Forslund Björn
109 sidor
Trådhäftad, tvärställd Kiruna tryck 1976 illustrerad + tab. Med Sven Utterströms autograf, 1901-1979. Är den stora genombrottsmannen inom modern svensk skidlöpning. Hans tävlingstid under åren 1921-1935. OS Guld 18 km Lake Placid 1932.
Läs mer / Större bild
SKIDOR Skidsportens historia längd 1800-1949
 Pris: 850 kr / 97,7 €

Skidsportens historia längd 1800-1949

Martinell Vidar
224 sidor
Förlagsband Martinell 1999 illustrerad. Skidsportens historia längd Del 1 / 1800-1949.
Läs mer / Större bild
SKIDOR Skidsportens historia längd 1980-1999
 Pris: 600 kr / 69,0 €

Skidsportens historia längd 1980-1999

Martinell Vidar
271 sidor
Förlagsband Martinell 2003 illustrerad. Skidsportens historia längd Del 3. Med dedikation från författaren
Läs mer / Större bild
SKIDOR Skidteknik.
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Skidteknik.

Gamma Karl
320 sidor
Förlagsband Forum, 1982 rikligt illustrerad (När?Var?Hur?-serien) En praktisk handbok om skidteknik i alla dess former. Utförsåkning, längdåkning, backhopp, freestyle, puckelpist, lössnö,off pist, helikopteråkning, alpin turåkning, skidgymnastik mm
Läs mer / Större bild
SKIDOR Slalomboken
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Slalomboken

Bergman Sigge
184 sidor
Häftad Natur & kultur, 1946 illustrerad.
lite nött omslag
Läs mer / Större bild
SKIDOR Slalomskola med Ingemar Stenmark
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Slalomskola med Ingemar Stenmark

Svenska skidförbundet m.fl. red.
117 sidor
Kartonnageband spektrahandbok 1977 rikt illustrerad med instruktiva bilder. Förord Hermann Nogler.
Läs mer / Större bild
 Pris: 100 kr / 11,5 €

SM på skidor Falun 16-23 februari 1947

Svenska skidförbundet
112 sidor
Program Svenska skidförbundet 1947 illustrerad + karta. SM på skidor i Falun 16-23 februari 1947. Vinterspelen i Falun. lite skada bokrygg, vikt omslag baksida.
Läs mer / Större bild
SKIDOR SM vinterspelen i Sundsvall 1940
 Pris: 500 kr / 57,5 €

SM vinterspelen i Sundsvall 1940

Svenska Skidförbundet
120 sidor
Program SM vinterspelen i Sundsvall 1940 illustrerad + karta. Medföljer passerkort för kapellmästare Sten Hagberg Sundsvall med liksom entrébiljett till Kuben-backen. Med autografer av S. Selånger m.fl. backhoppare. Nedre högra hörnet avrivet på sidorna t o m 76. (se större bild)
Läs mer / Större bild
SKIDOR Snöflingor inbundna Årehistorier - Snowflakes a collection of Åre stories
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Snöflingor inbundna Årehistorier - Snowflakes a collection of Åre stories

Maack Peter
79 sidor
Pocket Reklambyrån Vacker i Åre, 2010 illustrerad. Snöflingor inbundna Årehistorier- Snowflakes a collection of Åre stories. Tete-beche-bok där första hälften av boken innehåller text swedish 79 s. and second english 79 s.
Läs mer / Större bild
SKIDOR Snöskosport, skridskosegling, stöttingsåkning, snöbollskrig
 Pris: 240 kr / 27,6 €

Snöskosport, skridskosegling, stöttingsåkning, snöbollskrig

Balck Viktor red
21 sidor
Häfte Göteborg Rundqvist 1976 illustrerad. Faksimileutgåva ur Illustrerad idrottsbok handledning i olika grenar af idrott och lekar, d. 3., Stockholm Fritzes, 1888. Begränsad upplaga. om 300 ex . FRI FRAKT-FREE DELIVERY!



Läs mer / Större bild
SKIDOR Stora boken om snowboard
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Stora boken om snowboard

Iguchi Bryan
38 sidor
Kartonnageband Bonnier Carlsen AB 1998 illustrerad. Handbok från Bonnier Carlsen


Läs mer / Större bild
SKIDOR Storrännare och Guldhjältar
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Storrännare och Guldhjältar

Forsberg Åke & Lundström Bruno
34 sidor
Häfte Fritidskontoret,Skellefteå 2000 illustrerad. Storrännare och guldhjältar skidsporten i Skellefteå.Skellefteås idrottshistoria Del 1: Skididrotten

Läs mer / Större bild
SKIDOR Storrännare och skidmästerskap
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Storrännare och skidmästerskap

Lundgren Britta red.
84 sidor
Häftad Västerbotten 4/95 Umeå 1995 illustrerad. Med bl.a. skidsportens tidiga historia Västerbotten.


Läs mer / Större bild
SKIDOR Stretching Skidor
 Pris: 80 kr / 9,2 €

Stretching Skidor

yesbox innovation
22 sidor/pp.
Ringpärm yesbox innovation illustrerad.
Läs mer / Större bild
SKIDOR Sudden Death
 Pris: 90 kr / 10,3 €

Sudden Death (Förlagsny)

Andersson Gunder
264 sidor
Häftad Carlssonbokförlag 1999 illustrerad. Texter kring idrott om bl a boxning, ishockey, skidor och tennis
Läs mer / Större bild
SKIDOR Sväng i snö
 Pris: 70 kr / 8,0 €

Sväng i snö

Paulson Curt
96 sidor
Dek. klotband Svenska sportförlaget
1955, illustrerad. Tryckfel på
bilden sid 39. Modern
instruktionsbok i utförsåkning.
Läs mer / Större bild
SKIDOR Svensk Skidkalender 1937
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Svensk Skidkalender 1937

Skidfrämjandet red.
216 sidor
Häftad, Föreningen för skidlöpningens främjande i Sverige (Skidfrämjandet) 1936, 6:e årg. illusterad. Utgiven Årg. 1(1932)-årg. 18(1949)
Läs mer / Större bild
SKIDOR Svensk Skidsport
 Pris: 400 kr / 46,0 €

Svensk Skidsport

Andersson Rudolf & Swanström Carl-G.
1134 sidor
Halvfransktband Nyblom, 1946 illustrerad. Bibliofilupplaga 5996/ Föreningar och skidlöpare tillhörande Värmlands, Västmanlands, Upplands, Stockholms, Södermanlands, Närkes, Bohuslän-Dals, Västergötlands, Östergötlands, Göteborgs distrikts, Hallands, Smålands, Gotlands, Blekinge och Skånes idrottsförbund. Något slitet pärm- och ryggfals.

Läs mer / Större bild
SKIDOR Svensk vintersport
 Pris: 400 kr / 46,0 €

Svensk vintersport

Lindhagen Sven & Engdahl, Wille & Johansson, Gustav
502 sidor
Halvfranskt band med sex upphöjda bindningar, dekorerade pärmar och övre guldsnitt Niloé 1951 illustrerad. Skidor, bandy, ishockey, skridskor med konståkning - En översikt över vintersportsäsongen 1950-1951 (Årsbok för svensk vintersport 1951)
Läs mer / Större bild
SKIDOR Svenska skidförbundet 1908-1933
 Pris: 700 kr / 80,5 €

Svenska skidförbundet 1908-1933

Klercker Johan af
212 sidor
Häftad Svenska. skidförbundet 1933 illustrerad. Svenska Skidförbundet 1908-1933. En minnesskrift. Namnad på smutstitelbladet i övrigt fint ex.
Läs mer / Större bild
 Pris: 30 kr / 3,4 €

Svenska Skidspelen Falun 5-8 mars 1987

Svenska Skidspelen & Falu kommun
1 sida
Programblad för Svenska Skidspelen 1987 illustrerad.
Läs mer / Större bild
SKIDOR Svenska VM-guld på skidor Längd - Backe - Nordisk kombination - Skidskytte
 Pris: 450 kr / 51,7 €

Svenska VM-guld på skidor Längd - Backe - Nordisk kombination - Skidskytte

Martinell Vidar
224 sidor
Förlagsband Martinell 1997 illustrerad. Svenska VM-guld på skidor, Längd - Backe - Nordisk kombination - Skidskytte. Med dedikation från författaren
Läs mer / Större bild
SKIDOR The complete Skiing handbook
 Pris: 100 kr / 11,5 €

The complete Skiing handbook

Heller Mark & Godlington Doug
250 sidor
Cloth with d/j dunitz 1979 illustration.
Läs mer / Större bild
SKIDOR The Snowboard
 Pris: 90 kr / 10,3 €

The Snowboard

Hart Lowell
160 sidor
Softcover Norton 1998 ill. A guide for all boarders book
Läs mer / Större bild
SKIDOR Till Mora med tiden
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Till Mora med tiden

Lundquist Yngve
45 sidor
Klotryggsband ystad 1975 tecknade och åkte Vasaloppet en resedagbok. Text svensk-tysk.
Läs mer / Större bild
SKIDOR Valla rätt!  modern skidvallningsteknik
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Valla rätt! modern skidvallningsteknik

Torgersen Leif
79 sidor
Häftad awe/gebers 1979 illustrerad. Avsnittet om utförsåkning och backhoppning har utarbetats av Hans Bjørge
Läs mer / Större bild
SKIDOR Vasaloppet 1922-1931 10-års Jubileum
 Pris: 150 kr / 17,2 €

Vasaloppet 1922-1931 10-års Jubileum

Vasaloppet

Nålmärke metall kort nål (3,5 cm) Vasaloppet 1922-1931 10-års Jubileum
Läs mer / Större bild
SKIDOR Vasaloppet 1922-1999
 Pris: 160 kr / 18,4 €

Vasaloppet 1922-1999

Söderlund Göran
58 sidor
Häftad Mora Vasaloppet 2000 illustrerad (vissa i färg). Vasaloppet 1922-1999 möt alla segrare i Vasaloppets historia
Läs mer / Större bild
SKIDOR Vasaloppet 1950-52
 Pris: 180 kr / 20,7 €

Vasaloppet 1950-52


16 sidor
Häfte södermans 1952 illustrerad. Om vasaloppssegrana 1950-1952 samt samt reultatlista.
Läs mer / Större bild
SKIDOR Vasaloppet Med skidans bragdmän i historisk niomilakamp
 Pris: 280 kr / 32,2 €

Vasaloppet Med skidans bragdmän i historisk niomilakamp

Håkansson Gunvald & Jerring Sven & Thunvik Sten
287 sidor
Förlagets klotband Medéns, 1956 illustrerad. . IFK Mora utgav bok till stöd för Vasaloppstraditionen.Utgiven av IFK Mora efter att klubben arrangerat det tjugosjätte Vaaloppet. Med en förteckning över samtliga deltagare i de tjugosex loppen, sammanlagt 3000 personer med namn, klubbtillhörighet och sluttid. Lite fläckigt omslag
Läs mer / Större bild
SKIDOR Vinnare klassiker och hurtbullar
 Pris: 100 kr / 11,5 €

Vinnare klassiker och hurtbullar

Mattsson Å.
142 sidor
Mjuka pärmar, trådhäftad, Norstedts 1981, illustrerad. Om
skidåkning på alla upptänkliga sätt som titeln anger. I dagboksform berättar han om besvärligheter och glädjeämnen. Även sakinformation om tävlingar och träning
Läs mer / Större bild
SKIDOR Vinter OS -84 Sarajevo.
 Pris: 140 kr / 16,1 €

Vinter OS -84 Sarajevo.

Official Sveriges Olympiska kommitte
208 sidor
Förlagsband/skyddsomslag Ceweförlag 1984 illustrerad. OS-1984 Sarajevo. Den officiella boken Sveriges Olympiska Kommitén
Läs mer / Större bild
SKIDOR Vinterspelen i Falun 1935
 Pris: 280 kr / 32,2 €

Vinterspelen i Falun 1935

Svenska Skidförbundet
80 sidor
Programbok Svenska Mästerskapstävlingar på skidor Vinterspelen i Falun 1935. namnad och inskrivet resultat.
Läs mer / Större bild
SKIDOR VM på skidor Falun 16/2-24/2 1974
 Pris: 60 kr / 6,9 €

VM på skidor Falun 16/2-24/2 1974

Svenska Postverket
2 sidor
Folder VM på skidor Falun 16/2-24/2 1974 med vinjett, text swedish, english and german.
Läs mer / Större bild
SKIDOR VM på skidor Falun 1974 no.2
 Pris: 200 kr / 23,0 €

VM på skidor Falun 1974 no.2

Organisationskommitten VM-skidor & Fis
72 sidor
Häfte VM-skidor Falun 1974 illustrerad. Dagsprogram 16/2-24/2, 30 km herrar samt Kombinerad backhoppning 70 m. inskivet resultat. World ski championships/nordic
Läs mer / Större bild
SKIDOR VM Skidor Falun 1954
 Pris: 200 kr / 23,0 €

VM Skidor Falun 1954

Federation Internationale de Ski
48 sidor
Häfte Program VM-skidor Falun 1954 illustrerad. Dagsprogram 20/2-21/2 herrstafett, 50 km herrar, 10 km. damer
Läs mer / Större bild
 Pris: 100 kr / 11,5 €

World cup olympiskt skidskytte 1984

UIPMB
6 sidor
Program Falun Lugnet 4-8 jan. 1984. World cup olympiskt skidskytte, World cup biathlon 1984
Läs mer / Större bild
SKIDOR Vurpor & skidtabbar med Hegerfors & Strand
 Pris: 50 kr / 5,7 €

Vurpor & skidtabbar med Hegerfors & Strand (Förlagsny)

Universal & Hegerfors & Strand

DVD universal 2007 speltid 58 min. Makalösa tricks, som misslyckas lika ofta som dom blir lyckade, dödsföraktade utmaningar och rena tokigheter om vartannat. nytt inplastat ex.
Läs mer / Större bild